marzocchi 43mm...upgrade

Αν και δεν χρειάζονται βελτίωση...
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από dimirex »

Το είχα σκεφτεί κι εγώ, και άποψη μου είναι αν προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο σκέψου και αλλαγή σε clipons τα οποία θα μπορείς να τα βάλεις και πάνω από την τιμονόπλακα.
Και αισθητικά καλό θα είναι αλλά και πρακτικά για τις ρυθμίσεις. Επίσης μπορείς να βάλεις clipons με ότι ύψος θέλεις αναλόγως τα γούστα...
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
ati
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 03:09
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από ati »

zachmess έγραψε:γεια χαρα στην παρεα,
εχει καποιος να προτεινει ενα τροπο για να γινει πιο σκληρη η εμπρος αναρτηση στο s2r 800? (εκτος απο το να αντικατασταθει με αλλο ρυθμιζομενο:) !!), εχω διαβασει καπου για τοποθέτηση πιο χοντρού λαδιου (απο 7,5 που εχει απο μαμα σε 10ρι) και βαζοντας και αντάπτορες απο τεφλον επιπλεον για να μικρίνει η διαδρομή, ισχυει αυτο??
αξιζει να γινει κατι τετοιο?
ευχαριστώ.
egv exw το ιδιο ακρηβως πιρουνι
αλλαξαμε με το Νασο το λαδι
απο 7,5 σςε 15
και βαλαμε και 3-4 χιλιοστα προφορτηση με δαχτυλιους στο πατο
δουλεψε ικανοποιητικα
σε συνδιασμο με τουμπανιαζμα των εφρνωνε :)
κοστος?
ελαχιστο
μονο για το πιρουνι ετσι :cool:
ειχα παραγκειλει κι εγω ενα showa με πληρεις ρυθμησεις
κι ο απατεωνας αποστολεας μου στειλ ενα με προφορτηση ΜΟΝΟ :angry3:
το χω και καθετε ολοκαινουριο στο κουτι του
αμα σε ψηνει..... πμ
το μηχανακι μου εχει κοκκινο ψαλιδι
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
DARKon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 13:06
Gender: Male
Bike: DesertX
Other: BMW

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από DARKon »

Δεν αξίζει να δώσετε λεφτά στο marzocchi είναι υποδεέστερο του showa. Μαζί με τα ελατήρια τα λάδια το stripdown και το revalving θα φτάσει το 250άρι για πλάκα και πάλι marzocchi θα είναι και μάλιστα μή ρυθμιζόμενο.

Ψάξτε για μπουκάλες ST4 ή S2r 1000 ή S4R, έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με το δικό μας (πριν από λίγο καιρό τις αγόρασα από ebay). Aκριβότερες και δυσεύρετες οι μπουκάλες του ST4S (χρυσές). Οι μπουκάλες του SS είναι μακρύτερες, θα σε βόλευαν μόνο αν άλλαζες την καρατιμόνα με κλιπ ονς πάνω από την τιμονόπλακα

Θα υπολογίσετε επίσης ούτως ή άλλως πριν τις τοποθετήσετε λύσιμο-καθάρισμα-αλλαγή λάδια τσιμούχες και ξύστρες και έτοιμοι !!!

Ψαξτε και στο ebay.de : "ducati st4 gabel" και έχετε υπομονή, θα βρείτε ένα ζευγάρι σε καλή τιμή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DARKon την Δευ 25 Μαρ 2013, 22:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
DARKon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 13:06
Gender: Male
Bike: DesertX
Other: BMW

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από DARKon »

Μόλις έκανα μία μικρή έρευνα και βρήκα αυτές

ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΔΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ !!!!

http://www.ebay.co.uk/itm/DUCATI-ST4-ST ... 2a2ae3b49e
Άβαταρ μέλους
Omgous
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Πέμ 15 Ιούλ 2010, 22:40
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: Παπια Πεκίνου
Τοποθεσία: Kalamata

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από Omgous »

μαλλον δεν κοιταξες καλα τις ημερομηνιες που ειχα γραφτει τα προηγουμενα ποστ ψηλε! :whistling: :whistling: :mrgreen:
13/5/10 Miss you man..
Άβαταρ μέλους
red lizard
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4137
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 15:25
Gender: Male
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από red lizard »

α, έμενα μου αρέσει οταν συνεχίζονται παλιά θέματα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
DARKon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 13:06
Gender: Male
Bike: DesertX
Other: BMW

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από DARKon »

Omgous έγραψε:μαλλον δεν κοιταξες καλα τις ημερομηνιες που ειχα γραφτει τα προηγουμενα ποστ ψηλε! :whistling: :whistling: :mrgreen:
Την είδα συνάδελφε αλλά το συγκεκριμένο θέμα είναι πάντα επίκαιρο για όσους ψάχνονται ακόμα ....

:cheers:
Άβαταρ μέλους
GMAT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 11:14
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: sport 1000

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από GMAT »

Βεβαίως το θέμα είναι πάντα επίκαιρο για κάποιους άλλους, ευχαριστω φιλε dark on, γιατι με ενδιαφερει αμεσα, πάντως έκανα να τα αγοράσω και μου βγάλε ότι ο πωλητής δεν πουλάει Ελλάδα??? , Θa συνεχίσω το ψάξιμο και για τα "χρυσά" όπως είπες ..thanks :thumbsup:
Ride with pRide
Άβαταρ μέλους
DARKon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 13:06
Gender: Male
Bike: DesertX
Other: BMW

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από DARKon »

Αυτή είναι η κορυφαία επιλογή (με επίστρωση ΤiN) από το st4s :

http://www.ebay.de/itm/Ducati-ST4S-Gabe ... 2c6caf8862

Oπως βλέπεις οι τιμές παίζουν πολύ, αλλά οι 100 GBP είναι τσάμπα ! Οι περισσότεροι Αγγλοι στο ebay.co.uk γράφουν μόνο για UK. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να ρωτήσεις αν είναι δυνατόν να σταλούν στην Ελλάδα με επιπλέον χρέωση. Και τις δικές μου από Αγγλία τις πήρα με επιβάρυνση 50 GBP για μεταφορικά (επίσης δεν έστελνε στην Ελλάδα αρχικά).

Δοκίμασε και αυτές :

http://www.ebay.co.uk/itm/DUCATI-ST-4-F ... 3a6206599a

Ο πωλητής γράφει στο τέλος αν διαβάσεις :

ALL OUR AUCTIONS ARE FOR U.K. SHIPPING ONLY. HOWEVER THERE MITE BE AN OCCASSION WHEN WE WILL CONSIDER SHIPPING OVERSEAS. PLEASE SEND ALL YOUR CONTACT DETAILS INCLUDING A FULL POSTAL/SHIPPING ADDRESS AND WE WILL LET YOU KNOW.

Το επιπλέον κόστος σε σχέση με αυτές που προτείνω αρχικά, μπορεί να καλυφθεί πουλώντας στο ebay τις τιμονόπλακες του st που δεν θα χρειαστείς, αν ψάξεις τις τιμές τους θα δείς ότι συμφέρει !
Άβαταρ μέλους
GMAT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 11:14
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: sport 1000

Re: marzocchi 43mm...upgrade

Δημοσίευση από GMAT »

Λοιπόν επανέρχομαι μια και στο σέρβις προχθές αλαχτηκαν τα ελατηρια του μπροστινου με progressive ελατηρια της hyperpro,

http://www.hyperpro.com/hyperpro/en/node/21" onclick="window.open(this.href);return false;

Και συγκεκριμένα part no: SP-DU10-SSA 006,

Και λαδακι 15αρι αντί για 7'5 cst, και ύψος στάθμης 110 mm, όπως πρότεινε η hyperpro. Μπορω να πω ότι βελτιώθηκε αρκετά χωρίς να χάσει σε άνεση στις λακκούβες , το φρένο το νιώθω καλύτερα και δεν βουταει όσο πριν, επίσης η ταχύτητα επαναφοράς νομίζω μειώθηκε αρκετά που είναι ευχάριστο στο αφημα του φρενου στις στροφές , βεβαίως δεν είμαι γνώστης ώστε να το εκτιμήσω σωστά αλλα σίγουρα το αισθάνομαι καλύτερο από πριν...

Κόστος ελατηρια 125 ευρώ,εργασία 70,

Στο μέλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του DARKon για ένα ρυθμιζομενο από st4... :))
Ride with pRide
Απάντηση