Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από jks »

Thodoris έγραψε: Σε καταλαβαινω απολυτα....για αυτο και ξεκινησα γυμναστηριο με ασκησεις για πιλοτους F1 για αντοχη στα πλευρικα g!!

ΑΥΤΟ ???
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Image


η αυτο ?
Image
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από Xenokratis »

Αλεχάντρο....εάν πέσουν λιγο τα μάγουλα...βάζεις μπακλαβάδα και έρχεται στα ίσα του...γλυτώνεις και 80 ευρά (Στα Arai)

Mε πολυ κρύο εχει κρυώσει αρκετές φορές το κεφάλι μου....και επειδή εχω και ιγμορίτιδα οσες φορες σκεπασα τη μυτουλα μου με τη μπαγκλαβαδα και φυσαγα ζεστο αερα....ανακουφηση λεμε!!!

Τωρα αυτο με το βατράχι στα μουτρα του Αστρονάυτη....επεσα απτη γκαρεγκλα......TRUE STORY για όλους μας!! Κάνει δουλεια ενα μανδίλι αντι για το κατάσαρκο...απλα δε ξερω κατα ποσο ο καθένας το ανέχετε να το φοράει με το λυοπήρι!!

ΕΠΕΙΣΗΣ υπάρχουν κεφάλια που ΔΕ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ στα shoei και τα Suomy οποτε αναγκαστικά πήραν κράνος με ΜΗ αφαιρούμενο εσωτερικό.....τι να κανουμε τωρα?!!?

Το ρημαδι αυτο το buff απο γούνα βύσωνα, μπορείς να το φορεέσεις σά φουραροειδές-κασκολ...το σηκώνεις και το "χωνευεις" μεσα στο κράνος καθως το φοράς ωστε να ειναι καλυμμενος ο σβερκος....και μιλάμε κανει θαυματα!!

Αυτά! :glimpse:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Xenokratis έγραψε:Αλεχάντρο....εάν πέσουν λιγο τα μάγουλα...βάζεις μπακλαβάδα και έρχεται στα ίσα του...γλυτώνεις και 80 ευρά (Στα Arai)
Εεεεε, παρακληση: μη το ξαναπεις ουτε για αστειο!!!!! Με αυτη τη λογικη αντε φορα σουρωτηρι (για να παιρνει αερα το κεφαλι μεσα απ'τις τρυπες) και απο μεσα βαλε ο,τι μαντιλι βρεις στη ντουλαπα για να ερθει στα ισα του :dead: :dead:

Αν εχουν πεσει τα μαγουλα οπως και το υλικο στο πανω μερος του κρανους... τα αλλαζετε με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και τερμα. Αλλη δουλεια κανει το μαντιλι/μπαλακλαβα και αλλη το αφρωδες υλικο!!



Σαν τις προαλλες, που πηγαμε βολτα και ηρθε μια τυπισα στη παρεα καβαλα σε ενα GS500 15ετιας (μια χαρα, δε λεω, σχεδον τσαμπα το πηρε) και φοραγε τη κουκουλα της μπλουζας της μεσα απ'το (δανεικο) κρανος!!! Οταν τη ρωτησα μου λεει "...ε, να μωρε, μου πεφτει λιγο μεγαλο και ακομα δεν εχω λεφτα να παρω κρανος..." :crazyroll: :crazyroll: :crazyroll: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead:


Xenokratis έγραψε: ΕΠΕΙΣΗΣ υπάρχουν κεφάλια που ΔΕ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ στα shoei και τα Suomy οποτε αναγκαστικά πήραν κράνος με ΜΗ αφαιρούμενο εσωτερικό.....τι να κανουμε τωρα?!!?
σημερα οι περισσοτερες μαρκες φτιαχνουν κρανη με αφαιρουμενο εσωτερικο, δεν ειναι μονο τα Shoei και τα Suomy :glimpse:

βαζω και στοιχημα μαλιστα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που εχουν κρανος με μη αφαιρουμενο εσωτερικο δεν το εχει πλυνει ποτε :whistling: :whistling:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από Xenokratis »

ENGAKATS έγραψε:
Εεεεε, παρακληση: μη το ξαναπεις ουτε για αστειο!!!!! Με αυτη τη λογικη αντε φορα σουρωτηρι (για να παιρνει αερα το κεφαλι μεσα απ'τις τρυπες) και απο μεσα βαλε ο,τι μαντιλι βρεις στη ντουλαπα για να ερθει στα ισα του :dead: :dead:
Δεν εννοώ ρε μάστορα οτι βάζεις μπακλαβάδα-μαντίλα για να μαζέψει τα "μποσικα", ουτε εννοω οτι μια χαρά ναχει πεσει το αφρώδες να μη σε πιέζει κιολας...
Αλλο τονα...αλλο ταλλο....μιλάω για το "μαλάκωμα" που σου επιτρέπει να φορέσεις τη μπακλαβάδα! (Χωρίς να κανεις κομμάτια το μέσα μερος απτα μάγουλα απτο δάγκωμα! ή να σε πιάνει πονοκέφαλος απτο σφυξιμο!)
ENGAKATS έγραψε: Αν εχουν πεσει τα μαγουλα οπως και το υλικο στο πανω μερος του κρανους... τα αλλαζετε με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και τερμα. Αλλη δουλεια κανει το μαντιλι/μπαλακλαβα και αλλη το αφρωδες υλικο!!
Το ιδιο πράμα λεμε!


ENGAKATS έγραψε:Σαν τις προαλλες, που πηγαμε βολτα και ηρθε μια τυπισα στη παρεα καβαλα σε ενα GS500 15ετιας (μια χαρα, δε λεω, σχεδον τσαμπα το πηρε) και φοραγε τη κουκουλα της μπλουζας της μεσα απ'το (δανεικο) κρανος!!! Οταν τη ρωτησα μου λεει "...ε, να μωρε, μου πεφτει λιγο μεγαλο και ακομα δεν εχω λεφτα να παρω κρανος..." :crazyroll: :crazyroll: :crazyroll: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead:
Χιλιοσυζητημένο αλλα μιας και το ανέφερες......

"Δε μπορώ να το φορέσω...με πιέζει πολύ....το πήρα ενα μέγεθος πιο μεγάλο να μου ειναι άνετο"!!


Αγαπούλα??? Δεν ειναι 12ποντο το κράνος...ουτε το φοράς για να πας για ποτο....ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ σου εχει μεσα....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ!!
Εαν το κράνος ειναι ΑΝΕΤΟ.....ΔΕΝ κανει για το κεφαλι σου!!! . & -





ENGAKATS έγραψε:σημερα οι περισσοτερες μαρκες φτιαχνουν κρανη με αφαιρουμενο εσωτερικο, δεν ειναι μονο τα Shoei και τα Suomy :glimpse:
Απειρες εταιρειες...ΙΣΩΣ η μονη που δεν βγαζει τα σωθηκά της (εκτος απο το rx7 corsair gp) ειναι η Arai.....

Τι να κάνω...εκει κουμπωσα!!
ENGAKATS έγραψε:βαζω και στοιχημα μαλιστα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που εχουν κρανος με μη αφαιρουμενο εσωτερικο δεν το εχει πλυνει ποτε :whistling: :whistling:
Ανοιγεις ΑΛΛΟ θεμα....συντήρηση κρανους.....φροντιδα κτλ......
Η συντριπτική πλιγιοψηφια....δεν εχει πλυνει...συντηρησει....αλλαξει ζελατινα...κτλ!! Οι μηχανισμοι....ιδικα του "lock" Με το ανοιξε κλεισε, φθειρονται και θελουν αντικατάσταση....ενα κράνος δεν ειναι ες-αει...ουτε maintenance free!!! ΕΠΕΙΣΗΣ...αυτη τη ρημάδα τη ζελατίνα....ΡΕ να μη την αλλαζει ΚΑΝΕΙΣ?!!?!?

Στο θέμα του buff......το φοράς στη τελική για κασκολ-οειδες (να μη σου γδέρνει το καρύδι το δέρμα απτο μπουφαν) και δε παίρνεις χαμπαρι απο κρυο λεμε!! Try it!!!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Xenokratis έγραψε: Δεν εννοώ ρε μάστορα οτι βάζεις μπακλαβάδα-μαντίλα για να μαζέψει τα "μποσικα", ουτε εννοω οτι μια χαρά ναχει πεσει το αφρώδες να μη σε πιέζει κιολας...
Αλλο τονα...αλλο ταλλο....μιλάω για το "μαλάκωμα" που σου επιτρέπει να φορέσεις τη μπακλαβάδα! (Χωρίς να κανεις κομμάτια το μέσα μερος απτα μάγουλα απτο δάγκωμα! ή να σε πιάνει πονοκέφαλος απτο σφυξιμο!)
Μα λες οτι ετσι γλυτωνεις τα 80 ευρω... που σημαινει οτι για να φτασεις στο σημειο να σκεφτεις να αλλαξεις μαγουλα εχουν μαλακωσει περα απο ενα οριο :)


Xenokratis έγραψε: Εαν το κράνος ειναι ΑΝΕΤΟ.....ΔΕΝ κανει για το κεφαλι σου!!! . & -
Διαφωνω!! Αν δεν ηταν ανετο δεν θα αντεχαμε να το φοραμε με τις ωρες :glimpse:


Xenokratis έγραψε: Στο θέμα του buff......το φοράς στη τελική για κασκολ-οειδες (να μη σου γδέρνει το καρύδι το δέρμα απτο μπουφαν) και δε παίρνεις χαμπαρι απο κρυο λεμε!! Try it!!!
Οτι ειπα δηλαδη και πριν:
ENGAKATS έγραψε: Απο παντα φοραω ενα λεπτο μαντιλι/σωληνα στο λαιμο για προστασια απο κανα ζουζουνι με τασεις αυτοκτονιας αλλα και για να μην ερεθιζεται ο ευαισθητουλης λαιμος μου :gpa:. Οταν κανει κρυο βαζω δυο, το ενα πανα απ' τ'αλλο και ολα κομπλε.
:glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από Xenokratis »

Part 1:
OK...εχεις δικιο.....


Χιούμορ Badly excecuted, badly received!! Σαφως....when cheeks-down.....go for fresh!!!
Δε παιζουμε με την ασφάλεια, και επειδη μας διαβάζουν και "παιδια" μη δινουμε κακο παράδειγμα.....

My apologies!! :wsmile:




Part 2:
Για το κράνος...τι εννοείς άνετο-μη ανετο...ειναι κουβέντα που ΔΕ γινεται απο πληχχχτρολογιο....
(Το να νιώθεις μια πιεση στα ζυγωματικα πχ....ΔΕΝ ειναι ανετο...ΠΡΕΠΕΙ ομως!! καταλαβαινεις νομιζω τι εννοω...και γιαυτο λεω οτι δε γινεται απο το πληχχχτρολογιο)




Part 3:

:thumbsup: , απλώς αυτό το πράμα είναι πραγματικά πολύ ζεστό!! (Σε σχεση με σωληνο-μαντιλια που εχω φορεσει ανα καιρούς)
Και το αναφέρω τοσο "εντονα" και θερμά, γιατί θεωρούσα το "ultra vintage - old scholl mothafuckah" λαχουρο-μαντιλο ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ!! :p
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από indianos »

dagger moon έγραψε:αυτα τα βρισκουμε και στην ελληνικη αγορα ?

γιατι με τα e bay και τις paypal δεν τα παω καθολου καλα , ειμαι εντελως ασχετη
http://www.alpamayopro.gr/products/list ... als05va4u2" onclick="window.open(this.href);return false;

Στο κεντρο!
Image
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από dagger moon »

indianos έγραψε:
http://www.alpamayopro.gr/products/list ... als05va4u2" onclick="window.open(this.href);return false;

Στο κεντρο!
Ευχαριστω ... με την πρωτη ευκαιρια θα παω να παρω :thumbsup:
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Balaclava-Μαντίλια κτλ.....

Δημοσίευση από P.lagojohn »

ειχα δει και εδω ,

http://www.motoraid.eu/rider/buff?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
Απάντηση