Μultistrada 620

Απάντηση
ciric7
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 31 Οκτ 2008, 15:10
Gender: Male

Μultistrada 620

Δημοσίευση από ciric7 »

Καλησπερα σε ολους.Καινουργιος στη παρεα και σχεδον καινουργιος στη παρεα της ducati μιας και την αλλη εβδομαδα προσδοκω να γινω κατοχος ενως multistrada 620.Δεν εχω να ρωτησω περι προβληματων κλπ γτ πολυ απλα κατεεληξα υστερα απο πολυ πολυ ψαξιμο σε διαδυκτιο και μη,οτι ολα μα ολα τα μηχανακια βγαζουν και κατι.Ετσι πηρα την αποφαση μου να παρω την πιο ομορφη και την πιο κοκκινη :).Απλα θελω γνωμες και εμπειριες πανω στο μηχανακι και το κυριοτερο τι να προσεξω κατα την αγορα της μηχανης μιας και θα ειναι μεταχειρισμενη.


Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Αν και δεν ειμαι ο καταλληλος για να μιλησω για multi επειδη δεν εχω, καθως και το γεγονος οτι ειμαι κολλημενος "Ducatakias" , το μονο που μπορω να σου πω με μεγαλη σιγουρια ειναι οτι το μηχανακι ειναι το απολυτο εργαλειο για τις καθημερινες σου και μη μετακινησεις, στριβει ασυλληπτα, ειναι σταθεροτατο, δεν θα σε προδωσει ποτε απο ροπη και δυναμη αν κανεις μια νορμαλ χρηση, μπορεις να μπεις στην πιστα, μπορεις να πας εκδρομες, να το φορτωσεις σαν γαϊδουρακι και να μην κανει κιχ, να πας δικαβαλες βολτες και να μην γκρινιαζει ο συνοδηγος σου και γενικα μπορει να σε συνοδευει για μια ζωη παντου και παντα αν το αγαπας, το εμπιστευεσαι και το προσεχεις!!!

2 πραγματα απλα θελει μονο...τα προκαθορισμενα του σερβις στα τακτικα διαστηματα που οριζει ο κατασκευαστης και ενα καλο ζεσταμα πριν ξεκινησεις. Κατα τα αλλα μιλας για κινητηρα με τεχνολογια δεινοσαυρου που ειναι φτιαγμενος για να αντεχει πυρηνικο πολεμο και με πιθανοτητες να σε αφησει μονο κατω απο σκληρη κακομεταχειρηση. !!!

Παρτο διχως φοβους και ενοχες...θα το απολαυσεις οσο τιποτα αλλο και ευχομαι συντομα να μοιραστεις τη μαγεια μαζι μας. !!!

Μολις το παρεις, το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα πιο μεγαλο γραναζι κινησης στο πισω τροχο πιο πολυ για να μη σκορτσαρει μεχρι τις 3,500 rpm και που θα σου δινει καλυτερη αισθηση στις χαμηλομεσαιες. Τα υπολοιπα απο κοντα !!! Οτι θες εδω ειμαστε. Μπες κατηγορια multi και ξεσκονισε την και χαζεψε και τις αγγελιες μας.

Αντε καλα ψωνια !!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Συμπληρωνω στο θεμα της αγορας...τσεκαρε τον πισω και καθετο κυλινδρο οτι δεν εχει διαρροες απο λαδι και οταν βαλεις μπροστα τη μηχανη προσεχε να μη σου μυριζει καμμενο λαδι.
Ολοι οι δεσμοδρομικοι διβαλβιδοι οταν δεν ζεσταινονται σωστα τεινουν να δακρυζουν λαδι απο τον πισω κυλινδρο γιατι τα φτυνουν οι τσιμουχες. Παρε το service book και δες αναλυτικα που εχει παει και τι εχει αλλαξει σε καθε service. Το 90% αυτων που εχουν Ducati χερουν καλα τι αλλαχτηκε και ποτε αλλαχτηκε γιατι τους εχει πονεσει η λυπητερη. Ρωτα ποτε εχει αλλαξει ιμαντες εκκεντροφορων και ποτε αλλαξε αν εχει αλλαξει δισκους. Αυτα προς το παρον...αααα ναι, επισης επειδη φοραει ακριβως τον ιδιο κινητηρα με το Monster 620..μπες και στην κατηγορια monster και δες και εκει τι αλλο να προσεξεις σε επικειμενη αγορα. :hibye:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από geo_multi »

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο forum!

Multistrada 620 έχω και εγώ. 48000 χλμ σε 3 χρόνια. Και τι δεν το έχω κάνει. Καθημερινό μέσο μετακίνησης. Βόλτες Κυριακάτικες, πολλές φορές να κυνηγάει 1000αρια superbikes :innocent: . Ταξίδια σε εθνική, μέχρι τα 160-170 χαω ταξιδεύει άνετα. Δικάβαλες καλοκαιρινές διακοπές, φορτωμένο. Γενικά είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα (και με ιταλικό στυλ και χαρακτήρα) και συμφέρει.

Από αξιοπιστία, κανένα απολύτως σοβαρό πρόβλημα. Θέλει όμως συντήρηση σύμφωνα με το service manual και από άνθρωπο που ξέρει τι κάνει.

Τι να προσέξεις. Γενικά ο redmonster παραπάνω με κάλυψε. Πολλές φορές, λόγο κακού ζεστάματος στην εκκίνηση παρουσιάζουν διαρροές από τον πίσω κύλινδρο. Να δεις να έχει κάνει τα service του σύμφωνα με αυτά που λέει ο κατασκευαστής. Μην κολλήσεις τόσο πολύ στα χιλιόμετρα όσο στην προσεκτική συντήρηση και σωστή χρήση. Πήγενε το να το δει ένας καλός μάστορας που εμπιστεύεσαι.

Και μετά βουρ στον πατσά και καλώς ήρθες και εσύ στην οικογένεια των DUCATISTI!!!

Για ότι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε... :hibye:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

Καλώς ήρθες φιλαράκι!!!Με το καλό να την αποκτήσεις!!Εγώ απλά σε καλοσωρίζο και σου λέω άφοβα να την πάρεις!!!..Τα παιδιά με καλύψανε πλήρως...Με το καλό να σε δούμε και να τα πούμε και από κοντά!
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
makisk1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 07:13
Gender: Male
Bike: Streetfighter 1098
Other: αναζήτησης
Τοποθεσία: Hλιούπολη

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από makisk1 »

Καλως ηλθες!!! :hibye:
f*head entropy - killhead therapy....
The older I get, the faster I was...... "All the tools, none of the talent"


http://www.caferacers.gr/
http://www.speedjunkies.gr/
http://wrenchmonkees.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από johnduc »

Ακομη δεν πηγες να το παρεις??? :mrgreen:
Ενας νεος κοσμος σου ανοιγεται με ενα μηχανακι που σου κανει ολα τα γουστα...εχει ψυχη το πραμα λεμε...ντουκατι κουορε-ντουκατι καρμα... :bowall:
...θα μας θυμηθεις! :cool:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από Colin »

:welcome1: και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες :thumbsup:

:hibye:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από kojak »

Εγώ φίλε μου δεν μπορώ να μιλήσω για πολλά πράγματα γιατί το έχω εδώ και κανα μήνα. Αυτό που θα σου πω είναι να το πάρεις ... ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. :cool: :cool:
Σαφώς και να πας πρώτα να το τσεκάρουνε σε κάποιο συνεργείο (όπως θα έκανες σε κάθε μηχανή-αυτοκίνητο) και μετά ... καλές βόλτες.
Για τα υπόλοιπα ... απλά ρώτα εδώ. Εγώ σαν νέος έμαθα πολλά πράγματα κατ'αρχιν διαβάζοντας και κατα δεύτερον ρωτώντας.
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
argkab
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 30 Ιούλ 2008, 15:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από argkab »

ciric7 έγραψε:Καλησπερα σε ολους.Καινουργιος στη παρεα και σχεδον καινουργιος στη παρεα της ducati μιας και την αλλη εβδομαδα προσδοκω να γινω κατοχος ενως multistrada 620.Δεν εχω να ρωτησω περι προβληματων κλπ γτ πολυ απλα κατεεληξα υστερα απο πολυ πολυ ψαξιμο σε διαδυκτιο και μη,οτι ολα μα ολα τα μηχανακια βγαζουν και κατι.Ετσι πηρα την αποφαση μου να παρω την πιο ομορφη και την πιο κοκκινη :).Απλα θελω γνωμες και εμπειριες πανω στο μηχανακι και το κυριοτερο τι να προσεξω κατα την αγορα της μηχανης μιας και θα ειναι μεταχειρισμενη.


Ευχαριστω εκ των προτερων

καλώς ήρθες λοιπόν και με το καλό να το πάρεις.
multi 620 και εγώ, ήθελα να σου πω όλα αυτά που είπαν όλοι οι προηγούμενοι, αλλα τα είπαν ήδη!!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, παρά να πω ότι συμφωνώ και επαυξάνω μαζί τους.
Το έχω 1,5 χρόνο περίπου, 11000χλμ no problems at all.
Δεν ξέρω τι MY ειναι και πόσα χλμ έχει αυτό που θα πάρεις αλλά αφου το περάσεις από ένα έλεγχο στο συνεργείο, δεν θα σε απασχολήσει για κάτι άλλο.
Δεν ξέρω επίσης τι εμπειρία έχεις σε μηχανές, αλλά προσωπικά εξελίχθηκα με αυτό σαν οδηγός + τη σημαντική βοήθεια από το riding school (το λέω και το προτεινω σε κάθε ευκαιρία!).
Καλώς να το πάρεις, καλές βόλτες και πάντα όρθιος φυσικά.
Α...Μια καλή αλλαγή στο μηχανάκι εκτός από το DP kit το οποίο έβαλα και μου αρέσει, είναι η after sales σέλα της Ducati. Πιο άνετη, δεν γλυστράς και κάθεται καλύτερα και ο συνεπιβάτης (αν βάζεις συχνά).

ΑΥτά....
Αργύρης
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

argkab έγραψε: Μια καλή αλλαγή στο μηχανάκι εκτός από το DP kit το οποίο έβαλα και μου αρέσει, είναι η after sales σέλα της Ducati. Πιο άνετη, δεν γλυστράς και κάθεται καλύτερα και ο συνεπιβάτης (αν βάζεις συχνά).

ΑΥτά....
Τι εννοείς DP kit , τερμι εξατμιση και το cpu? ή έβαλες κατι άλλο?
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από nasa »

.....παρε multi....αλλα το 1000....αφου ετσι και αλλιως μετα απο κανα δυο χρονια θα το παρεις :cool: ε,παρτο απο τωρα να τελειωνεις :glimpse: 8-) ουχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααα....δωωωσεεεεε ποοονοοοοο......
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
argkab
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 30 Ιούλ 2008, 15:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από argkab »

Τι εννοείς DP kit , τερμι εξατμιση και το cpu? ή έβαλες κατι άλλο?[/quote]

termi, εγκεφαλο , φιλτρο.
Καλή απόδοση από πιο χαμηλα, βελτιωμένος ήχος.
Έχω ακουσει-διαβάσει ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις όσον αφορά τα τελικά, αλλά προτίμησα τα termignoni επειδή σχεδιαστικά ακολουθουν την ίδια γραμμή με αυτά που έχει από μαμα το μηχανάκι και μου άρεσαν.
Αργύρης
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

argkab έγραψε: termi, εγκεφαλο , φιλτρο.
Καλή απόδοση από πιο χαμηλα, βελτιωμένος ήχος.
Έχω ακουσει-διαβάσει ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις όσον αφορά τα τελικά, αλλά προτίμησα τα termignoni επειδή σχεδιαστικά ακολουθουν την ίδια γραμμή με αυτά που έχει από μαμα το μηχανάκι και μου άρεσαν.
To Κλασικο δηλ...Καλά τα τέρμι αλλα δεν εχουν ψυχη ρε γμτ....Εγω σκεφτομαι για zard, που ειναι παλι καζανι-εξατμηση (και οχι κανόνι) και πυροβολάνε κι ολασ....όσο για το πρόγραμμα...θα χρειαστώ PCommander....καποιοι με μonster 620 θα πειραματιστουν οσονούπω με αυτα τα πραγματακια και αν βρουν ακρη ίσως βάλω και γω.....
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
ciric7
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 31 Οκτ 2008, 15:10
Gender: Male

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από ciric7 »

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους.Υπαρχουν δυο ακομη ερωτηματα.1ον Εχετε καποιο καλο μηχανικο να μ προτεινετε για να παω το μηχανακι πριν το αγορασω και 2ον που ακριβως βρισκεται αυτο το σημειο το οποιο "δακρυζει" λαδακι.
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

Πες μας που μένεις περίπου να σου πουμε που θα το πας......
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

για τσεκαρε εδώ


http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=31&t=764" onclick="window.open(this.href);return false;
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
lagrafio
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 20 Νοέμ 2008, 18:20
Gender: Male
Bike: Multistrada 620

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από lagrafio »

ciric7 έγραψε:Καλησπερα σε ολους.Καινουργιος στη παρεα και σχεδον καινουργιος στη παρεα της ducati μιας και την αλλη εβδομαδα προσδοκω να γινω κατοχος ενως multistrada 620.Δεν εχω να ρωτησω περι προβληματων κλπ γτ πολυ απλα κατεεληξα υστερα απο πολυ πολυ ψαξιμο σε διαδυκτιο και μη,οτι ολα μα ολα τα μηχανακια βγαζουν και κατι.Ετσι πηρα την αποφαση μου να παρω την πιο ομορφη και την πιο κοκκινη :).Απλα θελω γνωμες και εμπειριες πανω στο μηχανακι και το κυριοτερο τι να προσεξω κατα την αγορα της μηχανης μιας και θα ειναι μεταχειρισμενη.


Ευχαριστω εκ των προτερων
ciric7
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 31 Οκτ 2008, 15:10
Gender: Male

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από ciric7 »

Το που μενω ειναι πικρη ιστορια..Ειμαι απο νικαια αλλα μενω γιαννενα (εμαθα απο ενα παλικαρι μ ενα 999 οτι ηρθε ενα καλο μαστορακι εδω) για σπουδες.Αλλα και παλι δεν εχει σημασια το που μενω αλλα που θα ειναι το μηχανακι που θα παω να δω.Οποιος ξερει και δε βαριεται ας κανει ενα κοπο να μ στειλει 2-3 διευθυνσεις με pm και αναλογα με το που 8α ειναι το μηχανακι,θα συνενοηθω με τον πιο κοντινο μαστορα πριν το παω.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και παλι
Άβαταρ μέλους
nikosrr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 22:22
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: CBR600RR, Vespa
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από nikosrr »

Να το πάρεις το μηχανάκι, τα παιδιά ποιο πάνω τα είπανε αρκετά καλά και με το όνομά τους τα πράγματα.Εγώ απο ιαπωνέζικο ss1000 πήρα για 2ο μοτό το mts και σου λέω πως ανακάλυψα αρκετά πράγματα οδηγικά με αυτό το μηχανάκι.Είναι τόσο εύκολο στο δρόμο και θα κατεβαίνεις πάντα απο τη σέλα του με ένα χαμόγελο πράγμα που δεν είναι ίδιο με ένα ss στο δρόμο.Ιδανική μοτό για εκδρομούλες, αν σου αρέσουν και αν συνεχίσω να λέω κι'άλλα θα στεναχωρηθείς που δεν το έχεις πάρει ακόμα.Καλά km και σε περιμένουμε σε βόλτες... :thumbsup:
chris7
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 22 Μάιος 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: athens

Re: Μultistrada 620

Δημοσίευση από chris7 »

Με κλειστά μάτια φιλαράκι το multi. Το χω από τον Ιούνιο και φυσικά το απολαμβάνω καθημερινά. Το μόνο πρόβλημα που έχω πλέον είναι ότι ζηλεύω πάρα πολύ το 1100s.

Αυτά και από μένα..
Απάντηση