Handmade βάση GPS για multistrada!

Τα φτιάξαμε και μας άρεσαν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Ιδέα κλεμμένη από multistrada.net!O λόγος,καλύτερη δυνατή θέση για gps!Μετά από 4 ώρες κόψε ράψε μέτρα κάνε τρύπες κλπ έφτιαξα μια μήτρα βάσης από σκληρό πλαστικό!Θα πάω να αγοράσω ένα κομμάτι πιο λεπτό πλαστικο που θα χρησιμοποιηθεί για βάση η κανενα κάρμπον κομμάτι και θα φτίαξω τη δική μου !Μεχρι τώρα μου έχει κοστισει κανένα 5ευρω το κομμάτι που έγινε μήτρα,(προοριζόταν για βάση αλλά μας έγιναν μερικές τρυπες παραπάνω μέχρι να το πετύχουμε!)και άλλα τόσα για ανοξείδωτες βίδες και παξιμάδια!Αν μπεί πλαστικό μομματι τελικά αντε να πληρώσω κανένα 5 ευρω ακόμα!Σύνολο 15!Από 95 δολλαρια που εχει η αλλη ( http://www.shop.motonamics.com/product" onclick="window.open(this.href);return false;. ... tegoryId=1 ) μου βγήκε πολύ πιο φθηνά!Σε συνδιασμό με μια αδιαβροχη θηκούλα απο ebay για gps!H κανονική θα ειναι 3-4 ποντάκια πιο κοντή από κάτω για να χωράει άνετα το χέρι στο κλειδί,ουσιαστικά δεν θα φένεται καθόλου κάτω από τα όργανα!Δίπλα στα όργανα βιδώνεις όποια βάση θες,έχω τσιμπησει απο bay αυτήν ( http://www.ebay.com/itm/Garmin-Nuvi-Nex" onclick="window.open(this.href);return false; ... 4abf4edf41 ) και δεν θα βιδώσω πάνω την μπίλια αλλά το διακοπτάκι που πάει κατευθείαν πάνω στη θήκη έτσι ώστε να εφάπτεται το Gps με τη βάση!Εχοντας φτίαξει την μήτρα σαν σχέδιο με ένα τρυπάνι θα γίνει η κανονική βάση σε 2 λεπτα!Ακολουθούν φώτο!
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Να και οι φώτο!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Το λίνκ που δεν δούλευε στο πρωτο post για την θήκη απο ebay ( http://www.ebay.com/itm/Garmin-Nuvi-Nex ... 4abf4edf41" onclick="window.open(this.href);return false; )
Από οτι κοίταξα αυτο το διακοπτάκι κάνει και σε όλες τις βάσεις για κινητά pda κλπ οπότε οποιαδήποτε θήκη κουμπώνει!
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

εδιαφερον.βεβαια χωρις το gps θα φαινεται ενα κομματι πλαστικο,αλλα νομιζω αν το κοψεις αρκετα θα ειναι διακριτικο.keep going.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

θα το κόψω από κάτω όσο πιο πολύ γίνεται!Σίγουρα θα φένεται απλά θα μπαινοβγαίνει το gps ταχύτατα οπότε ακόμα και γβια κάποια χρήση πόλης που μπορεί να χρειαστεί δεν θα βαριέσαι να το βάλεις αλλα και σε ταξίδι δεν θα βρέχεται ,φουλ διακριτικό,ουτε βίδωμα ξεβίδωμα,ασε που τωρα που έχω μέτρα κλπ θα κοιτάξω αν είναι λιγο οικονομικο να πάρω ενα κομματι κάρμπον!
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από Bart »

ωραιος! :thumbsup:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Επαναφέρω το θεμα γιατί το προχωρησα λίγο παρακάτω. Βρηκα μεσω ενός παιδιού απο εδω εναν που δουλεύει laser κοπη και διάφορα αλλα και ασχολείται με μοτοσικλέτιστικες κατασκευές (site :motorcycle drift)ο οποίος ανέλαβε να μου κόψει τετοια βαση απο λεπτο φυλο αλουμινίου στο ελάχιστο μέγεθος που γίνεται ετσι ωστε να μπαινει πανω gps κινητο κλπ και να μεταφερθούν τ όργανα προς τα δεξιά. Τα μέτρα τα εχω κόψει ηδη στη πλαστικη βαση που φαίνεται πιο πανω αλλα έχει ελαχιστοποιηθει σε μέγεθος θα γίνει με καμπύλες στις ακρες και ειναι αρκετα διακριτικό.Η τιμή θα είναι χαμηλή τουλάχιστον στην πρωτη παραγγελία. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να παρει με την πρώτη παραγγελία κάποιο κομματι ας το συμπληρωσει πιο κατω θα μας κανει σε ολους καλύτερη τιμή, Μετα ο συγκεκριμένος θα το ανεβασει και στο site του.Πρωτη εταιρεία που το εφτιαξε ειναι η motonamics.com και απο εκει πηρα ουσιαστικα την ιδέα. Στο χωρο που περισευει αριστερά μπορει ο καθενας να βαλει μπιλια για gps η να κολλήσει με τον οποιοδήποτε τροπο την θήκη του :thumbsup:
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Γουσταρω πατεντες!

:thumbsup: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akispoulis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 20:40
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από akispoulis »

μεσα!
ducati 749 no 30
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από takis.last.year »

Και εμένα με ενδιαφέρει,τιμή μπορούμε να μάθουμε από το παλικάρι,έστω στο περίπου;;
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Θα του πω το ενδιαφέρον που υπάρχει μέχρι τωρα ωστε να μου πει έστω στο περίπου μια τιμη
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από takis.last.year »

mitch έγραψε:Θα του πω το ενδιαφέρον που υπάρχει μέχρι τωρα ωστε να μου πει έστω στο περίπου μια τιμη

Δημήτρη ,στο περίπου,πες του του παλικαριού... Δηλαδή είναι 10-20 ή 100-200 ... Κάπως έτσι ...
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Μου είπε θα το κοιταξει και θα μου πει άμεσα, μιλάμε για σαφώς κατω απο 50 στη πρώτη συζήτηση που είχαμε προχθές
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
Stelth
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 08:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: SYM 150
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από Stelth »

mitch έγραψε:....................H κανονική θα ειναι 3-4 ποντάκια πιο κοντή από κάτω για να χωράει άνετα το χέρι στο κλειδί,ουσιαστικά δεν θα φένεται καθόλου κάτω από τα όργανα!...........
Μόλις μπορέσω θα βγάλω μια φωτογραφία για να δεις πως έχω βάλει το GPS εγώ.
Δύο πόντοι πιο κάτω τα όργανα είναι μια χαρά χωρίς να κρύβεται το κλειδί.
Το κόστος δεν πέρασε τα 4 ευρώ.
Δυο ευρώ η λαμαρίνα και 1,5 ευρώ οι βίδες.
Φυσικά παίρνει βελτιώσεις στην εμφάνιση.
Αντρέας
Το χθες είναι ιστορία.
Το αύριο είναι μυστήριο.
Το σήμερα είναι δώρο.
Άβαταρ μέλους
Stelth
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 08:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: SYM 150
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από Stelth »

Μετά από με μια γρήγορη αναζήτηση στο Internet (για να πάρω ιδέες) αποφάσισα να βάλω το GPS πάνω από τα όργανα.
Οπότε ακούμπησα το GPS πάνω από τα όργανα και είδα ότι δεν χώραγε οριακά, έτσι αποφάσισα να κατεβάσω τα όργανα ένα – δυο πόντους πιο κάτω, όχι περισσότερο για δεν θα είχα εύκολη πρόσβαση στο διακόπτη.
Έτσι πήρα ένα κομμάτι αλουμίνιο, έβγαλα τα όργανα σημάδεψα τις βίδες και έκανα δύο σετ τρύπες με διαφορά ενάμιση με δύο δυο πόντους πιο κάτω.
Ο έξυπνος υπολόγισα με το μάτι τη βάση του GPS, έκανα τέσσερες τρύπες και …. ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ
Οπότε μετά όπως το είχα επάνω, σημάδεψα τις τρύπες για τη βάση του GPS, τρύπησα και με τέσσερα περαστά βιδάκια την έβαλα.
Καιρό πριν είχα τραβήξει και πρίζα από την μπαταρία και όλα ήταν μια χαρά μέχρι που το GPS έσπασε.
Μου το πέταξε η γυναίκα, όχι στο κεφάλι, αλλά από τον 1ο όροφο, και ο άχρηστος δεν το ‘πιασα).
Αυτή τη στιγμή έχω βάλει ένα άλλο GPS που είχα αλλά σε αυτό δεν έχω βάση, έτσι αναγκάστηκα να φτιάξω μια πρόχειρη και να την προσαρμόσω στην υπάρχουσα, μέχρι να βρω μια κανονική (βλέπεις έγινε Παρασκευή απόγευμα και το Σάββατο έπρεπε να ταξιδέψω).
Ε λοιπόν σας πληροφορώ ότι ακόμα έτσι το έχω.
Δεν αξιώθηκα να ασχοληθώ.
100_0649 (Large).JPG
100_0650 (Large).JPG
100_0651 (Large).JPG
100_0652 (Large).JPG
100_0653 (Large).JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αντρέας
Το χθες είναι ιστορία.
Το αύριο είναι μυστήριο.
Το σήμερα είναι δώρο.
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 10:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από bros400pgm »

Γεια σου ρε Αντρικο :hibye: :hibye: :hibye:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από takis.last.year »

Αντρέα, ωραία μόντα!!!! :thumbsup: :thumbsup:


Εγώ έχω προσαρμόσει την βάση, πάνω στη δεξιά βίδα της μπάρας τιμονιού... Βέβαια , άμα βρέχει το μαζέυω ... Υποθέτω, ότι με τη μόντα τη δικιά σου, δεν τρώει βρόχα καθόλου...

Να σε ρωτήσω κάτι, ρεύμα για τον αναπτήρα πήρες κατευθείαν από την μπαταρία?? έχεις βάλει κάποιο ρελέ , ώστε να παίρνει μπροστά η πρίζα όταν γυρίζεις διακόπτη, με εντολή πχ από τα φώτα ή έχεις 12v συνέχεια στην πρίζα κ σβηστός?? :glimpse: :glimpse:
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Άβαταρ μέλους
Stelth
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 08:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: SYM 150
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από Stelth »

Η πρίζα ξεκίνησε σαν ιδέα μια μέρα που είδα στο Lidl ένα φορτιστή μπαταρίας μέσο πρίζας. Είναι ένας ταχυφορτιστής των δέκα λεπτών.
Οπότε είναι μόνιμα συνδεδεμένη με τη μπαταρία.
Αντρέας
Το χθες είναι ιστορία.
Το αύριο είναι μυστήριο.
Το σήμερα είναι δώρο.
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Η δοκιμαστική πρωτη βάση είναι έτοιμη!
Πήγα απο το παιδι να την δοκιμάσουμε και θελει μια δυο μικρό διορθώσεις
πολύ καλο και οπτικο και χρηστικο αποτέλεσμα!
Θα ανεβάσω φωτογραφίες και λεπτομέρειες αργότερα μεσα στη μέρα! :thumbsup: :thumbsup:
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Αυτες είναι και οι δοκιμαστικες φωτο. Δεν εβαλα ολες τις βιδες για αυτό και δεν καθησε ίσια. Πηγα ουσιαστικά για τις τελευταίες διορθώσεις.
Το παλικάρι μου ειπε για μας θα κοστίζει 34 ευρώ το καθένα και μετα στο site του θα το βαλει στα 55
Επιλογές χρώματος ειναι αυτη που βλέπετε και μια σε μαύρο ματ
Τις βάσεις μπορεί να τις εχει έτοιμες σε μια εβδομάδα απο τη στιγμή που του πούμε
Το μεταλλικό πανελ θα κοπει λίγο ακομα απω κάτω και δεν εχει κανένα σημείο που μπορεί να τραυματισει καλώδιο η να κόβει, .
Σε υψος τα οργανα ειναι ακριβώς στο ίδιο σημείο και δεν επηρεάζεται η προσβαση σε αυτά
Εγώ δοκίμασα μια δυο φορές σε χοντρη βροχή την παλια βαση που ειχα φτιαξει μονος μου και η θηκη του gps δεν βραχηκε καθόλου (καλου κακου παντα μπαίνει σε θήκη)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Handmade βάση GPS για multistrada!

Δημοσίευση από mitch »

Να και το link απο το site του http://www.motodrift.com/index.php?rout ... duct_id=89" onclick="window.open(this.href);return false; όποιος θέλει και αυτος τλκ στη πρωτη παραγγελία (στα 34 ευρώ) να πάρει ας στείλει pm να του παραγγειλω ολα μαζί
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Απάντηση