κάποια στιγμή λέει...

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
MEMsound
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ 03 Νοέμ 2012, 04:35
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Honda CRM 250

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από MEMsound »

...στο γκαραζ με περιμενει υπομονετικα να ασχοληθω μαζι του το 1ο μου μηχανακι... crm250 (οχι το "AR"...το ακριβως προυγουμενο)... δεν ξερω ποτε 8α βρω χρονο και βασικά..."χρήμα"...αλλα ανυπομονώ...
περσι το καλοκαίρι κατι πηγαμε να κανουμε με εναν φιλο...ανοιξαμε μοτερ νεο πιστονι...κλπ...πηρε μπρος αλλα κατι δεν θελησε να δουλεψει σωστά... μετα μπλεξαμε με διαφορα και δεν ασχοληθηκαμε περαιτερω...θελει και μια γενικη επισκευη στις αναρτησεις...2 λαστιχα...δισκοπλακα εμπρος ισως και πισω και τακακια...και ειναι κομπλε...δεν το δινω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... "καποια στιγμη"... (θα ασχοληθω...) :mrgreen: :mrgreen: :whistling: :whistling: :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

MEMsound έγραψε:...στο γκαραζ με περιμενει υπομονετικα να ασχοληθω μαζι του το 1ο μου μηχανακι... crm250 (οχι το "AR"...το ακριβως προυγουμενο)... δεν ξερω ποτε 8α βρω χρονο και βασικά..."χρήμα"...αλλα ανυπομονώ...
περσι το καλοκαίρι κατι πηγαμε να κανουμε με εναν φιλο...ανοιξαμε μοτερ νεο πιστονι...κλπ...πηρε μπρος αλλα κατι δεν θελησε να δουλεψει σωστά... μετα μπλεξαμε με διαφορα και δεν ασχοληθηκαμε περαιτερω...θελει και μια γενικη επισκευη στις αναρτησεις...2 λαστιχα...δισκοπλακα εμπρος ισως και πισω και τακακια...και ειναι κομπλε...δεν το δινω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... "καποια στιγμη"... (θα ασχοληθω...) :mrgreen: :mrgreen: :whistling: :whistling: :cool: :cool:
Πολύ όμορφο μηχανάκι ...γενικώς :cool:
Kαι τί ήχος ιδιαίτερος ειδικά άν έχεις τις παλιές κοφτές ...DEP.
Aλήθεια η εξάτμιση τί γίνεται ? Βαστάει ακόμη ? Aν θέλει και εξάτμιση (και όταν βρείς τον χρόνο και το χρήμΑ..) πήγαινε ασυζητητί για FMF. Αλλα τί λέω, πρέπει να είναι και η μοναδική που βγάζει για CRM ακόμα ...μπορεί και η Pro Circuit.

Υ.Γ. Φίλος Μάνθος βρήκα και κοινό σου γνωστό απο το PeugeotSportClub με μαύρο Rallye 207 που σε ξέρει και απο τα ποδήλατα που πηγαίνατε...
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

παρακαλειστε οπως δυναμοσετε τα ηχεια σας πρωτα! :devil2:


Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

MEMsound έγραψε:...δεν το δινω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... "καποια στιγμη"... (θα ασχοληθω...)
:band: εεεεεεεετσι!καποια στιγμη σιγουρα θα γεινη :thumbsup:
Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

salingaros έγραψε:παρακαλειστε οπως δυναμοσετε τα ηχεια σας πρωτα! :devil2:
http://www.youtube.com/watch?v=6DPNanQIlic" onclick="window.open(this.href);return false;
Σαλίγκαρε είσαι είσαι είσαι .....πολύ όμως :wsmile: .......δέν άντεξα να δώ ούτε ένα - ενάμισι λεπτό......πιά αποφεύγω τέτοιου είδους βιντεάκια γιατί μου θυμίζουν πως δέν ασχολούμαι ακόμα με το χώμα και παθαίνω ότι παθαίνεις εσύ που δέν έχεις ρετρό δίχρονο και θέλεις .......εεε ......αλλαααααα επι δέκααααα........ :blowup: :blowup:
Οχι ότι έχω τα χέρια πιά να το πάω έτσι όπως πάει το παλικαράκι το KDX (που πρέπει να ξέρεις καλά μιά διαδρομή με δίχρονο...) αλλά κάποια στιγμή τα πηγαίναμε κι εμείς έτσι και κάποιες φορές και καλύτερα.....
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

Image

το εξοφυλο μιας ωραιας σελιδας που εχει μονο διχρονα εντουρακια....
:band:
https://www.facebook.com/SeguidoresMotocross2t" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

γγγγκκκγγγκκκ....γγγκκκκκκκΚκκΚκκΚΚΚΚΚΚΚΑΑΑννννΓΓκκκκκκγκκκκΚΚΚΚΚΑΛΗΜΕΡΕΣααΑΑΑΑΑΑΑ... :band:
Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

Είσαι απιστεύτου.
Αυτός ο θάλαμος διαστολής που δημοσίευσες πιό πάνω αγαπητέ σαλίγκαρε στην φωτό, φαντάζεσαι τί ήχο θα βγάζει έτσι ?? :whistling: :wsmile:

Λοιπόν δανείζομαι μερικές φωτό απο την σελίδα και βάζω τα σχόλια.
1689105_498386700270455_1217425884_n.jpg
'Ενα KX που την άκουσε στο πλαίσιο σε άλμα , πάνε μοχλικά-αναρτήσεις και αμορτισέρια. Για ήρεμες καταστάσεις. :mrgreen:
1604505_497396687036123_59933120_n.jpg
'Ενα YZF αναδιπλούμενο για να το παίρνετε στο πόρτ μπαγκάζ σας για να μήν κουβαλάτε τρέιλερ και λοιπές περιττές μλκιες. :mrgreen:
1796551_496475017128290_927025644_n.jpg
'Ενα KX που με αυτό το θάλαμο διαστολής της εξάτμισης, θα αντιλαλεί δυόμισι βουνά πιό πέρα. :mrgreen:





Και για το τέλος αποχαιρετώ με τις χειρότερες όλων των φωτό.
482528_496464113796047_770395076_n.jpg
14825_492969960812129_1073972863_n.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

:thumbsup:

χαιρωμαι που σου αρεσει η σελιδα...

υπαρχουν και αλλες ωραιες με εντουρακια οχι βαιβαια με 2χρονα...

τωρα σχολια...

το yamaha μοναχα...οταν το ειχα δει και εγω...επαθα ενα μπλακ αουτ...δλδ δεν το πιστευα νομιζα οτι ηταν φοτοσοπ...μπρρρρρ :scared6:
Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

salingaros έγραψε:
τωρα σχολια...

το yamaha μοναχα...οταν το ειχα δει και εγω...επαθα ενα μπλακ αουτ...δλδ δεν το πιστευα νομιζα οτι ηταν φοτοσοπ...μπρρρρρ :scared6:
Tώρα το πώς το έπαθε ....στο εντούρο πολλά μπορούν να συμβούν.... :glimpse:

'Ενα πιό εφικτό όμως είναι να σπάσουν οι αναρτήσεις σε άλματα που έχω δεί .....βέβαια δέν θα ήταν συντηρημένα μοχλικά πίσω ή οι μπροστά.
Απο τα πιό κορυφαία που έχω δεί πάντως είναι μετά απο άλμα να κόβει κανονικά τις εμπρός μπουκάλες και να σπάνε στη μέση και οι δύο κανονικά .....απο KTM ΕΧC παρακαλώ, μία φορά .....και μιλάμε για αμορτισέρ White Power (WP) έτσι ? :cool:
Πάλι καλά που "ανοίξανε" μετά το άλμα μετά το σπάσιμο και ο άνθρωπος δέν έφαγε τα μούτρα του στην προσγείωση. 'Ολοι εκεί δέν το πιστεύαμε δηλαδή....
Kαι απο ότι μου είπε εκεί πέρα και ένα άλλο παιδί που είχε την πίστα (ο μοναδικός Ελληνας freestyler) ....είχε ξαναδεί άλλη μία φορά να ραγίζουν και να κάνει κόψιμο σε μπουκάλες απο WP μετά απο άλμα.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

dimitris 848 και οσοι αλοι το κατεχετε το θεμα....(εγω δεν το κατεχω πραγματικα)...
βλεπω να ανοιγουμε κατηγορια με ''χωμα -μονοπατια λουλουδακια κτλπ κτλ''....στο φορουμ...


Image

οι πιστες κλειστες....και γιατι το λεω αυτο....υπολογισμοι

+εσοδα
σκεψη πρωτη...
μια σερρες το χρονο......αντιστοιχη σε 1000 ευρο παρα κατι....
και μια και σερρες κτλπ κλειστα εχουμε το λοιπον ενα 1000αρικο πυθανος διαθεσημο...

σκεψη δευτερη..
μπενεις στο car και ψαχνεις εντουροειδη με 500 εως 1200....
και παθενεις κοκομπλοκο.....!!!!!!!

σκεψη τριτη
θες να τα αγορασεις ολα....και αγωνιας κιωλας μην χασεις το κελεπουρι....ονειρευεσαι ειτε μικρο 125 σε μοταρ σε πιστα καρτ....ή τα πρωτα σου βηματα σε λουλουδενιες φλατουρδες....να πω την αληθεια...οσο και αν μαρεσουν τα εντουροηδη....η ηδεα μοταρ σε πιστα καρτ...με κανει ποιο πολλα κλικ.....τεσπα συνεχιζουμε....

αυτα ειναι τα +.....

κανεις κενο...πας παιζεις τον μπομπιρα αλλαζεις και καμια πανα....και επιστρεφεις....

εξοδα

πολεμος.....ΠΑΡΤΟ :devil2: .....ηρεμησε εχει 2 μηχανακια τι πας να κανεις :innocent2:
:devil2: παρτο βρε μ@λ@κ@....σιγα τα εξοδα...
:innocent2: σιγα τα εξοδα?....να σου θυμησω καποιες εξυπνες αγορες που εχεις κανει?
:devil2: παρτο τωρα εισαι ποιο ηρεμος...
:innocent2: τωρα εισαι και μπαμπας....
:devil2: ωραια ωραια εισαι μπαμπας μηχανοβιος....
:innocent2: ναι ναι ...μπαμπας που πρεπει να βαλει 1 τονο πετρελαιο....





....μπζ.....μπζζζζζζζ βραχυκηκλωμα

Image
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

:tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2:
δε γ@μιεται...
θα παω να παιξω κανενα λαχειο και βλεπουμε αστα διαλα ποια :tooth2:


Image
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

:)) :wsmile:
Λοιπόν έχεις απόλυτο δίκαιο όπως τα λές αλλά λέμε (και κλαίμε κάποιοι) πως οι πίστες είναι κλειστές μέχρι νεωτέρας. Οπότε τί σημαίνει αυτό ? Σημαίνει ότι δέν πάμε πίστα που είχαμε προγραμματίσει (εάν και εφόσον) και κρατάμε τα χρήματα που θα δίναμε εκεί. Αυτό κάλλιστα μπορούμε να το κάνουμε έτσι όπως θα πάει η κατάσταση για άλλο ένα χρόνο. Με αυτά τα λεφτά δέν μπορούμε να πάρουμε ένα εντουράκι μικρό ?? (καλύτερα δίχρονο για πιό χαμηλού προυπολογισμού καταστάσεις..). Ε παίρνουμε και στολές-ενισχύσεις, που σημειωτέον τώρα βρωμάει και ο τόπος απο μεταχειρισμένα τέτοια και είμαστε κομπλέ.
Γιατί να τονίσω πως το ΧΩΜΑ είναι ιδέα. :wsmile: Είναι ένα σχολείο πραγματικό όπου για μένα όποιος θέλει να λέγεται μοτοσυκλετιστής με τα ....ούλα του :wsmile: ...ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμάσει κάποια στιγμή ...όσο είναι πιό νέος και κρατάνε τα χέρια αλλιώς άστο μείνε στην άσφαλτο που τρώει τα παιδιά της (ώς συνήθως).
Είναι ένα σχολείο λοιπόν που μπορεί με τον πιό όμορφο και παιδαγωγικό τρόπο να σε κάνει να θέλεις μόνο αυτό το σχολείο και άν βγείς στον έξω κόσμο (βλέπε άσφαλτο και απρόσεχτοι οδηγοί κ.τ.λ.) μπορείς να τον αντιμετωπίσεις ΠΟΛΥ πιό ανετότερα γιατί θα έχεις πάρει τις πιό ολόσωστες βάσεις. Θα μάθεις τέτοια κόλπα που θα λές τί έχανα δηλαδή. Και ξαναλέω όσο πιό νέος είναι κάποιος τόσο το καλύτερο.
Τώρα για εμάς φίλε σαλίνγκαρε άν πιάναμε ΤΩΡΑ για πρώτη φορά τιμόνι στο χώμα (άν και το κάνουν κάποιοι) καλύτερα ας το αφήσουμε και να ασχοληθούμε με μοτάρντ που είναι πιό βατά. Το χώμα θέλει και λίγο φυσική κατάσταση για να το πάς υπο νορμάλ ρυθμούς τουλάχιστον το εντουράκι γιατί οι στραβές παραμονεύουν απο παντού και δέν σώζονται όλες το ίδιο εύκολα. Αλλά γι' αυτό υπάρχουν οι ενισχύσεις που φοράμε.
Να σου πώ ένα παράδειγμα όταν είχα πρωτοξεκινήσει το χώμα. Ημουν εδώ στην Αθήνα στους πρόποδες κάποιου βουνού τέλος πάντον και είμαι σε μία πίστα φυσική ανάμεσα απο δέντρα κ.τ.λ. και ΠΑΜΕΕΕ. Εκεί που πάω λοιπόν με 40-50 (ταχύτητα στο χώμα..) πέφτω σε φιδίσιο νεροφάγωμα που τελείωνε αριστερόστροφα. 'Οταν λοιπόν τελείωσε μου τραβάει το τιμόνι αριστερά κι εγώ απο την απειρία μου τραβάω και μία έξτρα γκαζιά γερή και σηκώνεται σούζα ισχύος το YZF 426 θυμάμαι και έφυγε μόνο του. Εγώ ? Εγώ συνέχισα δεξιά και μέσα απο θάμνους κουτρουβάλες και βγήκα απο την πίσω μεριά και γέλαγα κοιτώντας τον ουρανό και ήρθαν και με μαζέψανε και σηκώθηκα αλλιώς εκεί θα είχα μείνει λίγο ακόμα (βέβαια δέν έπαθα τίποτα τότε..). Αν δέν είχα τα προστατευτικά ή κάτι λιγότερο άστο. Βέβαια απο την άλλη έχω πάρει αγκαλιά στον ώμο και κλαδί χοντρό απο ελιά και ήμουν εντελώς off για δύο εβδομάδες.
Θέλει σιγά σιγά το άθλημα και σεβασμό σε αυτό που κάνεις (άν το κάνεις..) και θα σε ανταμοίψει με τρομερή εμπειρία. ΟΣΟΙ κάνουν χώμα καταλαβαίνουν ακριβώς τί λέω. :zep: :wsmile:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

οκ ξεκινησα θεωριτικη εκπαιδευση :hippy:

εκει θα παρω αριστα...

αν ειχαμε και μηχανακι...ομως στα πρακτικα δλδ φανταζωμαι θε επεφτε πολυυυυυυυ κλαμα!
παντως ενα ενδιαφερων βιντεο για παντελος ασχετους οπως και εμενα οσο αφορα το χωμα!



Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

Πολύ γέλιο το βιντεάκι σε κάποια σημεία. Μου θύμισε εμένα σε κάποιες ατσαλιές στην αρχή που μάθαινα. 'Ενα άλλο είναι ότι τόσο ξερά χώματα σάν του βίντεο, εμείς έχουμε μόνο το καλοκαίρι εδώ στην Ελλάδα και όχι σε όλες τις περιοχές. Αν είναι πολύ αμμώδες και μαζεύεται πούδρα (πολύ) στο έδαφος, έχεις πρόβλημα και θέλει στοιχειώδεις ικανότητες πιά για να το ευχαριστηθείς και δέν θα τα καταφέρει ένας άπειρος. Αυτό είναι το καλό με την Ελλάδα μας λόγω του μεσογειακού κλίματος, όπου εκτός απο το καλοκαίρι που δέν μπορείς να ευχαριστηθείς τόσο το εντούρο (ιδιαίτερα το κρός σε πίστα που δέν συντηρείται και γίνεται πούδρα απο την ξεραίλα και απροσπέλαστη σε σημεία), τις άλλες εποχές που ψιλοβρέχει ή μετά απο βροχές που έχεις την μάξιμουμ πρόσφυση στο χώμα για κατευθυντικότητα, είναι η χαρά του χωμάτινου αναβάτη όλο αυτό. Βέβαια όλες σχεδόν οι πίστες που συντηρούνται ανα την Ελλάδα είναι σχεδόν όλες πολύ καλές απο άποψη χώματος πέρα απο κάποιες που πιό πολύ μορφολογικά έχουν κάποια νεροφαγώματα και ανηφοροκατηφόρες που δέν επισκευάζονται εύκολα αλλά αυτή είναι και η μαγεία της μηχανής στο χώμα ...η δυσκολία.
Τές πά θα ανοίξουμε ολόκληρη κουβέντα με το χώμα και θα αρρωστήσουμε και ποιός μας μαζεύει.
Το βιντεάκι ένα εικοσάλεπτο που είδα λέει πάρα πολλά κολπάκια και τακτικές που ακολουθείς στο χώμα για να βγείς αλώβητος κι ευχαριστημένος παράλληλα. Και θίγει κάπου και πώς ανεβαίνεις λόφους κ.τ.λ. όπου είναι πολύ δύσκολο σημείο αυτό για να μήν φάς καπάκι απο σούζα οπισθόβαρη ή απο ταχύτητα να φάς τούμπα και να γυρίσεις πίσω κουτρουβαλώντας. Εχει πολλά το χώμα και αυτό είναι η μαγεία του. Μετά η άσφαλτος σου φαίνεται παιχνιδάκι. Ποιά ανάποδη κλίση και δρόμοι γυαλλί και με ανωμαλίες. Κάνεις τον δρόμο πίστα κανονικά και άθελά σου βγαίνει. Μιά εποχή που είχα αρρωστήσει με το χώμα πήγαινα ειδικά σε κάποιες στροφές με το εντούρο μέσα στην πόλη και με ανάποδη κλίση μερικές φορές μέσα στην Αθήνα και τις έπαιρνα ντριφτάροντας και κοιτάγανε όλοι λές και ήμουν εξωγήινος :wsmile: .
Και να σου πώ φίλε σαλίγκαρε κι εγώ απο παπιά ξεκίνησα και λοιπά ...μέχρι που έβαλα στο χώμα ένα δίχρονο παπί που είχα τότε (ένα Γιαμάπα Z 125) και άρχισα τις γκαζιές για να διώχνει συνέχεια τον ...ποπό. Μιλάμε για ευχαρίστηση την ίδια.... :innocent2: :cool:
Ξεκίνησα να γράψω μία πρόταση και έγραψα πάλι πανοσέντονο.... πάλι καλά που σταμάτησα. Μήν γράψεις άλλα (ιδιαίτερα πειραχτικά) please για τί θα αναγκαστώ να ξανασχολιάσω :)) :zep:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

ενα φιλος ο αιμιλιος μου εστειλε ενα συνδεσμο στο fb..

για να μην κατεβασω 100φευγα σελιδες μονο με βιντεο...τους
απλα γραψε στο γιουτουμπι ''katerini enduro'' και δες τα οοοοοοοοοοοοοοολα!

επαθα κοκομπλοκο..!!!
μετα παω στην δουλεια και συναντω συντοπιτη συντακτη στο ''μοτο''...κλασικα πειανουμε την κουβεντα για αγωνες....μετα για σερρες...
και μου κοπανα κανενα td?....

του λεω
td?....ή να δωσω τα λευτα να παρω ενα εντουρακι?....
τι ηθελα και το πα?....

-αυριο μου λεει θα παω προπονβολτα...ελα να δεις..
-ναι βρε μλκ...δεν εχω μηχανακι λεμε..
-ελα να δεις να παρεις το δικο μου ...να δεις...

αυτα τωρα την ωρα της δουλειας....πες μου πως να συγκεντρωθω μετα....

τεσπα συνηδητοποιησαμε οτι ετσι και αλλιως δεν θα μπορω αυριο ...παλι λογο κολοδουλειας ...
:angry2:

....καλητερα ισως μιας και θα εχανε το μυαλο μου τελειος μετα....


''Μήν γράψεις άλλα (ιδιαίτερα πειραχτικά) please για τί θα αναγκαστώ να ξανασχολιάσω ''
οπως ξανα ειπα
ειμαι παντελος ασχετος επι του θεματος.....αρα δεν μπορω να πειραξω-τσιγκλισω καποιον.
και ακριβως επειδη ειμαι ασχετος...και ποτε μου να μην ασχοληθω..γιαυτο ακριβως το λογο θελω να ακουω εμπειριες και σχολια απο ατομα που το κατεχουν...απλα μαρεσει!
Image
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από KRS »

salingaros έγραψε:μετα παω στην δουλεια και συναντω συντοπιτη συντακτη στο ''μοτο''...κλασικα πειανουμε την κουβεντα για αγωνες....μετα για σερρες...
και μου κοπανα κανενα td?....

του λεω
td?....ή να δωσω τα λευτα να παρω ενα εντουρακι?....
τι ηθελα και το πα?....
Για τον Χ.Π. λες;

Είναι ακόμα συντάκτης στο ΜΟΤΟ;

Ή μάλλον βγαίνει ακόμα ΜΟΤΟ;

Βουνά έχεις.....τα λ7 που προόριζες για πίστα κάντα εντουράκι...αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και

τον εξοπλισμό...ένας μέτριος κάνει κανά 500αρι...

Από εντουράκι καταστάλαξες;;;

Σύγχρονο ή τίποτα από τα εφηβικά ποθούμενα;;

Βρίσκεις τπτ εκεί κάτω ή τα 'χουν κανιβαλισμένα;;

DT200WR :love3:
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

KRS έγραψε: Για τον Χ.Π. λες;
ναι

Είναι ακόμα συντάκτης στο ΜΟΤΟ;
ναι

Ή μάλλον βγαίνει ακόμα ΜΟΤΟ;
ναι

Βουνά έχεις.....τα λ7 που προόριζες για πίστα κάντα εντουράκι...αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και

τον εξοπλισμό...ένας μέτριος κάνει κανά 500αρι...

Από εντουράκι καταστάλαξες;;;

Σύγχρονο ή τίποτα από τα εφηβικά ποθούμενα;;

Βρίσκεις τπτ εκεί κάτω ή τα 'χουν κανιβαλισμένα;;

οχι δεν κατασταλαξα....προσπαθω να κανω καταστολη στις επαναστατικες μου σκεψεις...
παντω αν καποια στιγμη γεινη επανασταση και δεν πετυχενει η καταστολη...μηχανακι θα βρεθει ειτε απο εδω κατω...ειτε απο την αθηνα απο ατομο που εμπιστευωμαι 100%!...


DT200WR :love3:
γες ιν ντιιιτ!!! :thumbsup:
Image
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από dimitris848 »

To χώμα άπαξ και το δοκιμάσει κάποιος και να του αρέσει στοιχειωδώς η μηχανή και να το εξελίξει λίγο και να αρχίσει ίσα ίσα να γουστάρει ....ε αυτό είναι δέν έχει άλλο ...μέχρι να τα ..τιΝάΞ3Ι....αυτό θα σκέφτεται συνέχεια. :wsmile: :hibye:
Να με τσιγκλήσεις φίλε μου σαλίγκαρε δέν μπορείς (έτσι το είπα και πρίν..) για τον απλό λόγο ότι το :zep: μου το έχω ήδη τσιγκλισμένο και καμμένο μπορώ να πώ με το χώμα. Μπορώ να πώ ότι έκανα αρκετά σε αυτό αλλά όχι όσα θα ήθελα (με ρεαλιστικά μέτρα και σταθμά) για τον λόγο ότι απο το πολύ άθλημα αυτό παρουσιάστηκε κάτι στη μέση μου και λόγω ύψους μου (1.97) όπου οι περισσότεροι ψηλοί έχουν απο αθλήματα (και το μπάσκετ έπαιξε το ρόλο του και διάφορα βάρη..) τέτοια θέματα, εγώ το άφησα το χώμα γιατί λόγω δουλειάς μου δέν ρίσκαρα να μου χειροτερέψει ούτε ελάχιστα και το πρόλαβα στην πολύ αρχή του και σταθεροποιήθηκε εκεί και κάποια στιγμή μετά τα 40 μου όμως θα έχει φύγει λένε οι γιατροί τές πά. Μετά τα 40 μου όμως δέν θα έχω τα χέρια οπότε άστα βράστα. Αν και άν κρατήσω καλή φυσική κατάσταση υπάρχει περίπτωση να μπορώ να ξανασχοληθώ εντελώς ανώδυνα και μήν πάθω κάτι περαιτέρω ....κάποια στιγμή με το χώμα. Δέν το ξέρω αυτό ακόμα και λογικά κάποια στιγμή θα πάρει τα πάνω της και η όλη κατάσταση εδώ στο Ελλαδιστάν μας.
Τές πά το χώμα είναι περίπτωση σάν άθλημα και δέν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται σε αυτούς που είναι έξω απο τον χορό. Θέλει θέληση πολύ στην αρχή και βάζεις ένα ''Χ'' στα περισσότερα που ξέρεις απο την άσφαλτο και προχωράς. Προχωράς με αργά βήματα είναι η αλήθεια αλλά ότι μαθαίνεις το μαθαίνεις γιατί η όλη ευχαρίστηση της ασχολίας αυτής είναι να προχωράς σε νέες τεχνικές που θα σου κάνουν τη ζωή πιό εύκολη στο χώμα και να σου δείξουν νέα μονοπάτια σε εμπειρία οδήγησης. Η καλύτερες φάσεις π.χ. για μένα που συνηδειτοποιούσα την εξέλιξή μου οδηγικά είναι όταν βγαίναμε (συνήθως σε εντουράδες) απο το χώμα σε ασφάλτινα κομμάτια. Το πώς πηγαίνεις πολλές φορές εκεί, δέν το συνειδητοποιείς ...καθόλου. Εχεις κάνει πίστα τα πάντα εκείνη τη στιγμή και με το που βρίσκεις κι άλλη πρόσφυση που έχουν βουνίσια ειδικά επαρχιακά κομμάτια με άσφαλτο κάνεις ότι σου κατεβαίνει για να βγάλεις την αδρεναλίνη που θα έβγαζες στο χώμα. Κι αυτό σε κάνει να κάνεις πραγματικά επικίνδυνα πράγματα (για ασφάλτινους μοτοσυκλετιστές) όπου εσύ τα κάνεις ίσα ίσα για να μήν χάσεις την όλη "ροή" που έχεις μέσα στο κέφάλι σου και μέχρι να ξαναμπείς σε χωμάτινο κομμάτι και να αρχίσουν οι χοροί.
Επιλογές που έχεις στο χώμα για να σ' αρέσει και να θές να κάτσεις μέχρι να νυχτώσει ? 'Απειρες ακόμη και για άπειρους. Μπορείς να ξεκινήσεις απο φλαταδούρες και να σκάς γκαζιές με 2α (για αρχή..) πού και πού (ή όποτε θές βασικά..) και αναλόγως το ποσοστό της βενζίνης που θα σκάει μέσα στον κύλινδρο να είναι αναλόγως και πιό μεγαλοπρεπής η πάντα. Οταν έρθει η κάποια εμπειρία δέν θα ισιώνεις ποτέ. θα είναι ένας ατέλειωτος χορός του πίσω μέρους. Πές μου δηλαδή με αυτά ήδη που έχω πεί για αρχή, πώς να μήν κάνεις ακροβατικά στην ''εύκολη'' άσφαλτο. Μετά μπορείς να βρίσκεις πετρούλες και να τα κάνεις τεχνητά εμπόδια κι άν είναι και φυτευτές κιόλας μπορείς να τις κάνεις και πολύ μικρά αλματάκια ίσα ίσα να σκάει η πίσω ρόδα και να σου δίνει μία στον ποπό σου να σου λέει είμαι κι εγώ εδώ.
Μετά θα αρχίσεις σιγά σιγά να αναπτύσσεις ταχύτητες ανάλογες της εμπειρίας που μαζεύεις σιγά σιγά όπως είπαμε. ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ ισχύει ότι και στην άσφαλτο. ΑΝ υπερεκτιμήσεις δυνατότητες κάποια στιγμή δέν θα σου συγχωρεθεί αυτό το λάθος και έτσι μπορεί αυτό να σε αποτρέψει να δοκιμάσεις κι άλλα και να φοβηθείς (αναλόγως τί θα πάθεις..). Γι' αυτό θέλει σιγά σιγά και πάνω απο όλα κι εδώ το θέμα θέλει προπόνηση κι εξάσκηση με το πώς θα ταιριάξουμε-δέσουμε την μηχανή καλύτερα στο σώμα μας και αυτό να βγάλει περισσότερο γούστο. Υπάρχει κόσμος που έφαγε τούμπες π.χ και φοβήθηκε και δέν ξανασχολήθηκε και το παράτησε στη μέση το άθλημα και είπε εγώ δέν μπορώ. Δέν είναι έτσι .....γι' αυτό θέλει σιγά σιγά και με σταθερά βήματα.
Μετά θα αρχίσεις και να πηγαίνεις και πιό αέρα σε ανωμαλίες και να τις αποφεύγεις στην αρχή μέχρι να μάθεις να τις προσπερνάς απο πάνω με διάφορες τεχνικές όλο και πιό εύκολα. Ολα αυτά στο εντούρο βέβαια γιατί άν ξεκινήσεις απευθείας σε πίστα με άλματα κ.τ.λ δέν θα το πρότεινα (ούτε κανείς άλλος χωμάτινος πιστεύω..) καθώς δέν είναι αυτό το πρώτο βήμα σε καμία περίπτωση.
Και ένα άλλο ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό είναι να οδηγούμε στο χώμα όρθιοι κάνοντας τα πόδια μας αμορτισέρ (παράλληλα με της μηχανής..) γιατί έτσι καταπονούμε το σώμα μας λιγότερο. Και άλλο βασικό είναι να έχουμε τα πόδια μας να αγκαλιάζουν με τα γόνατα το τεπόζιτο, σε όρθια στάση όταν είμαστε. Απο εκεί και πέρα μαθαίνουμε σιγά σιγά πώς και να βάζουμε και τα πόδια στα μαρσπιέ και ανάλογα πώς βολευόμαστε. Αν και το πιό σωστό είναι να πατάμε στα μασπιέ το μέρος που είναι πίσω ακριβώς απο τα δάχτυλά μας (όχι ακριβώς μύτες οπότε..). Και παράλληλα μαθαίνουμε και πώς να τοποθετούμε τα σώματά μας πάνω στην μηχανή, ανάλογα τις κλίσεις του εδάφους και τις συνθήκες και όλα αυτά και σε όρθια στάση και ακόμη και σε καθιστή. Πάντως όσο πιό όρθιοι οδηγάμε στο χώμα τόσο το καλύτερο γιατί άν μάθουμε σωστά και "δέσουμε" με τα γόνατά μας το υπόλοιπο σώμα μας πάνω στην μηχανή θα έχουμε πετύχει ισσοροπία όπου αυτό μεταφράζεται σε ηθελημένη κατευθυντικότητα και όχι όπου προστάζουν οι ανωμαλίες του εδάφους.
Απο εκεί και πέρα μαθαίνεις και να αναπτύσσεις ακόμη περισσότερο την ταχύτητά σου αλλά εδώ πρέπει να έχεις μάθει και κολπάκια αποφυγής ανωμαλιών και εμποδίων. Παράδειγμα βρίσκεις καθώς πηγαίνεις με 60-70 στο χώμα μιά αρδευτική σωλήνα σιδερένια. Τί κάνεις ? Αν είσαι άπειρος ΚΑΙ καθισμένος πάνω στην μοτοσυκλέτα έχεις πάρει τα χωράφια όλα παραμάζωμα εύκολα. Πρέπει τη στιγμή που θα σκάσεις πάνω στην σωλήνα να έχεις όρθιο εννοείται το σώμα (πρίν σκάσεις..) και τραβηγμένο ελαφρά προς τα πίσω για να αποφορτίσεις τον εμπρός τροχό και να μήν φάς και τούμπα απο το πρώτο ημίχρονο. Οπότε αποφορτίζεις τον εμπρός τροχό και άν είσαι λίγο πιό άπειρος προσπαθείς και με λίγο γκαζάκι παραπάνω (ακριβώς πρίν σκάσεις πάνω της..) να περάσει όσο πιό γρήγορα γίνεται το πίσω μέρος και να μήν σου δώσει στούμπι γερό στον ποπό και χάσεις και ισσοροπία και πέσεις.
Τές πά είναι ΠΑΡΑ πολλά και όλα αυτά έρχονται αβίαστα πραγματικά με μόνο την ασχολία και το γράψιμο χιλιομέτρων πάνω στην μηχανή.
Oι περισσότεροι οδηγοί που ντριφτάρουν π.χ θεαματικά σε GP και SBK (και τα βλέπουμε εμείς απο κάτω και ξερογλειφόμαστε..) έχουν κάνει χώμα ή τουλάχιστον μοτάρντ και έχουν μάθει την τέχνη της πλαγιολίσθησης και στην άσφαλτο μετά τους φαίνεται ψιλοπαιχνίδι (βέβαια αναλόγως και τις ταχύτητες μετά..).

Πώ πώ τί εγραψα και το θέμα είναι ότι γράφω και γρήγορα και έχει πλάκα ρε φίλος χαχαχ.
Αντε καληνύχτα... άν το διαβάσεις βραδάκι... :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

:hi4:

οχι δεν το διαβασα βραδακι..
..το διαβασα προυνο προυνο με καφεδουμπα τσιγαρουμπα...οτι πρεπει δλδ!
εγκυκλοπαιδικο και επικ! :thumbsup:
Image
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από Bart »

Χθες το βράδυ στο στο γκαράζ φίλου βλέπω αυτό
Image
ρε μαλάκα του λέω δουλεύει?
είναι από φουλ επισκευή μου λέει καβαλατο για βόλτα
μοναδικοί δίκη μου εμπειρία σε τέτοιου είδους μηχανάκια το ttr motard κόντεψα να σκοτωθώ.
βγήκα στο χωράφι και το τι γέλιο και καγκουρια εριξα δεν λέγεται...
άλλη φάση... :mrgreen:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από salingaros »

εσυ το ειδες και το καβαλησες....εμεις?....η φοτο δεν εμφανιζετε...
περι τι μηχανακιου προκειτε?
Image
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από Bart »

δεν το προσεξα...
crm 125 σαν καινουργιο
Εικόνα
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: κάποια στιγμή λέει...

Δημοσίευση από Bart »

unnamed.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Απάντηση