848 σκεψεις......

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

848 σκεψεις......

Δημοσίευση από salingaros »

Όταν βγηκε το μεγαλο περημενα υπομενετικα να δω ποτε τι και πως θα εβγαινε το μικρο.
όχι ότι θα το αγοραζα…το μυαλο μου είναι καλα κλειδωμενο και το 848…νομιζω δεν θα αλλαξει χερια ποοοοοοοοοοοοοοοοοοοο-τε για πολλους λογους και όχι μονο μοτοσυκλετιστικους…εχουμε πλεον υσχυρους δεσμους καθωτι εχουμε περασει περοιουδους που θα θυμαμε για μια ζωη! :bighug:
ηθελα όμως να δω τον διαδοχο του αγαπημενου μας εργοστασιου! Όταν το ειδα (το νέο ντε )επαθα παρακρουση… :dribble: είναι απιστευτοι αυτοι οι ιταλοι(με διοικηση γερμανικη)!...οσο και αν μου αρεσε όμως οσο και αν ηθελα να το αγοραζα χθες….συναμα συνεβενε κατι το μοναδικο…η ελευση του καινουργιου, απλα υσχυροποιησε την θεση του παλιου στο δικο μου μυαλο τουλαχιστων!
Το 848 με τα λιγοτερα ηλεκτρικα με τα λιγοτερα χορς παουερ είναι ισως , συμβολιζει, κατά καποιο τροπο το τελος μιας εποχης, μιας μακρας ενθερμης εποχης! Δεν χρειαζετε να ειστε μηχανικοι για υψηλη αναλυση. Μονοπρατζο..δλδ μπουταρα μουν@ρα!!!.. :canto: Ουρα με τα εξατμισεις στο τελειωμα…δλδ κολλαρα με χαη-χηλς σαν να λεμε :interesting: ..και το βασικοτερο ισως trellis :love3: ….κατι που φενετε να εξαφανιζετε πλεον στα suberbike τις εταιρειας… το 848 είναι μια σφραγιδα ένα τσεκ ποιντ στην ιστορια της duc…μιας και από κει πλεον οι καπετανιοι αλλαξαν ρωτα!
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από salingaros »

Image

Στηνοντας καρτερι λοιπον στον περιπτερα μου…την ανεμιζα να σκασει 1η αυγουστουκαι το νεο μοτο. Και ο λογος ότι μου το ειχε σφυριξει ο συντακτης του αρθρου πριν…μηχανακι για πιστα μονο…και επειτα εντονοι προβλιματισμοι . ανεμενα λοιπον πως και πως…το διαβασα αναλυτικα και μετά από την αναγνωση του για άλλη μια φορα ενειωσα το ιδιο συναισθημα…υσχυροποιηση του παλιου…όχι ότι αμα το εβγαζε θεικο και το παλιο μπουρουχα…θα αλλαζε κατι για εμενα…αλλα εχει άλλο βαρος η αποψη αυτουνου που εχει οδηγηση και τα δυο…
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από salingaros »

Image

848 και τα μυαλα στα καγκελα…και να υπενθημισω και εγω για να μην κατεβαζετε και να κανετε extract…
848compress.rar
οβερ-αλλ το μηχανακι ψυχιατρος και ψυχολογος μαζι…το μηχανακι που σε κατεβαζει από τα δεντρα και τις σπυλιες…νικησε τις φοβιες σου και μαθε να οδηγας…
ντιζαην να ομορφενει το κοσμο σου και ηχιτικη επενδυση συμφωνικης ορχηστρας.
το μονο που θελει είναι να εχεις επαφη μαζι του…όχι αραια και που…και συντομα ξεκινανε τα μαθηματα…
1)εθνικη χειρουργικη ακριβεια είναι το συνθημα…αλλα τασε σχεση με το χειρουργο τα λαθη συνχωρουντε… απολαυσε οδηγηση
2) επαρχιακο…ένα μοταρ-με κλιπ ον απολαυσε ξανα την οδηγηση
3) πιστα …οδηγος είναι ο μαθητης και το μηχανακι ο δασκαλος και με αξιοκρατικο συστημα γινεσε συντομα προφεσορας!
4) κρυφο ατου….οποιαδηποτε σε οποιοδηποτε σημειο εξοδος από στροφη!
…αυτά… στα @@κιας το ξερω…ο καθενας το δικο του βλεπει ως καλλητερο!!
Image
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 12:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από jimkapa »

:thumbsup: :thumbsup:
Για τους ίδιους λόγους δεν πρόκειται να αλλάξω το 9 αρι.
Κάθε μέρα και διαφορετική εμπειρία...
:cool:
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από markous »

σωστα ολα αυτα αλλα.....ετσι θα λεμε και για το 899 οταν θα βγει το επομενο...
παντα το παλιο εχει μια αλλη αιγλη......γουσταρω με τρελα το 848 αλλα αν μου τα εβαζεσ διπλα διπλα να διαλεξω θα επαιρνα το καινουργιο......αν το πληρωνα σιγουρα το παλιο η και το πιο
παλιο που δεν θα ξεθωριασει ποτε...... :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από Στεφ »

Χαλλοοου..

Να πω και γω οτι παρ´ολο νεος στην οικογενεια το πανιγκαλε 899 καπως με ξενιζει σε οτι αφορα τα ιταλικα γονιδια... Και ειναι λογικο εφοσον καποια στανταρ ιταλικα γονιδια δεν ειναι πλεον εκει. Δεν θα με χαλαγε προσωπικα βεβαια να ειχα τα ηλεκτρονικα του πανιγκαλε στο 848 καθως τα ηλεκτρονικα τα απενεργοποιεις κιολας αν δεν τα θες

Βεβαια πολλες φορες αυτο ειναι το τιμημα της εξελιξης. Πολλες φορες οι σχεδιαστες/μηχανικοι πρεπει να απεμπλακουν απο παραδοσιακα στυλ ή τεχνικες ετσι ωστε να κατασκευασουν κατι καλυτερο
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Στεφ έγραψε:Χαλλοοου..

Να πω και γω οτι παρ´ολο νεος στην οικογενεια το πανιγκαλε 899 καπως με ξενιζει σε οτι αφορα τα ιταλικα γονιδια... Και ειναι λογικο εφοσον καποια στανταρ ιταλικα γονιδια δεν ειναι πλεον εκει. Δεν θα με χαλαγε προσωπικα βεβαια να ειχα τα ηλεκτρονικα του πανιγκαλε στο 848 καθως τα ηλεκτρονικα τα απενεργοποιεις κιολας αν δεν τα θες

Βεβαια πολλες φορες αυτο ειναι το τιμημα της εξελιξης. Πολλες φορες οι σχεδιαστες/μηχανικοι πρεπει να απεμπλακουν απο παραδοσιακα στυλ ή τεχνικες ετσι ωστε να κατασκευασουν κατι καλυτερο
Φίλε Στεφ, μια χαρά Ιταλικά γονίδια έχει το Pani - Iταλός το σχεδίασε στην τελική και φαίνεται (σε αντίθεση π.χ με το Street fighter που είναι Γάλλου σχεδιαστή και φαίνεται)...
Το Pani είναι μ@ύναρος και αντάξιο (αισθητικά τουλάχιστον) των υπολοίπων Ducati sbk...Σίγουρα πιο sexy/exotica σε σχέση με το 999/749 π.χ (το οποίο επίσης λατρεύω).
916/996/998 δεν είναι (το Pani ε?) αλλά guess what, κανένα δεν πρόκειται να ξανακάνει τον ντόρο/να αφήσει ιστορία όπως άφησε η συγκεκριμένη πλατφόρμα (α ρε μέγα tamburini)...

O Markous καλά τα λέει, κάθε φορά "το προηγούμενο είναι και καλύτερο" ενα πράμα εμείς οι κολλημένοι Ιταλόφιλοι... Αμα δεν έχει το Χ, Ψ κτλπ "δεν είναι Ducati" κι'ετς...

Σχετικά με την πλατφόρμα 1098/1198/848...Πολύ όμορφο σχέδιο και φαίνεται οτι προσπάθησαν να επιστρέψουν στις σχεδιαστικές γραμμές του 916/996/998/748 ή, τουλάχιστον, να "δανειστούν" κάποια στοιχεία απο αυτό αλλά - προσωπική μου άποψη πάντα - είναι απο τα πιο "ανέραστα"/χλιαρά design όσων αφορά sbk της Duc...Ξέρω οτι η άποψη μου η συγκεκριμένη δεν θα είναι και πολύ δημοφιλής εδω μέσα αλλά...αυτή είναι.θα μου πείς, τι ξέρω και εγώ ο καρμίρης που καβαλάω πλαστικό/"not true" (σε αντίθεση με τους Manowar) monster, οπότε... :tooth2:

Αυτό που γουστάρω με τα μικρότερου κυβισμού παλαιότερα Duc (μερικά απο αυτά, όπως HM796/1100, M796/1100, 1098/848) είναι αυτό, οτι αισθητικά τουλάχιστον είναι πανομοιότυπα με τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους - σε αντίθεση με τα τωρινά μονΔέλα (βλέπε: Pani899/M821) όπου και σΕ λέει η Duc "θέλεις το μικρότερο? πάρε το povo edition" με συμβατικό ψαλίδι, μονόχρωμο καντράν (πως θα παίξεις ρε φίλε call of duty xωρίς 32bit colour depth ??) κτλπ κτλπ...Κοινώς, "δεν τα έχεις, τράβα πάρε το εμφανέστατα πλέον μικρότερο μονΔέλο"...

Just my 2 drachmas φυσικά... :hibye:
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από dimitris848 »

God is An Astronaut έγραψε: Σχετικά με την πλατφόρμα 1098/1198/848...Πολύ όμορφο σχέδιο και φαίνεται οτι προσπάθησαν να επιστρέψουν στις σχεδιαστικές γραμμές του 916/996/998/748
O μοναδικός λόγος που παρολίγο να είχα 848 ....και αυτό κρατώ εν τέλει. :) :hibye:
'Ερωτας τα 916 και πιό πολύ το πιό ''καλό'' 996 αλλά και πάλι δυσπρόσιτο μηχανάκι απο ''κάποια'' άποψη. Το 848 ήταν και είναι (για μένα τουλάχιστον) πιστεύω εξίσου άξιο ορόσημο στην ιστορία της Ντουκάτι. Το καινούριο Πανιγκάλε (μικρό-μεγάλο) νομίζω πως για την εποχή πάλι είναι πολύυυυ μπροστά σε πολλά πράγματα απο τον ανταγωνισμό αλλά για τα δικά μου γούστα (όπως και άλλων..) και το πώς μεγάλωσα με τα περιοδικά που έπαιρνα συνέχεια και χάζευα με τα σουλούπια των 916/996 ....το 848 είναι ότι το καλύτερο γι' αυτόν που θέλει σχετικά καλύτερη αξιοπιστία-οδηγησιμότητα-περισσότερη ευχρηστία-μεγαλύτερη φιλικότητα-πιό γρήγορο σε αντιδράσεις και ΠΙΟ ΠΟΛΥ σε όλα..... :thumbsup:
Η αισθητική μου δηλαδή "αντέχει" μέχρι και το 848. Μετά το χάος....
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από Stelios62 »

..... το οροσημο σε αυτη την γενια ducati ειναι το 916 με ενα 2χρονο διάλειμμα το 999 λογω αλλαγης προβολεων και ψαλιδιου. Οροσημα δεν γεννιούνται καθε 3 και λιγο ..... δεν θα τα χωραει και το μουσείο δηλαδη ! :mrgreen:
Το 851 πριν και το panigale μετα την εποχη "ουραιων εξατμισεων" νομιζω οτι ειναι οροσημα. :hibye:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από salingaros »

δεν περημενα οτι θα το βρησκατε ενδιαφερων...μιας και σε καποιους δεν αρεσουν αυτα τα μηχανακια..
χαιρωμαι που βλεπω συζητηση!

θα συμφωνησω με ολα...

Markous "το προηγούμενο είναι και καλύτερο" υσχυει για το 99% περιπτωσεων που αφορα ομως κλειδωμενα κωλλημενα μυλα....βαζω και την παρτη μου μεσα!

εννοειτε οπως ειπα....αμα μπορουσα θα το αγοραζα χθες...η οποια σκεψει και φυσικα οχι συγκριση δεν εχει σκοπο να μειωση το ενα ή το αλλο...

και οπως ειπωθηκε ποιο πανω...χρησημοποιηθηκε η εκφραση οροσημο...

τι εννοουμε οροσημο ομως...κατα εμε μπορεις να το δεις με 2 οπτικες
πρωτη και ποιο συμαντικη το καινοτομο ωραιο προτοτυπο...οπως πολυ σωστα υποθηκε πλατφορμα 916

απο την αλλη οροσημο ειναι και ο τελευταιος τον μοικανων...δλδ το κομβικο σημειο στο γενναιολογικο δεντρο οπου αλλαζουν πορεια πλεον.

και αφου μειλαμε για suberbikes τοτε η καταργηση του trellis ειναι ενα κομβικο σημειο. κανοντας οροσημο το νεο και προτοτυπο panigale..δεινοντας ομως ιστορικη σημασια και αξια στο 848/1098 κτλπ...
-
Image
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

θα γραψουμε τιποτα τετοιο για το multi και θα μας παρετε με τις πετρες.

παντως εχω μεινει με την απορια γιατι στο sf,απλως δεν ξεγυμνωσαν το 1098/848 και να το βγαλουν.δηλ εξατμισεις στο ποπο και τετοια
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 12:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από jimkapa »

πυξιδας990 έγραψε:θα γραψουμε τιποτα τετοιο για το multi και θα μας παρετε με τις πετρες.

παντως εχω μεινει με την απορια γιατι στο sf,απλως δεν ξεγυμνωσαν το 1098/848 και να το βγαλουν.δηλ εξατμισεις στο ποπο και τετοια

Για να φανεί οτι δουλεψανε.... :mrgreen: :mrgreen:
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 21:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από nasa »

To 916 oπως κ τ monster βρίσκονται στο μουσείο μοντέρνας τέχνης της νέας Υόρκης σαν πρότυπα σχεδιασμού κ αισσθητικης. :cool:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Christos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 00:42
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Monster 1200

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από Christos »

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από Στεφ »

nasa έγραψε:To 916 oπως κ τ monster βρίσκονται στο μουσείο μοντέρνας τέχνης της νέας Υόρκης σαν πρότυπα σχεδιασμού κ αισσθητικης. :cool:

Η επιτυχια καθε μοντελου εξαρταται, πιστευω, και απο τα θετικα αποτελεσματα που φερνει στους αγωνες. Ισως δηλ το 916 να μην ηταν τοσο αγαπητο εαν δεν ειχε κερδισει πρωταθληματα.. Το ιδιο ισχυει και με το πανι, αν παει πολυ καλα στις επομενες χρονιες θα αγαπηθει ακομα περισσοτερο
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από argy »

........εγώ τι να πω................τα είπατε όλα! Πραγματικά είναι ένας έρωτας

...........μακρααααααααααααααααααααας διάρκειας... :hibye:
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από Stelios62 »

nasa έγραψε:To 916 oπως κ τ monster βρίσκονται στο μουσείο μοντέρνας τέχνης της νέας Υόρκης σαν πρότυπα σχεδιασμού κ αισσθητικης. :cool:

......ενταξει του πρωτου , αλλα του δευτερου ομως η παρθενογενηση ειναι .... αξεπεραστη για ducati ! :zep:
Εχω πληροφορίες απο κατι αμερικανακια οτι θα βαλουν και ενα multi τωρα διπλα τους ...... αεροψυκτο , εννοειται ....! :cool:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: 848 σκεψεις......

Δημοσίευση από HackmaN »

Παιδιά, τα περισσότερα DUCATI, αν όχι όλα, είναι απλά πανέμορφα (μικρή εξαίρεση κατ'εμέ το MTS 1000 και το ST).
Το θέμα είναι, απλά, ποιό θα κάτσει καλύτερα στο μάτι του καθενός.
Σαν πίτσα με σουβλάκι ένα πράγμα.
Κ@λος με βυζι@.

Εμένα μου κάθησε το σουλούπι του 749 (και όχι μόνο :mrgreen: ) και με αυτό διάλεξα να πορεύομαι! :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Απάντηση