FRONT FORK SERVICE

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από fantaraki »

πανω στο μηχανακι ειναι, ηθελα πρωτα να λασκαρω και μετα θα τα εβγαζα αλλα δεν... Λες και τα εχει σφιξει ο Κοναν ο βαρβαρος... Χρησιμοποιω καρυδακι εξαγωνο. θα κοιταξω να βαλω καμια σωληνα να κανω μεγαλυτερο μοχλο αλλα φοβαμαι μη γινει καμια μ@λ$κι@ απο την πολυ ροπη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fantaraki την Πέμ 25 Δεκ 2014, 21:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από bros400pgm »

Εχεις λυσει τοτε τις βιδες τις πανω τιμονοπλακας?
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από fantaraki »

οχι, αλλα δεν εμποδιζει η τιμονοπλακα την ταπα να περιστραφει,ειναι πανω απο την τιμονοπλακα η ταπα. Εκτος εαν οι τιμονοπλακες σφιγγουν τοσο πολυ την μπουκαλα που την παραμορφωνουν ελαχιστα και εμποδιζεται το ξεσφιγμα... :think2:
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από tesla »

προφανως και εμποδιζουν...λυσε τις βιδες που κρατανε την μπουκαλα στην πανω τιμονοπλακα...και χρησιμοποιησε καλο κλειδι για να μη χαλασεις το καπακι
opanos
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από fantaraki »

Thanks!! θα το δοκιμασω
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από bros400pgm »

fantaraki έγραψε:οχι, αλλα δεν εμποδιζει η τιμονοπλακα την ταπα να περιστραφει,ειναι πανω απο την τιμονοπλακα η ταπα. Εκτος εαν οι τιμονοπλακες σφιγγουν τοσο πολυ την μπουκαλα που την παραμορφωνουν ελαχιστα και εμποδιζεται το ξεσφιγμα... :think2:


Ναι, την σφιγγουν και χαλανε και τα σπειρωματα εαν προσπαθεις να την γυρισεις. Εφοσον εισαι σφιγμενος κατω και ξεσφιχτος πανω, θελει παραπανω δυναμη αποση εχεις :wsmile:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από achilleas »

εχω στα καλαμια κατω-κατω ,κουκιδες σκουριας
μου σκασε η τσιμουχα χθες και για να μετρησω το υψος του λαδιου πρεπει η μπουκαλα να κατεβει τερμα κατω ,οποτε η καινουργια τσιμουχα θα καταστραφει απ τις σκουριες...
να τις τριψω προσεκτικα με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο ,να τις βαλω για μπανιο σε κοκα-κολα?? :wsmile:
κανενα tip??
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

ποροι ε,
αν δεν ειναι μεγαλοι βαλε βαζελινη να γλιστρισει και να μην κανει ζημια
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από diamond »

achilleas έγραψε:εχω στα καλαμια κατω-κατω ,κουκιδες σκουριας
μου σκασε η τσιμουχα χθες και για να μετρησω το υψος του λαδιου πρεπει η μπουκαλα να κατεβει τερμα κατω ,οποτε η καινουργια τσιμουχα θα καταστραφει απ τις σκουριες...
να τις τριψω προσεκτικα με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο ,να τις βαλω για μπανιο σε κοκα-κολα?? :wsmile:
κανενα tip??
Μην βάλεις γυαλόχαρτο θα κάνει γραμμές, θέλει σφουγγαράκι πράσινο για τις κατσαρόλες και λαδάκι.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από achilleas »

εβαλα νεες ξυστρες τσιμουχες yamaha(nok) και bel -rey 5w
αλλα πρεπει να εχω κανει μ@λ@κια με την ποσοτητα γιατι μου φαινεται κουφιο :zep:
oil lever στο 160mm το βαλα
ohlins fg 325
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από touloumpas »

Αχιλλέα 5αρι βάζουν στα Showa με level 135-140.
Γιώργος.
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 01:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από camen »

Ερωτηση... Στα καλαμια μου τα λαδια στραγγιζουν απο τις allen βιδες που υπαρχουν στο κατω μερος του καλαμιου. Για να αλλαξω μονο λαδια, ειναι απαραιτητο να τα βγαλω απο τις τιμονοπλακες ή αρκει να βγαλω τις πανω ταπες, να βγαλω τις κατω ταπες , να στραγγισουν καλα κ να βαλω φρεσκα λαδια?
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από diamond »

camen έγραψε:Ερωτηση... Στα καλαμια μου τα λαδια στραγγιζουν απο τις allen βιδες που υπαρχουν στο κατω μερος του καλαμιου. Για να αλλαξω μονο λαδια, ειναι απαραιτητο να τα βγαλω απο τις τιμονοπλακες ή αρκει να βγαλω τις πανω ταπες, να βγαλω τις κατω ταπες , να στραγγισουν καλα κ να βαλω φρεσκα λαδια?
Αυτές οι allen δεν είναι απλές τάπες, κρατάνε τα cartridges στην θέση τους. Αν δηλαδή τις βγάλεις δεν νομίζω να μπορέσεις να τις ξαναβιδωσεις αφού βιδώνουν πάνω στα cartridges και αυτά θα έχουν φύγει από την θέση τους.
Επίσης το λάδι δεν μπορεί να στραγγίξει όλο από εκεί, αφού μεγάλη ποσότητα θα μείνει μέσα στα cartridges.
Και πες οτι γίνεται, πως θα βάλεις το λάδι από κάτω προς τα πάνω, αφού δεν θέλεις να βγάλεις τις μπουκάλες από τις τιμονοπλακες.
Με λίγα λόγια νομίζω πως δεν γίνεται να αλλάξεις τα λάδια από αυτές τις βίδες.
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 01:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από camen »

diamond έγραψε:
Και πες οτι γίνεται, πως θα βάλεις το λάδι από κάτω προς τα πάνω
Το λαδι μπαινει απο πανω, οχι απο τις ταπες αποστραγγισης...
diamond έγραψε:
Αυτές οι allen δεν είναι απλές τάπες, κρατάνε τα cartridges στην θέση τους. Αν δηλαδή τις βγάλεις δεν νομίζω να μπορέσεις να τις ξαναβιδωσεις αφού βιδώνουν πάνω στα cartridges και αυτά θα έχουν φύγει από την θέση τους.
Θα φυγουν απο τη θεση τους ακομη βγαλμενες να ειναι η μπουκαλες, αφου τα παιρνεις στο χερι τα εντοσθια. Επειδη ισως να μην εγινα κατανοητος, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το μηχανακι θα ειναι στον αερα με τον μπροστινο τροχο!
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από diamond »

camen έγραψε:
Το λαδι μπαινει απο πανω, οχι απο τις ταπες αποστραγγισης...
Εδώ έχεις δίκιο, νόμιζα ότι ήθελες να βγάλεις μόνο τις allen....σορυ δεν διάβασα σωστά.

camen έγραψε: Θα φυγουν απο τη θεση τους ακομη βγαλμενες να ειναι η μπουκαλες, αφου τα παιρνεις στο χερι τα εντοσθια. Επειδη ισως να μην εγινα κατανοητος, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το μηχανακι θα ειναι στον αερα με τον μπροστινο τροχο!
Δηλαδή εννοείς να λύσεις το μπροστινό χωρίς να το βγάλεις από τις πλάκες....αν αυτο εννοείς, ναι γίνεται, αλλά ίσως δυσκολευτείς λίγο στο να βιδώσεις το βάκτρο του cartridge με την τάπα.
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 01:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από camen »

diamond έγραψε:
Δηλαδή εννοείς
Yeap...
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από ENGAKATS »

camen, τα χερια σου πιανουν... μη κολας :glimpse:

παρ'τις μπουκαλες στα χερια σου και κανε δουλεια σου (θα βοηθουσε πολυ να καθαριζοταν το εσωτερικο τους πριν βαλεις φρεσκο λαδακι)



ΥΓ.
αντε βρες ενα ζευγαρι απο 1000ρι SS να ξεμπερδευεις :))
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από achilleas »

achilleas έγραψε:εβαλα νεες ξυστρες τσιμουχες yamaha(nok) και bel -rey 5w
αλλα πρεπει να εχω κανει μ@λ@κια με την ποσοτητα γιατι μου φαινεται κουφιο :zep:
oil lever στο 160mm το βαλα
ohlins fg 325
μετα την αλλαγη εκανα 5χλμ και το παρατησα λογω δουλειας
το πηρουνι δεν δουλευει οποτε ή εβαλα λιγοτερο λαδι ή το 5w ειναι λαθος( τηνσυμπιεση την εχω 12 κλικ)
το λαδι το μετρησα στα 160 mm απο πανω με την μπουκαλα τερμα συμπιεσμενη στο καλαμι χωρις το ελατηριο μεσα,
μετα κουνησα πανω-κατω το εμβολο.
ακολουθησα την διαδικασια που λεει το μανυαλ για το 1100s
http://paddyroth.com/Ducati_MTS_1100_20 ... /home.html" onclick="window.open(this.href);return false;
αλλα μαλλον δεν αναφερεται στο πιρουνι που εχει πανω το μουλτι γιατι εχει αποστατη μετα το ελατηριο ,ενω το μουλτι δεν εχει.
μανουαλ για το πιρουνι που εχει το μουλτι δεν υπαρχει ,το πιο κοντινο που βρηκα ειναι αυτο
https://www.ohlins.eu/download/Ohlins_D ... -43--6.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
αλλα και παλι εχει αποστατη και η διαδρομη του ειναι πολυ μικροτερη και το λαδι το μετραει με το ελατηριο μεσα.
δεν μετρησα το λαδι που ειχε μεσα,το λαδι που πηρε τωρα ειναι 365 ml.
υποψιαζομαι οτι η σωστη ποσοτητα ειναι 500 ml.
το bel ray 5w εχει viscosity 20.5 cst στους 40c το ohlins 01309 εχει 19 cst στους 40c
καμια γνωμη για το τι εκανα λαθος???
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από ENGAKATS »

τα εσωτερικα των πιρουνιων δεν ειναι το φορτε μου :angry1:

το μονο που μπορω να προτεινω για αρχη ειναι να βρεις με καποιο τροπο (ξενα φορουμ, κανα αναρτησομαστορα/κεντρικο αντιπροσωπο ohlins) συγκεκριμενες οδηγιες για το πιρουνι που φορας, ισως μπορει να σε βοηθησει και ο alexps εδω μεσα

φανταζομαι πως στο multistrada.net ολο και καποιος θα εχει βρεθει σε παρομοια θεση με σενα, τσεκαρε και 'κει :think2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από tesla »

αμα μετρησες 160χιλ σταθμη, εχεις βαλει πολυ λιγο λαδι μεσα...πιθανοτατα να τερματιζει κιολας το πιρουνι σου...ξαναλυσε και συμπληρωσε λαδι μεχρι να πας το λιγοτερο 12 ποντους απο πανω...
opanos
Άβαταρ μέλους
mighty_mike
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιαν 2010, 01:03
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από mighty_mike »

Αυτά είναι!!! την επόμενη φορά, βάλε κ μια κάμερα να γράφει κ να τα λες.. για να μη τα γράφεις εσύ... :thumbsup: :thumbsup:
My Youtube Channel http://www.youtube.com/mightymike" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
DoItYourself

Αλλαγή Φλάς σε Monster 620

Ο παλιός, καλός, sexpyr...
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από achilleas »

αν το πιεσω στα φρενα ,το πιρουνι τερματιζει για πλακα ,ειναι κουφιο ,γιαυτο παω σαν να κουβαλαω αυγα..... :mrgreen:
το 160mm απ το multistradanet το βρηκα μου το επιβεβαιωσε και ενας μηχανικος εδω που ρωτησα μπορει να ειναι λαθος ή να ειχε αερα μεσα
παρομοια πιρουνια εχουν oil level 80,90,100 110 mm(αλλα με ελατηριο μεσα στην μετρηση)
απ οτι καταλαβα αυτο το πιρουνι ειναι <<πατεντα>> της ολινσ,εχει μπει μονο σ αυτο το μοντελο και δεν μπορω να παρω πληροφοριες απο αλλα μανουαλ
βασικα εχει πολυ σκληρη ρυθμιση απο τη μανα του , δεν μου δινε εμπιστοσυνη ,ειναι και κουραστικο στο δρομο
θα το ξαναλυσω,περισσοτερο διαβασμενος και ενημερωνω :thumbsup: :thumbsup:
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από achilleas »

για να μην το ξεχασω εστειλα mail σ αυτο το service http://www.phmotorcycles.co.uk/motorcyc ... rvice.html" onclick="window.open(this.href);return false; και ο τυπος μου απαντησε κατευθειαν :hi4:

Hi Achilleas
Your 1000 SDS front forks require Ohlins road oil (Part n.o: 01309-01) 478 cm3 of oil and a 160 mm air gap. These measurement are without spring and preload tube installed and fork outer fully compressed. I hope this helps.
Regards
Mark winter
Service Advisor
P&H Motorcycles
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από ENGAKATS »

μενει να το δοκιμασεις και να μας πεις... :thumbsup: :cheers:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: FRONT FORK SERVICE

Δημοσίευση από fantaraki »

Αλλαξα λαδια και ελατηρια στο μπροστινο του s2r και παρατηρησα κατι που δεν το ηξερα. Τα ελατηρια που φοραει απο τη μανα του ειναι μη γραμμικα!! Ισως εκει να οφείλεται η περιεργη συμπεριφορά του μπροστινου. Λογικα και στο 695 τα ιδια θα ισχυουν αφου εχουν το ιδιο μπροστινο...
Απάντηση