Τακάκια για Ducati 750 ss

Εμπειριες απο την πιατσα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από Raiden »

Γεια σας παιδιά. Δεν ξέρω αμα έχετε ασχοληθεί πολυ με το θεμα αλλα έρχεται η ωρα να αλλάξω τακάκια και είμαι ανάμεσα σε EBC (που προτείνει ο μηχανικος ) και brembo. Εσείς τι λέτε? Οικονομία δεν κάνω σε τέτοια θέματα αλλα σκοπός ειναι να αξίζει γιατι οσο να ναι τα brembo τσιμπάνε αρκετα.
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 02:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από camen »

Κοιτα και ferondo απο brakeshop-αθηνα.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από jks »

αν αναφερεσαι στα EBC HH (μεταλλικα) τα φοραω στο τερας αυτη την περιοδο και ειμαι ικανοποιημενος και απτο δαγκωμα και την αισθηση σε στεγνο αλλα και στη βροχη...

μιλαω για βροχη, διοτι ειχα δοκιμασει οργανικα τακκακια που ηταν φανταστικα στο στεγνο αλλα στην οδηγηση με βροχη επρεπε να τραβας τη μανετα και με τα 4 δακτυλα για να χαμπαριαζει να φρεναρει... (με το που στεγνωναν, ολα καλα)

οποτε για μιλας για τα sintered, προχωρα

Image
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλημερα, η γνωμη μου ειναι να βαλεις brembo, ειναι τα μονα τακακια που δεν δημιουργουν προβληματα. Τελευταια εβαλα κατι EBC σουπα μουπες χρυσα και μπουρδες και οταν παταω φρενο ειναι λες και τραβαει χειροφρενο νταλικα, αφου μεσα σε κοσμο ντρεπομαι να παταω μπροστινο :shock: ..
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από Raiden »

Tα μεταλλικά νομιζω ολα σφυρίζουν οταν ειναι κρυα.Το λεω γιατι και εγω τωρα brembo μεταλλικα εχω στην μηχανη και τον χειμώνα οταν ηταν κρύα σφύριζαν και ένιωθα και εγω ετσι ακριβως οπως εσυ :P
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από tesla »

εχει πεσει πολυ η τιμη των μπρεμπο...μπορει να ειναι και στην ιδια τιμη με αυτα που λες...ρωτα την αντιπροσωπεια...
opanos
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από Raiden »

Τελευταία φορά που κοίταξα έκαναν κάπου στα 40+ το ένα. Δεν τα λες και φτηνά :P
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από tesla »

ναι τοσο εχουν, 80ε για μεταλλικα τακακια ζευγαρι ειναι πολυ καλη τιμη, ειδικα δε για τα μπρεμπο...ποσο βρηκες τα ebc?
opanos
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από Raiden »

Για τα EBC δεν το έψαξα , ο μηχανικός απλά είπε στα 30 ευρώ, τώρα το δικό 30 άμα είναι 30 νταν ή 30 + δεν ξερω. Το θέμα είναι ότι εγω πρέπει να αλλάξω προς πίσω για αυτό κοιταω λίγο τις τιμές. Άσχετο σκεφτομουν στο πίσω φρένο να μην έβαζα μεταλλικά αλλα ενδιάμεσα μιας και το πισω φρένο δεν ζορίζεται τόσο πολύ. Δεν το λέω για θέμα κόστους απλά για θέμα απόδοσης.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τακάκια για Ducati 750 ss

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Οπως ειπε και ο tesla, το κοστος των brembo και μαλιστα απ'τον μαστορα σου (και οχι απο ιντερνετ ή απο αλλον που πουλαει αποκλειστικα τακακια) ειναι μια χαρα!!

Σχεδον ολοι οσοι εχουν δοκιμασει EBC λενε καλα λογια. Αφου δεν μπαινεις για παραδειγμα πιστα συχνα (που θα δικαιολογουσε κατα καποιο τροπο το να ψαχνεις κατι το διαφορετικο), βαλε brembo εκτος και αν βρεις απο αλλη καλη μαρκα με 50 ευρω για το μπροστινο σετ...

Οσο για το σκουξιμο, πού και πού ριχνε κανα καθαρισμα στις δαγκανες και τα πιστονια τους (πιανουν ΠΟΛΛΗΗΗ βρωμα/σκονη απ'τα τακακια) οπως επισης και ΠΡΙΝ μπουν τα νεα τακακια οι δισκοι θελουν επισης καλο καθαρισμα (καθαριστικο φρενων ή καθαρο ασετον + λεπτο συρματακι πρασινο, σαν το scotch brite). Τελος, τα καινουργια τακακια θελουν και αυτα στρωσιμο... Αν προσεξεις τα παραπανω δεν νομιζω να εχεις προβλημα με σκουξιμο απο τα φρενα
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Απάντηση