Σοβαρό πρόβλημα με Ηypermotard 821

Απάντηση
NIK
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2015, 13:32
Gender: Male
Other: Hypermotard 821

Σοβαρό πρόβλημα με Ηypermotard 821

Δημοσίευση από NIK »

Kαλημέρα, σε όλους. Είμαι νέος στο forum αρκετά παλιός αναβάτης αν θεωρούμε παλιός αφού οδηγώ μηχανές κάπου 35 έτη. Ευτυχής κάτοχος ενός hyper 821 απο το 2013. Eυτυχής με ερωτηματικό. Παραθέτω το πρόβλημα μου .............μάλλον τα προβλήματα μου και ελπίζω να είμαι ο μόνος που τα αντιμετωπίζω. Η μηχανή έχει περίπου 9000 km και στα 6000 km περίπου μου κρέμαγε και πήγαινε ξαφνικά αργά όσο και αν άνοιγα το γκαζι. Κλείνοντας και ανοίγοντας το κλειδί επανέρχονταν. Αργότερα δεν επανέρχονταν ούτε με αυτό το τρόπο. Αντιπροσωπεία γκαζιέρα καινούργια και όλα διορθώθηκαν. Πρόσφατα ενώ είχα ησυχάσει ξανά το ίδιο αλλά επιπρόσθετα να ανάβουν και όλες οι λυχνίες μόνες του στο όργανο με αποτέλεσμα να σβήσει και να μείνει. Αντιπροσωπεία και πάλι με γνωμάτευση κρεσαρισμένο όργανο και καμμένη ηλεκτρονική. Ελπίζω να είμαι ο μόνος και να μη πάρω απάντηση γιατί είναι πίκρα.
ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από gonzo »

Αν δεις μερικά πόστ πιο κάτω το εχω πάθει και εγω όχι σε τέτοιο βαθμό. Μου εχει μπει το μηχανάκι σε safe mode δηλαδη κλείνει το γκάζι και σε αφήνει να πας πολύ αργά. Κλείνεις μηχανή και όλα οκ μετα. Λυχνία και error αναμενα. Εμένα αυτα άρχισαν όταν έβαλα τη sc crt Kai commander. Αυτός που μου έκανε τη χαρτογράφηση κΆι καυσαναλυση για να βγάλει πολλά άλογα σαν νούμερο δεν έκανε καλο μίγμα με αποτέλεσμα χαμηλά να ειναι χάλια. Στην αρχή άναβε που και που το λαμπάκι μετα συνέχεια. Τα έβγαλα και τα δυο, συνέχισε να το κάνει με πρόβλημα στους heaters αισθητήρων λάμδα και μου άλλαξαν τον αισθητήρα που μαλλον την ειχε ακούσει. Τωρα χτυπάω ξύλο όλα ειναι εντάξει μετα απο 1000 χιλιόμετρα δεν εχει βγάλει κατι. Εχω ανεβάσει ένα βίντεο στο you tube hypermotard 821 error. Λογικα αυτο επαθες κι εσυ . Άλλοι μου λέγαν οτι έφταιγε το ride by wire άλλοι to throttle by sensor αλλα τελικα ήταν το μίγμα. Κι εγω στα ίδια χιλιόμετρα το έπαθα μοντέλο 2013 όπως και οι περισσότεροι που εχω διαβάσει στο ducati ms
https://m.youtube.com/watch?v=oj2SpHaNLoE" onclick="window.open(this.href);return false; εγω :hibye:
https://m.youtube.com/watch?v=BIttXZr1B7g" onclick="window.open(this.href);return false; Αμερικανος
Φυσικά έκανα επέκταση εγγύησης :whistling:
F@ck scooters
NIK
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2015, 13:32
Gender: Male
Other: Hypermotard 821

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από NIK »

Eυχαριστώ για τη πληροφορία φίλε μου έτυχε και είχα διαβάσει το αντίστοιχο post αλλά εγώ δεν έκανα καμία τροποποίηση. Όταν άλλαξα τη γκαζιέρα για 1000 km ήταν μια χαρά .................μετά ήρθε το κακό και δεν διορθώνονταν γιατί έμεινε έκαψε ηλεκτρονική . Ευχαριστώ πάντως
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Τελικά η ντίζα και καρπυρατερ δεν έβλαψε κανέναν....
Image
NIK
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2015, 13:32
Gender: Male
Other: Hypermotard 821

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από NIK »

Τι μου θύμισες .................................... και που να έβαζες και φιλτροχοάνη .............χαμηλά έβηχε και ψηλά ούρλιαζε.
GeoZ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιουν 2009, 18:10
Gender: Male
Bike: SS750
Other: μερικές ακόμα
Τοποθεσία: Ζάκυνθος

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από GeoZ »

NIK έγραψε:Eυχαριστώ για τη πληροφορία φίλε μου έτυχε και είχα διαβάσει το αντίστοιχο post αλλά εγώ δεν έκανα καμία τροποποίηση. Όταν άλλαξα τη γκαζιέρα για 1000 km ήταν μια χαρά .................μετά ήρθε το κακό και δεν διορθώνονταν γιατί έμεινε έκαψε ηλεκτρονική . Ευχαριστώ πάντως
Καλά χλμ να έχεις μαν :thumbsup:
Δυστυχώς την σημερινή εποχή τέτοια προβλήματα είναι συχνά και σε μηχανάκια και ειδικά σε αυτοκίνητα που πλέον τα μηχανάκια δανείζονται πολλά από τα ανταλλακτικά τους. Αυτό συνήθως έχει να κάνει με παρτίδες λόγο αστοχίας ρομποτικού ή απλώς μερικά πέφτουν στα δικαιολογημένα ποσοστά αστοχίας των προμηθευτών που ψωνίζουν οι εταιρείες τα ανταλλακτικά τους.
Συνήθως είτε αλλάζονται και δεν υπάρχει πρόβλημα ή εάν υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα π.χ. σχεδιασμού αλλάζεται με ανασχεδιασμένο ανταλλακτικό. Το αν θα αλλαχτεί το παλιό με το νέο όταν βγει το πρόβλημα ή αν θα γίνει ανάκληση είτε σιωπηρή μέσω του σέρβις ή επίσημη εξαρτάτε από τα ποσοστά αστοχίας και την πολιτική της εκάστοτε αντιπροσωπείας.
Τα προβλήματα που αναφέρεις τα έχω δει αμέτρητες φορές σε αυτ/τα (από ένα συγκεκριμένο μοντέλο μόνο έχω τρεις μαύρες σακούλες σκουπιδιών εγκεφάλους που αλλάχθηκαν με "σιωπηρή" ανάκληση)
Εν ολίγοις εάν έχεις δικαίωμα για επέκταση εγγύησης κάνε την, αν και μου με λίγο που έψαξα φαίνεται να μαζεύτηκε το πρόβλημα.
Τα κουλάδια τραγουδάνε ακόμα......
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από Stelios62 »

panosM900 έγραψε:Τελικά η ντίζα και καρπυρατερ δεν έβλαψε κανέναν....
.... αμα ξαναπεταχτεις και μιλησεις χωρις να σου δωσουμε τον λογο .... θα μπεις τιμωρια .... αναχρονικε .....! :mrgreen:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από Stelios62 »

GeoZ έγραψε: ....... Δυστυχώς την σημερινή εποχή τέτοια προβλήματα είναι συχνά και σε μηχανάκια και ειδικά σε αυτοκίνητα που πλέον τα μηχανάκια δανείζονται πολλά από τα ανταλλακτικά τους .......

..... αυτο λεω και 'γω .... το μηχανακι ειναι 'χομπυ' και ο αναβατης δενεται μαζι του μονο οταν μπορει και το ψιλοπασπατευει ........ το αυτοκινητο ειναι μεσον αναγκης τωρα πλεον που πρεπει να το οδηγαει και η πεθερα αλλα και η ..... ασχετη μηχανολογικα συμπεθερα , αν χρειαστει ..... ! :whistling:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από Xenokratis »

:whistling:

Να πω? εεε? Κυριε Στέλιο??


Καταρχάν αποτι διααβασα στο αλλο σου ποστ...τελος καλο....ολα καλα....
Μαθημένος απτα του "τοτε" μοτερια....το δεν ανεβαζει πηγε το μυαλο μου σε φαγωμενα κοκκορακια η εκκεντροφορο....αλλα με 10.000χλμ....χλωμο! Οποτε ανημενα εναγωνιος...γιατι αυτα τα καινουργια...ειναι σατανισμενα!!

Τελος καλο....ολα καλα....

Απτο καιρο που αρχισα ηλεκτρόγκαζο να βα-α-αζω, βρεθήκαν τα ντουκάτια μου στην οδική απά-α-ανου!!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από Stelios62 »

Xenokratis έγραψε::whistling:

Να πω? εεε? Κυριε Στέλιο?? ..........................

Απτο καιρο που αρχισα ηλεκτρόγκαζο να βα-α-αζω, βρεθήκαν τα ντουκάτια μου στην οδική απά-α-ανου!!

.... δεν παρατας τα τραγουδακια λεω εγω και να τελειωνεις την συναρμολογηση του εργαλειου σου , μπας και σε δουμε σε καμμια βολτα ?....... :bop2: :bop2:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: σοβαρό πρόβλημα με hypermotard 821

Δημοσίευση από Xenokratis »

το εργαλειο ειναι ετοιμοπολεμο.......!! :offtopic:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
NIK
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2015, 13:32
Gender: Male
Other: Hypermotard 821

Re: Σοβαρό πρόβλημα με Ηypermotard 821

Δημοσίευση από NIK »

NIK έγραψε:Kαλημέρα, σε όλους. Είμαι νέος στο forum αρκετά παλιός αναβάτης αν θεωρούμε παλιός αφού οδηγώ μηχανές κάπου 35 έτη. Ευτυχής κάτοχος ενός hyper 821 απο το 2013. Eυτυχής με ερωτηματικό. Παραθέτω το πρόβλημα μου .............μάλλον τα προβλήματα μου και ελπίζω να είμαι ο μόνος που τα αντιμετωπίζω. Η μηχανή έχει περίπου 9000 km και στα 6000 km περίπου μου κρέμαγε και πήγαινε ξαφνικά αργά όσο και αν άνοιγα το γκαζι. Κλείνοντας και ανοίγοντας το κλειδί επανέρχονταν. Αργότερα δεν επανέρχονταν ούτε με αυτό το τρόπο. Αντιπροσωπεία γκαζιέρα καινούργια και όλα διορθώθηκαν. Πρόσφατα ενώ είχα ησυχάσει ξανά το ίδιο αλλά επιπρόσθετα να ανάβουν και όλες οι λυχνίες μόνες του στο όργανο με αποτέλεσμα να σβήσει και να μείνει. Αντιπροσωπεία και πάλι με γνωμάτευση κρεσαρισμένο όργανο και καμμένη ηλεκτρονική. Ελπίζω να είμαι ο μόνος και να μη πάρω απάντηση γιατί είναι πίκρα.
ευχαριστώ.
Καλημέρα σε όλους. Επιτέλους πήρα τη μηχανή και είναι όλα όπως πριν. Ωφείλω να πω ότι τα παιδιά στη ducati με εξυπηρέτησαν με το καλύτερο τρόπο και όλα καλύφθηκαν από την εγγύηση της μηχανής.
Ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημα ..................................(θα μου πείτε αν ήταν το τελευταίο θα ήταν πλήξη για μια ducati) και να κάνει τα χιλιόμετρα της.
Απάντηση