Shoei XR1100 - NXR

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από Xenokratis »

Το γκριντ του αγκοστινι γιατι τοβαλεες τωρα εσυ????
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Δοκιμασα 3 κρανη στατικα σε μαγαζια. Και τα 3 small.
Shoei NXR, Arai RX7 GP και schuberth SR1

NXR πολυ καλη εφαρμογη το ενιωθα πολυ οκ,ποιοτικοτακο αεροδυναμικη δε ξερω τι θα κανει μιας και "φερνει" πολυ στο xr1000.
Ελαφρυ.

Schuberth SR1 πολυ σφιχτη εφαρμογη σε σχεση με τα αλλα δυο αλλα καλη, σωστη.
Μου φανηκε καπως σφιχτο στο μετωπο, δεν με πονεσε και το κρατησα αρκετα, ουτε κοκκινιλες (και το γραφουν αρκετοι ειδα στο ψαξιμο, αλλα μετα απο λιγα φορεματα ανοιγει και ειναι οπως πρεπει να ειναι)
Το μπες βγες δεν ειναι ευκολο ειναι πολυ σφιχτο-στενο αλλα σε αγκαλιαζει πολυ ομορφα οταν μπεις. Δε με απασχολει ομως δεν το θελω για καθημερινο.
Δειχνει πολυ αεροδυναμικο. Ποιοτικοτατο και αυτο.
Μου φανηκε το πιο ελαφρυ.

Arai RX7 GP (το quantum ζητησα να δω και μου εδωσε το RX7 να δοκιμασω γιατι ειναι σε προσφορα λεει...) εφαρμογη απιστευτη το ενιωθα σα να ηταν για εμενα. Ετσι μου ειπε πως ειναι και το quantum ιδια εφαρμογη οτι εχει, δεν το εβαλα ομως.
Ακριβο -το RX7- δεν το κοιταω βασικα λογο τιμης εστω και προσφορας (590)
Βαρυ στο χερι οντως.


Περιοριστηκα στα δυο πρωτα. Δεν ξερω γιατι αλλα μου καρφωθηκε ασχημα το SR1.
Ξερω ειναι super sport και το αλλο sport-sport touring..
Μιας και δεν προκειται να τα δοκιμασω το δρομο ακομη πληροφοριες μαζευω.
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 14:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από panosduc »

Το rx-7 εχω κ γω.ναι μεν ειναι ακριβο αλλα αξιζει τα λεφτα του.αν μπορουσες να το παρεις.....και θα το εχεις για πολυ καιρο..
τελος....οτι και να παρεις στην τελικη καλο θαναι, το κεφαλι σου να εχει προστασια!
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από olospaei »

ΠΑΡΩΝ!!

Κατοχος NXR εδω και περιπου 8 μηνες.
Πολυ καλη εφαρμογη, άνετο όπως προστάζει και η Shoei σε όλα της τα κράνη και σχέση τιμής ποιότητας πολύ καλή.
Ημουν κάτοχος 1000 αλλα και 1100 και μπορώ να πώ οτι μετά το 1000 η Shoei πήρε λίγο την κατηφόρα.
Το 1100 δεν με βόλεψε καθόλου μιάς και πάνω απο 140-150 χλμ κόλλαγε στη μούρη μου και το NXR που έχω τώρα απαιτεί οδήγηση ή σκυφτός ή με ωτοασπίδες.
Και στο Multi που είχα αλλα καί σε ένα fazer που κυκλοφορώ όποτε έρχομαι Ελλάδα έχει αισθητή φασαρία.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για NXR καλό θα ήταν να μήν το επιχειρήσει αν τον ενοχλεί η φασαρία και το χαρακτηριστικό κόλλημα στη μούρη που έχουν τα shoei όταν τα φοράς σε γυμνό μηχανάκι η σε όρθια θέση οδήγησης σε μεγάλες ταχύτητες (180+++).
Απευθύνονται γενικά σε πιό σπόρ οδήγηση και λιγότερο σε touring κλπ.
Εάν ντέ και καλά πρέπει να επενδύσετε σε shoei για all around χρήση τότε το NXR είναι μακράν το καλύτερο της συλλογής μιάς και τα κάνει όλα με πολύ μικρούς συμβιβασμούς.
Εάν δέν σας πολυ νοιάζει η όρθια οδήγηση και δέν σας κάηκε και καρφί για τον αερισμό σε μικρές ταχύτητες τοτε επενδύετε σε Xspirit μία και καλή και δέν νομίζω να ξανα αλλάξετε κράνος για τα επόμενα 450 χρόνια.
Ελπίζω να βοήθησα.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από salingaros »

Ntinlanden έγραψε:θα ξεκινησω την ερευνα χωρις να αποκλειω αλλα.
αφου δεν αποκλειεις και τα αλλα και οπως λες δοκιμασες ήδη 3 κρανοι
και αυτο ειναι το σωστο και πολυ καλα κανεις δεν θα σε προετρεπα να αγορασεις ...απλα να δοκιμασεις
ενα x-lite να εχεις μια σφαιρικη ιδεα και μετα οτι νομιζεις...τεριαξεις στο κεφαλισου /οικονομικα/ να σαρεσει /...κτλπ..

αφου περασα απο nolan επιτα ειχα x lite...πηγα σε shoei x-eleven κραναρες και τα δυο....το επομενο ομως θα ειναι παλη-lite!
οποτε καταλαβαινεις την δικη μου αποψη..

οπως και να εχει παντως κραναρες ειναι ολα οσα κοιτας οποτε οτι επιλεξεις ενα ειναι σιγουρο
θα ειναι καλο!
με το καλο λοιπον και συντομα!
Image
GeoZ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιουν 2009, 18:10
Gender: Male
Bike: SS750
Other: μερικές ακόμα
Τοποθεσία: Ζάκυνθος

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από GeoZ »

Απο κράνη είχα rx-7 gp που μετά απο λίγο το χάρισα στον αδερφό μου γιατί δεν μου είχε κάτσει καλά αλλά φαινόταν μετά απο ώρα και όχι σε ένα τέταρτο σε καρέκλα στο μαγαζί που το δοκίμασα.
XR 1100 που έδωσα στην γυναίκα και τώρα ξεκουράζεται στην ντουλάπα, πραγματικά για εμένα αυτό το κράνος το συζήταγα για 150 - 200 ευρώ δεν αξίζει σέντσι παραπάνω.
Από Arai το μόνο κράνος που μου είχε κάτσει καλά στο μηχανάκι ήταν το x tourer αλλά ένιωθες το βάρος του στον σβέρκο στις μεγάλες βόλτες και είχε και έναν σκασμό λ7 τελικά απορρίφθηκε.
Κατέληξα τελικά σε OGK FF5, μετά απο 2 μήνες αγόρασα άλλο ένα μαζί με ένα ff4 για τον χειμώνα με την suede επένδυση, τα είχα βρει σε καλή προσφορά και τα 3 μαζί μου κόστισαν όσο είχα δώσει για το shoei μόνο του.
Από εξαερισμό το κράνος είναι κορυφαίο,έχει πολύ καλή ορατότητα,αεροδυναμικά σε όρθιο γυμνό είναι μέτριο και σε αυτή την περίπτωση είναι θορυβώδεις όσο και το xr 1100 που υποτίθεται ότι είναι ήσυχο.
Το καλύτερο προσόν του για εμένα είναι ότι μου έχει κάτσει άψογα στο κεφάλι,σίγουρα για το hyper θα ζήταγα κάποια άλλα χαρακτηριστικά αεροδυναμικής κυρίως που θα έκαναν πιο ευχάριστη την βόλτα αλλά επειδή δεν έχω φράγκα για πειραματισμούς με άλλα,μένω με αυτό που δεν το νοιώθω ξένο στο κεφάλι μου.
Τα κουλάδια τραγουδάνε ακόμα......
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Σας ευχαριστω παιδια ολους.
Τελικος κριτης το κεφαλι.
Τα ξαναμαναπερασα ολα απο την αρχη + τα x lite, το κεφαλι ειπε nxr...
Τα x lite φοβερα αλλα ενιωθα το σαγονι εξω και εβρισκε η μυτη μπροστα οποτε με τιποτα δεν μου εκατσε.
Παναλαφρο το ατιμο 1210gr το small, στο κουτι του ειναι ακομη δεν το εχω δει τι κανει.


:hibye:
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Shoei XR1100 - NXR

Δημοσίευση από salingaros »

μεγιες λοιπον !!!
καλοφορετο και αγρατζουνιστο :thumbsup:
Image
Απάντηση