sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από cronos »

Παιδες εδω και λιγες μερες εχω παρει ενα sf848.Μετα απο πολυυυυυ σκεψη κατεληξα στο συγκεκριμενο μοντελο και μεχρι τωρα δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Σαν μετρο συγκρισης σε αυτα που θα γραψω βαζω το hyper 1100 που ειχα το οποιο φορουσε ολοσωμη μονη termi με dp ecu και dna ελευθερο φιλτρο.Μεχρι τωρα εχω γραψει περιπου 300χλμ,τα περισσοτερα απο αυτα εθνικη σε χαλαρους ρυθμους και μεχρι 7 χιλ στροφες καθ'οτι ειμαι στο στρωσιμο.Λοιπον εχουμε και λεμε,θεση οδηγησης.Ειμαι 1,83 και εχω "κουμπωσει" μια χαρα στο μηχανακι.Η σταση του σωματος ειναι ποιο σκυφτη σε σχεση με το hyper χωρις ομως να πεφτει το βαρος στους καρπους τοσο ωστε να σε πονανε.Επομενο θεμα ειναι ο συμπλεχτης.Πρωτη φορα οδηγω ντουκο υγρο.Σε σχεση με το st2 που ειχα και το hyper μου φαινεται βουτυρενιος.Μιλαμε εχω παθει πλακα.Λες και οδηγω τζαπονι :wsmile: Το μονο που με ξενερωνει βεβαια ειναι οτι δεν κουδουνιζει.Που θα παει ομως θα το συνηθισω(ελπιζω).Το σκορτσαρισμα στις χαμηλες στροφες πλεον το εχω ξεχασει και ετσι μπορω να βολταριζω χαλαρα χωρις να παιζω με τον συμπλεχτη κατι που με ειχε κουρασει να πω την αληθεια μου.Απο δυναμη μεχρι τωρα εχω παθει πλακα.Μερα με την νυχτα σε σχεση με το hyper.Υπαρχει βεβαια και ενα "αλλα".Το hyper μεχρι τις 5 χιλ στροφες περιπου τα εδινε ολα.Το sf σε αυτες τις στροφες ειναι αισθητα ποιο αδυναμο.Ειναι λογικο βεβαια μιας και ειναι λιγοτερα κυβικα και το μοτερ ειναι απο το sbk οποτε ειναι λογικο να τα δινει ψηλα.Απο καταναλωση ειναι πολυ οικονομικο.Στην εθνικη με εκτη στο κιβωτιο στις 5 χιλ στροφες εχει περιπου 130 χλμ στο κοντερ.Μια χαρα ταχυτητα για κρουαζιερα.Σε αυτες τις στροφες το μηχανακι γουργουριζει λες και δουλευει ρελαντι.Γι αυτο και η χαμηλη καταναλωση.Το τεποζιτο βαζει 16,5 λιτρα και με προχειρους υπολογισμους πρεπει να μου βγαλει 230-250 χλμ.Στα ψηλα δεν εχω γνωμη,στρωνω ειπαμε :angry3: Απο αερα παει εξισου καλα με το hyper.Ξυλο ετρωγα,ξυλο συνεχιζω να τρωω :))Εδω ομως το ξυλο νομιζω θα με πειραξει περισσοτερο μιας και το μηχανακι μαζευει χλμ για πλακα.Απο φρενα,κλασικα ντουκατι,αγκυρες χωρις σε τρομαζουν οπως τα μονομπλοκ του s.Απο αναρτηση σουπερ αρκει ο δρομος να ειναι χαλι.Γιατι χθες μπηκα σε λακουβα με πολλα και ακομα ποναω :mrgreen: Στριβει βεβαια με την σκεψη οποτε μπρος στην κ@βλα τι ειναι ο πονος :whistling:Αυτα εχω να γραψω προς το παρων.Συγνωμη για το σεντονι :hibye:
Άβαταρ μέλους
red lizard
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4137
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 15:25
Gender: Male
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από red lizard »

βαλε και καμια φωτο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από HackmaN »

Θύμισε τα μας κι εσύ πάλι, να μας βάλεις φωτιές ξανά...
Καλορίζικο το όπλο!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Stelios62 »

...:nosepick: ..... με εκτη μεσα και 5.000 στροφες , ποση ταχυτητα επιανες στο hyper ?
... επειδη τα ducati εχουν μακρια πρωτη ( παλιο αγωνιστικο κουσουρι ....) θελουν ενα επιλεγμενο αναλογο
ψιλογραναζωμα. Τουλαχιστον στο πρωην μου 1100 MTS αφηνες τον συμπλεκτη σχεδον απο το ρελαντι .... και μεχρι τις 5.000 στροφες ενοιωθες την φοβερη ροπη του να σε κολλαει πισω , ακομη και αν ανεβαινες τον Ολυμπο με συνεπιβατη και τριβαλιτσος .... και φυσικα επιανε και την τελικη του αμα επεμενες ( ανεβαζοντας ανετα μερικες στροφουλες παραπανω...).
Ο τελευταιος και καλυτερος αεροψυκτος κινητηρας ducati , που αν εμπαινε σε ενα κλιπονατο concept .... θα ητανε η τελεια ducato-μηχανη .... κατ΄εμε ...! :wsmile:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από argy »

Μανώλο καλορίζικο και καλοτάξιδο και από εδώ...

Σου εύχομαι να το χαρείς !!!
Άβαταρ μέλους
moikan
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2009, 19:24
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: tdm 850
Τοποθεσία: leykada

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από moikan »

Καλοταξιδο και καλοστριφτο.... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Ritsman »

Kαλοταξιδο και καλοριζικο πατριδα...

και ενα Μ1100 δεν θα σε απογοητευε παντως..... απλα δεν θα ειχες τη δυναμη....

χαιρομαι που λες οτι "κουμπωσες" πανω στο μηχανακι, χωρις να ξερω τι εννοεις, γιατι εγω ψαχνω ακομα τη θεση μου μετα απο 3 χρονια ( συγκρινω με το δικο μου )

μεσα στη στροφη εχει μια γλυκα ε?! κλασσικο Ducati...

ο υγρος ελαφρυς ε?! τι να σου πω.... στο 696 ελαφρυς μου φενοταν, σε σχεση με το ξυρο, αλλα και παλι η λεξη "ελαφρυς" ειναι σχετικη....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από cronos »

Stelios62 το ιδιο πραγμα λεμε.Το hyper στις 5 παρα χιλ στροφες εβγαζε την μεγιστη ροπη με τον κοφτη να βαραει στις 8 περιπου.Το 8αρι αρχιζει να πυροβολει εκει που το hyper "ψοφαει".Δεν θυμαμαι με εκτη στις 5 χιλ στροφες ποσα ειχε το κοντερ αλλα θυμαμαι οτι δουλευε "γεματα" με αντικτυπο στην καταναλωση βεβαια. :wsmile:
Ritsman έγραψε:και ενα Μ1100 δεν θα σε απογοητευε παντως..... απλα δεν θα ειχες τη δυναμη....
Πατριδα τα ειχαμε πει οταν εψαχνα μοτορι.Τα αλογα δεν ηταν το προβλημα μου.Η θεση οδηγησης και η αυτονομια ηταν το προβλημα.Απ τη μια δεν ειχα τεποζιτο να βαλω μπουτι στην στροφη με αποτελεσμα να βαζω δυναμη στα χερια για να κρατιεμαι πανω στο μηχανακι.Και απ την αλλη βαρεθηκα καθε τρεις και λιγο να ψαχνω βενζινα.Ειχα μονιμα το αγχος μην μεινω.Το Μ1100 ηταν οκ αλλα μου επεφτε λιγουλακι μαζεμενο για τον ογκο και το μποι μου.Εκατσα πανω αλλα δεν με ενθουσιασε η θεση οδηγησης.
nikos k
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2009, 19:29
Gender: Male
Bike: 888
Other: tm en250f
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από nikos k »

καλοταξιδο να το χαρεις
ποιο σεντονι,γραψε και αλλα
ειδικα οταν το στρωσεις που
ψηλα θα ξυριζει το μοτορι!
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Ritsman »

cronos έγραψε:
Πατριδα τα ειχαμε πει οταν εψαχνα μοτορι.Τα αλογα δεν ηταν το προβλημα μου.Η θεση οδηγησης και η αυτονομια ηταν το προβλημα.Απ τη μια δεν ειχα τεποζιτο να βαλω μπουτι στην στροφη με αποτελεσμα να βαζω δυναμη στα χερια για να κρατιεμαι πανω στο μηχανακι.Και απ την αλλη βαρεθηκα καθε τρεις και λιγο να ψαχνω βενζινα.Ειχα μονιμα το αγχος μην μεινω.Το Μ1100 ηταν οκ αλλα μου επεφτε λιγουλακι μαζεμενο για τον ογκο και το μποι μου.Εκατσα πανω αλλα δεν με ενθουσιασε η θεση οδηγησης.


Εμ!!! ερχεσε στα λογια μου.... σε σχεση με το SF ουτε το Big M εχει τεποζιτο για να βαλεις μπουτι.... αυτο ειναι κι εμενα το προβλημα μου.... και γενικα το μονο ελαττωμα που του χρεωνω ειναι αυτο το "κουμπωμα" που εψαχνες.... και δεν ειμαι και ψηλος
Απο αυτονομια σκιζει....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 17:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από indianos »

Καλοταξιδο Μανωλη! :hibye:
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από salingaros »

:thumbsup: ωωωωωωωωωω !,!!!!
Καλορίζικο αγρατζουνιστο με πολλές πολλές χιλιάδες χλμ χαμογελαστά!
Εμείς θα τα πούμε αργά η γρήγορα σε κάποια βόλτα !

Υγ) τρομερό μηχανακι όλα καλά όλα ωραία...
Αλλά το ξηρόκαμπανο ...ναι ...θα σου λυψει...δατς δε τρουθ!
Image
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

καλες βολτες,ξηρο γινεται,εχει φτιαξει εδω μεσα ενα παιδι το κλιπονατο :thumbsup:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Pinhead
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιουν 2010, 10:45
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Stone City

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Pinhead »

καλοταξιδος κ καλοσκιστος ο δρομομαχητης :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stiv
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Δευ 14 Ιαν 2013, 13:04
Other: Φίλος Ducati
Τοποθεσία: Μες στην Πέτρα...

Re: sf 848 πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από stiv »

Καλόστριφτο σύντεκνε!!!
For the feeling !
For the freedom !
For the open road !
Απάντηση