Γραναζωμα

Scyr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 09 Μαρ 2009, 23:00
Gender: Male
Bike: SS800
Other: GSXR 1000
Τοποθεσία: Θεσ/νικη

Γραναζωμα

Δημοσίευση από Scyr »

γεια σας παιδες,

Λεπον τελευταια με απασχολη το εξης: πλησιαζω στο 1000 km και παω το μοτορι για service και σκεφτομαι να αλλαξω τα γραναζια διοτι δεν θελω και τρελες τελικες αλλα προτιμω να εχει τραβηγμα!

- να κατεβασω ενα δοντι απο το μπροστινο γραναζι ?
- η να ανεβασω κανα 2 απο το πισω?

Τι ειναι καλιτερο? καποιος που το εχει δοκιμασει? Μηπως να περιμενω να βαλω την εξατμηση πρωτα?

Ο μηχανικος μου συναστα να βαλω ενα 14αρι αλλα αφου το αλλαξω εξατμηση , αλλα εγω ηθελα καμια γνωμη ακομη!
Τα μυαλα ειναι σαν αλεξιπτωτα, λειτουργουν μονο οταν ειναι ανοιχτα....
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 21:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Anvas »

35 γιούρια το 14αρι DP το αλαφρωμένο (με τις τρύπες). Ολα τα λεφτά :thumbsup:
Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα! Βάλ'το όπως είσαι. Η πιο φθηνή μεταροπή που αλλάζει όλο το χαρακτήρα της μοτο. Μη τρομάξεις, μακραίνει χέρια λέμε....
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από jks »

βαλε εξατμιση πρωτα (αν σε παιρνει χρηματικα)
και μετα αν θες κιαλλα βαλε γραναζι..
απλα ΜΗΝ καταργησεις το κλαπετο με τις ντιζες στους λαιμους!!
κανει μεγαλη δουλεια στο να δημιουργει backpressure στις χαμηλομεσαιες και να μειωνει πολυ την ταση για σκορτσαρισμα...
kompimen

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από kompimen »

και εγώ μπροστινό έχω βάλει μόνο!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
mostradamos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:22
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από mostradamos »

Scyr έγραψε:γεια σας παιδες,

Λεπον τελευταια με απασχολη το εξης: πλησιαζω στο 1000 km και παω το μοτορι για service και σκεφτομαι να αλλαξω τα γραναζια διοτι δεν θελω και τρελες τελικες αλλα προτιμω να εχει τραβηγμα!

- να κατεβασω ενα δοντι απο το μπροστινο γραναζι ?
- η να ανεβασω κανα 2 απο το πισω?

Τι ειναι καλιτερο? καποιος που το εχει δοκιμασει? Μηπως να περιμενω να βαλω την εξατμηση πρωτα?

Ο μηχανικος μου συναστα να βαλω ενα 14αρι αλλα αφου το αλλαξω εξατμηση , αλλα εγω ηθελα καμια γνωμη ακομη!
Πρώτα πάιξε με την εξάμτιση+φίλτρο+εγκέφαλο.Ακόμα είναι πολύ νωρίς για γρανάζια...Θα πάει τσάμπα η αλυσίδα.Και μετά με το καλό αν θες να ασχοληθείς με γραναζώματα μην πειράξεις το μπροστινό γρανάζι αλλά το πίσω.Φθείρται λιγότερο η αλυσίδα υποτίθεται.
Δόξα τα λεφτά, έχουμε Θεό...
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από cronos »

φιλε βαλε πρωτα εξάμτιση+φίλτρο+εγκέφαλο,αν και τσουζει το μηχανακι μεταμορφωνεται.μεγαλη διαφορα λεμε. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Lefteris USA
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ 2009, 01:06
Gender: Male
Bike: Hypermotard 1100
Other: '09 848
Τοποθεσία: Florida, New York

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Lefteris USA »

διαβασε αυτο και κανε οτι νομιζεις

http://www.fastdates.com/PLN.NewBikes/D ... moto01.HTM" onclick="window.open(this.href);return false;
Always remember you're unique, just like everyone else.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από cronos »

Lefteris USA έγραψε:διαβασε αυτο και κανε οτι νομιζεις

http://www.fastdates.com/PLN.NewBikes/D ... moto01.HTM" onclick="window.open(this.href);return false;
:thumbsup:
Scyr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 09 Μαρ 2009, 23:00
Gender: Male
Bike: SS800
Other: GSXR 1000
Τοποθεσία: Θεσ/νικη

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Scyr »

Ευχαριστω που μου ανοιξατε τα γκαβα!!! :wsmile:
Τα μυαλα ειναι σαν αλεξιπτωτα, λειτουργουν μονο οταν ειναι ανοιχτα....
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από jks »

Εχεις αναλυτικο PM
:whistling: :whistling: :whistling: :whistling:
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από REDRIDER »

Φώτη τα είπαμε και από κοντά.Καλύτερα φίλτρο-εγκέφαλο-εξάτμιση και μετά γρανάζι.Άν πάλι θα αλλάξεις το πίσω για μένα είναι η καλύτερη λύση. :hibye:
Και άνοιξε την καμπάνα επιτέλους αλλιώς
:bottom: :bottom: :bottom:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από HackmaN »

Image
Αυτό το μαραφέτι συμφέρει για μελλοντικές αλλαγές; Τα βγάζει τα λεφτά του;
Mε το σκεπτικό ότι μπορείς να βάλεις "απλό" γρανάζι χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζεις γραναζιέρα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Miguel
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 10:57
Gender: Male

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Miguel »

Αδερφέ καλησπέρα ,

προσωπική μου άποψη να βάλεις αλυσίδα racing 520 με το ίδιο γρανάζωμα και φυσικά με ελαφριά γρανάζια.
Πυροβολάει έτσι το Hyper ! Οχι 14 μπροστά , καλύτερα 2 δόντια μεγαλύτερο πίσω αν θες οποσδήποτε αυτή τη λύση.

Ρίξε μια ματιά στα πράματα που πουλάω μια που το δικό μου εκλάπη.....
Monster S4
996s
998s
999s
Brutale 910r
F4 1000 312r
1098r
Hypermotard 1100
F4R 1000
Tuono V4 1100 Factory
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από HackmaN »

Αυτό θα έκανα. +2 πίσω το πολύ.
520 αλυσίδα έχω ετοιμοπόλεμη και θέλω γραναζάκι SuperSprox τώρα.
Είχα την απορία αν συμφέρει να "παίξεις" με γραναζιέρα Renthal που παίρνει διάφορα γρανάζια.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Stelios62 »

... και ενας βοηθητικος πινακας με τις τιμες που παιρνει η τελικη σχεση μεταδοσεως ..... εν σχεση με τα δοντια των γραναζιων που θελουμε να αλλαξουμε . :wsmile:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
giannizzgal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2015, 16:16
Gender: Male

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από giannizzgal »

Εν τέλη γιατί τόσο αρνητικοί στην αλλαγή σε 14 μπροστά ? (796 hypermotard)
Άβαταρ μέλους
KatsabatoR
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2015, 17:55
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Παπι
Τοποθεσία: Πανω στη Σελα

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από KatsabatoR »

Φιλε JKS δυστηχως οταν αλλαζεις εξατμηση στο Χαιπερ φευγει και η πεταλουδα διοτι ειναι μεσα στο τελικο. Μονο το φυσακι μενει εξω για να μπει κλεφτακι :glimpse:

Απο την αλλη εγω εχω πανω 14αρι μπροστα στο Χαιπερ 1100. Το μηχανακι πυροβολαει, μεχρι τα 190 τα εχει μπαμ και μετα χωλενει μεχρι τα 216 οπου βαραει κοφτη η 6η.

Απο κει και περα για μεσα στην πολη ειναι υπεροχο, αλλα οταν βγαινεις εξω για ταξιδακι θα λες: ''ααααχ να ειχα μια ποιο μακρυα 6η τυπου overdrive γαμωτο! (για να μην πω θα αποζητησεις το παλιο γραναζι). Ομως σε αποζημειωνει και με το παραπανω!!! Δηλαδη σουζες για ΠΛΑΚΑ, ματσακωνεις μια 2α μονο γκαζι και οταν ερθει καντηλι κουμπωνεις 3η και πααας πααααας πααααας.......Απο την αλλη με τριτη, παλι χωρις συμπλεκτη με ενα τραβηγμα καλο παλι σηκωνεται και το κανει τοσο προοδευτικα που σε κανει και
σενα να σηκωθεις απο το καθισμα και να σουζαρεις ορθιος!!!

Ολα αυτα μελετημενα απο εμενα προσωπικα, δικες μου εμπειριες μετα απο 1 χρονο και βαλε που εχω το γραναζι μπροστα.

Επισης ειμαι τυπος που χαιρεται το μηχανακι και δεν ειμαι ψυρρας τυπου μην παθει μην κανει μην ρανει, οπου παραλληλα δεν θελω να ασχολουμαι γρηγοροτερα απ το κανονικο.

Πχ και παρακαλω αν κανω λαθος Hackman πε μου: Συμφερει η αλλαγη μπροστα διοτι ενα ΜΑΜΑ 14αρι εχει 15 ευρω το πολυ, αμεση αλλαγη - αλλη μοτοσυκλετα. Δεν συμφερει για πισω γραναζι διοτι απο μαμα που εισαι πρεπει να αλλαξεις γραναζιερα και γραναζι οπου συνηθως βαζουν αλουμινιου, αρα γρηγοροτερη φθορα.

Ασε που αν πας σε 14 το κανεις μια βολτα καμια βδομαδα και αν δεν σου αρεσει πας στον μαστορα στο αλλαζει σε 10 λεπτα σε 15αρι και εφυγες, χωρις κοστος γιατι δεν θα εχει παθει τιποτα με 20χλμ που θα τουχεις κανει, οποτε μια απλη τραμπα, θα το βαλει αυτος αλλου καινουριο θα ναι...
Στη Μία Ρόδα
giannizzgal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2015, 16:16
Gender: Male

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από giannizzgal »

KatsabatoR έγραψε:Φιλε JKS δυστηχως οταν αλλαζεις εξατμηση στο Χαιπερ φευγει και η πεταλουδα διοτι ειναι μεσα στο τελικο. Μονο το φυσακι μενει εξω για να μπει κλεφτακι :glimpse:

Απο την αλλη εγω εχω πανω 14αρι μπροστα στο Χαιπερ 1100. Το μηχανακι πυροβολαει, μεχρι τα 190 τα εχει μπαμ και μετα χωλενει μεχρι τα 216 οπου βαραει κοφτη η 6η.

Απο κει και περα για μεσα στην πολη ειναι υπεροχο, αλλα οταν βγαινεις εξω για ταξιδακι θα λες: ''ααααχ να ειχα μια ποιο μακρυα 6η τυπου overdrive μ@μωτο! (για να μην πω θα αποζητησεις το παλιο γραναζι). Ομως σε αποζημειωνει και με το παραπανω!!! Δηλαδη σουζες για ΠΛΑΚΑ, ματσακωνεις μια 2α μονο γκαζι και οταν ερθει καντηλι κουμπωνεις 3η και πααας πααααας πααααας.......Απο την αλλη με τριτη, παλι χωρις συμπλεκτη με ενα τραβηγμα καλο παλι σηκωνεται και το κανει τοσο προοδευτικα που σε κανει και
σενα να σηκωθεις απο το καθισμα και να σουζαρεις ορθιος!!!

Ολα αυτα μελετημενα απο εμενα προσωπικα, δικες μου εμπειριες μετα απο 1 χρονο και βαλε που εχω το γραναζι μπροστα.

Επισης ειμαι τυπος που χαιρεται το μηχανακι και δεν ειμαι ψυρρας τυπου μην παθει μην κανει μην ρανει, οπου παραλληλα δεν θελω να ασχολουμαι γρηγοροτερα απ το κανονικο.

Πχ και παρακαλω αν κανω λαθος Hackman πε μου: Συμφερει η αλλαγη μπροστα διοτι ενα ΜΑΜΑ 14αρι εχει 15 ευρω το πολυ, αμεση αλλαγη - αλλη μοτοσυκλετα. Δεν συμφερει για πισω γραναζι διοτι απο μαμα που εισαι πρεπει να αλλαξεις γραναζιερα και γραναζι οπου συνηθως βαζουν αλουμινιου, αρα γρηγοροτερη φθορα.

Ασε που αν πας σε 14 το κανεις μια βολτα καμια βδομαδα και αν δεν σου αρεσει πας στον μαστορα στο αλλαζει σε 10 λεπτα σε 15αρι και εφυγες, χωρις κοστος γιατι δεν θα εχει παθει τιποτα με 20χλμ που θα τουχεις κανει, οποτε μια απλη τραμπα, θα το βαλει αυτος αλλου καινουριο θα ναι...
Katsabator απο που πηρες το γραναζι 15€?
Άβαταρ μέλους
KatsabatoR
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2015, 17:55
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Παπι
Τοποθεσία: Πανω στη Σελα

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από KatsabatoR »

Φιλιππακη
Στη Μία Ρόδα
giannizzgal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2015, 16:16
Gender: Male

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από giannizzgal »

Σε ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 08:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από SuperGeorge »

KatsabatoR είσαι ταρζάν :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2: στην επόμενη βόλτα θα σου δείξω εγώ, θα γίνει του 15ριού γραναζιού το κάγκελο :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από Bart »

Με 14 αρι μπροστά γίνεται οπλο το μηχανάκι
Απλά δε κάθεται κάτω
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
stasinos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιούλ 2012, 06:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: 851-907 paso-RF 900
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από stasinos »

giannizzgal έγραψε:Εν τέλη γιατί τόσο αρνητικοί στην αλλαγή σε 14 μπροστά ? (796 hypermotard)
Γιατί η αλυσίδα θα πλησιάζει ποιό κοντά την γλύστρα και θα την φθαρεί..... :zep:
ΜΙΜΗΣ ΝΙΚΟΛΙΔΑΚΗΣ Συνταξιούχος Μηχανικός επιγείων και εναέριων μέσων τεχνικής Σχολής Ο.Α.Ε.Δ. το 1970.ΕΞΠΕΡ στη συντήρηση/επισκευή Ducati motor (σεμινάρια εκπαίδευσης στην Ιταλία . . . .)
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από HackmaN »

Αν έχεις αλλάξει γραναζιέρα κοστίζει ~35€ το πίσω και ~20€ το μπροστά. Μισά λεφτά σχεδόν.
Μπορείς να βάλεις και -1 μπροστά και +3 πίσω, για σούζα και με...7η! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
giannizzgal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2015, 16:16
Gender: Male

Re: Γραναζωμα

Δημοσίευση από giannizzgal »

Παιδιά για να μπει 44 πίσω με 15 μπροστά θα χρειαστεί αλλαγη και η αλυσίδα?
Απάντηση