θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Φωτογραφίες, Προγράμματα, Riding schools...
Άβαταρ μέλους
Antonisss
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ 2008, 18:13
Gender: Male
Other: RSV4 FAC

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από Antonisss »

Και αν επενδύει, ποιες είναι δηλαδή οι επενδύσεις που έχει κάνει από τότε που εγκαινιάστηκε η πίστα μέχρι σήμερα? Το κτίριο στην πλατεία? Ο τάπητας έχει παραμείνει ίδιος και απαράλλαχτος από τότε (εξαιρούμε τα μπαλώματα)

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, έκανε μια αρχική επένδυση τότε και δεν ξαναασχολήθηκε ουσιαστικά και απλά κονομάει το ζεστό χρήμα που του αφήνουν οι ταυλωμένοι/στερημένοι Αθηναίοι...
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από brutos »

Αυτό που συμβαίνει στα μέγαρα, συμβαίνει καθημερινά γύρω μας.

Λέγεται ανταγωνισμός...ή συγκεκριμένα η έλλειψη για την περίπτωση μας.

Όπου υπάρχει "μονοπώλιο" τότε αγοράζουμε (ως καταναλωτές/χρήστες) ακριβές υπηρεσίες (είτε λόγο υψηλής τιμής κτήσης, είτε λόγο κακής ποιότητας υπηρεσίας-προϊόντος)

Δυστυχώς μέχρι να δημιουργηθεί αντίπαλο δέος/επιλογή...δες πάτρα :whistling: ...δεν θα αλλάξει κάτι.


Ελπίζω να βγώ λάθος
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 14:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από laziali21 »

κλασική νοοτροπία έλληνα, εγώ να κονομάω και όλα τ άλλα στα φρύδια μου...
τον γκώλo μου να βολέψω και όλοι οι άλλοι να πανα γ@μηθούνε...
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από brutos »

laziali21 έγραψε:κλασική νοοτροπία έλληνα, εγώ να κονομάω και όλα τ άλλα στα φρύδια μου...
τον γκώλo μου να βολέψω και όλοι οι άλλοι να πανα γ@μηθούνε...

Δεν νομίζω ότι αφορά μόνο τον Έλληνα΄, είναι "λογικό" ΩΣ ενα βαθμό!

Τώρα όσο το 2ο σκέλος της απάντηση σου θα συμφωνήσω απόλυτα, θα πρέπει τουλάχιστον να υπάρχουν έλεγχοι για την σωστή λειτουργία της πίστας και των παρελκόμενων αυτής (facilities όπως λένε και στο χωριό μου). Εκεί παίζουν ρόλο τα "κονέ" βεβαίως βαβαίως!
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Since1970 έγραψε:Ta περί ιδιοκτησίας και ενοικιαστών και ναι και όχι.
Ο σημερινός διαχειριστής λέγεται ότι έχει συμβόλαιο χρήσης για 30 χρόνια, (δλδ η όποια επένδυση αποσβαίνεται για πλάκα) η δε εταιρεία στην οποία ανοίκει η πίστα είναι...δικιά του μέσω εξωχώριας εταιρείας.
Το συγκεκριμένο άτομο ενημερωτικά δεν το κουνάει κανένας, έχει πάρα πολύ ψηλές σχέσεις και γνωριμίες, απλά δεν επενδύει η επενδύει με τον ρυθμό που γουστάρει διότι έχει καταλάβει ότι και παραπάνω φράγκα να ρίξει δεν θα πάνε παραπάνω πελάτες, όλοι οι έγκαυλοι ούτως η άλλως και όλες οι εταιρείες για promotion events και όλα τα clubs εκεί πάνε, οπότε ζμβ@ύρτσατ΄αν με αντιλαμβάνεστε, σιγά μην χώσει παραπάνω φράγκα ειδικά σ αυτό το timing.....
Antonisss έγραψε:Και αν επενδύει, ποιες είναι δηλαδή οι επενδύσεις που έχει κάνει από τότε που εγκαινιάστηκε η πίστα μέχρι σήμερα? Το κτίριο στην πλατεία? Ο τάπητας έχει παραμείνει ίδιος και απαράλλαχτος από τότε (εξαιρούμε τα μπαλώματα)

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, έκανε μια αρχική επένδυση τότε και δεν ξαναασχολήθηκε ουσιαστικά και απλά κονομάει το ζεστό χρήμα που του αφήνουν οι ταυλωμένοι/στερημένοι Αθηναίοι...
ολο το ζουμι σε 2 ποστ...
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από brutos »

Κάτι κινείται...

Νομιζα οτι θα το ειχατε ηδη πληροφορηθει... αλλα διαπιστωνω οτι δεν...
Μετα απο πολλες προσπαθειες και σωρεια τηλεφωνικων επικοινωνιων, καταφεραμε αμεσως μετα την τελετη να κατσουμε σε ενα τραπεζι οι περισοτεροι "παραγοντες" που δραστηριοποιουνται στην πιστα... εγινε μια εφ'ολης της υλης συζητηση γυρω απο τα ζητηματα ασφαλειας παρουσια και πολλων τακτικων επισκεπτων η/και περιστασιακων διοργανωτων, παραμεριζοντας υπερ του συνολου, τις οποιες προσωπικες η αλλου ειδους διαφορες και επιτελους εγινε μια επικοδομητικη δεσμευση ωστε να γινουν μερικα καθοριστικης σημασιας βηματα προς τη σωστη κατευθυνση και την αμεση (εντος 2013) υλοποιηση τους.
Εκτος απο εμενα, παροντες ηταν (και μπραβο τους γιατι αποδειχθηκε μεσα απο την κουβεντα ποσο απαραιτητη και σημαντικη ηταν η παρουσια τους) οι κυριοι Ζαφειροπουλος, Σοφουλης, Χαλαρης, Καποδιστριας, Τσαμπουναρης, Ελευθεριου, Γουσιοπουλος, Παπαευθυμιου, Σαλλακιδης κ.α. Το κλιμα ηταν θετικο, ολοι επεδειξαν καλη προθεση και διαθεση και ευελπιστω οτι -επιτελους, εστω και ετεροχρονισμενα- κινουμαστε προς τη σωστη κατευθυνση...
Επισης ξεκιναμε το ερχομενο Σαββατο κιολας καποιες μετρησεις μαζι με τον κο Ζαφειροπουλο και καποιους απο τους προαναφερθεντες προκειμενου να διαπιστωσουμε στην πραξη το κοστος υλοποιησης, το χρονικο οριζοντα αυτης αλλα και τις επιλογες ως προς τα υλικα, τη διαταξη, επιπλεον εξοπλισμο για τα ασθενοφορα κλπ καθως και καποια μονιμη στελεχωση του χωρου κατα τη διεξαγωγη εκδηλωσεων απο τραυματιοφορεις, ιατρικο προσωπικο κλπ
Αυτα οπως καταλαβαινετε θα περασουν -τελικα- το επιπλεον κοστος (για το οποιο επιπλεον κοστος αναζητουμε και τους τροπους να ειναι σε λογικα πλαισια και σε συναρτηση με τα δεδομενα των καιρων που διανυουμε) προς τους συμμετεχοντες αλλα πλεον -και με δεδομενο το συγκεκριμενο περιστατικο- δεν πρεπει να θυσιαζουμε αλλο την ασφαλεια μας στο βωμο του προσιτου κοστους...
ας ελπίσουμε ότι δεν θα μείνουν στα λόγια
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από ENGAKATS »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από bros400pgm »

Επρεπε να γινει το μοιραιο :zep:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από brutos »

Βέβαια για να είμαστε αντικειμενικοί θα πρέπει να εξετάσουμε 3 γκρίζες ζώνες (από τις 52 αποχρώσεις... κιετς):

Ποιός θα αποφασίσει τις αλλαγές (ιδιοκτήτρια εταιρία ή οι διοργανωτές);
Ποιό είναι το χρονοδιάγραμμα των αλλαγών; μέχρι τότε το αντίτιμο χρήσεις θα είναι το ίδιο; :whistling:
Το ποσό θα μετακυληστεί στους χρήστες! :wsmile:
:think1:
Άβαταρ μέλους
italianmotorider
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2012, 14:37
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από italianmotorider »

laziali21 έγραψε:κλασική νοοτροπία έλληνα, εγώ να κονομάω και όλα τ άλλα στα φρύδια μου...
τον γκώλo μου να βολέψω και όλοι οι άλλοι να πανα γ@μηθούνε...
για δες το και την πλευρα των χρηστων της πιστας που δεν κανουν μποικοταζ για την ασφαλεια τους:

<<εγω στην πιστα, χωραφι, ας μπαινω και όλα τ άλλα στα φρύδια μου...
την γκώλoκαβλα μου να βολέψω και όλοι οι άλλοι να πανα γ@μηθούνε...>>


και
η αδεια της επιχειρησης των Μεγαρων ως διακριτικο τιτλο αναγραφει:
"Καρτοδρόμιο"

η λεξη απο μονη της τα λεει ολα
σιγουρα παντως οχι μοτοσυκλετα......
Άβαταρ μέλους
Since1970
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 09:56

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από Since1970 »

Χωρίς να παραβλέπω τις αγνές προθέσεις κάποιων από τους παρόντες αλλά και ίσως άλλων, αλλά επειδή μάλλον έχω τα πιο άσπρα μαλλιά απ΄όλους και μεγάλη εμπειρία σε "διαχείρηση κρίσεων" λέω μόνο ότι "άμα θες να αφήσεις ένα θέμα να κλέισει μόνο του, φιάξε μια επιτροπή για να το λύσει"....μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια
Άβαταρ μέλους
spyroszx
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 18:58
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από spyroszx »

italianmotorider έγραψε: για δες το και την πλευρα των χρηστων της πιστας που δεν κανουν μποικοταζ για την ασφαλεια τους:

<<εγω στην πιστα, χωραφι, ας μπαινω και όλα τ άλλα στα φρύδια μου...
την γκώλoκαβλα μου να βολέψω και όλοι οι άλλοι να πανα γ@μηθούνε...>>


και
η αδεια της επιχειρησης των Μεγαρων ως διακριτικο τιτλο αναγραφει:
"Καρτοδρόμιο"

η λεξη απο μονη της τα λεει ολα
σιγουρα παντως οχι μοτοσυκλετα......

προσπαθω να βρω ποιος απο τους χρηστες της πιστα που γραφει εδω μεσα,εγραψε κατι που σου εδωσε να καταλαβεις αυτα που γραφεις περι ατομικου ξεκαυλωματος,και ποιο ειναι αυτο το ποστ?μπορεις να με βοηθησεις?
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios" onclick="window.open(this.href);return false;
δεν πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ειμαι ελευθερος
microulis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ 29 Ιούλ 2013, 23:21
Other: Kawasaki

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από microulis »

bros400pgm έγραψε:Xωρις ιχνος ασεβειας προς τον ατυχο αναβατη (αλλα και τη υπολοιπη ομαδα)(εσυ τεσλα θα θυμασαι), οτι σε ερωτησεις καποιων στο moto.gr, ουδεποτε εληφθει συγκεκριμενη απαντηση απο την STARTT για την "ευθυνη" τους στο κομματι ασφαλειας των Μεγαρων. Συνυπευθυνοι λοιπον σε αυτο το χαλι, αν και νεοσυστατη ομαδα.
Το οξυμορο (κατ εμε) :τωρα, ζητηθηκαν χρηματα για να βοηθησουμε τον αδερφο(?) του τραυματια. :cool:



ps. Φυσικα, ακομα και τωρα ολα για το χρημα απολους τους διοργανωτες.
ps2. Τα Μεγαρα ειναι μ@μω τις πιστες. Παντου συμβαινουν θανατοι.
Ps3. Εχετε δει την 13 στις Σερρες? :glimpse:

1. οπως ισως πολλοι θα εχετε παρατηρησει, ο Δημητρης ηταν αυτος που δημοσιευε τις ανακοινωσεις τις ομαδας μας στα φορουμ κλπ και τωρα ψαχνομαι κι εχω χασει τη μπαλα για να βρω που υπαρχει τι...
2. Πιστευω οτι αντιλαμβανεστε οτι το γεγονος οτι περασα 8 ημερες σε ενα νοσοκομειο παρεα με τον μικρο αδερφο του -που ειναι και ο μοναδικος συγγενης του Δημητρη- και εχασα το φιλο και συνεργατη μου μου δινει το δικαιωμα να πενθω και να αδιαφορω τελειως για το τι γραφεται στο διαδικτυο...
3. Οξυμωρο ειναι να θελω να βοηθησω τον αδερφο του κολλητου μου που εχασε το μοναδικο στηριγμα του σε ηλικια 19 ετων; Καλα, μπορει... οσοι ηρθαν στο νοσκομειο εστω μια φορα γνωριζουν το επιπεδο της μεταξυ μας σχεσης...
4. Γνωριζεις ενδεχομενως οτι ο Δημητρης ηταν στελεχος της ομαδας, δηλαδη της διοργανωσης... περιμενεις οτι θα ζητησουμε ευθυνες απο τον εαυτο μας για κατι που -οπως μαλλον δεν γνωριζεις- δεν ειμαστε σε θεση να ορισουμε; (δηλαδη τη θεση, διαταξη, μορφη και υλικα των οποιων προστατευτικων)
5. το να κατηγορεις καποιον η καποιους χωρις τεκμηρια και μαλιστα δημοσια εχει σιγουρα ευθυνες...
6. ειμαι στη διαθεση οποιουδηποτε εχει πραγματικη, καλοπροαιρετη επιθυμια να εξηγησω τι ισχυει βασει ελληνικης νομοθεσιας, αδειας της συγκεκριμενης πιστας κλπ οσον αφορα τη συγκεκριμενη περιπτωση στο τηλ επικοιννιας της ομδας που δημοσιευεται στην ιστοσελιδα μας...
7. θα ηταν μεγαλη διευκολυνση να με ενημερωσετε για λινκ οπου γινονται αναλογες συζητησεις και δεν τις εχω αντιληφθει ωστε να μπορεσω να απαντησω...ακομα κι αυτη του moto που αναφερεις, την ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι, ισως κανω κατι λαθος...
δεν εχω κατι εναντιον εσενα η καποιου αλλου, κι αν καποιος εχει οργη και πικρα μεσα του γι'αυτο που συνεβη, πιστεψε με μετα τον αδερφο του, ειμαι εγω, που θα μπορουσα ανετα να ειμαι στη θεση του γιατι πανω απ' όλα ειμαι μοτοσυκλετιστης...
8. αν δεν μου ειχε στειλει μηνυμα ο brutos οτι εβαλε την παραθεση μου απο αλλο φορουμ εδω, ουτε αυτο θα το ειχα δει... τον ευχαριστω για την ενημερωση...
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από bros400pgm »

Δεν θελω να αρπαχτουμε δια πληκτρολογιου :hibye: , αλλα οταν λες κατηγορω καποιον ή καποιους χωρις αποδειξεις, πως το εννοεις? Γραψε συγκεκριμενα τι εννοεις, σε ποιες προτασεις μου.


ps.λινκ μοτο.γρ που εχει και απαντησεις σας.
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... ght=startt" onclick="window.open(this.href);return false;
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από ENGAKATS »

κ'αλλες αποψεις εδω: http://www.thatsracing.gr/index.php?top ... ;topicseen" onclick="window.open(this.href);return false;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
italianmotorider
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2012, 14:37
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από italianmotorider »

spyroszx έγραψε:
προσπαθω να βρω ποιος απο τους χρηστες της πιστα που γραφει εδω μεσα,εγραψε κατι που σου εδωσε να καταλαβεις αυτα που γραφεις περι ατομικου ξεκαυλωματος,και ποιο ειναι αυτο το ποστ?μπορεις να με βοηθησεις?

Εχεις δικιο το πεταξα πολυ ατσαλα.
Θα το αναλυσω βαζοντας και τον εαυτο μου μεσα στους χρηστες του μονοδρομου των Μεγαρων....
Να τα πουμε λιγο στο φασμα της ωμης πραγματικοτητας -μεγαλα παιδια ειμαστε-μπας και συνελθουμε λιγο;
οταν η δικη μας αδιαφορια στο να συμμετέχω σε ενα ακαταληλο χωρο καθως και η δικη μας προτροπη για συμμετοχη δικων μας φιλων αυτο το συμπερασμα βγαινει.

Ας το καταλαβουμε πλεον πως οτι κι αν .ας ειχαν πει για την βελτιωση του μονοδρομου των Μεγαρων με εργα και ασφαλτοστρωση πολυ απλα δεν ισχυει.
Το μη φορολογημενο χρημα να μπαινει στη τσεπη και ολα τα υπολοιπα σταχτη.

Νο way out / αδιεξοδο στο μονοδρομο

Η δυναμη που εχουμε ειναι μεγαλη
Εαν αντιλαμβανεστε, πραξτε
Δωστε Τελος στο ωχ αδερφε
microulis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ 29 Ιούλ 2013, 23:21
Other: Kawasaki

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από microulis »

bros400pgm έγραψε:Δεν θελω να αρπαχτουμε δια πληκτρολογιου :hibye: , αλλα οταν λες κατηγορω καποιον ή καποιους χωρις αποδειξεις, πως το εννοεις? Γραψε συγκεκριμενα τι εννοεις, σε ποιες προτασεις μου.


ps.λινκ μοτο.γρ που εχει και απαντησεις σας.
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... ght=startt" onclick="window.open(this.href);return false;
καμια διαθεση για αρπαγματα, μονο για αποσαφηνησεις...σε καποιο σημειο μιλας για "ευθυνη" ενω μετα αναφερεις συνυπευθυνοτητα εκτος εισαγωγικων... επιπελον αναφερομενος σε ολους τους διοργανωτες ανεξεραιτως, με ισοπεδωτικη λογικη τους καταλογιζεις το "ολα για το χρημα", το οποιο μπορει να ερμηνευτει ποικιλοτροπως ενδεχομενως αλλα σιγουρα οχι ως φιλοφρονηση...παραλληλα στο ερωτημα σχετικα με οποια δικια μας ευθυνη, εχω απαντησει με σαφηνεια πιστευω, στην πρωτη σελιδα του θεματος σε ερωτηση του μελους "yannhs"...δε νομιζω απαραιτητο να μεταφερω αυτουσια την παραθεση...
ευχαριστω παντως για το λινκ, δε μπορουσα να το εντοπισω... οσο για το αλλο, δεν ειμαι μελος και μαλλον εχω πολυ διαβασμα να κανω....
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από bros400pgm »

microulis έγραψε:σε καποιο σημειο μιλας για "ευθυνη" ενω μετα αναφερεις συνυπευθυνοτητα εκτος εισαγωγικων...
Mιλαω για ευθυνη μεσα σε εισαγωγικα, γιατι δεν ειναι ευθυνη σας η πιστα του αλλου. Συνυπευθυνοι εισαστε ομως οταν αποδεχεστε και εσεις αυτο το χαλι και ξεκινατε μια ενασχοληση στην οποια δηλωθηκε οτι:
Θα ειμαστε εκει αρκετα νωριτερα ωστε να εποπτευσουμε την πιστα και να προβουμε σε τυχον απαραιτητες ενεργειες καθαρισμου. Ειναι πρωταρχικο μας μελημα η δημιουργια βελτιστων συνθηκων ασφαλειας, στο βαθμο που μας το επιτρεπουν οι εκαστοτε εγκαταστασεις φιλοξενιας....
Κανεις δε σε υποχρεωνει να συμμετεχεις σε κατι που κρινεις επικινδυνο. Απο τη στιγμη που επιλεγεις με δικη σου βουληση να το πραξεις, εισαι αυτοματα και υπευθυνος των πραξεων σου, οπως σε οποιαδηποτε εκφανση της ζωης.
Αν πας να κανεις bungee jumping, πτωση με αλεξιπτωτο, παραπεντε ή οποιαδηποτε αλλη παρομοιας φυσης δραστηριοτητα, θα υπογραψεις το αναλογο εγγραφο επειδη εισαι υποχρεωμενος προκειμενου να συμμετασχεις. Εχεις την ικανοτητα και τις απαραιτητες γνωσεις για να κρινεις αν το αεροδρομιο που θα απογειωθει/προγγειωθει το αεροπλανο πληρει καποιες προδιαγραφες η το αεροπλανο ειναι σωστα συντηρημενο η ο εξοπλισμος σου επιμελημενα ελεγμενος κλπ ?
Οχι! Και ελαχιστοι απο εμας εχουν κι οσοι εχουν, απλα το κανουν. Προς Θεου, δεν "ευλογαμε" ή ενστερνιζομαστε αυτη τη λογικη αλλα ειναι ενα κακως κειμενο που αδυνατουμε να αλλαξουμε με τις συνθηκες οπως αυτες επικρατουν επι του παροντος τουλαχιστον.

Η κινηση για καλυτερευση του χωρου θα επρεπε να σας ειχε απασχολησει πριν καν ξεκινησετε.
Παραδειγμα: trackbike.gr. Επρεπε να χτυπησει η Νοελα για να καταλαβουν την σημασια της υπαρξης γιατρων στην πιστα. Απο τοτε, εχουν εθελοντες σαμαρειτες, 2 ασθενοφορα, πλοηγους μονιμως μεσα με τεχνικη καταρτηση στις 1ες βοηθειες, 4-5 κριτες διασπαρτους με ασυρματους. Ολα αυτα με εξοδα δικα τους, που οντως μετακυλησαν στον αγοραστη. Αλλα μετρανε.



microulis έγραψε:επιπελον αναφερομενος σε ολους τους διοργανωτες ανεξεραιτως, με ισοπεδωτικη λογικη τους καταλογιζεις το "ολα για το χρημα", το οποιο μπορει να ερμηνευτει ποικιλοτροπως ενδεχομενως αλλα σιγουρα οχι ως φιλοφρονηση...
Αμφιβαλετε οτι την επομενη κιολας μερα, διοργανωτης εκανε κανονικα το TD, παροτι υπηρχε "τρυπα" ασφαλειας χωρις να λαβει επιπλεον μετρα?



Τελος, επειδη αντιλαμβανομαι τις δυσκολες ωρες που περνατε σαν ομαδα, θα κλεισω καπου εδω, λεγοντας σας οτι αυτο που ζητανε οι περισσοτεροι, ειναι 2 ασθενοφορα, γιατρους για τις κρισιμες πρωτες βοηθειες και 3 σημεια εντος πιστας που πρεπει να διορθωθουν (σχεδον με μικρο κοστος). Τον ιδιοκτητη ας τον πουμε μ@λακα. Εσεις (και εννοω ολους εσας που αναλαμβανετε TD) που κυριο μελημα σας ειναι η ασφαλεια των συμμετεχοντων, βγειτε και τοποθετηθητε επισημα.
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
microulis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ 29 Ιούλ 2013, 23:21
Other: Kawasaki

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από microulis »

1.το μονο που μας επιτρεπεται ειναι η επιμελεια του καθαρισμου, η οποια και ειχε γινει...η συγκεκριμενη εγκατασταση δεν μας επιτρεπει οτιδηποτε αλλο...

2.Η κινηση για καλυτερευση του χωρου μας ειχε απασχολησει πριν καν ξεκινησουμε. Εκτος κι αν εσυ γνωριζεις και εχεις αποδειξεις για το αντιθετο... λαβαμε μονο υποσχεσεις και αναβολες... και οσοι εχουν ερθει σε εκδηλωση μας θα εχουν ακουσει οτι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που αναφερουμε στην ενημερωση μας κι εχει δημιουργησει εντασεις και αντιδρασεις ειναι οτι "στη συγκεκριμενη πιστα το προβλημα ειναι η ελλειψη επαρκους μεγεθους και επικινδυνοτητας των διαφυγων, σε πολλαπλο βαθμο σε σχεση με τα οποια ζητηματα προσφυσης..." 2 ασθενοφορα ειχαμε, πλοηγους ειχαμε, η αληθεια ειναι οτι μονο εγω εχω πιστοποιηση σε 1ες βοηθειες, 4 κριτες ειχαμε και 4 απο την ομαδα επισης με ασυρματους, αυτα -τα ολιγα ισως- με εξοδα δικα μας που ΔΕΝ μετακυλησαν στον αγοραστη.

3. Συμφωνω απολυτα... αλλα μπορεις να μου υποδειξεις με ποιον τροπο θα εμποδισω εγω τον οποιον αλλο διοργανωτη να λειτουργησει κατα την κριση του η πιστευεις οτι δεν ειχα κανει εκκληση να αναβληθει; Και ασχετα με το τι πιστευεις δεν οφειλω να απολογηθω για αυτο...

4. Σε ευχαριστω και σου αναγνωριζω καλη προθεση. Η τοποθετηση εχει γινει... επισημα θα γινει εφοσον δεν γινουν πραξη οι δεμευσεις που πελον εχουν δρομολογηθει κατοπιν πρωτοβουλιας μας... αφηνουμε ενα μικρο περιθωριο χρονου να υλοποιηθουν...γι'αυτο και ακομα δεν εχουμε ανακοινωσει επομενη εκδηλωση μας

5. ειναι σιγουρο οτι αυτη η συζητηση μπορει να συνεχιστει επι μακρον... συγχωρεστε την αποχη μου καθως ειλικρινα δεν ειμαι σε θεση να ειμαι ψυχραιμος η νηφαλιος μεσα στο προσωπικο μου πενθος κι ελπιζω να κατανοειτε. Ευελπιστω συντομα να μπορω να λειτουργησω πιο "φυσιολογικα" και να συνεχισουμε αυτη την πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα, αν και θα προτιμουσα απο κοντα...
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από Ntinlanden »

http://www.newslog.gr/art/2963835/to--d ... wn-megarwn" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 06:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από desmios »

Δυο χρόνια μετά και τίποτα δεν άλλαξε προς το καλύτερο...αντιθέτως κιόλας, ούτε καν ασθενοφόρο. :nono1:
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από HackmaN »

Το ασθενοφόρο είναι ευθύνη του διοργανωτή του event να υπάρχει...
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: θεματα ασφαλειας στα μεγαρα

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

η λεμοτ κανει ερανο να παρουν ενα............ :zep: :zep:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση