Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
astakos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2015, 19:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: bmw gs1200
Τοποθεσία: loutraki

Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από astakos »

Καλησπερα θελω να αλλαξω το κρανος μου (airoh) γιατι εχω θεμα με τον θορυβο πλεον λογω της ζελατινας του μουλτι.Οι ταχυτητες που κινουμαι σε εθνικη ειναι 120-140το πολυ και περισοτερο δουλευει μεσα στην πολη
Ψαχνω για tοuring κρανος (αν το θετω σωστα) οπου υποθετω δε μετραει τοσο η αεροδυναμικη του αλλα βασικοι παραγοντες αγορας θα ειναι: θορυβος-ευκολια αλλαγης ζελατινας-ασφαλεια σαρπ τεστ(πιστευω σε αυτα τα λευτα ολα ειναι καλα).Χρωματα γραφικα δε με απασχολουν , θα ηθελα τις γνωμες σας πανω στο θεμα
tonionio
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 13:44
Gender: Male

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από tonionio »

astakos έγραψε:Καλησπερα θελω να αλλαξω το κρανος μου (airoh) γιατι εχω θεμα με τον θορυβο πλεον λογω της ζελατινας του μουλτι.Οι ταχυτητες που κινουμαι σε εθνικη ειναι 120-140το πολυ και περισοτερο δουλευει μεσα στην πολη
Ψαχνω για tοuring κρανος (αν το θετω σωστα) οπου υποθετω δε μετραει τοσο η αεροδυναμικη του αλλα βασικοι παραγοντες αγορας θα ειναι: θορυβος-ευκολια αλλαγης ζελατινας-ασφαλεια σαρπ τεστ(πιστευω σε αυτα τα λευτα ολα ειναι καλα).Χρωματα γραφικα δε με απασχολουν , θα ηθελα τις γνωμες σας πανω στο θεμα

http://www.helmetcity.co.uk/categories/ ... AkO-8P8HAQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Για Touring θα έλεγα ότι πας για Arai - Shoei - Schuberth.

Πρόσφατα αγόρασα κράνος από αυτό το site και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Για την ιστορία αγόρασα ένα Schuberth S2.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από HackmaN »

Με τόσα λεφτά παίρνεις πολύ καλό touring κράνος από όλες τις επώνυμες εταιρίες.
Touring προφανώς εννοείς κάποιο μοντέλο κατώτερο από τα αγωνιστικά της κάθε εταιρίας. Γιατι καθαρά touring κράνη είναι πλέον τα dual sport, όπου αν μετακινήσε μέχρι 140 χ.α.ω. είσαι κομπλέ!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Στεφ »

astakos έγραψε:Καλησπερα θελω να αλλαξω το κρανος μου (airoh) γιατι εχω θεμα με τον θορυβο πλεον λογω της ζελατινας του μουλτι.Οι ταχυτητες που κινουμαι σε εθνικη ειναι 120-140το πολυ και περισοτερο δουλευει μεσα στην πολη
Ψαχνω για tοuring κρανος (αν το θετω σωστα) οπου υποθετω δε μετραει τοσο η αεροδυναμικη του αλλα βασικοι παραγοντες αγορας θα ειναι: θορυβος-ευκολια αλλαγης ζελατινας-ασφαλεια σαρπ τεστ(πιστευω σε αυτα τα λευτα ολα ειναι καλα).Χρωματα γραφικα δε με απασχολουν , θα ηθελα τις γνωμες σας πανω στο θεμα

Πριν δυο χρονια περιπου πηρα το S2 και γω και εχω να πω οτι ειναι απο τα καλυτερα κρανη που εχω προσωπικα φορεσει.. Τσιμπημενο βεβαια αλλά δεν το χω μετανοιωσει καθόλου, στο προτεινω ανεπιφυλακτα
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... κοιταζοντας τα χαλια του εκαστοτε κρανος μου μετα απο καθε γερη τουμπα που τρωω - και εχω φαει αρκετες - κατα βαθος χαιρομουν που ακομα και στο τελευταιο του test , το crash test , αποδεικνυοτανε αριστο εκτος των υπολοιπων πλεονεκτηματων (ηχομονωσης , αντιστασης στο αερα , μηχανισμος ζελατινας κ.λ.π).
Το μονδικο μειονεκτημα τους , η υψηλη τιμη τους μεχρι να τα κατεβασεις απο το ραφι , ξεχνιεται αμεσως ....!
Τωρινο κρανος μετα απο Αrai και Shoei , ενα Σουμπερτ ..... αυτος που παιζει πιανο ..... νομιζω ...! :hibye:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 06:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από desmios »

Το Schuberth S2 πρέπει να είναι από τα καλύτερα αθόρυβα που κυκλοφορούν. Επίσης το Shoei XR1000 που είχα (το χρησιμοποιούσα μόνο στα ταξίδια) αν και παλιό ήταν φοβερό, αλλά μετά από 8 χρόνια έτριψε το εσωτερικό του.
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 12:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από jimkapa »

Μήπως σε αυτές τις ταχύτητες που θα κίνησε και με τη χρήση που θα κανεις να κοιτούσες και την κατηγορία των Flip-up κρανών;
Γιατί περίπου σε αυτα τα χρήματα παίζουν αρκετές ενδοιαφερουσες επιλογές όπως τα schuberth c3,shoei,Nolan,x-lite,agv compact,hjc... Καποια ειναι ακριβότερα καποια φθηνότερα απο το μπατζετ σου.Το agv μολις το πηρα αλλα δεν το τεσταρισα ακομα...Έκατσε κουτί και φαίνεται πολυ ποιοτικό...

Επισεις,διάβασε αυτη τη σελίδα και θα σου λυθούν πολλές απορίες για να μη ψάχνεσαι...
http://billyscrashhelmets.co.uk/#" onclick="window.open(this.href);return false;

:hibye:
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

Hjc rph 10
Scorpion exon 2000
400e και μένουν και για βόλτα
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 08:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Προσωπικά δύσκολα θα φόραγα κάτι άλλο εκτός από Arai και Shoei :thumbsup:

Arai ξεστοκάρουν κιόλας και έχει πολύ καλές τιμές

http://www.xmoto.gr/gr/arai-gr.aspx

Πριν τις γιορτές αγόρασα αυτό

http://www.xmoto.gr/gr/quantum-st-diamond-white-gr.aspx
Εικόνα
astakos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2015, 19:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: bmw gs1200
Τοποθεσία: loutraki

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από astakos »

Scuberth ειχα φορεσει στο bazaar που ειχε γινει στο ΣΕΦ τον νοεμβριο και επαθα πλακα με τα μαξιλαρακια του.Εχω δει το προτιμουν αρκετοι gsακηδες σε μεγαλα ταξιδια , αλλα εχω παθει πλακα με κατι arai με γραφικα της ducati που εχω βρει στο ebay αλλα ξεφευγουν στα λευτα
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 08:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Ναι έχω και αυτό :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από tesla »

αραι ειναι κορυφη, αλλα δυστυχως πανακριβα σε περιφεριακα, ανταλλακτικα...επισης τα schuberth εχουν αρχισει να εχουν αρκετα καλες τιμες, καλο θα ηταν να τα κοιταξεις και αυτα...για ταξιδακια ειναι οντως φανταστικα...
opanos
Ductator
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:54
Gender: Male
Other: Monster 821

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Ductator »

Να υποθέσω ότι φοράς ωτοασπίδες για τα εκτός χλμ?
Τον θόρυβο τον αντιλαμβάνεται καθένας διαφορετικά και αν και τα ονόματα των γνωστών εταίρειων οδηγούν σε κάποιο βαθμό εμπιστοσύνης δυστυχώς δεν υπάρχη καμία εγγύηαη επειδή το κράνος είναι arai shoei etc ότι θα δε αφήσει ικανοποιημένο.
Δοκίμασε μερικά από διάφορες μάρκες και δες ποιο σου "καθεται" καλύτερα, σκέψου για ποιότητα κατασκευής και ασφάλεια κλπ κλπ
παραθέτω κι εγώ ένα σάιτ (επίσης αγγλικό) όπου μπορείς να πληροφορηθείς για αποτελέσματα τεστ σε κάποια από τα κράνη που κυκλοφορούν στην αγορά (μερικά αποτελέσματα ίσως να σοκάρουν) http://sharp.direct.gov.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;
καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από markous »

shoei NXR :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

markous έγραψε:shoei NXR :hibye:
Δοκιμασμένο απο 'σένα Μάρκε ? Σε monster ? Ειλικρινής ερώτηση αδερφέ :)
Παρεμπιπτόντως, το παιδί έχει ΜΤS - και οι απόψεις χρηστών για το NXR δεν είναι και οι καλύτερες (θόρυβος/αεροδυναμική κτλπ).
Θυμάσαι το XR1100 φίλε? To κράνος που είχαν αγοράσει και πρότειναν ΟΛΟΙ (πριν μερικά φεγγάρια)? Μάντεψε, δεν ηταν το "be all, end all" προϊον που όλοι πρότειναν τότε (προφανώς).

Παιδιά, μεταξύ μας τώρα, η επιλογή κράνους είναι κυριολεκτικά λαχείο έτσι ? ιδίως απο την στιγμή που δεν μπορούμε να το κάνουμε test-ride προτού προβούμε στην αγορά του, επίσης, η επιλογή συγκεκριμένης "γνωστής" μάρκας σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί πανάκεια...
Το ίδιο κράνος, στην ίδια μηχανή με διαφορετικό αναβάτη θα συμπεριφερθεί και διαφορετικά καθώς ρόλο παίζουν και οι διαστάσεις ή/και ο ρουχισμός του.
Παράδειγμα, δώστε μου π.χ το X-spirit 2 να φορεσω για καβαλήσω το monster μου (1.74cm, 76Kg) και μετα να κανουμε το ίδιο για εναν αναβάτη 2m, 120Kg (ίδιο κράνος, ίδια μηχανή), καμία σχέση δεν θα έχει, σωστά ?

Τα κράνη δυστυχώς ανήκουν στην κατηγορία "jack of all trades, master of none", κοινώς, δεν μπορείς να τα εχεις όλα, δεν μπορεί να είναι αθόρυβο π.χ και να έχει και τέλεια αεροδυναμική ή, να έχει τέλειο αερισμό και να ειναι αθόρυβο κτλπ κτλπ, κλασσική περίφτωσης "διαλέγεις και παίρνεις", ταπεινή μου άποψη, το σημαντικότερο είναι (εκτός απο την ασφάλεια που παρέχει προφανώς) είναι η σωστή, καλή εφαρμογή, τα υπόλοιπα έρχονται σε 2η μοίρα (ευτυχώς ή δυστυχώς).

Και κάτι τελευταίο : Δεν είναι απαραίτητο οτι ενα κράνος 500-700€ θα σε προστατέψει καλύτερα απο ενα των 250-350€, η λογική του "αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε" (βλέπε: Shoei/Arai) δεν με βρήκε ποτέ σύμφωνο (προσωπική άποψη πάντα), οχι τίποτα άλλο, αλλα επειδή εχω γνωρίσει ατομάτζες οι οποιες πίστευαν πως αμα πάρουν ενα Shoei/Arai των 700-φεύγα € θα γινόταν αυτομάτως και "αθάνατοι", στην τελική, τα κράνη απο Ιαπωνία...η τιμή τους οφείλεται (πλην του brand name προφανως) και στους φόρους εισαγωγής.
(Παλι) προσωπικά, θεωρώ αστείο εταιρεία οπως η Arai π.χ να πουλάει κράνος 500+€ (Astro) στο οποίο...να μην μπορείς να αφαιρέσεις τα εσωτερικά (πλην των μάγουλων) εν έτη 2015...

Φίλε Αστακε, εγω θα πρότεινα να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά, να δοκιμάσεις 3-4 εταιρείες και να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα :thumbsup:
astakos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2015, 19:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: bmw gs1200
Τοποθεσία: loutraki

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από astakos »

Εχω παρει σβαρα τα φορουμ και εχω ξεσκωνισει για τα καλα το δικο μας φορουμ...Συμφωνα με τα λεγομενα schuberth s2 λενε για τα χαμηλοτερα db στα 100χμ με το καλυτερο συστημα εξαερισμου,suomy vandal διαβαζω τα καλυτερα και καταλαβαινω οτι ειναι vfm κρανος τωρα με τα υπολοιπα πραγματικα εχω μπερδευτει για τα shoei xr1100 , nxr εκει που διαβαζω αρκετα καλα λογια και λεω να καταληξω εκει , μετα διαβαζω αλλους κατοχους που τα κραζουν.
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 16:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από olospaei »

astakos έγραψε:Εχω παρει σβαρα τα φορουμ και εχω ξεσκωνισει για τα καλα το δικο μας φορουμ...Συμφωνα με τα λεγομενα schuberth s2 λενε για τα χαμηλοτερα db στα 100χμ με το καλυτερο συστημα εξαερισμου,suomy vandal διαβαζω τα καλυτερα και καταλαβαινω οτι ειναι vfm κρανος τωρα με τα υπολοιπα πραγματικα εχω μπερδευτει για τα shoei xr1100 , nxr εκει που διαβαζω αρκετα καλα λογια και λεω να καταληξω εκει , μετα διαβαζω αλλους κατοχους που τα κραζουν.
Κάτοχος NXR εδώ και κάτι παραπάνω απο 1 χρόνο.
Απείρως ευχαριστημένος.
Είχα XR1000 πρίν απο αυτό (το οποίο κατ' εμέ είναι ίσως το καλύτερο κράνος που έχει βγάλει η shoei).
Καλός εξαερισμός, πολύ καλό οπτικό πεδίο, ποιοτική κατασκευή (SHOEI γαρ) και ''σχετικά'' ελαφρύ.
Αν δεν σε απασχολεί λίγη φασαρία σε όρθια στάση τότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Το πήρα για οδήγηση σε multistrada αλλα αποδείχθηκε λίγο πιο ''σκυφτό'' κράνος τελικά.
Αν το θές για όρθιο μηχανάκι θα έχεις λίγο φασαρία.
Ωστόσο αφού πάρεις γνώμε πήγαινε να δοκιμάσεις. Μπορεί το χειρότερο κράνος για τους περισσότερους να είναι το καλύτερο για εσένα και το αντίθετο.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από markous »

στελιο δεν το εχω φορεσει ακομα σε βολτα, χθες το πηρα.
απλα σαν εφαρμογη ,ποιοτητα και απο αυτα που διαβασα στο νετ....με εψησε και το πηρα
αν δεν επαιρνα αυτο θα δοκιμαζα το 802rr carbon x lite αλλα στο 90 πηρα το shoei......
....θα δειξει :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

markous έγραψε:στελιο δεν το εχω φορεσει ακομα σε βολτα, χθες το πηρα.
απλα σαν εφαρμογη ,ποιοτητα και απο αυτα που διαβασα στο νετ....με εψησε και το πηρα
αν δεν επαιρνα αυτο θα δοκιμαζα το 802rr carbon x lite αλλα στο 90 πηρα το shoei......
....θα δειξει :hibye:
Χθές ε ? :)) Με γεια ρε Μάρκε, καλοφόρετο και αγρατζούνιστο !

Να'σαι καλά, ευχαριστώ για την διευκρίνηση και ρίξε και κανα' review μετα απο μερικα χλμ αμα λάχει, οκ ? Οι νεες απόψεις/εμπειρίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες (ιδίως απο την στιγμή που καβαλάς και'συ naked) :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Ntinlanden »

NXR πηρα και εγω, το εχω μερικους μηνες τωρα. Πολλα χλμ βεβαια δεν εχει κανει.
ΟΙ συγκρισεις θα ειναι με το προηγουμενο μου, γιατι αυτο ειχα και ξερω. (XR 1000)
Επισης ολα αυτα σε monster οποτε με την αναλογη θεση οδηγηση.

Επιπεδα θορυβου περιπου τα ιδια, ισως λιγο καλυτερα στο nxr.
Εξαερισμος πολυ καλυτερος. Στο nxr τον νιωθω να δουλευει ενω στο xr1000 οχι.
Οπτικο πεδιο πολυ καλυτερο.
Τωρα για την αεροδυναμικη με εχει διχασει.
Δεν εχω παρατηρησει να κουναει η να κανει διαφορα που δεν πρεπει.
Μια χαρα συμπεριφερεται.
Σε καποιες βολτες ομως (ταχυτητα 120+..) ειχα καποιος εντονους θορυβους-βουητο, αεροδυναμικους, στροβιλισμους, δε ξερω πως να το περιγραψω.
Φανταστειτε ενα θορυβο οταν ειμαστε σε αυτοκινητο με ταχυτητα και ανοιξουμε ενα πισω παραθυρο ή ηλιοροφη. Ενα τετοιο πραγμα αλλα με μεγαλη συχνοτητα...
Ισως να εφταιγε και το καλοκαιρινο μπουφαν που μου ηταν και λιγο χαλαρο. Το XR 1000 ομως δεν το ειχε κανει ποτε αυτο.
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

ntin, απο που σκάει ο θόρυβος ? μπορείς να το εντοπίσεις ?
Τσέκαρε τον μηχανισμό της ζελατίνας στα αριστερά και στα δεξιά του κράνους - εφάπτεται καλά η ζελατίνα ? Πολλές φορές χρειάζεται λίγο σφίξιμο στις βίδες που τον συγκρατούν και σωστή "ευθυγράμμιση" της ζελατίνας :thumbsup:

Αυτη η Shoei πάντως είναι λίγο σαν την Microsoft - πρεπει μια γενιά/έκδοση λειτουργικού...εεεεε...μοντέλο κράνους να την προσπερνάς και να περιμένεις για την επόμενη, case in point, τα ΧR1000 το οποίο ηταν σε γενικές γραμμές καλύτερο απο το XR1100, το x-spirit 1 το οποίο ηταν καλύτερο του X-spirit 2 κτλπ κτλπ :wsmile:

Για το 1000 εχω ακουσει τα καλύτερα, το 1100 όμως το οποίο και είχα...μετριοτητα απ'ολες τις απόψεις, αγαπημένο μου feature ηταν αυτο το οποιο παρόλο που το κρανος ειχε 63476234 αεραγωγούς αέρα δεν έμπαζε - και το επόμενο καλύτερο, το κράνος είχε την τάση να ανασηκώνεται μετα τα 130km/h - κατι το οποίο δεν το εχω παρατηρήσει μόνο εγω...
Χ-spirit 2...βράχος μιλάμε, και ναι, παρόλο που ειναι καθαρα για SS χρήση ειναι οτι καλύτερο είχα φορέσει στo monster απο άποψη αεροδυναμικής αλλά...αέρα ουτε εκείνο έμπαζε (μάλιστα, ηταν χειρότερο απο το Xspirit 1 σ'αυτό τον τομέα), ο θόρυβος ηταν επίσης στα ίδια επίπεδα - ισως και λιγο λιγότερος - με αυτόν του XR1100...

Ο καλύτερος τρόπος επιλογης κράνους για εμένα ειναι...το test ride - κατι το οποίο προυποθέτει όμως Α) να εχει καποιο φιλαράκι το κράνος (και στο ίδιο μέγεθος) για να το δοκιμάσεις ή Β) να τα έχεις καλά με μαγαζάτορα για να σου δώσει ενα εκθεσιακό για να το βγάλεις μια βόλτα, ολα τα άλλα είναι δυστυχώς λαχείο...
Το αστείο είναι πως κράνη τα οποία δεν θα περίμενες με την καμια να συμπεριφέρονται σωστά στο μοτοσακό σου να είναι ΟΚ και το αντίθετο, παράδειγμα, εχει μερικούς μήνες που τσίμπησα ενα για χρήση πόλης καθαρά (Shark Vancore) και...μα το Θεό ρε πστ, έχει καλύτερη αεροδυναμική απο άλλα που είχα πριν τα οποίο υποτίθεται πως ηταν και για χρήση sport/Naked δλδ...ναι...
astakos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2015, 19:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: bmw gs1200
Τοποθεσία: loutraki

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από astakos »

Υπαρχει feedback για αυτο το suomy :
http://www.xmoto.gr/gr/sr-sport-dovizioso.aspx
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Μπροστα, σε ολη τη μετωπικη επιφανεια, κατι σαν κυματα θορυβου απο στροβιλισμο δεν μπορω να το περιγραψω! Δεν ειναι αερας οπου απο καπου μπαινει μεσα στο εσωτερικο.
Ολα κλειστα και ολα βιδωμενα ειναι.
Εχω ομως και τις υποψιες οτι μπορει να εφταιγε το μπουφαν που φορουσα τοτε.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από HackmaN »

H SUOMY δημιουργήθηκε από πρώην τεχνικούς της Arai, λέει ο μύθος.
Εξού και το παρόμοιο στυλ έως ότου βγει το SR Sport.
Πολύ καλά κράνη για τα λεφτά τους. Παίζουν μαζί με HJC, αλλά μιλάμε για SuperSport κράνη.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Αγορα κρανους μεχρι 500ευρω

Δημοσίευση από Stelios62 »

Να προσθεσω οι ταπες στα αυτια ειναι υποχρεωτικες για ηρεμια ησυχια και απολαυση βολτας ή ταξιδιου.
Το θεμα αεροδυναμικης και θορυβου απο στροβιλισμο αλλαζει ..... στο τετραγωνο ..... αμα πλησιαζουμε ή απομακρυνομαστε απο το εκαστοτε φερινγκ που εχει η μηχανη ..... αν εχει .

Παντως για μενα τα καλα κρανη ..... οταν κορδωνεσαι σαν τσολιας ή εχεις γυμνο μηχανακι μεχρι τα 120 χιλ τουλαχιστον πρεπει να μην σε ενοχλει τιποτα απο αντισταση και θορυβους αερα. (Κατι που παλια το Αrai .... ειχε θεματακι). :wsmile:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση