Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nick_M3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2012, 09:11
Gender: Male

Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από Nick_M3 »

Εδω και κάμποσα χρόνια δεν έχει ακουμπήσει στο πόδι οτιδήποτε αλλο πέραν της dainese

Μπουφάν γάντια παντελόνια ισοθερμικά όλα απο dainese

Εδω και έναν μήνα περίπου θέλω να πάρω νέες μποτες.

Θέλω μπότες που να μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα μαζί τους γρήγορες βολτίτσες, πίστα ( κάποια στιγμή ), κάποιο ταξιδάκι 1-2 μέρες ( ντάξ εαν πάω εξωτερικό θα δω μια καθαρά touring μπότα )

Βρίσκω λοιπόν τις νέες Dainese torque D1 διαβάζω κοιτάω στοιχεία και φυσικά δεν υπάρχουν στην ελλάδα.

Κοιτάω γερμανία τις βρίσκω και πρίν τις παραγγείλω κοιτάζω και γενικότερα στο δίκτυο τι άλλο παίζει

Και πέφτω πάνω στην A* .

Ολοι μα όλοι λένε τα καλύτερα. Ολοι λένε πόσο άνετες είναι.Ολοι λένε οτι τα κάνουν όλα με δαύτες.

Λέω δεν είναι δυνατόν...πάω λοιπόν χτες σε ενα μαγαζί στην καλλιρόης και δοκιμάζω την SMX plus
ΣΟΚ
ΣΟΚ
ΣΟΚ
Είναι σχεδόν το ίδιο άνετη με τα ascics μου.
Τρελό δέρμα και περπάτημα απίστευτο. ΑΝΕΣΗΗΗΗΗΗΗ

Δοκιμάω SMX 6
ΣΟΚ
ΣΟΚ
ΣΟΚ
Τα ίδια

Και έρχεται το μεγάλο γκολ απο τα αποδυτήρια.

Δοκιμάζω supertech r 2015 μοντέλο και μένω σαν μ@λάκας να κοιτάζω τις μπότες.
Με αυτές τρέχουν?
Με αυτές πάνε με 300 ?
Με αυτές σούρνονται και σηκώνονται ?
Πώς γίνεται?????
Είναι λίγο πιο δυσκίνητες απο τα αλλα 2 μοντέλα αλλά και πάλι οι μπότες είναι κορυφή. Αααα και μου είπε το παιδί οτι επειδή ειναι ολοκαίνουργιες θα "σπάσει" ολίγον το δερμα και θα είναι πιο άνετες....

Μας δουλεύει έτσι???

Tην άλλη βδομάδα που θα φέρουν και νούμερα σε όλες θα αποφασίσω ποιο μοντέλο θα πάρω ( smx plus - supertech r )

Tόσα χρόνια θεωρούσα οτι είναι μικρό αντίτιμο να πληρώσεις μια ακαμψία στην αίσθηση της μπότας σου για να είσαι ασφαλής. Είναι λογικό οι μπότες να σου δίνουν μια ξύλινη αίσθηση για να προστατεύεις το πόδι σου

Πόσο λάθος εκανα...τρομακτική διαφορά.

Θέλω γνώμες απο όσουν έχουν δοκιμάσει και τις 2 εταιρείες σε παπούτσια...
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από indianos »

εγω εχω αυτες
https://www.motocard.com/en/boots/daine ... o_620.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
και αυτες
https://www.motocard.com/en/boots/alpin ... _bl_n.aspx(" onclick="window.open(this.href);return false;οχι σε αυτο το χρωμα) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
πιο ανετες ειναι οι alpinestars αλλα και οι dainese μια χαρα ειναι!
δοκιμασε και sidi vortice εχει ο τζωρτζοπουλος
Image
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Nick, άποψή μου κύριε, Dainese > A* και εξηγώ :

Aμα έχεις σωματότυπο Dainese απλά δεν κοιτάς αλλού - end of.

Τα Α* - και πάντα προσωπική μου άποψη - στον τομέα της εφαρμογής (και ποιότητας) είναι πισω :
Η αίσθηση "ταιριάζει σαν γάντι" απουσιάζει σε αρκετά προϊόντα σε σχεση πάντα με αυτά της Dainese - παράδειγμα, σε μπουφάν και στολές/φόρμες τα A* (ακόμα και στο σωστό νουμερο να είναι) μπορεί σε σημεια να είναι καργα-εφαρμοστά ενω σε (άλλα) να "σακουλιάζει" το ύφασμα/δέρμα...Το παραπάνω ισχύει περισσότερο στις φόρμες και άμα ψαξεις στα ιντερνέτια θα βρεις πολλές μαρτυρίες που συμφωνούν με το παραπάνω, κοινώς, η εφαρμογή και το "καλούπι" τους είναι περίεργη...

Στον τομέα της ποιότητας πάλι...η Dainese κερδίζει.
2 ζευγάρια γάντια Α* είχα, και τα 2 μου προκαλούσαν γδάρσιμο εσωτερικό λόγω των κακοραμμένων εσωτερικών ραφών (στην περιοχή των κοτσιών συγκεκριμένα) - σε αντίθεση με αυτά της Dainese με τα οποία ουδέποτε είχα πρόβλημα .A ναι, στα C-10 της A* οι εξωτερικές ραφές σκίστηκαν με χρήση μόλις 2 'βδομάδων για καποιον λόγο.Σε κατι άλλα καλοκαιρινά που έχω, τα grip στις παλάμες και κατι ψευτο-προστατευτικά στα δάχτυλα την "έκαναν" και αυτά με χρήση ελάχιστων μηνών.
Μπότες ? SMX plus, το δεξί φερμουάρ εξαϋλώθηκε με χρήση λίγων μηνών - σε αντίθεση με τις Long Range της Dainese που επίσης έχω οι οποίες και τα μισά κόστισαν απο τις SMX plus, αλλά και τις έχω αρκετά παραπάνω...
Οι SMX με "χτυπάνε" μετα απο χρήση ορισμένων ωρών (τις είχα φορέσει σε ταξίδι και μάζευα το δεξί μου πόδι κανονικά), σε αντίθεση με κατι TRQ race out Dainese που τις είχα δοκιμάσει και αυτές σε ταξίδι και ολα ηταν good...

Γενικά...είναι θέμα εφαρμογής πρωτίστως, αμα σου ταιριάζουν ολα καλά, για 'μένα όμως είναι και θέμα ποιότητας οπου και τα Dainese υπερτερούν (τους λόγους τους εξήγησα).

Ξέρω οτι ρώτησες αποκλειστικά και μόνο για υποδήματα αλλά... ;)
Προσωπικά, Α* δεν πρόκειται να ξανα-αγοράσω

Καλές αγορές :hibye:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από HackmaN »

Η Alpinestars είναι αλλού σαν εταιρεία!
Όλες οι άλλες ακολουθούν! Μην το σκέφτεσαι καν!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Nick_M3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2012, 09:11
Gender: Male

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από Nick_M3 »

Μπουφάν 5 DAINESE ολα

Γαντια 4 Dainese / 1Α* ( δεν έχει πάθει το παραμικρό και το δουλεύω συνέχεια.

Παντελόνια 3 Dainese ολα

Παππουτσια 4 Dainese ολα

Απο θέμα αίσθησης δερμάτινου δεν σκέφτομαι καν για κάτι αλλο

Αλλα

Απο θέμα άνεσης στο πάτημα μέσα στην μπότα οι A* μου άφησαν απίστευτο αίσθημα. Και αυτό ψάχνω. Μια μπότα για το 90% αυτών που κάνω. Να την φορέσω παντού να την λιώσω να βγάλει τα λεφτά της.


Tώρα εαν πάθουν ζημιές φθορές και άλλα που δεν επιτρέπονται απλά δεν ξαναπαίρνω και τους τις φέρνω και στο κεφάλι αβίαστα

Στο εξωτερικό πάντως που μπήκα και διάβασα καμια 40 θέματα σε διάφορα forum κάνουν τεμενάδες για τα 2 μοντέλα που με ενδιαφέρουν και μένα.

smx plus / supertech R

Θα πάω να δώ και sidi οπου πάλι γράφουν τα καλύτερα για κάποια μοντέλα αλλά εμφανισιακά δεν με προσελκύουν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

Smx alpine stars.την τελευταια τετραετία. Απαικτες και αδιαβροχες.400χλμ σερυ σταγονα μεσα στο προηγουμενο οδοιπορικο που εβρεχε.εχω το αδιαβροχο μοντελο
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από Xenokratis »

:hibye:

Παίζει διάβασμα της αρκούδα γιαυτο εχω χαθεί....αλλα δε κρατιέμαι....

Οτι έχω σε dainese, σχεδον, τοχω και σε alpinestars...

Στο θέμα ΜΠΟΤΑ.....ειχα ΜΧ5, και τον Μαιο, αγόρασα κατι dainese, torque Κατι....δε θυμάμαι...τελως πάντων....
Οι alpinestars, επειδη εχω και περιεργο ποδαρι...κουμπώσανε απτη πρώτη μέρα σαν αθλητικο στο ποδι μου....Τις dainese τις περπάταγα καμια βδομαδα στο σπιτι και κάνω ταξιδι για θεσαλλονικη....ΚΑΛΗ εφαρμογή....αλλα μουδιαζα συνεχεια....τωρα που ανοιξαν λίγο, ειναι οκ, αλλα alpinestars δεν ειναι...
ΣΙγουρα θα ξαναπάρω alpinstars και κλείνω εκει!!
Στα γάντια η αληθεια ειναι οτι τα dainese εχουν καλυτερο feeling.....
Στα μπουφάν παίζει ρολο σωματοτυπος κτλ...οτι βολευει το καθενα....


ΜΗ ξεχνάμε ειδικα για την alpinestars, οτι ειναι μια εταιρεια που εφτιαχνε μποτες για σκι...καατι ξερουν κιαυτοι απο ιατρική!!!

Σε επιπεδο πχιότητας, και οι δυο εταιρειες ειναι κορυφή!!!
Τείνω προς την alpinestars....χωρις να μπορω να το ξηγησω!!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
sue
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2554
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 22:47

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από sue »

εγω τις sidi δεν τις φχαριστηθηκα... ηταν σκληρες κι ετσι εμειναν
πρεπει να'σαι πολυ λερα για να κυβερνας γαλερα
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Alpinestars vs Dainese ( στο περίπου )

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Κατι δερματινα γαντια Alpinestars που εχω απο το 2008 εχουν τραβηξει τα πανδεινα απο στεγνωμα πανω σε καλοριφερ επειδη βιαζομουν, μεχρι συρσιμο στο εδαφος απο πτωση και ειναι ακομα κυριολεκτικα σαν καινουρια... Τη γουσταρω πολυ σαν μαρκα :hibye:
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Απάντηση