Ελαστικά...?

Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 15:02

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από dio »

ENGAKATS έγραψε: οκ, καπως καλυτερα ετσι :))

και παλι ομως για νορμαλ χρηση δεν θα ριψοκινδυνευα με σλικ, ποσο "χειροτερο" δηλαδη ειναι το κανονικο gp racer;; :think2:

Το ίδιο πράγμα είναι πάνω κάτω...
....μπορεί τα σλικ να ξεμείναν πάνω στο μηχανάκι από κάνα τρακ ντέι ή ξέρω γω τι..
Οπωσδήποτε όμως είναι άκυρο να τα βάλεις επί τούτου σε πολιτικό μηχανάκι και μόνο γνωρίζοντας την αδυναμία τους στα νερά.
Άβαταρ μέλους
Nikos_Hyper S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Σάβ 31 Μάιος 2014, 16:39
Gender: Male
Bike: SS800
Other: CryptonR

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Nikos_Hyper S »

Δεν ξεμειναν απο track day, απλα τα βρηκα προσφορα 220 μαζι με κατι φιλους και πηραμε 3 ζετγαρια με αποτελεσμα να κατεβουν 200€ το ζευγαρι!
Εξαλλου το Hyper το εχω ως χομπι και οχι ως μοτοσυκλετα καθημερινης χρησης, οποτε σε βρεγμενο δρομο δεν βγαινω!Αν τωρα ειμαι καπου και με ποιασει βροχη κοβω ρυθμο και ειμαι πιο προσεχτικος!!!!
Born to be a Ducatista....
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 15:02

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από dio »

Καλά, ο δρόμος μπορεί να έχει σε σημεία νερά για διάφορους λόγους ... το νου σου και καλούς δρόμους!
Άβαταρ μέλους
Nikos_Hyper S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Σάβ 31 Μάιος 2014, 16:39
Gender: Male
Bike: SS800
Other: CryptonR

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Nikos_Hyper S »

Να ΄σαι καλα φιλε μου!
Born to be a Ducatista....
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Ritsman »

Ενα ωραιο συγκριτικο ελαστικων απο πιο εμπειρους που πετυχα
Τα λαστιχα που συγκρινουν δεν ειναι μονο πιστα αλλα και για δρομο αρα ειναι εδιαφερων και για μας

ειναι σε μορφη pdf... κατεβαστε το

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=& ... yx_ut88QGA" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Sofo007
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 19:34
Gender: Male
Other: WR 250 2T

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Sofo007 »

Παιδιά τα Diablo Rosso Corsa τα φοράω 5 χρόνια, τα 3 χρόνια ήταν άπιαστα μιας και η χρήση ήταν καθαρά για βόλτες καλοκαιρινούς μήνες και χειμώνα γκαράζ, λόγω οικονομικών δυσκολιών τα τελευταία 2 χρόνια δε μπόρεσα να τα αλλάξω και έτσι δε στρίβει καθόλου το hyperάκι μου, γλιστράει με το παραμικρό και ο κ@λος πάει δεξιά αριστερά με το παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού... έτσι οι βόλτες μου ήταν καθαρά όρθιες χωρίς μπαταρίσματα.

Συμπέρασμα 3 ετών, άψογα με τέλεια κρατήματα και σε στροφές αλλά και σε φρενάρισμα, πολύ καλή αίσθηση και σταθερότητα, ακόμη και 2 φορές που η μηχανή γλίστρησε στο δρόμο από σκόνη πιθανότατα, τα λάστιχα "έπιασαν" αμέσως μετά από λίγο που γλίστρησαν με αποτέλεσμα να σώσουν εμένα και το hyper.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα και μέσα στον Απρίλη θα ξαναβάλω τα ίδια αφού είχα τόσο καλή εμπειρία! ;)
2007 - Honda GLX
2009 - Yamaha WR250 2t 96'
2011 - Ducati Hypermotard 796
2014 - Honda Innova

Οι τέσσερις ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, μα οι δύο ταξιδεύουν τη ψηχή!
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Xenokratis »

Diablo rosso III ή

Diblo Rosso Supercorsa SP vs BSB

Ναι...ναι...ξερω...αλλο τονα..αλλο ταλλο....

Το ροσο 3 θεωρητικα απο τη χαραξη του...αν πατησει νερα....δε θα σε πετάξει μπαριέρες...απτην αλλη εχω πατήσει με supercorsa νερα...με μοστρο....και το λαστιχο ζεστο δε καταλαβε χρηστό...

Η χρήση προορίζεται καθαρά μονογαμική και ξεκαβλωτική!!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Bart »

Έχοντας εμπειρία από τα προηγούμενα ελαστικά ξενω και φορώντας τους τελευταίους 8 μήνες d211 περίπου 7000 χλμ σε μικτή χρήση εκτός πίστας είναι πολύ καλύτερα και πιο αξιόπιστα.ειδικά σε δρόμο με κακή πρόσφυση και σε βροχερό είναι πολύ καλύτερα τα Dunlop. :hibye:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

^+1100 x 999999999999999999999999999
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Ritsman »

Ακριβός το ιδιο μου εκαναν κι εμενα τα Rosso Corsa με άφησαν απότομα μωλις πάγωσε ο καιρος καθως και τα BSB μετα από ένα φουσκωμα πεθαναν

Τα D211 είναι κορυφη! Δοκιμαστηκαν καινουρια σε πιστα αλλα και τωρα στο δρομο τα δουλευω με πιεσεις για 2καβαλο
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

Ritsman έγραψε:Ακριβός το ιδιο μου εκαναν κι εμενα τα Rosso Corsa με άφησαν απότομα μωλις πάγωσε ο καιρος καθως και τα BSB μετα από ένα φουσκωμα πεθαναν

Τα D211 είναι κορυφη! Δοκιμαστηκαν καινουρια σε πιστα αλλα και τωρα στο δρομο τα δουλευω με πιεσεις για 2καβαλο

πηγες πιστα ρε αλητη? 211 μονο
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Στεφ »

Απ´οτι βλεπω παντως τα Μ7RR δεν πολυσυζητιωνται εδω.. Εγω που τα χω βαλει παντως μ´εχουν αφησει πολυ ικανοποιημένο, ειδικα οσο αφορα την all around χρηση

Check them out :whistling:
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
KatsabatoR
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2015, 17:55
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Παπι
Τοποθεσία: Πανω στη Σελα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από KatsabatoR »

Σουπερ τα Μ7RR τα εχω ειδη πανω απο 10Κ, το πισω παραδιδει, το μπροστα ανεπαφο. Για τα λεφτα τους παντως θα προτιμουσα τελικα τα 211 τα οποια θα ειναι τα επομενα μου... Οπως θα δειτε εχουν φυγει κατι κομματακια και πλεον γλυστραει το πισω. Αργει να ζεσταθει... Το μπροστα μια χαρα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Στη Μία Ρόδα
Άβαταρ μέλους
performerk
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1206
Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 19:14
Gender: Male
Bike: SS800
Other: CLK AMG
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από performerk »

Diablo rosso III

:whistling:
'' ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ''
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

http://www.blazos.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

δευτερα παμε για λαστιχα τρελε
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
nick7sol
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 21 Αύγ 2017, 12:40
Gender: Male

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από nick7sol »

Καλησπερα σε ολους.
Διαβαζοντας διαφορα σχολια, τελικα σημερα εβαλα τα ελαστικα στα οποια ειχα καταληξει.
Μπροστινο dunlop gp racer d212 medium
Πισω dunlop sportsmart
Εντυπωσεις οταν ερθει η ωρα.
γρηγορα ναι, βιαστικα οχι
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

Σου τα έβαλαν;
Είναι μια "πατέντα" που έκαναν κάποιοι αυτά τα χρόνια αλλά το θέμα είναι ότι έχεις 2 ελαστικά με διαφορετικό σκελετό, άλλης χρήσης, άλλη χάραξη, άλλο κράτημα και δεν μπορείς να συμβαδίσεις τις πιέσεις που θα τους βάλεις σε οδήγηση υπό πίεση.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
nick7sol
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 21 Αύγ 2017, 12:40
Gender: Male

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από nick7sol »

24 πίεση μπροστά και 26 πισω
Να δούμε πως θα δουλέψει το πράγμα
Ίδωμεν
γρηγορα ναι, βιαστικα οχι
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από cronos »

nick7sol έγραψε:24 πίεση μπροστά και 26 πισω
Να δούμε πως θα δουλέψει το πράγμα
Ίδωμεν

Αδερφέ χαμηλά δεν δουλέυεις τα λάστιχα?Θα τα κάψεις,εάν μπεις σε πίστα δηλαδή πόσο θα τα δουλέψεις?Στο 1100 το βιβλίο έγραφε 32 μπρος πίσω,στο δικό σου πόσο γράφει?
Άβαταρ μέλους
nick7sol
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 21 Αύγ 2017, 12:40
Gender: Male

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από nick7sol »

Το βιβλίο λέει 2,50 bar μπρος πίσω.
Εκεί που άλλαξα τα λάστιχα τσέκαρε στο site και μου είπε 24 μπροστά και 26 πίσω.
γρηγορα ναι, βιαστικα οχι
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

Aποκλείεται για δρόμο τέτοιες πιέσεις. Το Sportsmart 2, έδινε για δρόμο 36 εμπρός - 40 πίσω.
To GP Racer D212 έχει μεγαλύτερο εύρος να "παίξεις" με τις πιέσεις.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

με τίποτα εγώ πίστα βάζω 18 και δρόμο 32-34 περίπου. ξαναρώτα. το 212 είναι φοβερό και στο 749&939 δοκιμασμένο
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 08:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Το Hyper για δρόμο η Ducati λέει 32-32 και σε Pirelli, Metzeler, Bridgestone αυτό έβαζα.

Σε D211GP Racer, μόλις τα έβαλα πρώτη φορά και έβαλα 32-32, το μηχανάκι έγινε κατσίκι, χοροπήδαγε, έφαγα και ένα tank slapping σε ανωμαλίες στο δρόμο(όχι από γκάζι, χαλαρά με σταθερό γκάζι) και την άκουσα. Κατέβασα 2 psi μπρος-πίσω για δρόμο και συνήρθε, πάλι νιώθεις το σκληρό σκελετό που έχει το λάστιχο, αλλά δε χοροπηδάει το μηχανάκι και οι γόμα του GP Racer βεντουζάρει τρελλά μέχρι σχεδόν να βγουν λινά!!! Σε αντίθεση με το "ξύλιασμα" των Pirelli Diablo Corsa III και των μετεγενέστερων Diablo Rosso Corsa που έχω φορέσει, πολύ καλά, φιλικά στο γλύστριμα, αλλά στα 3 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου και ενώ οπτικά είναι οκ, γλυστράνε πολύ, δεν μπορεί να ανοίξεις γκάζι.

Τα GP Racer πέρα από λίγο χαμηλότερη πίεση, θέλουν και ένα ψάξιμο με τις αναρτήσεις.

Το Μάιο φόρεσα D212 GP Racer, τον αντικαταστάστη του D211(έχουν βγει και D213), πήγα ένα ταξίδι Ιταλία, ψιλοχαλαρά, αλλά εκεί κρατάει και με τις ζάντες να πας :wsmile: και μόλις γύρισα, το μηχανάκι κούναγε, το μπροστινό D212 ήταν στραβό και μου το άλλαξαν.
Μπήκα και μία Σέρρες, δούλευε μια χαρά, ίσως να είχε περισσότερη φθορά από το D211.

Πιέσεις για πίστα(προτινόμενες) 18-28, αλλά στους δικούς μου αργούς ρυθμούς βάζω 20-21 πίσω.

Αυτός που είπε 24 μπροστά και 26 πίσω και το είδε και σε site κάτι δεν είδε καλά ή κάτι δεν ξέρει καλά, ρώτα και σε κανένα άλλο λαστιχά.

Αν ήθελα κράτημα και λίγο οικονομία, πιθανό να έπαιζα και εγώ με GP Racer μπρος και Sportsmart πίσω, πιστεύω είναι συμβατά και από σκελετό και ίσως και από χάραξη.

Αλλά καλύτερα να έβαζες ή ζευγάρι GP Racer και να δοκίμαζες το Endurance πίσω ή ζευγάρι Sportsmart, μια χαρά θα είναι και αυτά πιστεύω, ακόμα και πίστα, εκτός αν πιέζεις και κυνηγάς χρόνο :thumbsup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

Τα D212 Gp racer είναι για πίστα 28 μπροστά-20 πίσω. Πίσω πέφτεις και παραπάνω ανάλογα με το γυρολόγιο σου. Ο σκελετός πάντως είναι διαφορετικός όπως και η κορώνα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 21:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από multi89 »

εγώ που φοράω d211 gp racer medium μπροστά και sportsmart 2 πίσω είναι τέλειο! Και ταιριάζουν όπως μου το έχει επιβεβαιώσει και ο περιστεράς! Τα φοράω έτσι 3 χρόνια τώρα κι έχω αλλάξει 3 σετ και πάω για 4ο... απλά το sportsmart δεν κρατάει όπως το d 211 προφανώς. Φρενάρεις καλύτερα, μπαίνεις και πιο επιθετικά σε στροφές!
Απάντηση