Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Μακρυά από μας...
Απάντηση
Ducati695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2016, 20:17
Gender: Male
Bike: Monster 695

Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Ducati695 »

Καλημέρα σας φίλοι μου,

πριν 2 ημέρες ξεκίνησα με το τερατάκι μου να πάω δουλειά και όλα ήταν οκ. όταν σχόλασα, διαπίστωσα γυρίζοντας το διακόπτη ότι δεν έδινε πουθενά ρεύμα. Φώναξα ένα συντηρητή από το ξενοδοχείο και μετρήσαμε τη μπαταρία η οποία ήταν πεθαμένη. Με βοήθησε με καλώδια να τη βάλουμε μπροστά και ξεκίνησα να πάω σε ένα βενζινάδικο να αλλάξω μπαταρία. Λίγο πιο κάτω απο το ξενοδοχείο και σε ένα δρόμο στενό και γεμάτο λακούβες, ερχόταν φουλαριστός ένας τουρίστας. Όποτε για να τον αποφύγω έκανα όσο πιο δεξιά μπορούσα προς τα χωράφια, αλλά δεν πρόλαβα να αντιδράσω και να αποφύγω μια τρύπα η οποία ήταν μπροστά μου. αφού έριξα τα γαμοσταυρίδια μου, εκείνη την ώρα δε κατάλαβα κάποια διαφορά ή ενόχληση και συνέχισα προς το βενζινάδικο όπου άλλαξα τη μπαταρία και κατευθύνθηκα προς στο σπίτι χωρίς άλλη αναποδιά. Την επόμενη ημέρα, δηλαδή εχθές, είχα κάποιες δουλειές να κάνω και χρειάστηκα το αμάξι, οπότε το τερατάκι μου έμεινε στο σπίτι. Όταν σχόλασα, πήγα κατευθείαν και τη πήρα για να πάω να βρω τον ξάδερφο της κοπέλας μου να πάμε βόλτα μαζί. Στο δρόμο και συγκεκριμένα στις στροφές, μου μπήκε η ιδέα ότι δυσκολεύετε να στρίψει και για να πω την αλήθεια 2 φορές μου ψιλογλήστρισε ο πίσω τροχός. δεν έδωσα σημασία παρά μόνο όταν έφτασα στο σπίτι του ξαδέρφου, άρχισα να περιεργάζομαι τους τροχούς και τα λάστιχα. βέβαια τα λάστιχα είναι καινούργια, σχεδόν 7 μήνών. παρατήρησα λοιπόν ότι στη μπροστινή ζάντα, υπήρχε κάποιο ελαφρή στράβωμα, το οποίο λόγω της ασχετοσύνης μου δεν ξέρω αν δημιουργεί το θέμα που νοιώθω να έχει στις στροφές. πήγα σε ένα φίλο που έχει βουλκανιζατέρ και γνωρίζει από μηχανές, την έκανε βόλτα και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και ότι το στραβωματάκι στη ζάντα διορθώνεται εύκολα. Θα ήθελα να μου πείτε εσείς που είστε πιο έμπειροι αν όντως βλέπετε κάποιο θέμα και θα πρέπει να το προσέξω ή αν νομίζετε ότι είναι η ιδέα μου. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Stelios62 »

Το καλο ειναι οτι αποφυγες τα χειροτερα για σενα , τα υπολοιπα σιδεροστραβωματα συμβαινουν οταν κυκλοφορουμε και τα περιμενουμε λιγο πολυ .....! :thumbsup:

.....λοιπον εξαρταται ποσο μικρο ειναι το "στραβωματακι" της ζαντας .... και ποσο μεγαλο γινεται στις υψηλες ταχυτητες οπου χανεται η ζυγοσταθμιση της ζαντας και νοιωθεις ή κραδασμους ή οτιδηποτε αλλο....!
Καλο ειναι να πας σε επωνυμο λαστιχα μονο για μοτοσυκλεττες ωστε και να την ελεγξει για ζυγοσταθμιση .....ή να σου πει αν εχει σοβαρη ζημια.....! :whistling:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ducati695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2016, 20:17
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Ducati695 »

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα μου είναι ότι αυτή τη στιγμή μένω 80 χλμ έξω από τη πόλη της Ρόδου και είναι δύσκολο να πάω να το κοιτάξουν λόγω της έλλειψης χρόνου. Σίγουρα όμως σε ένα μήνα που θα γυρίσω στη πόλη να το πάρω να το δουν. απλά έως τότε θα πρέπει να προσέχω πολύ. και δυστυ΄χως δε θα ευχαριστιέμαι της βόλτες μου όπως πριν. :(
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!!
Ducati695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2016, 20:17
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Ducati695 »

Μετά από μια έρευνα που έκανα με γνωστούς λαστιχάδες στη Ρόδο, διαπίστωσα ότι κανένας δεν αναλαμβάνει την επισκευή της ζάντας και όλοι μου λένε ότι πρέπει να πάει στην Αθήνα. Επίσης μίλησα με την αντιπροσωπεία της Ducati στην Αθήνα και μου είπαν ότι το κόστος μιας καινούργιας ζάντας είναι περίπου 850 ευρώ. καταρχήν λοιπόν θα τη κατεβάσω σήμερα στη πόλη να δω αν μπορεί με μια ζυγοστάθμιση να γίνει κάτι. Ελπίζω να μπορεί!!!!
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Stelios62 »

Αμα η ζημια ειναι χοντρη , για μενα καλυτερα.... ψαξε για καμμια μεταχειρισμενη σε αριστη κατασταση .........σε συνεργειο ducati στην Αθηνα. Φυσικα μην περιμενεις να την βρεις και φτηνα.
Δες και ebay τιμες μεταχειρω , αλλα εδω ρισκαρεις αν θα ειναι πραγματικα σε καλη κατασταση .....! :)
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
leo1964
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014, 11:36
Gender: Male
Bike: SS750
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από leo1964 »

Σου είναι εύκολο μια φώτο;
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Raf »

Η ζαντα οπως και να ναι γινετε οπως ηταν.
Επειδη γραφω απο τηλεφωνο θα σου προτεινω πιο αργα τρεις πιθανες λυσεις αναλογα με τι διαθετεις.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από KRS »

Στη Θεοφιλοπουλου, δεξια στην Καλιρροης, ο κυρ Νικος έκανε καλή δουλειά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, πάντως το τηλ που έχω είναι
2109249364.
Ραφ, τον ξέρεις έτσι?
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από daculas367 »

Εγγύηση ο Νίκος :thumbsup:
Ducati695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2016, 20:17
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Ducati695 »

Σας ευχαριστω φιλοι μου για τις απαντησεις σας. Εχθες το απογευμα πηγα τη μηχανη σε γνωστο βουλκανιζατερ της Ροδου. Η απαντηση ηταν οτι η ζαντα δεν εχει μεγαλη ζημια και κυριως δεν εχει ραγισει. Προστοπαρον μου εβαλε λιγη κολα ωστε να μη χανει αερα το λαστιχο και θα το παρακολουθω καθε μερα, μεχρι να κατεβω στη Ροδο μονιμα, να βαλω το τερατακι μου στο γκαραζ και να στειλουνε τη ζαντα στην Αθηνα για φτιαξιμο. Οντως ο αερας που εχει το λαστιχο αυτη τη στιγμη δε χανεται και οι στροφες εχουν γινει ξανα παιχνιδακι. Θα επανελθω στο θεμα οταν εχω νεοτερα και αν χρειαστω κατι ξερω οτι θα εχω τη βοηθεια σας. Σας ευχαριστω
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!!
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Raf »

KRS έγραψε:Στη Θεοφιλοπουλου, δεξια στην Καλιρροης, ο κυρ Νικος έκανε καλή δουλειά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, πάντως το τηλ που έχω είναι
2109249364.
Ραφ, τον ξέρεις έτσι?
Ακουστα μονο χρηστο και ξερω οτι εχει σωστα εργαλεια.

Αρχικα Μακης μοναστηρακι νουμερο 1 αλλα σφαζει...
Στεργιου στη λεωφορο αθηνων επισης καλος.
Πετας ο πιο οικονομικος απο ολους σχετικα με τους υπολοιπους.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από Jay_S »

Raf έγραψε: Ακουστα μονο χρηστο και ξερω οτι εχει σωστα εργαλεια.

Αρχικα Μακης μοναστηρακι νουμερο 1 αλλα σφαζει...
Στεργιου στη λεωφορο αθηνων επισης καλος.
Πετας ο πιο οικονομικος απο ολους σχετικα με τους υπολοιπους.
Μακριά απο τον Πέττα για ίσιωμα.
Μονό για βάψιμο και αυτό αν θέλεις βασικά χρώματα

Ο Νίκος στην Θεοφιλοπούλου είναι καλός μάστορας και καλός άνθρωπος :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Στραβωμένη μπροστινή ζάντα από λακούβα (Monster 695)

Δημοσίευση από dimitris848 »

Jay_S έγραψε: Μακριά απο τον Πέττα για ίσιωμα.
Μονό για βάψιμο και αυτό αν θέλεις βασικά χρώματα
Ούτε για βάψιμο κάν για μένα.
Μπιλίρης (Biliris) για ίσιωμα και βάψιμο (κομψοτέχνημα), στο Περιστέρι-Μπουρνάζι. Και ίδιες τιμές με τον Πέττα που για μένα "ευγενικά" (ο Πέττας) ....δέν είναι τόσο καλός.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση