2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από mycolnago »

Ενα αρθρο που δημοσειεύεται σήμερα σαν ανάμηνηση της δεκαετίας του 70. Μια εποχή που έφυγε αφήνοντας μια ανάμνηση.
Πρωτοχρονιά 2017 ενας νεος χρόνος ανεβαίνει στην πλάτη μας....αντί να μας βαραίνει, ας μας κάνει να αισθανόμαστε παιδιά....να μην χάσουμε αυτο που κουβαλούσαμε τότε που όλα μας φαίνονταν φανταστικά και όμορφα....

z900a4rmauk.jpg


ΣΚΗΝΙΚΟ: γειτονιά Βυρωνας,τέλη 70, φτώχεια, οικοδομές κάργα........εργατική περιοχή, προσφυγικές κατοικίες και βλάχοι που ήρθαν να δουλέψουν οικοδομή, από Τρίκαλα,Γιάννενα κλπ κλπ..


ΜΟΤΟ: το παπί το 6v δεν το είχε φέρει ακομη ο Σαρακάκης .....ο καλυτερος ειχε φλορέτα 4αρα και για κρανος φοραγε το μαντιλι με 2 κομπους (στυλ οικοδομη).
Ζundapp KS 50 rl με πειρουνι τυπου earles ή HERCULES..
Κανα ss 50 honda εσκαγε μυτη....Κρανος μονο τα agv (γκουντουφας)θυμαμαι....αλλα ποιος φοραγε τοτε????
Hercules-1976-K50-RL-SSNL-2.jpg

Εμεις 13-14 χρονων καυλωμένοι μετα το σχολειο η διασκέδαση μας ηταν στο Λουνα Παρκ της περιοχης που βρισκοταν σε ενα σταυροδρόμι ιστορικης σημασίας τότε...........τωρα πολυ γνωστο αλλα δεν εχει σημασια το τωρα...
Τοτε λοιπον ανεβαινες απο Παγκρατι ..την Νεας Ελβετίας και στο παρκο δεξια ηταν στημενο το λουνα παρκ, εριχνες μια κοφτη ματιά δεξια (αν σε βλεπουν ,για να κανεις φιγούρα..) και εχωνες μια Δευτέρα εστριβες για Καρέα και εβγαινες με παντιλίκι μεχρι την Αρκαδία (το σινεμά)που έβλεπε το ματι μας στην ευθεια....

Οι πιο φραγκατοι 25 -30αρηδες που δουλευαν μερόκα τοτε ειχαν κανα φουρακι (cb 400 four),κανα Bsa, Yamaha xs 400 και
Οι πιο φραγκάτοι Cb 750 mk1,mk2 ή το κ2 ......
Ο Μενιος –ιδιοκτητης του Λουνα Παρκ-Αηδονάκια το λεγανε....ειχε το λαδί το Z900 ΚΑWASAKI…
Οι εντουρο ηταν SACHS ,SIMONINI 250 ME 6 ταχ ή 7 ταχ ,ΜΟΝΤΕSA CAPRA,h7 καμμια BULTACO κλπ....

Η ΚΟΝΤΡΑ: Επειδή ημανε πιτσιρικάς δεν πολυκαταλάβαινα ,αλλα καποιος κωδικας της εποχης υπηρχε,κατι σαν τους καμποιδες(οχι καου-μποιδες) που μολις εσκαγε απο κατω καποιος και τραβαγε μερικές ξερογκαζιές και εφευγε,για Καρέα.
Τοτε λοιπόν μια μύγα «τσίμπαγε» τον Μενιο και αλλοφρων πεταγοτανε απο το καμιόνι καβαλαγε το 9αρι και «εβγαζε» ολο με φιδια την ευθεια και τραβαγε για Καρεα...
Μετα απο κανα πενταλεπτο σκαγανε και 2 απο κατω με χιλια στριβανε μπροστα μας με οσα ειχανε μαζεψει και με φιδια ανεβαινανε για Καρέα.Αυτη ηταν η κοντρα...........

ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ: ειπα ημανε πιτσιρικι δεν καταλαβα ποιο ητανε το επαθλο.....παντα γυρναγανε πισω παρκαρανε και αυτο μπορει να γινοταν 4-5 φορες μεσα στο απογευμα....
ΣΤΥΛ:καμπανα παντελονι που σκεπαζε το σκαρπινι μαυρο δετο,ή παντοφλέ, μπουφανακι ασημι με λαστιχο στα μανικια και στη μεση,τζην ξεβαμένο ψιλοκαβαλο και διαγραφόντουσαν τα γεννητικα οργανα .Στο επιμαχο σημειο ισως ηταν και πιο ξεβαμένο γιατι ειχαμε βαρια αμελέτητα και ξεβαφε το τζην....αλλες εποχε΄ς..

MΟΥΣΙΚΗ:...Led Zeppelin,Deep Purple,pink Floyd οι περισσοτεροι,τιποτα doors Janis Joplin ..τα κλασικα.....οι αρχοντοβλαχοι..Μητροπανο,Παριο κανα Πουλοπουλο κλπ...

εγω Ohio Players,Bt Express, Commodors, Blood Sweet & Tears,Barry,James εννοειται Brown!!!HUH! ONE-TWO HUH!!!
jamesbrown-3.jpg



Οι Γονείς Περπινιάδη, Σακελαριου, Μαργαριτη, Διονυσιου κλπ!!!!

ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ :Kοπάνα απο το σχολειο τσιγαρα οι μεγάλοι.......σε λιγο θα πηγαίναμε και μεις Λυκειο....εγω ειχα ηδη γραφτει στον ΕΡΜΗ για ποδηλασια την χρυση εποχη του Κελεσιδη,Κανελλοπουλου,Κατσελη <λουλουκου κλπ.....οποτε οι καφετεριες ηταν αγνωστες για μενα....

ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ: ΑΠΟ 14 χρονων οτι δρομος υπηρχε στην Αττικη τον ειχα κανει με το ποδηλατο 7-8000 χλμ το χρονο προπονηση....παρνηθα, καλετζι,γραματικο,Μαραθωνας Σουνιο, Πεντελη, Διονυσος.....εκανα πενταλι και ονειρευομουνα ncr 900 Heilwood replica...ή κανα lemans σαν του Καβαθα.Περιμενα να παρω και γω το πρώτο μηχανακι. μεχρι να ερθει εκείνη η ωρα.....τρακα λοιπον.....οποιος πιστιρικας ειχε μηχανακι ζητουσαμε βολτα ετσι μαθαιναμε τοτε μηχανη.....αλλες εποχες....





Σκορπιες σκεψεις,σκορπιες λέξεις στηνουν το σκηνικο,φουντωνουν την φαντασία σου,ανακατευουν τις θυμισες,μπεκονται με μυρωδιες απο διχρονιλα,εικονες απο ηλιοβασιλεματα ,ηχους απο σωληνα-χωνι απο το 9αρι, απο νυχτες που δεν μπορεις να κοιμηθεις γιατι δεν εχεις μηχανακι να βγεις μια βολτα.......

Εγω σου δινω μια γειτονια με εικονες-ηχους –φωνες-ονειρα- ποθους....εσυ φτιαξε μια ιστορια οπως θες –μπλεξτην με δικες σου εμπειριες


Ειδες τελικα δεν ειναι περιεργο οτι οι ανθρωποι ειμαστε φουρνιες-φουρνιες (μας δενουν ιδια πραγματα-παραστασεις-εικονες κλπ),επικοινωνουμε με ιδιους κωδικες ,αναλογα την εποχη που βγηκαμε απο την γραμμη παραγωγης....

Ισως στην ηλικια που ειμαι τωρα ανακαλυπτω οτι το μοντελο το δικό μου αξιζει για restoring……..κατι σαν παλιο CB ή Z….ή κατι σε ss σαν του svarth.......
Εχω γινει ρακοσυλλεκτης ,ρετρολαγνος ή οτι αλλο θες..


Γιαννης Ματαλιωτάκης
Mycolnago….
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: 2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από Bart »

image_0004_640x640.jpg
Εδώ έχω ένα Hercules εν ζωή. .
Όμορφες ιστορίες. ..
Αλητικες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: 2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από argy »

...ναι Γιάννη άλλες εποχές με Καισαριανή, αύρα,
βούτα κλπ κλπ.
Παγωτό Αστυ,ασπρόμαυρη tv, sega και φυσικά
ντίσκο.
Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι
οτι όλο και πιο πολλοί αναπολουν εκείνη την
εποχή! Τυχαίο? Ο κόσμος προχωράει και μαζί του θέλοντας και μη και εμείς...
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 19:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: 2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από Jay_S »

Ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτές τις εικόνες μαζί μας.
Προσωπικά θα ήθελα να έχω προλάβει εκείνη την εποχή, ήταν πιο τίμια πιστεύω.

Καλή χρονιά να έχουμε.

ΥΓ. Μου λύθηκε και η απορία για το nickname με το ποδηλατικό backround :wsmile:
Άβαταρ μέλους
alfa33
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2012, 16:26
Gender: Male
Bike: ST4
Other: vespa

Re: 2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από alfa33 »

DSC04373.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: 2017(Διήγημα)Πρωτοχρονιάτικο

Δημοσίευση από mycolnago »

alfa33 έγραψε:
DSC04373.JPG
τα εχουμε πει Γιωργο...
μολις τελειώσω τη Φλορέττα , θα πάμε με 50 αρια ταξίδι στην Καστοριά με ένα φίλο....
Απάντηση