ducati monster 695

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

Καλημερα σε ολους!!!ερωτευτηκα με την πρωτη ματια αυτο το monsterακι και ψαχνωντας στο car.gr βρηκα 2-3 σε παρα πολυ καλη κατασταση...ομως επειδη η προιστορια μου στις μοτοσυκλετες ειναι κυριως γιαπωνεζικη με προβληματιζει το κοστος συντηρησης αρκετα γιατι ειναι δυσκολοι καιροι...ειναι οντως τοσο ακριβα τα σερβις του??απο αξιοπιστια νομιζω τα παει καλα το συγκεκριμενο αν εξαιρεσουμε μικροπροβληματα με ηλεκτρικα..για καθημερινο μεσο μετακινησης για μικρες διαδρομες στην αθηνα και για εκδομουλες το προτεινετε ή ειναι αυστηρα για ''χομπιστες''???ευχαριστω εκ των προτερων!
mike_fr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ 09 Οκτ 2009, 11:06
Gender: Male
Bike: 851

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από mike_fr »

Μου αρεσει το στρογγυλοφαναρο ,πιο συγχρονη κ καλυτερη η 696 με μικρες διαφορες στις τιμες
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

ναι εχεις δικιο αλλα δεν μου αρεσει το 696 εμφανισιακα καθολου οποτε δεν το κοιταω ιδιαιτερα..
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από Christos Chr »

Μια χαρά μηχανη για ολα ...
Πιστεύω οτι το πιο αξιόλογο απο τις τρέχουσες αγγελίες ειναι το παρακάτω

https://www.car.gr/9987018-ducati-monster-695" onclick="window.open(this.href);return false;

Μην σκέφτεσαι ουτε σερβις ουτε τιποτα ...ο χαρακτήρας ενος στρογγυλόφαναρου και ο ήχος του θα σε ξετρελάνουν ...
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Christos Chr έγραψε:Μια χαρά μηχανη για ολα ...
Πιστεύω οτι το πιο αξιόλογο απο τις τρέχουσες αγγελίες ειναι το παρακάτω

https://www.car.gr/9987018-ducati-monster-695" onclick="window.open(this.href);return false;
Ειναι κολλητου μου. Οτι θελετε ρωτατε
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Χοντρικα υπολογιζε ενα 400αρι για γενικο σερβις με ιμαντες καθε 12.000 και μια αλλαγη λαδιων με φιλτρο ενδιαμεσα δηλαδη ενα 50αρι στις 6.000.

Αυτη ειναι η βασικη συντηρηση τωρα κανα απροοπτο μπορει να σου βγαλει οπως ολα τα μηχανακια καμμια μπαταρια,κανα τσιμουχακι ολα στο προγραμμα ειναι οτι και να παρεις.Αρκετα αξιοπιστο μοτερ και διαχρονικο design.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από cronos »

rock n rolla_s4 έγραψε:
https://www.car.gr/9987018-ducati-monster-695" onclick="window.open(this.href);return false;

Ειναι κολλητου μου. Οτι θελετε ρωτατε
O κολητός φωτογράφος?? :mrgreen: :mrgreen: Ρε πες του κοπελιού να βγάλει καμιά φώτο της προκοπής,αδικείται το μοτόρι :))
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

Και εγω για την συγκεκριμενη αγγελια κοιταζω..φαινεται τρομερα προσεγμενο!!!Προσπαθω να δω ουσιαστικα τις διαφορες στο κόστος συγκριτικα με ενα π.χ fz6 ...Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ για τις μεχρι τωρα απαντησεις!!
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από Christos Chr »

Ταπεινή μου αποψη ...ενα ducati δεν το συγκρίνεις ... απλα το παίρνεις για αυτο που ειναι
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από papakias »

Christos Chr έγραψε:Ταπεινή μου αποψη ...ενα ducati δεν το συγκρίνεις ... απλα το παίρνεις για αυτο που ειναι
+696 Για όποιον θέλει ducati η επιλογή είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 16:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από olospaei »

kostas156 έγραψε:Και εγω για την συγκεκριμενη αγγελια κοιταζω..φαινεται τρομερα προσεγμενο!!!Προσπαθω να δω ουσιαστικα τις διαφορες στο κόστος συγκριτικα με ενα π.χ fz6 ...Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ για τις μεχρι τωρα απαντησεις!!
όντας κάτοχος fazer600 που είναι το ίδιο με FZ6, μπορώ να σου πώ οτι απο θέμα κόστους συντήρισης δεν υπάρχει σύγκριση.
Το fz6 όντας ενα μεγάλο παπί δεν θα σου κοστίσει τίποτα παραπάνω απο λάδια φίλτρο καθε 5000, ενα φίλτρο αέρα κάθε 10.000-15.000 και μπουζί κάθε 15.000-20.000.
Το μόνο κόστος είναι η αλλαγή καδένας και το ρύθμισμα βαλβίδων κάθε 50.000.
Εν ολίγοις, θα σου πω εξ ιδίων, μου κοστίζει 30ευρώ το 6μηνο για λάδια, 80ευρώ το φίλτρο αέρα μια φορά το χρόνο, και 40ευρώ τα μπουζί μια φορά στον 1 με 1μιση χρόνο.
Καίει όμως αρκετά περισσότερο απο το monster και όπως και να το κάνεις είναι αυτό που σου έγραψα, ένα μεγάλο παπί.
Τίμιο, δεν θα ζητήσει τίποτα παραπάνω απο βενζίνη και κάνει για όλες τις δουλειές.
Το Monster μπορεί να έχει λίγο τσιμπημένη συντήρηση σχετικά με το yammi, αλλα είναι ducati ρε φιλε.
Άλλη αίσθηση, σε αποζημιώνει σε κάθε βόλτα, και είναι απο τα πλέον τίμια ducati.
Δεν χρειάζεται να το σκίσεις για να οδηγήσεις σβέλτα εν αντιθέσει με το fz που δουλεύει καλά πάνω απο τις 7000σαλ.
Αν θες ενα τίμιο μηχανάκι, μουλάρι, να ησυχάσει το κεφάλι σου πάρε το yammi. Αν θές ενα μηχανάκι να σε αποζημιώνει σε κάθε καβάλημα και να θυμάσαι την κάθε βόλτα πάρε το Monster.
Είπαμε, όπως και να το κάνουμε είναι ducati :thumbsup:
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!!Αλλα απο οτι φαινεται πρεπει πρωτα να λυσω το θεμα μεσα μου για να δω τι ακριβως θελω..οποτε θα το σκεφτω λιγο παραπανω!!Ευχαριστω και παλι!!
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 19:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από Jay_S »

Παίζει και αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8796131/" onclick="window.open(this.href);return false;
Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον

Disclaimer δεν το έχω δεί ποτέ απο κοντά δεν ξέρω τον ιδιοκτήτη
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από dimirex »

Jay_S έγραψε:Παίζει και αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8796131/" onclick="window.open(this.href);return false;
Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον

Disclaimer δεν το έχω δεί ποτέ απο κοντά δεν ξέρω τον ιδιοκτήτη
Αυτό είναι ενός παλιότερου μέλους του forum... προσεγμένο και με πολύ προίκα...
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από cronos »

dimirex έγραψε:Αυτό είναι ενός παλιότερου μέλους του forum... προσεγμένο και με πολύ προίκα...
Οντως,τα μανιτάρια είναι από το groupbuy που είχαμε κάνει τα παλιά τα χρόνια από τον Χάρη στους κόρφους.
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

Ναι αλλα εχει αρκετα παραπανω χλμ και με φοβιζει...Γενικα μιας και το εφερε η κουβεντα μπορουμε να προσδιορίσουμε το χρονο ζωης σε αυτα τα μηχανακια??Επισης απο βλαβες τι γινεται??για ηλεκτρικα ακουω κυριως...
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από dimirex »

kostas156 έγραψε:Ναι αλλα εχει αρκετα παραπανω χλμ και με φοβιζει...Γενικα μιας και το εφερε η κουβεντα μπορουμε να προσδιορίσουμε το χρονο ζωης σε αυτα τα μηχανακια??Επισης απο βλαβες τι γινεται??για ηλεκτρικα ακουω κυριως...
Μετά από 6-7 μήνες σε κάθε καινούργιο ιδιοκτήτη... ανατινάζεται!!!

Επίσης η Ducati είχε κάνει και μια ανάκληση αλλάζοντας τα σώματα ψεκασμού με FCR. Μάλιστα έδινε δώρο κι ένα σετ ζινγκλέρ αναλόγως το επίπεδο βελτίωσης... :))
Reduce to the Max
kostas156
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 20 Ιαν 2016, 19:27
Gender: Male

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από kostas156 »

πολυ το ζαλιζω..να παει να μαμηθει...περιμενω καποια λεφτα την αλλη εβδομαδα και σιγουρα θα παω να το δω το monsteρακι και αν ειναι ολα κομπλε το τσιμπησα!ευχαριστω για τις απαντησεις!
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από papakias »

Μη σε φοβιζουν τα χιλιόμετρα το θέμα είναι τι συντήρηση έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και τι χρειάζεται να κάνεις εσύ μετά την αγορά.Για παράδειγμα όταν πήρα το 696 το πήρα 4950 με 17000 χλμ.Εδωσα το νιντζακι μου 1650 και άλλα 3300 στο χέρι. Ναι αλλά άλλαξα λάστιχα 200 ευρώ έκανα μεγάλο σέρβις στα 20000 χλμ με άλλαγη ιμάντες άλλα 500 ευρώ τώρα θέλει και αλυσιδογραναζα άλλα 200 ευρώ. Ανεβαίνει λοιπόν το κόστος. Έτσι είναι τα μεταχειρισμενα άλλο να στο δώσει ο άλλος με καινούργια λάστιχα αλυσίδα να χει κάνει μεγάλο σέρβις και αλλιώς να πρέπει να τα κάνεις εσύ.Δωσε προσοχή στο τι πρέπει να αλλαχτει και κρίνε ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
Rizzla+
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1549
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 14:59
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: No Mans Land

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από Rizzla+ »

kostas156 έγραψε:Ναι αλλα εχει αρκετα παραπανω χλμ και με φοβιζει...Γενικα μιας και το εφερε η κουβεντα μπορουμε να προσδιορίσουμε το χρονο ζωης σε αυτα τα μηχανακια??Επισης απο βλαβες τι γινεται??για ηλεκτρικα ακουω κυριως...
Τα αεροψυκτα δεν μασανε.
Το 620 το εδωσα με 110.000 εκ των οποιων εγω του εκανα τα 60.000+
Μηχανικα δεν παρουσιασε το παραμικρο στον κινητηρα.
Η μεγαλυτερη βλαβη που παρουσιασε ηταν τα πηνια.
Μην φοβασαι τα χιλιομετρα. Προχωρα!
Θελω να το δω κ μπορω......
proud member of
Εικόνα


Remember, remember, the 5th of November
The Gunpowder Treason and plot;
I know of no reason why Gunpowder Treason
Should ever be forgot.
Άβαταρ μέλους
giorgio695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 02 Ιουν 2015, 16:51
Gender: Male
Bike: Monster 695
Other: Gillera Runner VXR
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ducati monster 695

Δημοσίευση από giorgio695 »

Το δικό μου το πηρα με 75.000 χλμ, με 3 χιλιάρικα μόνο και είχε φούλ ducati performance πανω, χρυσούς δίσκους, νεα αλυσιδογράναζα, βιβλιό σερβις και πλήρη ενημερωση απο τον ιδιοκτήτη για το ιστορικό.Μετά απο 2 χρόνια του έχω κανει 15.000 και πέρα απο την μπαταρια που έκλασε δεν μου έχει βγάλει τιποτα.
Oλα ειναι θέμα συντηρησης.Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους. Το κοστος στα σερβις ειναι μεγάλο σχετικά.Δύο σερβις έχω κανει και έχω πλήρώσει και στα 2, 400αρι.Ολο το κοστος ειναι στους ιμαντες-βαλβίδες.Ιδιαίτερη προσοχη στα ραούλα σε μηχανάκια με πολλά χιλιόμετρα.Ειναι ακριβα σαν ανταλακτικά και με τσακισαν στο πρώτο σερβις οταν τα ειδε ο μαστορας.
Οπως είπαν πιο πανω ομως τα αντιστοιχα ιαπωνικά που έχω δοκιμάσει ειναι σαν μεγαλα παπιά.
Καθε φορα που θα καβαλας το Monster θα νιώθεις την διαφορά και την απολαυση στην οδηγηση.
Απάντηση