Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από brutos »

Καλησπέρα παίδες, ετοιμάζουμε ένα ταξίδι "Ολυμπιακών" διαστάσεων :mrgreen: (τηρουμένων των αναλογιών-για naked) για Ιταλία και θα χρειαστώ κάποια βοήθεια από τους γνώστες:

Λοιπόν οι σκέψεις είναι:

1. Μια διανυχτέρευση στην Ηγουμενίτσα ή Ιωάννινα από Αθήνα: περίπου 440-480χιλ.


2. Περνάμε ταχεώς την Αλβανία και κάνουμε διαμονή στο Petrovac-Montenegro: 527km


3. Επόμενη στάση Zadar-Croatia: 481km


4. 5. Έπειτα τα πράγματα είναι πιο απλά ή πιο σύνθετα όπως το βλέπει κάποιος, σίγουρα περιλαμβάνει μια στάση στη Βενετία & Σαν Μαρίνο αλλα΄... Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για διαδρομές και Ιταλία όμως μέχρι το Calitri (Campania).

Επιστροφή: Από Bari ή Brindisi? Ποια είναι πιο όμορφη διαδρομή;




Γενικά ακούω προτάσεις για διαδρομές αλλά και σημεία που αξίζει να δούμε στην διαδρομή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


edit από dagger moon

αφαιρέθηκαν τα λινκ μιας και δεν άνοιγαν.
Βρισκονται στην αμεσως επομενη αναρτηση
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από brutos »

Ωπ, sorry για τα links:

1. Αθήνα-Ηγουμενίτσα (445χιλ)
https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... 39.5061499" onclick="window.open(this.href);return false;


2. Ηγουμενίτσα-Petrovac(Montenegro) 527km
https://www.google.gr/maps/dir/%CE%97%C ... 42.2053317" onclick="window.open(this.href);return false;

3. Petrovac- Zadar (Croatia) 480km
https://www.google.gr/maps/dir/Petrovac ... d44.119371" onclick="window.open(this.href);return false;

4. Zandar- Venecia (IT) 520 km
https://www.google.gr/maps/dir/%CE%96%C ... 45.4408474" onclick="window.open(this.href);return false;


Επιστροφή:
https://www.google.gr/maps/dir/Calitri, ... 37.9838096" onclick="window.open(this.href);return false;


Οδηγίες και συμβουλές δεκτές (ειδικά για Βαλκάνια)
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από kokkinos1 »

πολύ προσοχή στην αλβανια :wsmile: , δεν οδηγουν πολύ καλά και μόνον αυτό, κατα τα αλλα ηταν μια χαρα . στο Δυρραχιο επιβάλετε στάση για μπάνιο ψαράκι :)) :)) Απο οτι βλέπω στο κοτορ μπαίνεις μέσα στην ενδοχώρα ενώ κατα την άποψή, μου ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να πας από τον κόλπο του κοτορ και τον παραθαλάσσιο δρόμο που ναι μεν ειναι απλός επαρχιακός https://www.google.gr/maps/dir/Petrovac ... 119371!3e0" onclick="window.open(this.href);return false; , αλλά έχει πολυ ωραία διαδρομή διπλά στην θάλασσα πρόσεχε μόνο εαν πας απο εκεί μην πάρεις κατα λαθος τον δρόμο που σε παει με φερυ και χανεις ετσι μεγαλο κομματι ομορφιάς του κόλπου κοτορ . Ετσι εχεις και την ευκαιρία να δεις και το Ντουμπρόβνικ :cool:

για την επιστροφή οσο πιο χαμηλά κατέβεις τόσο λιγότερες ώρες στο βαρετό καράβι :thumbsup: :thumbsup:
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από brutos »

ευχαριστώ πολύ Κοκκινος1...επειδή σε διαβάζω "περπατημένο" θέλω να σε ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα:

- Το να διασχίσω την Αλβανία μονοκοπανιά, το βρίσκεις εφικτό χρονικά ή το επιτρέπουν οι δρόμοι ή θεωρείς ότι μάλλον θα χρειαστεί διαμονή;
-Στο ΜΑυροβούνιο ποιο θεωρείς ότι είναι το "καλύτερο" μέρος για διαμονή;
-Στην Κροατία τι διαλέγεις: Σπλιτ ή Ζανταρ ή κάτι άλλο;


Ελπίζω να μην κουράζω!

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Jim, αμα περάσεις απο Κροατία...έρχομαι και εγώ :mrgreen:

Σπλιτ ή Ζανταρ δεν ξέρω, σίγουρα ομως οχι Dubrovnik γιατι οι τύποι την έχουν δει Tokyo, Japan εκει μεριά απο τιμές...Πέρυσι που έψαχνα, ενδεικτικά, για 6 διανυκτερεύσεις = 1500 και κατι ψιλά € στο 99% των καταλυμάτων (χαμηλότερες τιμές κιόλας), όλα μου τα lol, δε φταίει κανείς βέβαια, το γ@νημένο Game of thrones φταίει και τα γυρίσματα που έγιναν εκει...DING DING DING

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος God is An Astronaut την Πέμ 08 Ιουν 2017, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από brutos »

YES GOD I WILL!! :mrgreen:

Η Κροατία είναι σιγουράκι! Συμφωνώ για το Ντουμπρόβνικ αλλά νομίζω ότι είναι επίσης πανακριβου και το ΣΠλιτ!

Να έρθεις να σε γνωρίσω και από κοντά! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 10:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από Zissis »

Φιλε μου
Απεφυγε την Αλβανια
Ανεβα Θεσσαλονικη 500 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Θεσσαλονικη -Βελιγραδι 630 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Βελιγραδι -Σαραγεβο 347 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Σαραγεβο-ΣΠΛΙΤ-ΖΑΝΤΑΡ 412 χιλιομετρα

Μετα οπως το εχεις
Θα ταξιδεψεις μονο σε αυτοκινητοδρομους σχεδον στο συνολο μεχρι το Βελιγραδι,βενζινες καλες, φθηνα διοδια,ακολουθεις αυστηρα τα ορια ταχυτητας,φωτα ΠΑΝΤΑ ανοιχτα(γραφουνε)
Το Βελιγραδι -Σαραγεβο ειναι μαγευτικη καταπρασινη διαδρομη
Το Σαραγεβο-Σπλιτ επισης(επισκεψου την πολη σιγουρα) μετα πας στον δαντελωτο δρομο μεχρι ΖΑΝΤΑΡ
Σου βγαινει μια διανυκτερευση παραπανω ΑΛΛΑ θα εχεις δει 2 φοβερες πολεις με ιστορια αξιοθεατα και καλο φαγητο (ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ,Σαραγεβο) θα εχεις ταξιδεψει με ασφαλεια και στον δρομο θα σταματας με ανεση οπου θες για ξεκουραση......
Μεσα στο διαβατηριο σου εχε προχειρο ενα 20 ευρω στην σελιδα που ειναι τα στοιχεια σου.........αν σε σταματησουν μπατσοι σκοπιανοι,Σερβοι θα δουλεψει......)
Αυτα......
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από kokkinos1 »

Εαν επιλέξεις Αλβανια βγαίνει με την μια εύκολα https://www.google.gr/maps/dir/%CE%97%C ... 99!1m0!3e0" onclick="window.open(this.href);return false; και διαμονή κοτορ :) στο δικο μου ταξιδι ειχα ανεβει οπως λεει ο zissis πηγα και λιγο πιο πανω :hibye: :hibye: και κατέβηκα απο αλβανια , Βελιγράδι πραγματικά δεν το περίμενα οτι θα είναι τοσο καλά
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 16:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από brutos »

Zissis έγραψε:Φιλε μου
Απεφυγε την Αλβανια
Ανεβα Θεσσαλονικη 500 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Θεσσαλονικη -Βελιγραδι 630 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Βελιγραδι -Σαραγεβο 347 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Σαραγεβο-ΣΠΛΙΤ-ΖΑΝΤΑΡ 412 χιλιομετρα

Μετα οπως το εχεις
Θα ταξιδεψεις μονο σε αυτοκινητοδρομους σχεδον στο συνολο μεχρι το Βελιγραδι,βενζινες καλες, φθηνα διοδια,ακολουθεις αυστηρα τα ορια ταχυτητας,φωτα ΠΑΝΤΑ ανοιχτα(γραφουνε)

Αυτα......
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Κάποιες απορίες ή σκέψεις:
Να αποφύγω την Αλβανία εντελώς δλδ; λόγω κινδύνου π.χ. ή λόγω δρόμων κτλ

Ανεβα Θεσσαλονικη 500 χιλιομετρα (διανυκτερευση)
Θεσσαλονικη -Βελιγραδι 630 χιλιομετρα (διανυκτερευση)


Λέω να αποφύγω ΟΣΟ γίνεται τις βαρετές εθνικές...έχω και γυμνό βλέπεις!! Γι αυτό το πάω coast-α coast-α
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 10:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από Zissis »

Και οι δρομοι δεν ειναι καλοι,και οι κινδυνοι ειναι αρκετοι(ΚΑΚΟΙ ΟΔΗΓΟΙ,ΚΑΚΟ ΟΔΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ) και δεν θα χασεις και τιποτα απο την Αλβανια......Το καταλαβαινω οτι δεν θελεις εθνικες αλλα για να φτασεις ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ στην Ιταλια θα πρεπει να "φας χιλιομετρα" στις εθνικες οδους.....εκτος και αν εχεις χρονο και χρημα οποτε μπαινεις απο επαρχιακους και φτανεις μετα απο μια εβδομαδα......Το ξυλο θα το φας ετσι και αλλιως με το γυμνο.....η μηχανη δεν κανει για τετοια ταξιδια....οχι οτι δεν γινεται ,ουτε οτι δεν μπορεις......αλλα το αποτελεσμα ειναι μεγαλυτερη κουραση παρα ευχαριστηση .......σκεψου οτι θες να ταξιδευεις 500+ χιλιομετρα την ημερα......την πρωτη μερα τα βγαζεις........την δευτερη μερα θα σταματας καθε 200 χιλιομετρα για ξεκουραση.......
Λυση απλη και σιγουρη........Μπες καραβι.......βγες Ιταλια.......διαλεξε επαρχιακο δυκτιο που γουσταρεις.......οπου θες....περνα αλπεις......φτασε κροατια αναποδα απο ιταλια πλευρα.....μετα μπες καραβι και γυρνα ελλαδα.........Αλλιως παρε ενα ταξιδιαρικο,με ζελατινα,μπαγαζια,και ανετη σελα και ξεκινα.......
Παντως οτι και να αποφασισεις καλο ταξιδι αδελφε....και μην ξεχνας πως δεν πας για να αποδειξεις τιποτα......να περασεις καλα πας και να δεις νεα πραγματα...... :hibye:
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Οπωσδηποτε SS67 απο Φορλι για Φλωρεντια και σταση στο Passo del Muraglione για espresso να γουσταρεις τη ζωη σου. Θελω να ξαναπαω μονο και μονο για να οδηγησω εκει. Οτι καλυτερο εχω οδηγησει στη ζωη μου. Προτεινω και Passo della Raticosa Αν μπλεξεις με Τοσκανη γενικα προτεινω ανεπιφυλακτα το Σαν Τζιμινιανο. Σαν Μαρινο οπωσδηποτε να αφιερωσεις χρονο. Αν σε ενδιαφερει εχω να σου προτεινω γαματο ξενοδοχειο στο Ριμινι biker friendly με παρκινγκ.
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
sue
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2552
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 21:47

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από sue »

αλβανια ετοιμασου να τον πιεις γιατι εκει τα "οργανα" σε σταματανε καθε τρις και λιγο για ελεγχο, και βεβαια μην σε δουν να τρεχεις (αν σε δουν, κανε παζαρι, με κανα 20ρικο καθαριζεις συνηθως). επισης γινονται - και καλα - εργα παντου, και το οριο ειναι πολυ συχνα 20-30 χλμ, οποτε υπολογιζε υπερδιπλασιο χρονο για τις διαδρομες σου. ακομα φροντισε να εχεις μετρητα στα βενζιναδικα και μην περιμενεις πως θα πληρωνεις με καρτα, θα σε δαγκωνουν, και καλυτερα να εχεις αλβανικο νομιΖμα
πρεπει να'σαι πολυ λερα για να κυβερνας γαλερα
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 10:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από Zissis »

Και κατι που δεν αναφερθηκε αλλα ειναι ζωτικης σημασιας.......FUEL PLANING.......τσεκαρε μεγιστη αυτονομια και σχεδιασε προσεκτικα τους ανεφοδιασμους σου.....συνηθως δεν υπαρχει βενζιναδικο εκει που το θελουμε.......
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από mycolnago »

Zissis ..ωραίες πληροφορίες...
Brutos τι γυμνό έχεις?

να πω και γω για το γυμνό?
αν πηγαίνεις σταθερή μουαγεν δεν εχεις πρόβλημα με κανένα μηχανάκι....

στα λοιπά συμφωνώ με τους παραπάνω editors....μαρέσει το θέμα βέβαια και αν πραγματοποιηθεί θέλουμε και φωτό..
βγάλε και καμμιά φωτό στο φόρτωμα και πρίν φύγεις...
Άβαταρ μέλους
nikosrr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 22:22
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: CBR600RR, Vespa
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προετοιμασία & απορίες Αθήνα (GR)-Campania/Calitri (IT)

Δημοσίευση από nikosrr »

Αν σε παίρνει κοιμήσου Ωχρίδα, μπες Αβανία, διανυκτέρευση Κότορ(έχω μείνει 2 φορές και θα μείνω και 3η αν με βγάλει ο δρόμος), Σεράγιεβο μην το χάσεις.Ντουμπρόβνικ τα είπανε όλα τα παιδιά.Σπλίτ αν εξαιρέσεις οτι είναι εντός του κάστρου τα υπόλοιπα για τα γούστα μου, ήταν αδιάφορα, η kircka είναι ωραία για στάση στα μισά της μέρας.

Πάντως τέτοια εποχή σε δικά μου ταξίδια ήταν δύσκολο να βρω εντός πόλης καταληματα ή αν έβρισκα ήταν πανάκριβα, προτειμούσα κανα 2 ήσυχα χωριά πιο έξω.

Δε σου λέω άλλα γιατί ο στόχος σου είναι άλλος.Οι στριφτερές διαδρομές είναι προς την ενδοχώρα, γέφυρες, τούνελ και ποτάμια.

Σε κάθε περίπτωση καλά να περάσει και να γεμίσεις τη μνήμη σου.
Απάντηση