adv κράνος?

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

adv κράνος?

Δημοσίευση από vagosm »

ενδιαφέρομαι για αγορά κράνους για το multi 950. κλείνω προς τα adv κράνη (με δυνατότητα αφαίρεσης του γύσου). μετά απο πολύωρη συζήτηση με τον φίλο god (αν και ειναι της αποψης για full face), κλείνω προς το agv ax-8 dual. δυο αρνητικά που έχει είναι οτι η ζελατίνα δεν ανεβαίνει πολύ με αποτέλεσμα να οι γωνίες της μπροστα στο οτπικό σου πεδίο και ένα άλλο είναι οτι πιέζει τα αυτια και δεν μπορεις να έχεις και ενδοεπικοινωνία. ένα άλλο κράνος που κοιτάω είναι το bell mx-9 που ενώ δεν το κοιτούσα λογω χαμηλής τιμής, έχει καλύτερες κριτικές απο το agv και στα reviews λενε καλα λόγια. To arai dx-4 πολύ καλό αλλα το αποκλείω λόγω υψηλής τιμής.

γενικά έχετε να προτείνετε κατι εσεις απο δική σας εμπειρία; εννοείται οτι θα τα δοκιμάσω πριν αγοράσω καποιο.
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Εχω το AGV σε καρμπον. Το κρανος ειναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ. Δεν μπορεις να φανταστεις μεχρι να το κρατησεις στα χερια σου και να το φορεσεις. Ειναι κυριολεκτικα σα να μη φορας. Η ζελατινα δεν ενοχλει καθολου. Το μονο αρνητικο ειναι οτι το γεισο πιανει μονο με 2 βιδες αριστερα και δεξια και απο ενα σημειο και μετα κανει ενοχλητικους συντονισμους. Σε 2 λεπτα ομως μ ενα κερμα εχει βγει. Το προτεινω (το καρμπον) χωρις δευτερη σκεψη.
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από vagosm »

Σε ευχαριστώ για ην απάντηση! Ναι το έλεγε ένας τύπος σε ένα βίντεο ότι με το που το αγοράσετε αλλάξτε βίδες κατευθείαν. Με τον αέρα έχεις πρόβλημα στα πολλά χιλιόμετρα;
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

vagosm έγραψε:Σε ευχαριστώ για ην απάντηση! Ναι το έλεγε ένας τύπος σε ένα βίντεο ότι με το που το αγοράσετε αλλάξτε βίδες κατευθείαν. Με τον αέρα έχεις πρόβλημα στα πολλά χιλιόμετρα;
Και βιδες να αλλαξεις δε γινεται τιποτα. Δεν εχει κεντρικη στηριξη το γεισο. Πιανει αριστερα και δεξια μονο. Οποτε πανω απο 130 αναλογα το υψος σου και του υψους της ζελατινας της μηχανης εχει ταλαντωσεις οι οποιες μπορουν να σε τρελανουν κυριολεκτικα μετα απο λιγη ωρα. Εγω ειμαι 1,83 και πανω στο 990 μαζι με την προεκταση του fairing της touratech παλι εχει τρομερες ταλαντωσεις. Αλλα το γεισο μενει πανω για πολη και για βουνο μονο. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να το παρεις για να το φορας σε ταξιδια με το γεισο. Θα το μετανιωσεις στη πρωτη εξορμηση αν δε σε καλυπτει πληρως η ζελατινα. Να σημειωθει οτι το κρανος εχει εκπληκτικο αερισμο ο οποιος ομως ειναι παντελως αχρηστος αν κρυβεσαι πισω απο τη ζελατινα της μοτοσυκλετας και επισης βγαινει ταχυτατα η ζελατινα για να χρησιμοποιηθει με goggles. Τελος να αναφερω οτι σε μηχανακι γυμνο η που δεν εχει ζελατινα τυπου hyper δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Προφανως εχει να κανει οτι οι περισσοτερες μαμα ζελατινες στελνουν τον αερα σε αυτο ακριβως το σημειο για λογους αεροδυναμικης
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από vagosm »

ξέρεις αν έχει διαφορές με το naked; το μονο που βλέπω εγώ είναι οτι το 2ο δεν έχει κεντρικο αερισμό. και κατι τελετυταίο, απο ότι βλέπω έχεις φιμέ ζελατίνα (εκτός αν φαινεται έτσι στην φωτό). Νυχτα βλέπεις με αυτή;
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

vagosm έγραψε:ξέρεις αν έχει διαφορές με το naked; το μονο που βλέπω εγώ είναι οτι το 2ο δεν έχει κεντρικο αερισμό. και κατι τελετυταίο, απο ότι βλέπω έχεις φιμέ ζελατίνα (εκτός αν φαινεται έτσι στην φωτό). Νυχτα βλέπεις με αυτή;
Αν βγαλεις το γεισο νομιζω ειναι ιδιο με το naked αλλα το λεω με επιφυλαξη. ΔΕΝ εχω τη φιμε. Ετσι φαινεται στη φωτογραφια αλλα απο προσωπικη εμπειρια με φιμε σε shoei να σου πω να τη ξεχασεις την οδηγηση τη νυχτα. Δε βλεπεις καθολου καλα και ειναι πολυ κουραστικο και καθολου ασφαλες..
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από vagosm »

μάλιστα! Πάντως είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει μέχρι στιγμής! Προσωπική άποψη πάντα. Μάλλον για αυτό με βλέπω αλλά θα εγώ να έχω κανα δυο εναλλακτικές για να δοκιμάσω πως μου κάθονται. Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: adv κράνος?

Δημοσίευση από HackmaN »

Είναι πολύ καλό. Πολύ ελαφρύ, όμορφο με ωραίους χρωματισμούς και value for money.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Απάντηση