Πτώση με MTS 950

Μακρυά από μας...
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

Δυστυχώς μόλις μετά απο 2 μήνες στην κατοχή μου και με το που έκανα το στρώσιμο των 2500χλμ και πριν προλάβω καν να το ανοίξω, καταφερα και έπεσα. Ναι δυστυχώς.. ημουνα βόλτα σε επαρχιακό δρόμο και βρισκόμενος πάνω σε στροφή σε αριστερό πεταλο με πλαγιασμένο το μηχανάκι, μου γλίστρησε το μπροστινό καθότι απο ότι αποδείχθηκε, πατούσα πάνω σε ψηλή αμμο, (η οποία για καποιον πουστη λόγο ήταν μαζεμένη εκεί και χωρια αυτό ήταν και μαύρη με αποτελεσμα να μην την αντιλειφθώ καν) και με τα πολλά... βρεθηκα στην ασφαλτο. ευτυχώς δεν γινόταν να έχω πολλά χλμ και το μόνο που έγινε καποιες γρατζουνιές οι οποίες δεν παύουν να είναι γρατζουνιές σε ένα καινούριο μηχανάκι, οπότε καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου... όπως και να έχει θα αλλάξω ότι έχει υποστεί ζημιά (λεβιές ταχυτήτων, καπάκι αντλίας νερού, μαρσπιέ συνοδηγού, χούφτα κτλ) αλλά αυτό που με χάλασε περισσότερο είναι ότι αν και φορούσα προστατευτικές μπάρες, γρατζουνήστηκε το πλαστικό που καλύπτει το ντεπόζιτο και το απο κάτω πλαστικό το οποίο το έγδαραν οι μπαρες πράγμα περίεργο. να μην τα πολυλογώ το μηχανάκι το έστειλα στην αντιπροσωπεία στην θεσσάλονικη, και απο οτι μιλησα με τα παιδιά εκει μου είπαν ότι είναι δύσκολο να γίνει τοπικό βαψιμο και να μην φαίνεται, μιας και ειναι το λευκό χρώμα, και αν δεν θέλω να τα βάλω καινούρια καλό ειναι να τα βάψω όλα μα όλα ώστε να μην φαινεται διαφορά. τα καινούρια τα αποκλείω λόγω χρημάτων (τουλάχιστον για την ώρα) οπότε θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα των πλαστικών.
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Εσυ να'σαι καλα φιλε και το μηχανακι φτιαχνεται...αυτο που σου ειπανε οτι πρεπει να βαψεις ολο μα ολο το μηχανακι για να μην φαινεται διαφορα ειναι μεγαλη μουφα...το πλαστικο που επαθε την ζημια το βγαζεις και πας σε εναν που κανει βαφες και εισαι οκ.

Σιγα μην βαφαμε ολο το μηχανακι για ενα πλαστικο,αντε να παιζει διαφορα αν ειναι παλιο και το εχει φαει ο ηλιος και εχει αλλοιωθει το χρωμα τοτε εννοειται το φρεσκοβαμμενο φαινεται,το δικο σου ειναι καινουργιο.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

Επειδή είναι περίεργο το Χρωμα αυτό το καινούριο το άσπρο που είναι περλέ ματ μου είπαν ότι θα έχει μια μικρή απόκλιση. Όχι ότι θα είναι τελείως διαφορετικό απλά δεν θα είναι ακριβώς ίδιο. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από argy »

Φίλε μου πραγματικά όσο μπορείς και γίνεται, μην στεναχωριέσαι γιατί θα μπορούσε να γίνει κάτι χειρότερο!
Τώρα,για τα πλαστικά,επικοινώνησε και με την αντιπροσωπεία (Αθήνα) μήπως σου προτείνει κάτι.
Ίσως με τον κωδικό του χρώματος να βάψεις μόνο την ζημιά :hibye:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος argy την Δευ 28 Αύγ 2017, 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Κοιτα ουτε τριχες μονοκερου εχει το χρωμα ουτε μαγικη σκονη του πανοραμιξ οπως θελουν να πιστευουμε η καθε αντιπροσωπεια...εργοστασιακο χρωμα ειναι βρισκεις τον κωδικο,πας σε ενα βαφεα και αν ειναι καλο μαστορι δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Εδω εχω δει τοπικες βαφες (ουτε καν ολο το κομματι) σε περιεργα χρωματα διπλης σε αυτοκινητο και ηθελες μεγενθυτικο φακο να καταλαβεις οτι βαφτηκε.Ολα ειναι στον μαστορα.

Μην σε αγχωνουν στην αντιπροσωπεια,φτιαξε τα βασικα και ασε τελευταιο το βαψιμο.Ρωτα ποιοι κανουν βαφες Θεσσαλονικη,παρε γνωμες και αποφασισε.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από achilleas »

ολα στο προγραμμα ειναι :angry3: ...για να σου φυγει η στεναχωρια ,σκεψου οτι θα μπορουσε να ηταν πολυ χειροτερα για σενα και το μηχανακι...
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

Δίκιο έχετε το ξέρω αλλά όταν ξεπερνάς το σοκ της στιγμής, αρχίζεις να το σκέφτεσαι διαφορετικά. Θα ψάξω να βρω τον κωδικό του χρώματος και βλέπουμε. Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό φανοποιείο στην θεσαλλονικη ας μου στείλει ένα μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

vagosm έγραψε:Δίκιο έχετε το ξέρω αλλά όταν ξεπερνάς το σοκ της στιγμής, αρχίζεις να το σκέφτεσαι διαφορετικά. Θα ψάξω να βρω τον κωδικό του χρώματος και βλέπουμε. Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό φανοποιείο στην θεσαλλονικη ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Μιλα με τον Τυρλα
και να μην στεναχωριεσαι για τα σιδερα :hibye:
Άβαταρ μέλους
γιαννης
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 18 Αύγ 2017, 09:38
Gender: Male
Other: multistrada 950
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από γιαννης »

Βάψε το κομμάτι σε έναν καλό μάστορα και αν δεις διαφορά αποφασίζεις γι τα παραπέρα
Το τελευταίο να είναι εύχομαι
Montesa cota 123, 247, benelli 504, moto guzzi v65sp, BMW f650gs twin, multistrada 950
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από fantaraki »

Καταρχάς φτάνει που είσαι εσύ καλά. Αυτά δυστυχώς συμβαίνουν, μην στενοχωριέσαι. Όσο για το χρώμα εγώ θα έπαιρνα τον κωδικό και θα έβαφα μόνο το πλαστικό που έχει ζημιά. Δεν είναι ότι έχει παλιωσει το χρώμα,να έχει ξεθωριάσει,για να φαίνεται διαφορά με το καινούργιο. Αν παρόλα αυτά δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα τότε βαψτα όλα. Εύχομαι να είναι η πρώτη και η τελευταία.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από Raf »

Κριμα φιλε.
Εσυ να σαι καλα.
Παιρνεις ενα πλαστικο πας σε ενα σοβαρο χρωματοπωλη σοβαρο ομως :cool: βαζει το κομματι σε φασματογραφο και βγαινει το χρωμα ακριβως.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 14:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από laziali21 »

Βρες κωδικό χρώματος και θα είσαι κομπλέ.
Περαστικά και αγύριστα!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

Ευχαριστώ παιδιά!
Ο κωδικός αναγράφεται στο manual αλλα τα συγκεκριμένα χρώματα της εταιρίας δεν έρχονται στην ελλάδα οπότε αναγκαστηκά πας σε άλλη εταιρία και για αυτό μπορεί να υπάρχει μια μικρή αποκλιση.
Anyway, αφου δεν ειναι τπτ τραγικό και επειδή δεν θέλω να κανω βιαστηκές κινήσεις θα αφήσω τα πλαστικά για την ώρα ως έχουν και αργότερα βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από jks »

φοβαμαι οτι και την ιδια μαρκα χρωμα (και κωδικο φυσικα) να εβρισκες, παλι το αποτελεσμα θα ειχε διαφορα με το εργοστασιακο..

το χω δει να γινεται σε ζαντες (κοκκινες και σαμπανιζε/χρυσαφι) πολλες φορες..

γνωμη μου, κανε υπομονη και με τον καιρο θα βρεις σωστοτερη λυση και τα απαραιτητα $$ :cool:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

jks έγραψε:φοβαμαι οτι και την ιδια μαρκα χρωμα (και κωδικο φυσικα) να εβρισκες, παλι το αποτελεσμα θα ειχε διαφορα με το εργοστασιακο..

το χω δει να γινεται σε ζαντες (κοκκινες και σαμπανιζε/χρυσαφι) πολλες φορες..

γνωμη μου, κανε υπομονη και με τον καιρο θα βρεις σωστοτερη λυση και τα απαραιτητα $$ :cool:
Αυτό ακριβώς θα κάνω! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από LAVEY »

VAGO χαλαρωσε...σιγουρα τσουζει...αλλα η ζωη συνεχιζεται...μλκοζημια ακουγεται! Υγεια πανω απολα και τα σιδερα σιδερα! Σκεψου να εσπαγες κανα ποδι... νασαι καλα και μη τρελενεσαι, αυτο τωρα να σε κανει καλυτερο οδηγο και τωρα να το "σπασεις" το εργαλειο! μη το λυπασαι.
Οσο για τα βαψιματα και τισ γρατζουνιες ..να ξερεις...και σπασιμο να ειναι σε πλαστικο εαν δε ληπει κομματι ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ! μιλαω απο προσωπικη εμπειρια! εαν θες βοηθεια ευχαριστως να σε βοηθησω. στηλε πμ και θα ρωτησω βαφεα αποκλειστικο που κανει φοβερη δουλεια εδω σε αθηνα ή σου δινω στοιχεια και συνενοησε εσυ μαζι του. Υπαρχουν λυσεις..μη κολας με αυτα που λενε οι αντιπροσωπειες ΜΟΝΟ
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
alexps
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 17:48
Gender: Male
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από alexps »

LAVEY έγραψε:μη κολας με αυτα που λενε οι αντιπροσωπειες ΜΟΝΟ
Φυσικα αυτο το λες χωρις καν να ξερεις το τι εχει πει η αντιπροσωπεια!!
Anyway!!
Enjoy The Silence!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

alexps έγραψε:
Φυσικα αυτο το λες χωρις καν να ξερεις το τι εχει πει η αντιπροσωπεια!!
Anyway!!
Νομίζω ότι απλά αναφέρθηκε στα δικά μου λεγόμενα που έγραψα πιο πάνω.
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από LAVEY »

Ελεύθερο εμπορίο και ελευθερία στην αγορά σημαίνει το δικαίωμα της έρευνας προσφοράς και παροχής υπηρεσιών.
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από Raf »

LAVEY έγραψε:Ελεύθερο εμπορίο και ελευθερία στην αγορά σημαίνει το δικαίωμα της έρευνας προσφοράς και παροχής υπηρεσιών.
Τι σχεση εχουν αυτα με το ποστ που εχει γραψει ο βαγγος;;
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από meccanica »

Υπαρχουν 2 ειδων μηχανοβιοι αυτοι που εχουν πεσει και αυτοι που θα πεσουν, μην τρελαινεσαι αφου εισαι εσυ καλα ολα οκ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από dimitris848 »

'Ολα καλά φίλε μου αφού δέν έσπασες τίποτα. Εσύ να είσαι καλά. Οι ζημιές (απο μικρές έως μεγαλύτερες..) φτιάχνονται.
Το χρώμα στο είπαν να τα βάψεις όλα για δύο πιθανούς λόγους. Είτε γιατί δέν θα μπορούσε ο χρωματοπώλης που συνεργάζεται με τον φανοποιό να σου ταιριάξει και να σου βγάλει το άσπρο περλέ, είτε για την πιό πιθανή αιτία ....για να σου πάρει περισσότερα Γιούροζ. 'Ενα απο τα δύο παίζουν. ΜΗΝ φοβάσαι και δώσεις τσάμπα χρήματα παραπάνω.

Αφού είναι δύο μηνών το μηχανάκι και δέν έχει ξεθωριάσει ακόμα το χρώμα, πάς με τον κωδικό του χρώματος σε ένα χρωματοπώλη (όπως ειπώθηκε και πιό πάνω..) που έχει χρώματα αυτοκινήτων και για να είσαι πιό σίγουρος, βγάζεις εσύ το χρώμα σου εκεί και το πάς στον φανοποιό να σου βάψει το μέρος που θέλεις απο το μηχανάκι.

Απλά ο φανοποιός θα σου πεί την ποσότητα του χρώματος που θα σου χρειαστεί για να σου βγάλει ο χρωματοπώλης. Και απο εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα του φανοποιού που θα σου κάνει την βαφή στο άν θα σου πετύχει το βάψιμο ώστε να μήν έχει ούτε μπιμπίκια, ούτε φόρτωμα με παραπανίσιο χρώμα και το φαινόμενο μετά του "πορτοκαλιού" στο βαμμένο μέρος, αλλά ούτε και κανα "τυχαίο" τρέξιμο χρώματος και ειδικά στα τελειώματα-ακμές του μέρους γύρω γύρω.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από drmdtsap »

LAVEY έγραψε:VAGO χαλαρωσε...σιγουρα τσουζει...αλλα η ζωη συνεχιζεται...μλκοζημια ακουγεται! Υγεια πανω απολα και τα σιδερα σιδερα! Σκεψου να εσπαγες κανα ποδι... νασαι καλα και μη τρελενεσαι, αυτο τωρα να σε κανει καλυτερο οδηγο και τωρα να το "σπασεις" το εργαλειο! μη το λυπασαι.
Οσο για τα βαψιματα και τισ γρατζουνιες ..να ξερεις...και σπασιμο να ειναι σε πλαστικο εαν δε ληπει κομματι ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ! μιλαω απο προσωπικη εμπειρια! εαν θες βοηθεια ευχαριστως να σε βοηθησω. στηλε πμ και θα ρωτησω βαφεα αποκλειστικο που κανει φοβερη δουλεια εδω σε αθηνα ή σου δινω στοιχεια και συνενοησε εσυ μαζι του. Υπαρχουν λυσεις..μη κολας με αυτα που λενε οι αντιπροσωπειες ΜΟΝΟ
Φιλε LAVEY θα σε παρακαλουσα αν γινεται να μου στειλεις με ενα pm τα στοιχεια του φανοποιου σου. Σε ευχαριστω εκ των προταιρων.
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από papakias »

Εγώ παλαιότερα με το νιντζακι όταν θέλησα
να επισκευάσω μια μεγάλη ρωγμή στο fairing
μετά από προτροπή του ερμιδη πήγα στον Κινέζο.
Κόλλησε και έβαψε το πλαστικό και το αποτέλεσμα ήταν
τόσο καλό που με γυμνό μάτι διαφορά δεν καταλαβαινες.
Έβαλα ξανά και το αυτοκόλλητο ninja και το μηχανάκι ήταν σαν καινούργιο. Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά τσιμπάει λίγο.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Πτώση με MTS 950

Δημοσίευση από vagosm »

papakias έγραψε:Εγώ παλαιότερα με το νιντζακι όταν θέλησα
να επισκευάσω μια μεγάλη ρωγμή στο fairing
μετά από προτροπή του ερμιδη πήγα στον Κινέζο.
Κόλλησε και έβαψε το πλαστικό και το αποτέλεσμα ήταν
τόσο καλό που με γυμνό μάτι διαφορά δεν καταλαβαινες.
Έβαλα ξανά και το αυτοκόλλητο ninja και το μηχανάκι ήταν σαν καινούργιο. Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά τσιμπάει λίγο.
Ο κινέζος είπε οτι δεν έρχεται με τοπικο. Γνώμη του ήταν ουτε καν να βαφτεί ολόκληρο το κομμάτι, αλλά να βαφτούνε όλα τα πλαστικά (χτυπημένα και μη).
Απάντηση