φρενα ερωτηση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από drmdtsap »

Καλημερα. Θελω να ρωτησω το εξης. η σταθμη των υγρων φρενων μπροστα εχει πεσει. μπορω να συμπληρωσω; επισης στην περιπτωση που θελησω να αλλαξω τακακια μονος μου ειναι ευκολη διαδικασια σε multi 1100; χρειαζεται να αφαιρεθει και ο μπροστα τροχος ή μονο οι δαγκανες; στην ενοτητα diy δεν βρικα κατι αναλογο. υπαρχει καποιος οδηγος; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
spyroszx
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 18:58
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από spyroszx »

Καλημέρα,η στάθμη των υγρών πέφτει λόγω φθοράς στα τακάκια,όσο τρώγονται,τοσο πέφτει η στάθμη. Αν συμπληρώσεις υγρά ,ίσως όταν κάνεις αλλαγή στα στα τακάκια να πρέπει να αφαιρέσεις υγρά. Δεν χρειάζεται να βγάλεις τροχό,αν τα αλλαξειςαζι με κάποιον που ξέρει ,θα το κανειςετα μόνος σου πολύ εύκολα,ίσως και στο youtube να βρεις βιντεάκι να σε καθοδηγήσουν,αλλά καλό θα ήταν να δεις liveκαποιον
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios" onclick="window.open(this.href);return false;
δεν πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ειμαι ελευθερος
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από motogppress »

ο τροχος δεν χρειαζεται να βγει, απλα να αφαιρεσεις προσεκτικα τις δαγκανες. μιας και θα κανεις τον κοπο, παρε και ενα σπρει καθαρισμου, η ακομη και με υγρο πιατων και οδοντοβουρτσα και κανε τις δαγκανες λαμπικο! προσοχη να μην πατησεις φρενο αφου βγαλεις τις δαγκανες γιατι θα βγουνε τα πιστονακια και θα γεμισεις λαδια φρενου.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από drmdtsap »

 και εγω αυτη την εντυπωση ειχα περι αφαιρεσης τροχου αλλα ειδα μερικους που τον αφαιρουσαν σε diy και απορρησα. ναι εννοειται οτι θα καθαρισω την δαγκανα με σπρευ καθαρισμου φρενων αλλα και θα βαλω αντιθορυβικη παστα στην πισω μερια των τακακιων. θα αφαιρεσω και λιγο υγρο φρενων καλου κακου απο το δοχειο, μηπως απο την πιεση των εμβολων που θα χρεαστει για να ερθουν στα ισα με την δαγκανα υπερχειλισει. εχει κανεις κατα νου καταστημα που μπορω να προμηθευτω τακακια-σπρευ-παστα-υγρο dot 4?Νοτια προαστια μενω.
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από alex.walnut »

Αν παστα εννοεις το γρασσο χαλκου εχω να σου δωσω. Χρειαζεσαι απειροελαχιστη ποσοτητα και ειναι κριμα να παρεις ολοκληρο σωληναριο
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από achilleas »

το πιο σημαντικο ειναι , οταν τελειωσεις με την αλλαγη των τακακιων και πριν ξεκινησεις,να πατησεις τη μανετα μεχρι τα τακακια να ξαναερθουν σε αποσταση επαφης με τους δισκους :wsmile:
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από drmdtsap »

alex.walnut έγραψε:Αν παστα εννοεις το γρασσο χαλκου εχω να σου δωσω. Χρειαζεσαι απειροελαχιστη ποσοτητα και ειναι κριμα να παρεις ολοκληρο σωληναριο
Σε ευχαριστω φιλε μου μονο που το προτεινες.
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από drmdtsap »

achilleas έγραψε:το πιο σημαντικο ειναι , οταν τελειωσεις με την αλλαγη των τακακιων και πριν ξεκινησεις,να πατησεις τη μανετα μεχρι τα τακακια να ξαναερθουν σε αποσταση επαφης με τους δισκους :wsmile:
Εννοειται...
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από drmdtsap »

Επισης κατι αλλο που θα ηθελα να σας ζαλισω. Μεχρι προτεινως δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα τακακια. Την τελευαια φορα που αλλαξα μου εβαλαν brembo(δεν ξερω τι υλικο επιλεχθηκε, ουτε ειδα ποτε συσκευασια ή παραστατικο με περιγραφη του ανταλλακτικου) με κοστος 47 ευρω το ζευγαρι αρα κοστος τετραδας 94 ευρω, βαλε και εργασια φτασαμε ευκολα στα 120-130(καπου εκει ηταν) ευρω(μονο για τακακια). Αφου χωρος, εργαλεια υπαρχουν και πιανουν στα χερια μου ειπα να ασχοληθω με τις απλες εργασιες συντηρησης της μοτοσυκλετας μου. Δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας, δοξα το θεο μου εχει φαει πολυ χρημα. Λατρευω ομως να ασχολουμε μαζι της, πχ την προηγουμενη εβδομαδα της εγκατεστησα τον DP συναγερμο και ασχοληθηκα με ευλαβεια τοση που δυσκολα θα την συναντουσα στον οποιοδηποτε μηχανικο-ηλεκτρολογο-συναγερμα... Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ουτε θα το παιξω ποτε μηχανικος. Ο καθε μηχανικος επενδυσε στον εαυτο του και στην επιχειρηση του και πρεπει να αμοιβεται οπως ολοι μας. Απλα τονιζω πως μ αρεσει να ασχολουμαι μαζι της το ιδιο οπως και οταν την οδηγω. Ετσι λοιπον επειδη ποτε δεν ειχα ασχοληθει με θεμα ανταλλακτικων εχω μπερδευτει λιγο με το υλικο των τακακιων. Οργανικα-μεταλλικα-κεραμικα-υβριδια μεταλλικων και οργανικων. Η χρηση που της κανω πια ειναι βολτα χαλαρη, καποιες φορες χρηση στην πολη ενω πιστα δεν μπαινω ποτε. Βρηκα τα Ferodo FDB2042ST που ειναι μεταλλικα σε αριστη τιμη ανα ζευγαρι. Εχετε αποψη περι αυτων; εχετε να προτεινετε κατι αλλο; θυμιζω μοτοσυκλετα Multistrada 1100. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Προσφατα εβαλα EBC μεταλλικα πισω στο 796.Τα εχω δουλεψει και σε αλλες μηχανες και ημουν ευχαριστημενος.

Ιδια τακακια πρεπει να φοραμε...FA244HH μπροστα και FA266HH πισω.Γυρω στα 30ευρω το σετ δηλαδη 90 για κομπλε μπρος πισω.Τα αντιστοιχα οργανικα γυρω στο 20αρικο.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από argy »

Έχω και εγώ μια απορία,αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Σήμερα την έβγαλα λίγο μια βολτιτσα μετά από καιρό,
και όταν σταμάτησα παρατήρησα στα πλαϊνά του
μπροστινού φτερού, και από τις δύο πλευρές,μια μαυρίλα από σκόνη σαν πούδρα!
Είναι σημάδι για αλλαγή τακάκια ?
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από Viper1 »

argy έγραψε:Έχω και εγώ μια απορία,αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Σήμερα την έβγαλα λίγο μια βολτιτσα μετά από καιρό,
και όταν σταμάτησα παρατήρησα στα πλαϊνά του
μπροστινού φτερού, και από τις δύο πλευρές,μια μαυρίλα από σκόνη σαν πούδρα!
Είναι σημάδι για αλλαγή τακάκια ?
Σημάδι ειναι να κοιτάξεις τα τακάκια σου τι πάχος έχει απομείνει . Η σκόνη που βλέπεις είναι φυσιολογική από την τριβή τακάκια με δίσκο
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από argy »

Πάντως η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά το βλέπω αυτό...
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από HackmaN »

Η σκόνη από τα τακάκια είναι ο κύριος λόγος που βρωμίζει ο εμπρός τροχός. Δεν είναι ανησυχητικό ούτε σχετίζεται με 'φαγωμένο' τακάκι.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από argy »

HackmaN έγραψε:Η σκόνη από τα τακάκια είναι ο κύριος λόγος που βρωμίζει ο εμπρός τροχός. Δεν είναι ανησυχητικό ούτε σχετίζεται με 'φαγωμένο' τακάκι.
Οκ Νίκο, ευχαριστώ :hibye:
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από Στεφ »

Παιδια καλημερα,

Γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο thread: Τα 1098S, πόσες διαφορετικου τύπου δαγκανες μονομπλοκ φοραγανε ?

Αν ξερεις κανεις...

Ευχαριστώ
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από fuzion »

δε νομιζω να φοραει καποιο 1098-1098s διαφορετικες απο αυτες:

BREMBO M4 MONOBLOC 100MM
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από HackmaN »

^Ισχύει. Όλα τα 1098-1198.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: φρενα ερωτηση

Δημοσίευση από Στεφ »

Ευχαριστώ
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Απάντηση