Καθυστέρηση στο σερβις

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
mental
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 18:35

Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από mental »

Καλησπέρα παιδιά..ηθελα να ρωτήσω τι περιθώριο υπάρχει για τα σέρβις.. Μιλάω για το monster 696 συγκεκριμένα... δηλαδη πχ το σέρβις των 36000 χλμ πειράζει αν γίνει στα 40000 ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από vagosm »

Ρισκάρεις την ακεραιότητα της μηχανης σου. Για ποιον λόγο να το κανεις αυτό; Αν δεν έχεις τα χρήματα αυτή την περίοδο αφήνεις την μηχανή στην άκρη και το κανεις μόλις τα μαζέψεις. Δεν είναι τυχαία τα νούμερα που ορίζει ο κατασκευαστής.

Υ.Γ. Έχεις ποστάρει την ίδια ερώτηση 3 φορές.
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από papakias »

Ρε συ τι ερώτηση είναι αυτή πραγματικά. Όταν ο κατασκευαστή ορίζει κάποια στάνταρ για κάθε μοτοσικλέτα, πάει να πει πως οφείλεις να τα τηρείς αν θελεις η μοτοσικλέτα σου να δουλεύει σωστά. Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις κάτι το κάνεις με δική σου ευθύνη. Είναι σαν να ρωτάω, παιδιά το μανουαλ λέει πίεση στα ελαστικά 30 με 32 psi αλλά εγώ θέλω να βάλω 36-40.Αν μου πουν όλα οκ και φάω τα μούτρα μου θα φταίνε οι άλλοι ?Δε ρωτάμε ρε παίδες τα αυτονόητα.
mental
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 18:35

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από mental »

Αδερφε δεν καταλαβες την ερωτηση η μαλλον δεν την διατυπωσα σωστα.τη συγκεκριμενη μηχανη σκοπευω να την αγορασω απο ενα αλλο παληκαρι.Ενω λοιπον στο εξουσιοδοτημενο που την πηγα για ελενχο μου ειπαν πως ειναι ΟΚ και χρειαζεται απλα το μεγαλο σερβις ,απο μονος μου εψαξα και ειδα στο μανουαλ πως το σερβις επρεπε να ειχε 3500 χλμ νωριτερα και συνεχιζει να χρησιμοποιειται ακομη.επειδη δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να επηρεαστει η λειτουργια της μηχανης απο αυτη την καθυστερηση ειπα να ρωτησω εδω.ειναι σοβαρος λογος αυτος να μην την αγορασω?
mental
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 18:35

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από mental »

συμφωνω μαζι σου..το θεμα ειναι πως ο ιδιοκτητης της μηχανης που σκοπευω να παρω το εχει κανει αυτο και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να γινει αυτη η αγορα τελικα, γιαυτο και μπηκα να ρωτησω εδω γτ δεν γνωριζω

υ.γ :ξερω για το repost ,παλευω τοση ωρα να τα σβησω και δεν το βρισκω
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από papakias »

Αν σου είπαν οι ειδήμονες οκ τότε προχώρα απλά φαινεται ότι το να καθυστερήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το σέρβις 3500 χιλιόμετρα δείχνει ότι δεν είναι και πολύ σχολαστικός,όταν παίρνεις μηχανάκι μετάχειρο πάντα παίρνεις ένα ρίσκο γιατί ακριβώς δεν ξέρεις τι χρήση έκανε ο προηγούμενος.Ζητα βιβλιαράκι με τα προηγούμενα σερβις και δες αν τα τηρούσε η γένικα έκανε όποτε γούσταρε. 696 παίζουν αρκετά δεν είναι σπάνιο μονστερ ,έχεις επιλογές.
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από motogppress »

mental έγραψε:Αδερφε δεν καταλαβες την ερωτηση η μαλλον δεν την διατυπωσα σωστα.τη συγκεκριμενη μηχανη σκοπευω να την αγορασω απο ενα αλλο παληκαρι.Ενω λοιπον στο εξουσιοδοτημενο που την πηγα για ελενχο μου ειπαν πως ειναι ΟΚ και χρειαζεται απλα το μεγαλο σερβις ,απο μονος μου εψαξα και ειδα στο μανουαλ πως το σερβις επρεπε να ειχε 3500 χλμ νωριτερα και συνεχιζει να χρησιμοποιειται ακομη.επειδη δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να επηρεαστει η λειτουργια της μηχανης απο αυτη την καθυστερηση ειπα να ρωτησω εδω.ειναι σοβαρος λογος αυτος να μην την αγορασω?
καλημερα, εαν η διαφορα στην τιμη του ειναι τετοια που να το κανει πιο προσιτο τοτε παρτο. το μινιμουμ ομως να ειναι 500 πιο φτηνο απ τα αλλα διαθεσιμα! κοιτα και για λαστιχα, φρενα, ιμαντες, βαλβιδες κλπ και ριξε κι αλλο την τιμη!
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από Ritsman »

Ποσες φορες εχει αλλαξει λαδια το μοτερ μεχρι τα 40.000?
3?
Εγω θα το σκεφτομουν καλα πριν το παρω, ή θα του εκανα κιαλλα παζαρια, με αφορμη του σερβις αλλα ο λογος θα ειναι οτι δεν εμπιστευομε ουτε τα αεροψυκτα Ducati ακομα και με τις τυπικες αλλαγες της Ducati ( το 696 δεν εχει ψυγειο λαδιου) ολα τα αλλα δεν θα εχουν θεμα για 3000 χλμ

δεν θελω να σε αποτρεψω, γνωμη μου ειναι
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καθυστέρηση στο σερβις

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Το οτι εχει κανει 3.500 χιλ περαν του σερβις λεει πολλα για τον ιδιοκτητη και γενικοτερα την νοοτροπια του.Αν ειναι ο αρχικος ιδιοκτητης,δηλαδη εχει κανει 40.000 χιλ στα χερια του μαλλον θα κοιταζα αλλου.

Τωρα αν ο προηγουμενος ηταν μερακλης και τα ειχε κανει ολα και απλα επεσε στα χερια του και εμεινε ασυντηρητο για καποιο διαστημα το κοιτας.Σιγουρα χρειαζεσαι περισσοτερες πληροφοριες για το τι εχει κανει και ποτε οποτε δες βιβλιο σερβις.

Δεν ειναι μονο το σερβις καθε 12.000 πρεπει να γινονται και αλλαγες λαδιων ενδιαμεσα και επισης ενα μηχανακι που φτανει 40.000,αναλογα την χρηση,η εχει χρειαστει η θα χρειαστει και αλλα πραγματα εκτος του βασικου σερβις οπως ρουλεμαν,σερβις στα πηρουνια,ενδεχομενος δισκοι συμπλεκτη,αλυσιδογραναζα κλπ.

Οποτε ειτε το κοιτας σε αρκετα χαμηλη τιμη ωστε να μπει ενα γενικο να κανει ενα reset το μηχανακι η κοιτας αλλου.696 παιζουν αρκετα.
Απάντηση