monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από motogppress »

καλημερα,

θα ηθελα εαν μπορειτε και γνωριζετε για τις κυριες διαφορες τα υυπερ και κατα μεταξυ των δυο μονστερ του 1000 και του 1100.

πλαισια, αναρτησεις, φρενα, ψαλιδι, κινητηρας κλπ ειναι διαφορετικα, ειναι ομως αλλο στην κυριολεξια μηχανακι ή κοντα στην αισθηση, χαρακτηρα του 1000?

αξιζει στο τελος της μερας η αλλαγη στο 1100?
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από HackmaN »

Για ποιο Monster 1000 μιλάμε; Του 2005;
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από dimirex »

Θυμάμαι που είχε πει ο μηχανικός μου όταν κυκλοφόρησε το 696 σε σχέση με το δικό μου S2R ότι οδηγικά δεν έχουν καμία σχέση!!!
Ε, και λογικά στο θέμα κινητήρα να περιμένεις καλύτερη ροπή...

Μετά είναι θέμα αισθητικής... αν σου αρέσει το καινoύργιο τότε σίγουρα παίρνεις ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι overall...
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από Ritsman »

Ουτε το 696 εχει σχεση με το 1100


motogppress έγραψε:
...... αξιζει στο τελος της μερας η αλλαγη στο 1100?
Δεν ξερω τι εστι 1000 αλλα..... ω! ναι αξίζει το 1100!!!
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από motogppress »

HackmaN έγραψε:Για ποιο Monster 1000 μιλάμε; Του 2005;
ναι εχω το 1000sie του 05, απλα προέκυψε και εχει ενα καταστημα σε εντελως στοκ κατασταση και καλη τιμη πιστευω ενα 1100 του 09 και εαν συμφωνησουμε στην τιμη μπορει να το ανταλλαξω.

εγω με το δικο μου 1000 δεν πολυβγαινω εκτος πολης, για μεγαλες βολτες κλπ δεν εχω ελευθερο χρονο, το οδηγω ομως σχεδον καθημερινα στη δουλεια-σπιτι.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από HackmaN »

Σίγουρα ένα δίκυκλο επόμενης γενιάς θα είναι κατά τι τεχνολογικά ανώτερο.
Περισσότερες πληροφορίες από τους κατόχους!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
DimST
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2012, 16:02
Gender: Male
Bike: ST4S
Other: Speed triple 900
Τοποθεσία: Athens, Greece
Επικοινωνία:

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από DimST »

Έχω οδηγήσει και τα δύο.

Στο τεχνικό κομμάτι οι μοτοσυκλέτες είναι ίδιες αλλά πάρα πολύ διαφορετικές ... αυτό το γνωρίζεις όμως οπότε μάλλον δε νομίζω να έχει νόημα συζήτησης.

Επί της οδήγησης η διαφορά είναι η μεγαλύτερη άνεση που έχει το καινούργιο (όχι απαραίτητα καλό). Το κλασσικό monster απο τα πρώτα 900 έως τα τελευταία s2r θυμίζει πιο πολύ supersport με τιμόνι, με μεγαλύτερη απόσταση απο το ρεζερβουάρ στο τιμόνι και συνολικά πιο "στημένη" θέση οδήγησης, το m1100 άλλαξε και έγινε πιο όρθιο, πιο άνετο, πιο μαλακό.

Αντιλαμβάνεσαι πως το τί θές εσύ δεν είναι απαραίτητα οτι το θέλω και 'γώ, απο την άλλη καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και την ανανέωση.
Για 'μένα το παλιό είναι καλύτερο για τα γούστα μου, μόνος τρόπος να το αποφασίσεις είναι να το κάνεις μια μικρή μικρή βόλτα και 'σύ αν μπορείς, ώστε να αποφασίσεις.

Αν θές βάλε και στην εξίσωση πως το παλιό monster αισθητικά δε γερνάει με τίποτα, είναι ξεκάθαρα future classic. Έσωσε και την εταιρία ένα φεγγάρι. :glimpse:

:hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Ημερα με τη νυχτα οι διαφορες..ο αδερφος μου εχει 620 και εγω 796 και τα οδηγω και τα 2 καθημερινα.Αν εξαιρεσεις τους μικροτερους κινητηρες,πλαισιο και στησιμο ειναι ιδια με τα αντιστοιχα 1000 κ 1100.

Το 2ης γενιας ειναι αισθητα πιο ελαφρυ,καλυτερα φρενα,στριβει γρηγορα λογω καλυτερης γεωμετριας κ βαρους και μπορω να πω ειναι και πιο ανετο στα ποδια αν εισαι ψηλος (στο 620 ειναι λιγο ψηλα τα πατακια του).

Τα μονα μειον που μπορω να πω ειναι οτι δεν γουσταρει δικαβαλο και γενικα το δευτερο ατομο ειναι πολυ αβολα ενω στο 620 δεν εχω προβλημα και οτι η λειτουργεια του κινητηρα ειναι λιγο δυστροπη στις χαμηλες στροφες λογω euro3.

Αν καταργησεις βαλβιδα εξατμισης,o2 sensors και βαλεις κανα τελικο θα δουλεψει πολυ καλυτερα.Εμενα ειναι μαμα και πασχει λιγο μεχρι τις 3.000.
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από motogppress »

DimST έγραψε:Έχω οδηγήσει και τα δύο.

Στο τεχνικό κομμάτι οι μοτοσυκλέτες είναι ίδιες αλλά πάρα πολύ διαφορετικές ... αυτό το γνωρίζεις όμως οπότε μάλλον δε νομίζω να έχει νόημα συζήτησης.

Επί της οδήγησης η διαφορά είναι η μεγαλύτερη άνεση που έχει το καινούργιο (όχι απαραίτητα καλό). Το κλασσικό monster απο τα πρώτα 900 έως τα τελευταία s2r θυμίζει πιο πολύ supersport με τιμόνι, με μεγαλύτερη απόσταση απο το ρεζερβουάρ στο τιμόνι και συνολικά πιο "στημένη" θέση οδήγησης, το m1100 άλλαξε και έγινε πιο όρθιο, πιο άνετο, πιο μαλακό.

Αντιλαμβάνεσαι πως το τί θές εσύ δεν είναι απαραίτητα οτι το θέλω και 'γώ, απο την άλλη καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και την ανανέωση.
Για 'μένα το παλιό είναι καλύτερο για τα γούστα μου, μόνος τρόπος να το αποφασίσεις είναι να το κάνεις μια μικρή μικρή βόλτα και 'σύ αν μπορείς, ώστε να αποφασίσεις.

Αν θές βάλε και στην εξίσωση πως το παλιό monster αισθητικά δε γερνάει με τίποτα, είναι ξεκάθαρα future classic. Έσωσε και την εταιρία ένα φεγγάρι. :glimpse:

:hibye: :hibye:
ευχαριστω Δημητρη μου, αυτος ειναι και ο λογος που ρωτω. θα το οδηγησω και το νεο σιγουρα και θα καταλαβω αμεσως εαν αξιζει να αλλαξω το δικο μου. στο κατω κατω να πω και κατι για το 1000 ειναι οτι ηταν πραγματικη αποκαληψη για μενα, δλδ δεν περιμενα να ειναι τοσο καλο γενικα. οταν ειχα κανει σερβις τις αναρτησεις το ειχα παρει μαζι με το 999r μου στην πιστα και δουλεψα λιγο στο σεταρισμα του και ηταν μια σκετη απολαυση. η οδηγηση στην πολη δεν ειναι και ιδιαιτερο προβλημα παλι στα 15-20 λεπτα που θελω να φτασω στον προορισμο μου. κατι που με προβληματιζε ιδιαιτερα τον πρωτο καιρο ειναι οι αρκετα μακριες σχεσεις του κιβωτιου, αλλα με τον καιρο το συνηθησα.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από motogppress »

wheelsdeal έγραψε:Ημερα με τη νυχτα οι διαφορες..ο αδερφος μου εχει 620 και εγω 796 και τα οδηγω και τα 2 καθημερινα.Αν εξαιρεσεις τους μικροτερους κινητηρες,πλαισιο και στησιμο ειναι ιδια με τα αντιστοιχα 1000 κ 1100.

Το 2ης γενιας ειναι αισθητα πιο ελαφρυ,καλυτερα φρενα,στριβει γρηγορα λογω καλυτερης γεωμετριας κ βαρους και μπορω να πω ειναι και πιο ανετο στα ποδια αν εισαι ψηλος (στο 620 ειναι λιγο ψηλα τα πατακια του).

Τα μονα μειον που μπορω να πω ειναι οτι δεν γουσταρει δικαβαλο και γενικα το δευτερο ατομο ειναι πολυ αβολα ενω στο 620 δεν εχω προβλημα και οτι η λειτουργεια του κινητηρα ειναι λιγο δυστροπη στις χαμηλες στροφες λογω euro3.

Αν καταργησεις βαλβιδα εξατμισης,o2 sensors και βαλεις κανα τελικο θα δουλεψει πολυ καλυτερα.Εμενα ειναι μαμα και πασχει λιγο μεχρι τις 3.000.
απο βδομαδας θα το δοκιμασω το 1100 και θα δειξει αν αξιζει για τον σκοπο που το θελω να αλλαξω το δικο μου. το 1100 που βρηκα ειναι του 09 στοκ και δεν πιστευω να εχει γινει καποιο μεγαλο σερβις, ιμαντες κλπ 8 χρονων ειναι ασχετα με τα 7000 χλμ μονο που εχει! οποταν θα πρεπει να υπολογισω και ενα μεγαλο σερβις-λαστιχα-αναρτησεις-φρενα επιπλεον.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από Ritsman »

Δυσκολο να μην σου αρεσει και το 1100 :))
Ειναι και αυτο απολαυστικο, ακομα και τωρα μετα απο χρονια αν το γραπωσω και ειμαι χαλαρος ψαχνομαι να μην μου φειγει απ τα χερια
Στην πιστα, αν και ημουν επιφυλακτικός, ένιωσα οτι με εκανε μάγκα και οτι ειχε να μου δώσει κι άλλο. Τα φρενα του σε συνδυασμό με ενα καλό λάστιχο δεν θα σε προδωσουν ποτε,
Τις ανάρτησεις του εγω την εχω στα σκληρά γιατι το νιώθω καλύτερα έτσι, εσυ σαν πιο έμπειρος ισως να εκμεταλλευοσουν περισσότερο τις ohlins απο το 1100s οχι οτι τις εχει και τοσο ανάγκη.
Απο εμφανηση, νταξει, μωλις το δεις με κοντή βαση πινακιδας και τις τερμι θα το ερωτευθεις.
Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν μπορεις να κρεμαστεις καλα απο το τεποζιτο για να πλαγισεις, εγω τουλάχιστον, καταταλλα το μηχανακι μπορεί και στρίβει αψογα και εύκολα. Ατομο που με ειχε δει με το 696, μετα πανω στο 1100 μου ελεγε οτι εχα βελτιωθεί πολυ στο στρίψιμο και σε αυτο με βοηθησε ολη η συμπεριφορά του σαν μηχανάκι.
Μην σε απασχολεί η θεση οδήγησης, ξερω οτι η Ducati εκανε τη 2η γενεα πιο ανετη απο την πρώτη αλλα δεν ειναι λιγοτερο επιθετικη κατα τι γνωμη μου.
Αλλαξε του τη σέλα αν ειναι η μαμά με την Performance ειναι πιο ανετη για την "οικογενια"..... και βαλε τερμι κιτ γιατι εχει και μαμω τους ηχους
Καλες απολαυσεις ειναι εγγυημένες :thumbsup:
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Το m1100 θα το γουσταρα ΑΝΕΤΑ και εγω αντι για το δικο μου...
Νομιζω το λεω απο τοτε που βγηκαν τα m796/1100,
Χρονια δηλ..

Επομενη γενια μοτοσυκλετα, καλυτερο σε ολα πιστευω πως ειναι.

Οκ η πρωτη γενια εμφανισιακα και εμενα μου αρεσει περισσοτερο αλλα μου αρεσουν βεβαια και οι επομενες..
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από HackmaN »

^S4R ρε φίλε είναι δύναμη/ιστορία/απόδοση/πόλεμος! :shock:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: monster 1000 vs 1100 διαφορες, υπερ-κατα

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Ταμαμ ειναι και το 1100 Νικο.. :wsmile:
Απάντηση