Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Μακρυά από μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DUCAddicTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 17:09
Gender: Male
Bike: 1098S

Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από DUCAddicTI »

Καλησπέρα σε όλους (και καλή χρονιά),

Έχω ενα 848 Ducati 2008 και έχασα και τα 2 κλειδιά (μεγάλη ιστορία). Έχω την code card με τους κωδικούς (Μηχανικό και ηλεκτρονικό).
Επειδή έχω διαβάσει διάφορα και έχω μπερδευτεί, τι από τα παρακάτω ισχύει για τα κλειδιά και το "πάντρεμά" τους με το immo.

Βλέπω στο ebay "Ducati" κλειδιά με 7€ (άκοπα) και έχω τον μηχανικό κωδικό να τα κόψω (θεωρητικά).
Πήγα σε ενα κλειδαρά και του είπα να μου κόψει ένα "απλο" κλειδί (να δω εαν θα ταιριάξει με τις κλειδαριές στη μηχανη) και ΑΝ ναι να παραγγείλω ένα απο ebay, να το κόψω και να το "παντρέψω" με τη διαδικασία που έχει στο manual. To κλειδί που μου έκοψε δεν ταιριάζει με καμία κλειδαριά :angry3: .

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό; Χάνω κάτι στη διαδικασία; :mmm:
Διαφορετικά,
Βρήκα ένα κλειδαρά και μου λεει να του στείλω 1.το κοντέρ, 2.την κλειδαριά της μίζας (γιατι του είπα οτι με τον κωδικο ο συνάδελφος δεν εβγαλε ακρη), 3.την κάρτα (code card), 150€ και 1-2 μέρες για να τα ετοιμάσει.

Θα ήθελα την γνώμη σας
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
I love crazy...! You?! :baby:
Άβαταρ μέλους
papakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Μαρ 2017, 19:08
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Daytona 675

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από papakias »

O έυκολος τρόπος απο όσο γνωρίζω είναι εφόσον έχεις ένα γνήσιο κλειδί και την code
card να προγραμματίσεις ένα δεύτερο.Τώρα αν έχεις χάσει και τα 2 κλειδιά,μήπως θα ήταν καλύτερα
να απενεργοποιήσεις το immobilazer?H code card απο μόνη της σου δίνει απλά κάποιους κωδικούς
μπορείς να τους έχεις αποθηκευμένους και στο κινητο σου που λέει ο λόγος.Τέσπα ελπίζω να μη χρειαστει να πληρώσεις πολλά.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από Raf »

Πριν κανεις οτιδηποτε κανε ενα κοπο και ρωτα στην αντιπροσωπεια αν με τον αριθμο πλαισιου μπορεις να παραγγειλεις κλειδι.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Αν εχεις τον αριθμο πλαισιου-το βιβλιο της μηχανης τον γραφει-
μαζι με τους κωδικους που εχεις,στειλε mail στην ντουκατι ιταλια και θα σου φτιαξουν και θα σου στειλουν κατευθειαν κλειδι.
απλο ειναι,μην παιδευεσαι και ξοδευεσαι αδικα.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από Raf »

Λοιπόν.
Παραγγέλνεις άκοπο κλειδί από μαμά.
Πας τον αφαλό σε κλειδαρα να στο κόψει και μετά με την κάρτα που έχεις προγραμματίζεις το κλειδί από το μενού του κοντέρ.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
DUCAddicTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 17:09
Gender: Male
Bike: 1098S

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από DUCAddicTI »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας!!! :urock:

Raf έγραψε:Λοιπόν.
Παραγγέλνεις άκοπο κλειδί από μαμά.
Πας τον αφαλό σε κλειδαρα να στο κόψει και μετά με την κάρτα που έχεις προγραμματίζεις το κλειδί από το μενού του κοντέρ.
Σωστός για τον αφαλό γιατί με τον "κωδικό κοπής" ο κλειδαράς δεν βγάζει άκρη. "Λάθος μάλλον έκανε το εργοστάσιο", λεει. Είχε και εμπειρία από γραμμή παραγωγής με παραδείγματα.....τεσπα ας μη λεω μεγάλες κουβέντες.

Θα του πάω τον αφαλό από Δευτέρα, να μου βγάλει ένα κλειδί "απλό", να τσεκάρω τον κωδικό σε immobilizer override mode και θα προχωρήσω σε αγορά κλειδιών (2) για να τα προγραμματίσω, συμφωνα με το manual, χρησιμοποιώντας τον κωδικο της κάρτας

Μαμά= Αντιπροσωπεία ή Ιταλία ;;
Αν το 2ο, ξέρεις κάποιο τρόπο επικοινωνίας;;
dimos IT'S HORNY NOW έγραψε:Αν εχεις τον αριθμο πλαισιου-το βιβλιο της μηχανης τον γραφει-
μαζι με τους κωδικους που εχεις,στειλε mail στην ντουκατι ιταλια και θα σου φτιαξουν και θα σου στειλουν κατευθειαν κλειδι.
απλο ειναι,μην παιδευεσαι και ξοδευεσαι αδικα.
Όντως η λύση σου είναι πολύ δελεαστική. Δυστυχώς, μόνο αντιπροσώπους βρίσκω στο site. Έχεις υπ' όψιν σου κάτι πιο συγκεκριμένο;;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδες!!! :thanks: :thanks: :thanks:
I love crazy...! You?! :baby:
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 16:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από teo2807 »

Η ασφάλεια μου (δεν λεω ποια ειναι μην κανω διαφημιση) εχει κάλυψη για απωλεια κλειδων!!
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από argy »

Σου εύχομαι να ξεμπερδεψεις σύντομα!
Επίσης συμπλήρωσε αυτήν τη φόρμα :

http://m.ducati.com/company/contact_us/ ... m/index.do" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

teo2807 έγραψε:Η ασφάλεια μου (δεν λεω ποια ειναι μην κανω διαφημιση) εχει κάλυψη για απωλεια κλειδων!!
Ναι,υπαρχει εταιρια που καλυπτει την απωλεια κλειδιων με ενα ποσο 200-400€.
Δες λοιπον εαν εχεις και εσυ αυτην την καλυψη στο ασφαλιστηριο συμβολαιο σου.
Για επικοινωνια που σου λεω,τι πιο απλο-ducati.com!

Φιλε μου,γιατι να ξηλωνεις την μοτοσυκλετα σου και να ασχολεισαι με μαστορια?
Παιρνεις το εργοστασιο,τους δινεις τα στοιχεια και σου στελνουν το κλειδι-ποσο πιο απλο?
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από Raf »

Με αριθμο πλσισιου ιδιο κλειδι απ οτι ρωτησα σε εξουσιοδοτημενο δεν βγαινει.Μονο μαμα κλειδι ακοπο.
Το παραγγελνεις απο εδω οχι απο ιταλια και σε 2 μερες το χεις.
Απο αντιπροσωπεια η απο το hellinservice002 του Νταη.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
originalistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:13
Gender: Male
Bike: SS800

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από originalistas »

Επειδη εχω παθει την ιδια νιλα δηλαδη εχασα και τα 2 κλειδια και εχω τη καρτα με τους κωδικους μηπως μπορεις να με διαφωτισεις τι εκανες τελικα και βρηκες ακρη..Ειπα να ξεθαψω αυτο το thread απο το να ξεκινησω καποιο καινουριο..Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
kokobill
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 10:11
Gender: Male
Bike: ST4S
Other: Yamaha FaZer8

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από kokobill »

Πρόσφατα μετά από παρατεταμάνη βριχή με άφησε το 848 χωρίς να παίρνει μπροστά με immobilizer error οπότε ταυτόχρονα έψαξα και το θέμα των κλειδιών. Στηα παλιότερα μοντέλα (με κόκκινο master κλειδί), μπορείς να αγοράσεις ένα blank key, να κόψεις αντίγραφο και να το προγραμματίσεις χρησιμοποιόντας το κόκκινο κλειδί. Στα νεότερα μοντέλα (με κάρτα) επικοινωνείς με την αντιπροσωπεία και ζητάς αντίγραφο του κλειδιου με τον digital code και τον mechanical code. Μπορεί φυσικά να υπάρχει και τρόπος να το κάνεις μόνος σου αγοράζοντας κλειδί απο ebay πχ αλλά δεν νομίζω να έχει ιδιέταιρη διαφορά στο κόστος και επιπλέον χρειάζεται χρόνο οπότε... Αν το κάνεις πάντως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ενημέρωσε να έχουμε μια εικόνα του κόστους.
originalistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:13
Gender: Male
Bike: SS800

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από originalistas »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου..Λοιπον πηρα την αντιπροσωπεια της ducati στη καλλιροης και μου ειπανε τα κερασιατικα..Χρειαζεται να αλλαξω τη κλειδαρια της μηχανης(200ευρω + τα εργασιακα!)Αρα αποτι καταλαβα η υπαρξη της καρτας στη περιπτωση μου που δεν εχω κανενα απτα 2 κλειδια εχει να κανει με το immobilizer..Τεσπα θα ηθελα να με διαφωτισετε αν γνωριζετε κατι παραπανω η να μου προτεινετε κατι αλλο..Ευχαριστω εκ των προτερων!
Νοιωθω πως εχω μπλεξει και πρεπει να τα σκασω για να βρω ακρη..
Άβαταρ μέλους
kokobill
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 10:11
Gender: Male
Bike: ST4S
Other: Yamaha FaZer8

Re: Απώλεια ολων των κλειδιών (έχω code card)

Δημοσίευση από kokobill »

Καλημέρα (αν και παίζει να μην είναι τόσο καλή για σένα)

Αρχικά σκέψου ότι θα πρέπει να λύσεις το θέμα τάπα ρεζερβουάρ και κλειδαριά σέλας οπότε το κόστος σου θα είναι κάμποσο παραπάνω απο 200 ευρώ ή εναλλακτικά παίρνεις αγωνιστική τάπα βενζίνης και "σπάς" την κειδαριά της σέλας να ανοίγει με οποιοδήποτε κλειδί. (BTW για τί μοντέλο μιλάμε εδώ)

Για να λειτουργήσει το μοτό με το immo χρειάζεται αρχικά ενα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ και ΚΟΜΜΕΝΟ κλειδί (ή ένα απλό ΚΟΜΜΕΝΟ κλειδί και την παρακάτω διαδικασία https://www.manualslib.com/manual/84915 ... ml?page=76" onclick="window.open(this.href);return false;)

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με Ιταλία, να εξηγήσεις την κατάσταση και να διευκρινήσεις εάν μπορεί να φτιαχτεί ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ και ΚΟΜΜΕΝΟ κλειδί με τους δύο κωδικούς της κάρτας. Νομίζω ότι το digital code είναι για τον προγραμματισμό και το mechanical code για το κόψιμο του κλειδιού. (https://www.ducati.ms/threads/mechanica ... de.164385/" onclick="window.open(this.href);return false;)

Σε περίπτωση που δεν μπορείς να βρείς ένα τέτοιο κλειδί θα μπορούσες:
Να "σπάσεις" τον αφαλό και να ανοίγει με οποιοδήποτε κλειδί και να ξεπερνάς το immo χειροκίνητα όπως περιγράφεται παραπάνω (bad idea)
Να ζητήσεις απο κάποιον κλειδαρά τρελό τσακάλι να ανοίξει τον αφαλό, να βρεί πώς πρέπει να κοπεί το κλειδί (το σχήμα του δλδ και το προφίλ του, είτε να βρείς το προφίλ του από κάποιο όμοιο μοντέλο) να σου κόψει ένα προσωρινό κλειδί που θα το χρησιμοποιείς για το μοτό (αφαλός, τάπα, σέλα) και θ ακάνεις ovveride το immo χειροκίνητα, να παραγγείλεις ενα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΑΚΟΠΟ κλειδί από το εργοστάσιο, και να το κόψεις στο σχήμα του προσωρινού σου.

Γι αυτό ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε το μοτό με ένα κλειδί μόνο ή ακόμα αν θες να είσαι παρανοικός σαν εμένα φωτογραφίζεις το κλειδί για να έχεις στο περίπου το σχήμα του.

Ενημέρωσε παρ όλα αυτά γιατί είμαι κι εγώ πολύ περίεργος...
Απάντηση