Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από PanosI »

Μετά από πολύ ψάξιμο και διαβάζοντας το φόρουμ είχα σχεδόν καταλήξει οτι η πρώτη μου Ducati , θα είναι η 1200S, το πολύ διετίας, με όσο το δυνατόν λιγότερα χιλιόμετρα και σε κάθε περίπτωση κάτω απο 10.000 χλμ.

Είχα καταλήξει οτι δεν πρόκειται να (ξανα)λουστώ την σκληρή υποτίμηση ενός καινούργιου οχήματος.

Κι εκεί που όλα έβαιναν καλώς και περίμενα να συναντήσω το αντικείμενο του πόθου μου, ξαφνικά πέφτω επάνω στην 1260S.

Επειδή είμαι πολύ χαλαρός με την χρήση των μοτό μου, δεν παίρνω τα βουνά, δεν ξύνω γόνατα, δεν κυνηγάω το μηχανάκι και μεγαλώνοντας το εσωτερικό μου φρένο έχει γίνει τεράστιο, όταν διαπίστωσα οτι ο νέος κινητήρας έχει γίνει βούτυρο στις χαμηλές και στις μεσαίες στροφές (άρα τέλειος για χαλαρές τσάρκες που είναι το στοιχείο μου), ψάρωσα !

Εδώ η βοήθεια σας, ειδικά όσων έχουν 1200S απο 2016 και μετά, ειναι υπερπολύτιμη.

Μένω στο αρχικό μου πλάνο (με ~ 16.000 € μετρητά) ή πάω για 1260S (και να πιω το πικρό ποτήρι των ~21.800 €) ; :whistling:

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια εκ των προτέρων ! :)
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από cronos »

Αδερφέ πάρε αυτό που σου σηκώνει το τσουτσούνι.Οτι και να σου γράψουμε εδώ είναι να 'χαμε να λέγαμε.Ασε που δεν παίζει ακόμα 1260 στο φόρουμ αν δεν κάνω λάθος :hibye:
vagourman
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2017, 20:08
Gender: Male

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από vagourman »

Καλησπέρα ,

Λογικά τώρα θα αρχίσουν τα τεστ drive του 1260.
Έχοντας το 1200 dvt του '15 μπορώ να πω ότι και αυτό μια χαρά τσουλαει στις χαμηλές μεσαίες .Το dvt έχει εξαλείψει σκορτσαρισματα κτλ .Για μένα κάποιος που ευχαριστιεται το τελευταίο 1200 , δεν έχει λόγο να πάει στο καινούριο. Βέβαια ούτε εγώ έχω καβαλήσει το 1260 ακόμα.
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από kokkinos1 »

Καλημέρα :hibye: ποιο είναι πιο καλό δεν ξέρω :glimpse: αλλά μια παροιμία λέει το καινούργιο πράγμα είναι άλλο πράγμα :)) :))
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από ninja »

Κατα την δικη μου γνωμη ασε το 1260 που ειναι πολυ καινουργιο, να βγαλει και τις παιδικες του αρρωστιες και παρε ενα του 2016 που λες που να ξερεις οτι ειναι και σουπερ ετοιμο για ολα! Ουτε στρωσιμο, ουτε τπτ. ;)
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από zapatistas »

Μια απο τις διαφορές του 1260 είναι το μεγαλύτερο μεταξόνιο, πράγμα που το κάνει πιο "βαρύ" και δυσκίνητο σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Ουσιαστικά έτσι όπως το είδα εγώ είναι σαν να χάνει λίγο απο τον sport χαρακτήρα του. Το γράφω αυτό για να έχεις πιο πολλους λόγους να αποφασίσεις. :mrgreen:
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από PanosI »

cronos έγραψε:Αδερφέ πάρε αυτό που σου σηκώνει το τσουτσούνι.Οτι και να σου γράψουμε εδώ είναι να 'χαμε να λέγαμε.Ασε που δεν παίζει ακόμα 1260 στο φόρουμ αν δεν κάνω λάθος :hibye:

Το θέμα (κι αυτό που ψάχνω) είναι, αν οι αλλαγές στο τρίτης γενιάς μηχανάκι, αξίζουν τα λεφτά τους στην πράξη. Στην ουσία ο κινητήρας και τα γκατζετοηλεκτρονικά, γιατί σε οτι φαίνεται στο μάτι το μηχανάκι δεν έχει διάφορες απο το δεύτερης γενιάς.
vagourman έγραψε:Καλησπέρα ,

Λογικά τώρα θα αρχίσουν τα τεστ drive του 1260.
Έχοντας το 1200 dvt του '15 μπορώ να πω ότι και αυτό μια χαρά τσουλαει στις χαμηλές μεσαίες .Το dvt έχει εξαλείψει σκορτσαρισματα κτλ .Για μένα κάποιος που ευχαριστιεται το τελευταίο 1200 , δεν έχει λόγο να πάει στο καινούριο. Βέβαια ούτε εγώ έχω καβαλήσει το 1260 ακόμα.

Αυτό κι εγώ ελπίζω να γίνει σύντομα. Να ακούσω γνώμες απο παιδιά, όπως η δικιά σου, που έχουν ήδη το 1200 και με μια απλή βόλτα θα καταλάβουν αμέσως τις διαφορές του 1260.
kokkinos1 έγραψε:Καλημέρα :hibye: ποιο είναι πιο καλό δεν ξέρω :glimpse: αλλά μια παροιμία λέει το καινούργιο πράγμα είναι άλλο πράγμα :)) :))

Εννοείται !
Αλλά άλλες φορές αξίζει το παραπάνω ποσό και το σοκ της απότομης απομείωσης της αξίας της μοτό, άλλες φορές όμως όχι.
ninja έγραψε:Κατα την δικη μου γνωμη ασε το 1260 που ειναι πολυ καινουργιο, να βγαλει και τις παιδικες του αρρωστιες και παρε ενα του 2016 που λες που να ξερεις οτι ειναι και σουπερ ετοιμο για ολα! Ουτε στρωσιμο, ουτε τπτ. ;)

Χαχα, καλά τα λες με την μόνη προϋπόθεση να ειναι ο πρώτος ιδιοκτήτης χαλαρός και τυπικός σαν εμένα κι οχι κάποιος που έβαλε κατευθείαν sport mode και απενεργοποίησε το wheelie control :wsmile:

zapatistas έγραψε:Μια απο τις διαφορές του 1260 είναι το μεγαλύτερο μεταξόνιο, πράγμα που το κάνει πιο "βαρύ" και δυσκίνητο σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Ουσιαστικά έτσι όπως το είδα εγώ είναι σαν να χάνει λίγο απο τον sport χαρακτήρα του. Το γράφω αυτό για να έχεις πιο πολλους λόγους να αποφασίσεις. :mrgreen:

Αυτό είναι το ζητούμενο για μένα. Το μηχανάκι να γίνει όσο το δυνατόν πιο φιλικό και ήρεμο για αστική χρήση ενώ στα ψηλά να διατηρήσει την "αγριάδα" του.



Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας :cheers:
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από PanosI »

Ας βάλουμε και καμία φωτό από την ομορφιά, γιατί βαριέμαι να γράψω χίλιες λέξεις :innocent2:


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από PanosI »

Μπήκε στην εξίσωση και το τεθωρακισμένο ! Ω ρε (γλυκά) βάσανα :whistling:


Image
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από PanosI »

Λοιπόν στις συχνές πυκνές βόλτες μου στην Ducati για να χαζεύω τις μοτό, ήμουν εξαιρετικά τυχερός κι έπεσα επάνω σ' ένα παλικάρι που είχε φέρει την κόκκινη 1200S του και παραλάμβανε μία αστραφτερή κόκκινη 1260S.

Αφού του ευχήθηκα τα καλορίζικα και πολλά όρθια χιλιόμετρα, του ζήτησα του τηλέφωνό του, του εξήγησα το δίλημμά μου, μιας και είναι ο μοναδικός που μπορεί να μου δώσει πραγματική απάντηση, έχοντας σχεδόν 25.000 χλμ στο παλαιό μοντέλο και αρχίζοντας να βάζει χλμ στο νέο μοντέλο και του είπα ότι σε κανά μήνα θα τον πάρω τηλέφωνο να μου πει την γνώμη του για τις χαμηλές και τις μεσαίες στον νέο κινητήρα σε σχέση με τον παλαιό.

Στα στοιχεία που ανακοινώνει η Ducati, υπάρχει 18% και πάνω αύξηση στην ροπή από ήδη τις 3.500 έως τις 6.000 στροφές (εκεί που το 1200 κάνει μεγάλη κοιλιά) και θέλω να δω αυτό πως αντικατοπτρίζεται σε πραγματικές συνθήκες σε αστική χρήση.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από mycolnago »

φίλε Πάνο, πιστεύω οτι αν η διαφορά στο Budget σου είναι της τάξης των 5000-6000 €, να πάρεις καινούργιο, να βάλεις ενα τραπεζικό δάνειο δεν είναι τυχαίο οτι τα κυβικά "δίνουν" πάντα αυτό που λείπει......

θα το παντρευτείς το εργαλείο.....παρ το new....

μεταχειρισμένα έχουν απο 11000 και καινούργιο εχει 15000 € το 1200...

το 1260 εχει κανα 20 αρι χιλιάρικα?

αν πας σε μεταχειρισμένο ψαξτο , πιστεύω θα βρείς κατι καλό στο car εχει και 2015 μοντέλα με πολύ καλές τιμές.. :hi:
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από gonzo »

14000 κουτα εχει το 950 ρε τρελε..
παρε το καινουριο καλυτερα
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Φιλε Πανο αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις κουτα μηχανακι και μαλιστα νεο μοντελο μην το σκεφτεσαι καν.Οπως και να εχει,οτι και παιδικες αρρωστιες να βγαλει το 1260 ξερεις με σιγουρια οτι δεν εχουν γινει καγκουριες/ταρζανιες απο προηγουμενο ιδιοκτητη και εχεις μια γεματη εγγυηση για οτι προκυψει.

Απο την αλλη 16.000 ειναι ενα καλο budget για μεταχειρισμενο 1200 και σου μενουν και τα 5.000 να τα φας σε ταξιδια,βενζινες,π@@τανες η οπου αλλου γουσταρεις.

Και επειδη το χαζευα και εγω δες το και στο γκρι με χρυση ζαντα.

Image
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Δημοσίευση από PanosI »

mycolnago έγραψε:φίλε Πάνο, πιστεύω οτι αν η διαφορά στο Budget σου είναι της τάξης των 5000-6000 €, να πάρεις καινούργιο, να βάλεις ενα τραπεζικό δάνειο δεν είναι τυχαίο οτι τα κυβικά "δίνουν" πάντα αυτό που λείπει......

θα το παντρευτείς το εργαλείο.....παρ το new....

μεταχειρισμένα έχουν απο 11000 και καινούργιο εχει 15000 € το 1200...

το 1260 εχει κανα 20 αρι χιλιάρικα?

αν πας σε μεταχειρισμένο ψαξτο , πιστεύω θα βρείς κατι καλό στο car εχει και 2015 μοντέλα με πολύ καλές τιμές.. :hi:
gonzo έγραψε:14000 κουτα εχει το 950 ρε τρελε..
παρε το καινουριο καλυτερα
wheelsdeal έγραψε:Φιλε Πανο αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις κουτα μηχανακι και μαλιστα νεο μοντελο μην το σκεφτεσαι καν.Οπως και να εχει,οτι και παιδικες αρρωστιες να βγαλει το 1260 ξερεις με σιγουρια οτι δεν εχουν γινει καγκουριες/ταρζανιες απο προηγουμενο ιδιοκτητη και εχεις μια γεματη εγγυηση για οτι προκυψει.

Απο την αλλη 16.000 ειναι ενα καλο budget για μεταχειρισμενο 1200 και σου μενουν και τα 5.000 να τα φας σε ταξιδια,βενζινες,π@@τανες η οπου αλλου γουσταρεις.

Και επειδη το χαζευα και εγω δες το και στο γκρι με χρυση ζαντα.

Image


Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για την βοήθεια σας στον προβληματισμό μου.

Όπως είπα και στην αρχή, είχα αποφασίσει να μην ξαναφάω το χτύπημα του αρχικού αγοραστή σε καινουργιο μεταφορικό μέσο.

Δυστυχώς όμως, έπεσα στην κυκλοφορία του 1260S, που όπως και να το κάνουμε από κινητήρα και ηλεκτρονικά είναι σε άλλο επίπεδο από τα 1200αρια.
Περιμένω και την γνώμη από ιδιοκτήτη και του 1200 αλλά και του 1260 (όταν θα έχει βάλει αρκετά χιλιόμετρα στο 1260), για να πάρω τελική απόφαση.

Ωραίο και το volcano grey αλλά η επιλογή μου θα ειναι το κατακόκκινο. Ο άμεσος επόμενος χρωματισμός που μου αρέσει ειναι το phantom grey/white silk του εντουρο.
Vasil_akis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ 16 Αύγ 2017, 20:36
Gender: Male
Bike: Monster 696

Ανάμεσα σε 1200s και 950

Δημοσίευση από Vasil_akis »

Καλησπέρα σε όλους.... είμαι κάτοχος ενός MTS1000ds 2003. Θελω την γνώμη σας και την βοήθεια σας. Σκέφτομαι να πουλήσω το μουλτι μου απλά είμαι σε δίλημμα καθώς εχω βρεθεί μπροστά σε μια καλη ευκαιρία για ενα MTS1200s του 2011 με 24.000 χλμ με αρκετά έξτρα, ή να προτιμήσω ενα καινούργιο MTS950....... σίγουρα ενα εμπόδιο ειναι τα κάτι απο 5000€ παραπάνω αλλά το καινούργιο ειναι κίνητρο απο μονο του... :zep: :zep: :whistling:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από HackmaN »

Έχουμε πει. Ο προσανατολισμός του 950 είναι πιο touring και πιο off, μιας και είναι ένα συνονθύλευμα από MTS 1200 και MTS Enduro.
Oπότε η τελική σου απόφαση, αν παραγνωρίσουμε το budget, εναπόκειται στο τί χρήση θες να κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Vasil_akis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ 16 Αύγ 2017, 20:36
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από Vasil_akis »

Μένω Κρήτη για τα εντός πόλης χρησιμοποιώ μια βέσπα 150cc και οι υπόλοιπες βόλτες μου ειναι εντός νησιού κυρίως με μεγαλύτερη διαδρομή 2-2,5 ώρες... θελω όμως να αρχίσω και τις εκτός έδρας εκδρομές. Σίγουρα το κόστος συντήρησης ειναι βασικότερο απο το κόστος αγοράς. Όποτε τα λαμβάνω ολα υπόψιν. Είμαι πιο κοντά στο 950 αλλά τα το 1200s εχει τις δίκαιες του χαρες. Κλείνω ως πιο "ασφαλή" επιλογή στο μικρότερο και καινούργιο πάντως...
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από HackmaN »

Σύμφωνα με αυτά που λες ότι θα κάνεις, κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από LAVEY »

Οποίο κ να πάρεις θα το χαρείς αλλά να ξέρεις ... με τις προδιαγραφές euro τα φιμώνουν τα μηχανάκια . Αν οδηγήσεις 1ης γενιάς 1200 εκει θα κτλβεις την διαφορά στο νευρο και τις χαμηλές. Απο το dvt το μηχανάκι έγινε πιο πολιτισμένο, αλλά και πάλι αναφέρω ότι οι εξελίξεις αυτές έχουν να κάνουν με τις προδιαγραφές euro που όλο γίνονται κ πιο αυστηρές με αποτέλεσμα να χάνουν αρκετά .. Γιαυτο κ βλέπεις άνοδο απο 1200 σε 1260... κ μην ξεχάσεις το βασικό ότι κ να αποφασίσεις κάνε δοκιμή να δεις πως σου κάθεται ! Άντε κ καλή επιλογή !
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Karampetsolias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 26 Αύγ 2017, 00:17
Gender: Male

Re: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ποιό MTS να πάρω;

Δημοσίευση από Karampetsolias »

LAVEY έγραψε:Οποίο κ να πάρεις θα το χαρείς αλλά να ξέρεις ... με τις προδιαγραφές euro τα φιμώνουν τα μηχανάκια . Αν οδηγήσεις 1ης γενιάς 1200 εκει θα κτλβεις την διαφορά στο νευρο και τις χαμηλές. Απο το dvt το μηχανάκι έγινε πιο πολιτισμένο, αλλά και πάλι αναφέρω ότι οι εξελίξεις αυτές έχουν να κάνουν με τις προδιαγραφές euro που όλο γίνονται κ πιο αυστηρές με αποτέλεσμα να χάνουν αρκετά .. Γιαυτο κ βλέπεις άνοδο απο 1200 σε 1260... κ μην ξεχάσεις το βασικό ότι κ να αποφασίσεις κάνε δοκιμή να δεις πως σου κάθεται ! Άντε κ καλή επιλογή !
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος εδω! Τα πρωτα τα αγριμια με τα ολινς ειναι τα νευρα τα καλα.. Μετα δυστυχως φλορεψανε λογω ευρωπαικων προδιαγραφων.Εχω ενα 1200ς του 2011 μεχρι στιγμης παρα πολυ ευχαριστημενος,κρατημα,γκαζι,ομορφια.. Αν βρεις και κανενα καλοσυντηρημενο εισαι αρχηγοπουλο
Καλη τυχη με την αποφαση σου.
Απάντηση