Ελαστικά...?

Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Στεφ »

https://www.youtube.com/watch?v=imIVzXqrgJg&t=2s" onclick="window.open(this.href);return false; :cool:
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Ritsman »

Το λοιπόν, μπήκαν με στο δικό μου τα 212 πρωτες εντυπώσεις άψογες

Είμαι κι εγώ με τις πιέσεις του λαστιχα, (μάλλον μεγάλες για διάρκεια ζωής) το μηχανάκι το νιώθω να χωροπηδαει λίγο, νομίζω κάποιος το έχει γράψει αυτό,
για να τα συγκρίνω με τα 211 είναι νωρίς (έχω κάνει λίγα χλμ) δείχνουν υπερβολικά (και αυτά) για τις ικανότητες μου αλλά το λάστιχο πραγματικά κάνει το μηχανάκι τρενο και αυτό σημαίνει ασφάλεια
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

Δεν σημαίνει ότι μεγαλύτερη πίεση ισούται με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Το αντίθετο.
Πιέσεις ανάλογα με το εκάστοτε στυλ οδήγησης οδηγούν σε αυτό το αποτέλεσμα.
Τα 212 έχουν διαφορετικό εύρος πίεσης εμπρός-πίσω ανάλογα με το αν είσαι πίστα, πόλη ή δικάβαλο.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Miguel
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 10:57
Gender: Male

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Miguel »

Καλημέρα,

τώρα βέβαια είναι αργά αλλά γιατί δεν έβαλες τα D213 Gp Pro που είναι ακόμα καλύτερα ;
Σε κάθε περίπτωση και τα D212 είναι καταπληκτικά ελαστικά !
Monster S4
996s
998s
999s
Brutale 910r
F4 1000 312r
1098r
Hypermotard 1100
F4R 1000
Tuono V4 1100 Factory
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

212 έχω και σε 939 και 749 και με τα δύο πίστα ευχαριστημένος πολύ. διάρκεια ζωής θα δείξει. Το 213 αν το έχει βάλει κάποιος τι διαφορές έχει; Άλλη χάραξη βλέπω για αρχή. Πάντως αν δεν πας πίστα δεν έχει πολυνόημα και τα SportSmart2 Max καλύπτουν τις ανάγκες
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

^Aκριβώς. Τα 213 είναι απόλυτα ελαστικά για χρήση αυστηρά μόνο σε πίστα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Ritsman »

Δεν ξέρω Νίκο, τα pirelli για παράδειγμα μου κάναν πατούρα όλα, σε πιέσεις κάτω από 30 και η κορόνα στο πίσω εξαντλωταν γρήγορα
Τι γνώμη πάντως για μεγάλες πιέσεις για διάρκεια γόμας την έχω ξανακουσει, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό.
Ένας άλλος λόγος που έψαχνα τα 211 ήταν η διάρκεια ζωής, ελπίζω να είναι ίδιο και στο 212
Δεν χρειάζεται η πολύ καλή γόμα εάν δεν μπενεις πίστα; Διαφωνώ Gonzo, και ο λογος; ασφάλεια! και μόνο που ξέρεις ότι ζεστενεται γρήγορα αρκεί
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

Ritsman έγραψε:Δεν ξέρω Νίκο, τα pirelli για παράδειγμα μου κάναν πατούρα όλα, σε πιέσεις κάτω από 30 και η κορόνα στο πίσω εξαντλωταν γρήγορα
Τι γνώμη πάντως για μεγάλες πιέσεις για διάρκεια γόμας την έχω ξανακουσει, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό.
Ένας άλλος λόγος που έψαχνα τα 211 ήταν η διάρκεια ζωής, ελπίζω να είναι ίδιο και στο 212
Δεν χρειάζεται η πολύ καλή γόμα εάν δεν μπενεις πίστα; Διαφωνώ Gonzo, και ο λογος; ασφάλεια! και μόνο που ξέρεις ότι ζεστενεται γρήγορα αρκεί
δεν τα έχω βάλει τα sportmax και είμαι λάτρης 211-212 χρόνια τώρα οπότε δε βάζω χέρι στη φωτιά.. δε νομίζω όμως ότι στο δρόμο θα δεις περισσότερα. Αν ναι τότε καλύτερα να μπεις πίστα γιατί απλά πιέζεις πολύ
Αν απλά θες να ξέρεις για τη ψυχολογία σου ότι έχεις το καλύτερο λάστιχο δεκτό :thumbsup:
ΥΓ. Κάποιοι πάνε τάπα με τσίνκο από αυτό το φόρουμ σε σοβαρά όπλα και λένε ότι για βόλτα είναι καλά αλλά μέχρι εκεί
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από cronos »

Ritsman έγραψε:Δεν ξέρω Νίκο, τα pirelli για παράδειγμα μου κάναν πατούρα όλα, σε πιέσεις κάτω από 30 και η κορόνα στο πίσω εξαντλωταν γρήγορα
Πατρίδα με τέτοιες πιέσεις που δούλευες τα λάστιχα λογικό είναι να μη σου βγάζουν χιλιόμετρα.Κάτω από 30 psi σε καθημερινή χρήση το καις το λάστιχο.Οσο για την εξάντληση του πίσω πέλματος δεν σου φταίει το λάστιχο.Ενας απλός λόγος είναι ότι μπορεί να κάθεσαι λάθος στο μηχανάκι μέσα στην στροφή,θέλει ψάξιμο όπως και να 'χει.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από jks »

να πω και εγω τη μαλ@κια μου ? :mrgreen:

αν θα εβαζα τωρα λαστιχα σε γυμνο:
για χρηση σε ορεινο στροφιλικι αλλα και 2-3 TD στο Μεγαρο
Bridgestone BT016
Dunlop sportsmart

αν απλα ηθελα κατι οικονομικο για σβελτες βολτες, να ζεσταινει ευκολα/γρηγορα μεσα πολη και να βγαζει πολλα χλμ εθνικη εκδρομες θα εβαζα χωρις δευτερη σκεψη
Diablo Rosso 2 H μπροστινο
DIablo Diablo Rosso 2 W πισινο
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

^@jks: Πού τα θυμήθηκες αυτά!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Έχει σταματήσει η παραγωγή εδώ και 5 χρόνια! (Τα SportSmart τα πρώτα έσπερναν)

@Ritsman: Τρελέ κάτω από 30psi σε δρόμο με πολιτικό λάστιχο;;; OMG! Πάλι καλά να λες που δεν είχες άλλα.

Γενικά τα DUNLOP βγάζουν περισσότερα χιλιόμετρα στην εκάστοτε κατηγορία τους αλλά θυσιάζεις (;) ελάχιστα σε απόδοση.

Πάντως, εν κατακλείδι, αν δεν μπαίνεις πίστα ούτε ζητάς το απόλυτο συνεχώς στο δρόμο, θα ήταν καλύτερο να δοκίμαζες SportSmart II MAX ή SportSmart TT. Πολύ καλή αίσθηση, χωρίς γρήγορη φθορά!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από jks »

HackmaN έγραψε: SportSmart II MAX
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Μιλησα με Περιστερα σημερα και εχουν ερθει και τα Rosso Corsa 2 τα οποια πλεον η Pirelli τα βαφτιζει δρομου κατι μεταξυ Rosso 3 και Supercorsa.Τρεις γομες πισω,πιο σκληρο στη μεση,πιο μαλακο στο πλαι και ενα 10% στο τελος (οπου θεωρητικα δεν θα το πατησεις σε κωλοδρομο η βροχη) σλικ γομα για πιστα.

320 για σετ 120/180. Προσωπικα τα Rosso 2 μου φτανουν και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο απλα θελω να δοκιμασω κατι αλλο.Ειμαι αναμεσα σε αυτα η τα D212.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

^Στην κατηγορία αυτών είναι τα sportsmart TT.
Τα D212 είναι στην κατηγορία των Supercorsa sp.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Ritsman »

wheelsdeal +1 για supercorsa

Hackman νταξει ρε φιλε δεν τα δουλευα και με 20 psi ουτε στριβω με 200
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

^Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να έχεις χαμηλή πίεση και να πατάς την κορώνα. Δεν θα σου βγει σε κακό το 212, για να μην πλατιάζουμε άλλο, αλλά με sportsmart θα έκανες περισσότερα χιλιόμετρα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από gonzo »

HackmaN έγραψε:^Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να έχεις χαμηλή πίεση και να πατάς την κορώνα. Δεν θα σου βγει σε κακό το 212, για να μην πλατιάζουμε άλλο, αλλά με sportsmart θα έκανες περισσότερα χιλιόμετρα.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 20:30
Gender: Male
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από immortale »

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,πήρα το hyper με τα s20 evo τα οποία τοποθετήθηκαν τον Μάρτιο του 19 με ημερομηνία παραγωγής 47/16 :zep: το ξέρω γιατί μου εδώσε το τιμολόγιο αγοράς και τα λάστιχα δεν έχουν πάνω από 1500 χιλιόμετρα...Μπορεί να είναι και ψυχολογικό αλλά φοβάμαι να τα πιέσω,όποτε σκέφτομαι την αλλαγή..Έχουμε και λέμε...



sportsmart tt
Sportsmart max
Diablo rosso 2
?
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
ClassicNikos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 19:52
Gender: Male
Bike: 916SPS
Other: hypermotard 1100

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από ClassicNikos »

immortale έγραψε:Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,πήρα το hyper με τα s20 evo τα οποία τοποθετήθηκαν τον Μάρτιο του 19 με ημερομηνία παραγωγής 47/16 :zep: το ξέρω γιατί μου εδώσε το τιμολόγιο αγοράς και τα λάστιχα δεν έχουν πάνω από 1500 χιλιόμετρα...Μπορεί να είναι και ψυχολογικό αλλά φοβάμαι να τα πιέσω,όποτε σκέφτομαι την αλλαγή..Έχουμε και λέμε...



sportsmart tt
Sportsmart max
Diablo rosso 2
?

s22
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ...Η........SS 750 ΤΟΥ 1974, ΚΑΙ Ο ........ JIMI HENDRIX.........
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Bart »

immortale έγραψε:Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,πήρα το hyper με τα s20 evo τα οποία τοποθετήθηκαν τον Μάρτιο του 19 με ημερομηνία παραγωγής 47/16 :zep: το ξέρω γιατί μου εδώσε το τιμολόγιο αγοράς και τα λάστιχα δεν έχουν πάνω από 1500 χιλιόμετρα...Μπορεί να είναι και ψυχολογικό αλλά φοβάμαι να τα πιέσω,όποτε σκέφτομαι την αλλαγή..Έχουμε και λέμε...



sportsmart tt
Sportsmart max
Diablo rosso 2
?
Τα tt πολύ καλά
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από HackmaN »

Ερώτηση σχετικά με:
1. Pireli Rosso Corsa II
2. Michelin Power GP

Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε πίστα ή/και στριφτερή βόλτα;
Χιλιομετρική απόδοση; (χωρίς παντηλίκια και ευθείες με 200χ.α.ω. στθερά)

ΓΕΝΙΚΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ Hyperάδες.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Konakihotel
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν 2016, 09:51
Gender: Male
Other: Hyperstrada 821

Re: Ελαστικά...?

Δημοσίευση από Konakihotel »

Έχω βάλει στο hyper μου εδώ και 3000 χιλιόμετρα περίπου τα Pireli Rosso Corsa II. Είναι πάρα πολύ καλά. Είμαι πολύ ευχαριστημενος με το κράτημα τους και με τον τρόπο που στρίβουν. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε πίστα αλλά μόνο σε εθνική οδό. Στον ξακουστό "υπεραυτοκινητοδρομο" ΒΟΑΚ :bang: . Δεν τρέχω πάνω από 160 και έχουν αρχίσει να φαγώνονται. Αν καταφέρω να μου βγάλουν 10-15 χιλιάδες θα είμαι πολύ ευχαριστημενος. Τα αγόρασα 280.
Απάντηση