Τι monster μου προτείνετε

Απάντηση
Gorilaki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 08 Δεκ 2017, 16:31
Gender: Male

Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από Gorilaki »

Καλησπέρα.ειμαι καινούριος κ θα ήθελα κ εγώ με την σειρά μου να πάρω ένα monster αλλά ποιο?796 η696?θα ήθελα την γνώμη σας
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από alex.walnut »

Αν βρισκεις καποιο καλο και μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα παραπανω, πηγαινε σε 796.
Μονομπρατσο, ψυγειο λαδιου, 180 πισω λαστιχο και μερικα παραπάνω αλογα, λεπτομέρειες που ομως κάνουν τη διαφορα.

Κατα τη γνωμη μου, παρα καποιο με εξατμισεις.
Gorilaki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 08 Δεκ 2017, 16:31
Gender: Male

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από Gorilaki »

Από θέμα καταναλώσεις?
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από HackmaN »

Θεωρητικά ποιο οικονομικό το 696. Θεωρητικά πιο καλό overall το 796. Αλλά δεν παίρνεις ένα μηχανάκι με γνώμονα αν καίει μισό λίτρο παραπάνω. Όποιο σου "κάνει κλίκ" χτύπα το.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από alex.walnut »

Το 696 μου καιει κατα μεσο ορο 5,5-6 λιτρα στα 100km. Υποθετω το 796 θα καιει ελαχιστα παραπανω αλλα φανταζομαι θα ειναι αμελητέο.

Στο net θα βρεις αρκετα συγκριτικα για τα δυο μηχανακια παντως, αν και θα συμφωνησω με τον hackman οποιο σου κανει κλικ και αντεχει η τσεπη σου.
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από markous »

alex.walnut έγραψε:Το 696 μου καιει κατα μεσο ορο 5,5-6 λιτρα στα 100km. Υποθετω το 796 θα καιει ελαχιστα παραπανω αλλα φανταζομαι θα ειναι αμελητέο.

Στο net θα βρεις αρκετα συγκριτικα για τα δυο μηχανακια παντως, αν και θα συμφωνησω με τον hackman οποιο σου κανει κλικ και αντεχει η τσεπη σου.
ενταξει εσυ δεν ανοιγεις και το γκαζι ρε φιλε, τι να καψει το εργαλειο....... :mrgreen:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από alex.walnut »

markous έγραψε:ενταξει εσυ δεν ανοιγεις και το γκαζι ρε φιλε, τι να καψει το εργαλειο....... :mrgreen:
Φιλε εδω και αρκετα χρονια εχει ανακαλυφθει ο ψεκασμος ή στα αγγλικα injection. Αν εσυ εχεις μεινει στο μεσαιωνα και για να βαλεις μπρος τα ρημαδια σου πρεπει να τριβεις τσακμακοπετρες, λογικο αυτες οι καταναλωσεις να φαντάζουν ονειρο μακρινο!
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από REDRIDER »

Μετά από monster 600, monster 1100, s4r έχω ένα 620....Αυτό λοιπόν το έχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ και περισσότερο από τα άλλα...θα μου πείς τόσα χρήματα είχα αυτό πήρα αλλά το μηχανάκι κάνει τα πάντα και για entry level είναι ιδανικό...οικονομικό,εύκολη συντήρηση....όρεξη, παρέα και λεφτά για βενζίνες χρειάζεσαι.δικάβαλος ταξίδι με 130-140, πόλη, τα πάντα....6000 χλμ έκανα σε ένα χρόνο δικάβαλα ταξίδια και δεν απογοητεύτηκα από το μηχανάκι :hibye: :hibye: :hibye:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από Bart »

Θα συμφωνήσω με τον από πάνω....
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από Viper1 »

S4r
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από Xenokratis »

:whistling:

Oποιο φτάνει η τσέπη σου...χωρίς να αδειάσει! Δλδ...μαζι με εξοπλισμό (αν δεν έχεις ήδη!) να μπορείς να το χαρείς σε βόλτες.

Ωραίο το S4rs, ωραίο το 1200 το anniversario, αλλά εαν είναι να γίνει στατικό μοντέλο...κλαύτα χαραλαμπε!

Το μηχανακι ειναι για να γεμιζεις εικόνες και να τις έχεις καβάτζα στα γεράματα, οταν οι αλλοι μπαρμπάδες της ηλικιας σου θανε μιζεροι και κακοί...εσυ θαχεις να λες καμια ιστορια απο τότε που οργωνες τα βουνά με τους ντούκους.


Καλοριζικο οτι και ναρθει
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από dimitris848 »

Xenokratis έγραψε: Το μηχανακι ειναι για να γεμιζεις εικόνες και να τις έχεις καβάτζα στα γεράματα, οταν οι αλλοι μπαρμπάδες της ηλικιας σου θανε μιζεροι και κακοί...

Θα συμφωνήσω απόλυτα λέμε. Τα μηχανάκια μας είναι για εμπειρίες και μόνο. Τώρα το ποιό θα μας τύχει στο διάβα που λένε, αυτό το λέει η τσέπη μας μόνο και όχι ας πούμε τα 578 γραμμάτια.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
PanosI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2018, 04:54
Gender: Male
Other: F800R

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από PanosI »

Xenokratis έγραψε::whistling:

Oποιο φτάνει η τσέπη σου...χωρίς να αδειάσει! Δλδ...μαζι με εξοπλισμό (αν δεν έχεις ήδη!) να μπορείς να το χαρείς σε βόλτες.

Ωραίο το S4rs, ωραίο το 1200 το anniversario, αλλά εαν είναι να γίνει στατικό μοντέλο...κλαύτα χαραλαμπε!

Το μηχανακι ειναι για να γεμιζεις εικόνες και να τις έχεις καβάτζα στα γεράματα, οταν οι αλλοι μπαρμπάδες της ηλικιας σου θανε μιζεροι και κακοί...εσυ θαχεις να λες καμια ιστορια απο τότε που οργωνες τα βουνά με τους ντούκους.


Καλοριζικο οτι και ναρθει
Πολύ καλό.....η πεμπτουσία της μοτοσυκλέτας και ο ορισμός της ελευθερίας....
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από dimitris848 »

PanosI έγραψε: Πολύ καλό.....η πεμπτουσία της μοτοσυκλέτας και ο ορισμός της ελευθερίας....
Aπλά εδώ να πώ προσωπικά πως επειδή το φόρουμ είναι για μοτοσυκλέτες Ντουκάτι, δέν ήθελα να φανεί πως δέν επαινούμε τις Ντουκάτι, απλά έδωσα σημασία και ορμώμενος απο αυτό που είπε ο Ξενοκράτης στο ότι θα έχουμε κάτι να πούμε (και να θυμόμαστε το σημαντικότερο..) την στιγμή που οι (περισσότεροι) γέροι θα είναι μίζεροι και κακοί απο αυτά που τους "βαρούσανε" το κεφάλι τα προηγούμενα χρόνια της ζωής τους και δέν ήταν λίγο πιό ανοιχτόμυαλοι.... και λίγα λέω.... ο καθένας ας πρόσεχε... :cool:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
giorgio695
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 02 Ιουν 2015, 16:51
Gender: Male
Bike: Monster 695
Other: Gillera Runner VXR
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι monster μου προτείνετε

Δημοσίευση από giorgio695 »

Είχα το 695 3 χρόνια και το έδωσα για άσχετους λόγους απο την απόδοση της μηχανής.
Αν ξαναγόραζα ducati θα έψαχνα ενα m900 σε καλή κατάσταση, θα του έκανα ενα μικρό restoration και θα το έβαφα στο κίτρινο χρώμα της ducati.Ειναι πλεόν κλασσικό κομματι, εχει περισότερο χαρακτήρα απο τα 696/796 και κρατάς και χρηματα στην ακρη το χαρείς.
Απάντηση