Προβλήμα με 796

Απάντηση
neko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 16:31
Gender: Male

Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από neko »

Καλησπέρα στην παρέα των Monster!
Aν και καινούργιο μέλος θα ήθελα την βοήθεια σας γιά ένα πρόβλημα που έχω με το 796.
Την μηχάνη την έχω περίπου εδώ και ένα μήνα και όταν την παρέλαβα άλλαξαν τα λάδια με Motul full συνθετικά 10-40 και μαζί καί φίλτρο λαδιού.
Την μηχανή αν και την είχα κάνει βόλτα στην αρχή τώρα εχω το εξής πρόβλημα!
1-2-3 ταχύτητα η μηχανή ανοίγει κανονικά μετά με 4 απο τις 6000 στροφές παει 7000 σάν να πατινάρει.
Το κάνει και με 5 και 6 όμως νομίζω οταν ζεσταθεί η μηχανή το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο.
Οταν το κάνει η μηχανή δεν τραβάει όπως πρέπει. Στη Ducati που την πήγα μου είπαν οτι δέν είναι δίσκοι και το ίδιο μου έιπε καί ο Νταής!!
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?
vasilis monster
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 11:02
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από vasilis monster »

Πόσα χλμ έχεις?Υγρά συμπλέκτη έχεις τσεκάρει?
neko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 16:31
Gender: Male

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από neko »

Οχι δεν τα έχω τσεκάρει. Αμα είναι χαμηλά δεν θα το έκανε και στις άλλες ταχύτητες?
Η μηχανή έχει 47000 χλμ.
vasilis monster
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 11:02
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από vasilis monster »

Τσέκαρε και μια υγρά μήπως θελει κάποια αλλαγή εξαέρωση κλπ.γνώμη μου είναι ότι θέλει δισκους κάτι παρόμοιο έκανε και μενα το 696,τώρα για να σου είπαν τα μαστόρια έτσι κάτι θα ξέρουν,και τι εξήγηση δηλαδή σου δώσανε?
neko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 16:31
Gender: Male

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από neko »

Αμα είναι δίσκοι σε πλήρες φορτίο με 6 π.χ που πάτησα συμπλέκτη δεν πατινάρισε!Το δοκίμασα σε όλες τις ταχύτητες και όλα κανονικά. Το κάνει έντονα στις αρχές και μετά την 4 και απο τις 6000 και μετά.
Στην Ducati κοίταξαν την μανέτα γιατί είναι αλλαγμένες και ρύθμισαν την βίδα. Ο Νταής μου είπε οτι θέλει λίγο πιο πολύ ψάξιμο.Μπορεί να φταίνε τα λάδια πού είναι φούλ συνθετικά?
vasilis monster
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 11:02
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από vasilis monster »

Δύσκολο μου ακουγεται,τις μαμα τις έχεις?
neko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 16:31
Gender: Male

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από neko »

Τίς μαμά μανέτες τις έχω (εαν εννοείς αυτό) .Στήν Ducati δέν μου είπαν οτι δεν είναι καλές και είναι σωστά τώρα ρυθμισμένες. Το θέμα είναι δεν έχω πολλές πληροφορίες για το μηχανάκι άν και έχει πολλά extra και πάω ψάχνοντας :angry1:
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Ενα πολυ απιθανο σεναριο ειναι να μην βαλανε σωστα λαδια και σου γλιστραει λιγο ο συμπλεκτης...πχ καποια λαδια αυτοκινητων δεν κανουν για μοτο καθως ειναι μονο για να λιπαινουν τον κινητηρα και οχι το σασμαν μιας και χρησιμοποιουν βαλβολινη στο σασμαν.
neko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 16:31
Gender: Male

Re: Προβλήμα με 796

Δημοσίευση από neko »

Tα λάδια πού μού έβαλαν ήταν Motul φούλ συνθετικά μου είπαν.Πιστεύω και εγώ οτί μπορεί να φταίνε τα λάδια γιατί οσο κυκλοφορεί η μηχανή και ζεσταίνετε πιό πολύ το πρόβλημα δέν είναι έντονο οσο καθόλου!Μάλλον θα αναγκαστώ να αλλάξω λάδια για να δώ αμα είναι αυτή η αιτία.Δεν έχουν κάνει βέβαια ούτε 1000 χλμ :shy2:
Απάντηση