Αδελφια τι κανουμε?

Οι εβδομαδιαίες συναντήσεις μας για καφέ, ποτό, κουβέντα...
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Raf »

Καλησπερα σε ολους :hibye:
Εδω και αρκετο διαστημα το φορουμ περναει μια κριση η οποια εχει σαν αποτελεσμα να μην γινονται βολτες ,να μην γινονται συναντησεις ,να μην εχουμε θεματα,ποσταρισματα να μην να μην.
Αυτο το θεμα θα επρεπε να το ειχαμε ανοιξει οπως αναφερθηκε και στο κοπη τη πιτα μετα την πανελληνια.
Στην πανελληνια ξεκινησαν απο την ΑΘΗΝΑ 3 ducatia απο τα οποια τα 2 ηταν δικαβαλα με γυναικες παρακαλω και ενα τεταρτο μονο του της Αθανασιας sue :hibye:
Τραγικο εως και γελειο αποτελεσμα με ολο τον σεβασμο!!!
O βορας δυνατος και γαμηστερος οπως παντα καμια 25,30 μοτορια ητανε σιγουρα,να ναι καλα οι ανθρωποι.
Εμεις ρε παιδια τι κανουμε ?
Γιατι?
Πως?
Το παμε για κλεισιμο,τι θα γινει?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από cronos »

Raf έγραψε:Το παμε για κλεισιμο,τι θα γινει?
Και πέρυσι την ίδια εποχή τα ίδια γράφαμε.Πάρτε το χαμπάρι το φόρουμ έχει πέθανει εδώ και χρόνια.Μας έφαγαν τα τεχνικά θέματα,οι παλιοί καταλαβαίνουν τι εννοώ.Απορώ ποιος πληρώνει ακόμα και είναι πάνω η σελίδα.
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

Μεγάλη κουβέντα αν και το έχουμε αναλύσει κατα καιρούς.
Πολύ γενικά το θέμα της κρίσης στο forum εντοπίζεται στα εξής: ο μεγάλος μέσος όρος ηλικίας των μελών με ότι συνεπάγεται αυτό βλ. οικογειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, και η οικονομική κατάσταση (όσο κι αν λένε ότι βγήκαμε από τα μνημόνια!).

Βλέπετε, η απόκτηση μιας μηχανής (Ducati) είναι πολύ πιο δύσκολη απ' ότι ήταν πριν 12-13 χρόνια. Οι νέοι που θα μπορούσαν να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία είτε παίρνουν μισθούς ελεημοσύνης ή έχουν φύγει για εξωτερικό. Ακόμα και αυτοί που τα καταφέρνουν ψαχνουν να βρουν το λίγο χρόνο που απομένει για τον εαυτό τους να κάνουν μια βόλτα (μια στο τόσο). Και (δυστυχώς) καταλήγουμε στις ηλικίες των 40+, το αγοραστικά ηλικιακά κοινό που απευθύνεται κυρίως η Ducati και που είμασταν οι νέοι του τότε... με την άνεση που είχαμε τότε και με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε σήμερα... οικονομικώς και χρονικώς.

Όσον αφορά τα τεχνικά δύσκολα θα δεις στις μέρες μας κάποια αναβάθμιση, βελτίωση ή αποκατάσταση κάνοντας troubleshooting. Αυτό οφείλεται τόσο στο γεγονός ότι σε καινούργιο μηχανάκι πας σε λύσεις σίγουρες και δοκιμασμένες όσο και το ότι κυκλοφορούν λιγότερα καινούργια μηχανάκια - αρα λιγότεροι και αυτοί που θα ασχοληθούν, ενώ τα παλιά γίνονται παλιότερα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει το σχετικό ενδιαφέρον από τους νεώτερους. Παρ' όλα αυτά έχουν γραφτεί πολύ ωραία κείμενα κατά καιρούς και πλέον λειτουργεί σαν τεχνική εγκυκλοπαίδεια. Από αυτής της πλευράς και μόνο, αξίζει να υπάρχει!

Μη νομίζετε όμως ότι έχουμε την αποκλειστικότητα... το ίδιο συμβαίνει ή έχει συμβεί και σε άλλα clubs μοτοσυκλετιστικά/αυτοκινητιστικά. Όμως και αυτά έχουν μεταλλαχθεί/εξελιχθεί και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κανονίζουν τις συναστήσεις τους, π.χ. ένα καφέ, μια κοντινή βόλτα, μια ημερήσια κλπ. Πιστεύω για να ξανα πάρει μπροστα θα μπορούσαμε π.χ. να κανονίζαμε συναντήσεις για καφέ κάθε εβδομάδα συγκεκριμένη ημέρα, ώρα, τοποθεσία (μια ρουτίνα ένα πράγμα) να τα λέμε και να κάνουμε παράλληλα και αναρτήσεις εδώ μέσα για διάφορα θέματα που μας απασχολούν ή μελλοντικές βόλτες.

Δείτε το forum σαν ένα repository φιλτραρισμένης πληροφορίας(!)... ωραία περνάμε και στο facebook αλλά η πληροφορία χάνεται στο βαθος των αναρτήσεων και όταν θα θες να ψαξεις κάτι συγκεκριμένο πελαγώνεις και λες άσε θα το google-άρω...

Εγώ είμαι αισιόδοξος και εύχομαι να μην είμαι ο μόνος...

Καλή χρονιά να έχουμε και πάντα όρθιοι!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από indianos »

Μόνο με το ΠΑΣΟΚ ήταν στα πάνω του το φόρουμ
Image
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

Το ΠΑΣΟΚ κυβερνά εδώ και 46 χρόνια... αδιάλειπτα.
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από P.lagojohn »

dimirex πολυ σωστα τα λες... Εκτος απο την ηλικια .
Οταν ειναι καποιος ολη μερα σπιτι γιατι λογο οικογενειας, εχει χρονο να μπει να γραψει κατι , οτι δεν γραφει καποιος ειναι ξεκαθαρα το Facebook . Ειναι γρηγορο, αναβαζεις φωτογραφιες χωρις resize, δεν ψαχνεις να βρεις την καταλληλη ενοτητα να γραψεις κατι κλπ κλπ

Το αλλο που λεει και ο Ραφ ειναι οι βολτες . Αυτο ειναι προβλημα . θες ο χρονος? θες το χρημα? θες η ορεξη ... αυτα
Image
Άβαταρ μέλους
andreasS4
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: Κυρ 08 Μαρ 2009, 22:27
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: Vespa 300 Gts
Τοποθεσία: Αθήνα - Παγκράτι

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από andreasS4 »

Raf έγραψε:Καλησπερα σε ολους :hibye:
Εδω και αρκετο διαστημα το φορουμ περναει μια κριση η οποια εχει σαν αποτελεσμα να μην γινονται βολτες ,να μην γινονται συναντησεις ,να μην εχουμε θεματα,ποσταρισματα να μην να μην.
Αυτο το θεμα θα επρεπε να το ειχαμε ανοιξει οπως αναφερθηκε και στο κοπη τη πιτα μετα την πανελληνια.
Στην πανελληνια ξεκινησαν απο την ΑΘΗΝΑ 3 ducatia απο τα οποια τα 2 ηταν δικαβαλα με γυναικες παρακαλω και ενα τεταρτο μονο του της Αθανασιας sue :hibye:
Τραγικο εως και γελειο αποτελεσμα με ολο τον σεβασμο!!!
O βορας δυνατος και γαμηστερος οπως παντα καμια 25,30 μοτορια ητανε σιγουρα,να ναι καλα οι ανθρωποι.
Εμεις ρε παιδια τι κανουμε ?
Γιατι?
Πως?
Το παμε για κλεισιμο,τι θα γινει?

Έχω πολύ καιρό να γράψω. Μη ρωτάμε το γιατί κ το πως... όπως κ να χει είναι σίγουρα στενάχωρο να παύσει το ντουκατίστι. Απ την άλλη εκτός του συναισθηματικού κομματιού, ειδικά στα παλιά μέλη, έχει λόγω ύπαρξης; Ας ξεκινήσουμε απ αυτό... μπορεί κ να μας βγει σε καλό!
Andreas S4

No Line On The Horizon !!..!!
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

P.lagojohn έγραψε:dimirex πολυ σωστα τα λες... Εκτος απο την ηλικια .
Οταν ειναι καποιος ολη μερα σπιτι γιατι λογο οικογενειας, εχει χρονο να μπει να γραψει κατι , οτι δεν γραφει καποιος ειναι ξεκαθαρα το Facebook . Ειναι γρηγορο, αναβαζεις φωτογραφιες χωρις resize, δεν ψαχνεις να βρεις την καταλληλη ενοτητα να γραψεις κατι κλπ κλπ

Το αλλο που λεει και ο Ραφ ειναι οι βολτες . Αυτο ειναι προβλημα . θες ο χρονος? θες το χρημα? θες η ορεξη ... αυτα
Σωστά το Facebook για τους λόγους που έγραψες - άλλωστε κι εγώ το χρησιμοποιώ για τους ίδιους λόγους.
Όμως στο θέμα της ηλικίας έχουμε διαφορετικη οπτική: εγώ π.χ. λόγω των εξωσχολικών δραστηριοτήτων των παιδιών (και πίστεψε με είναι πολλές ώρες στο 7ήμερο), είμαι αρκετό χρόνο της ημέρας εκτός σπιτιού και βέβαια δεν έχω την ευελιξία να προγραμματίσω εύκολα τα χόμπυ μου - έστω κι ένα γυμναστήριο. Εννοείται πως όλα αυτά συμβαίνουν εκτός επαγγελματικού χρόνου! Βάζοντας στην εξίσωση και τις επαγγελματικές υποχρεώσεις της συζύγου + ότι σκάσει εμβόλιμα, ακόμα και αν πω ότι θα πάω μια μονοήμερη σε ένα μήνα από τώρα, μπορεί τελευταία στιγμή (και ίσως όχι πολύ τελευταία) να χρειαστεί να ακυρώσω.

Καλώς ή κακώς τέτοιες υποχρεώσεις έχουν το τίμημά τους τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα.


Άσχετο: το ενδεχόμενο να υπάρξει μια πιο επίσημη "συνεργασία" με το Hellas 1990 το έχετε σκεφτεί; Άλλωστε απ' ότι παρατηρώ περαν αυτής της σχέσης υπάρχει και η σύγκλιση forum/club με το DOC.

Όλα στο τραπέζι...
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από KRS »

+904 στον dimirex.

Η συζήτηση παιδιά έχει ξαναγίνει.

Το forum δεν είναι τόσο ενεργό, επειδή μεγαλώσαμε και δεν έχουμε το χρόνο όλη τη μέρα να είμαστε εδώ μέσα. Επιπλέον το fb αλλά και οι λοιπές εφαρμογές έκαναν πιο προσιτή την επικοινωνία. Επίσης, δεν πρέπει να λησμονούμε ότι τα νέα παιδιά κάτω των 30 δεν είναι τόσο δεκτικά με τα fora.

Από την άλλη η πληροφορία (μικρή εγκυκλοπαίδεια) που υπάρχει εδώ μέσα, τουλάχιστον για ταξιδιωτικά και για μοντέλα προ του '12, είναι αδύνατο να βρεθεί πουθενά αλλού (π.χ στο fb χαντακώνεται). Αυτός είναι ο πιο σημαντικός λόγος για να κρατηθεί το forum.

Όσον αφορά το πόσο ενεργό είναι, νομίζω ότι ουσιαστικά ενεργό ήταν το 09-10.
Μετά αποτελούσε προσωπικό χώρο αυτοπροβολής συγκεκριμένων ατόμων και όλα τα ποστ ήταν χάχανα και λάχανα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τα υπόλοιπα ελληνικά fora το μόνο δραστήριο είναι το advride.gr. Ακόμα και το moto.gr που είναι το παλαιότερο, δεν κάνει τίποτα άλλο πέραν μιας πίτας και μιας ετήσιας βόλτας.

Προφανώς, τα παιδιά του DOC ή του Ducati club Hellas 1990 μπορούν να βοηθήσουν το forum ανοίγοντας θέματα που είμαι σίγουρος ότι θα είναι ενδιαφέροντα. Είμαστε λίγοι οι ducatisti και είναι κακό να κατακερματιζόμαστε. Αυτή πιστεύω τη "συνεργασία" εννοεί o dimirex. Το να "καπελωθεί" ένα forum από λέσχες, προφανώς δεν αποτελούσε το σκοπό του ιδρυτή του, που δεν βρίσκεται σήμερα ανάμεσα μας.

Συνοψίζοντας, πιστεύω ότι το forum θέλει νέο "αίμα" για να δραστηριοποιηθεί αλλά και μια περισσότερη προσπάθεια και ανοχή απ' όλους τους υπόλοιπους. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν παρέες που έχουν γίνει από δω μέσα και εξακολουθούν και βολτάρουν.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Raf »

Συμφωνω με dimirex και KRS, σωστά όλα και σοβαρά τοποθετημένα.
Δεν μου απαντήσατε μόνο σε κάτι σοβαρό. Οι βόρειοι δεν έχουν οικογένειες, δεν τους έπιασε η κρίση, δεν έχουν διαφορές στις ηλικίες;
Γιατί στην πανελλήνια ήρθαν 25 μότο και βάλε και από Αθήνα μόνο 4;;
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

KRS έγραψε:Είμαστε λίγοι οι ducatisti και είναι κακό να κατακερματιζόμαστε. Αυτή πιστεύω τη "συνεργασία" εννοεί o dimirex. Το να "καπελωθεί" ένα forum από λέσχες, προφανώς δεν αποτελούσε το σκοπό του ιδρυτή του, που δεν βρίσκεται σήμερα ανάμεσα μας.

Συνοψίζοντας, πιστεύω ότι το forum θέλει νέο "αίμα" για να δραστηριοποιηθεί αλλά και μια περισσότερη προσπάθεια και ανοχή απ' όλους τους υπόλοιπους. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν παρέες που έχουν γίνει από δω μέσα και εξακολουθούν και βολτάρουν.
Ακριβώς! Κάτι αντίστοιχο που έχει γίνει με το alfisti.gr και το HAROC.
Raf έγραψε:Δεν μου απαντήσατε μόνο σε κάτι σοβαρό. Οι βόρειοι δεν έχουν οικογένειες, δεν τους έπιασε η κρίση, δεν έχουν διαφορές στις ηλικίες;
Γιατί στην πανελλήνια ήρθαν 25 μότο και βάλε και από Αθήνα μόνο 4;;
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα γι αυτό μίλησα επί προσωπικού. Η απάντηση μπορεί να έρθει μόνο από έρευνα σε κοινωνικό-οικονομικό επίπεδο!

Γνωρίζουμε αν υπάρχει παρόμοια εικόνα και στις άλλες λέσχες; Αν όχι τί διαφορετικό κάνουν και είναι πιο δραστήριοι; Μήπως μετράει το γεγονός ότι εκεί υπάρχει μια πιο συχνή φυσική παρουσία απ' ότι δικτυακή ή έστω μια ισορροπία μεταξύ των δύο;
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από hell in roads »

Απο την στιγμη που δεν μαζευεται κοσμος για βολτα δεν υπαρχει προσωπικη επαφη και γνωριμια, παλιοτερα βγαναμε γνωριζομασταν και ξεραμε τους 25 απο τους 30, σημερα μονο ενα ονομα πισω απο το πληκτρολογιο υπαρχει, και οσοι νεοι μπαινουν η και παλαιοτεροι λενε που να παω τωρα αφου δεν γνωριζω κανεναν, πιστευω αν γινει η αρχη εστω για μια κοντινη βολτα με καφε ας ειναι και μεχρι την βουλα η μεχρι τον αγιο στεφανο και αρχισουν παλι η αμεση επαφη μονο τοτε θα μαζευτει κοσμος, ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα και δεν μπαινει κανενας πια να βλεπει εδω μεσα τιποτα γιατι τοτε ειναι δυσκολο να ξαναδουμε κινηση
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από HackmaN »

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά οκ. Πολύ σωστά τα λεγόμενα του KRS.

1. Οικονομική κρίση. Έχει καταστρέψει κόσμο.

2. Πολλοί έχουν αποκτήσει αλλά ενδιαφέροντα και υποχρεώσεις.

3. Το Facebook είναι άμεσο αλλά αχανές. Δεν υπάρχει δυνατότητα ανεύρεσης παλαιότερης πληροφορίας. Επίσης δεν έχουν - και καλά κάνουν - όλοι Facebook.

4. Η τεχνικές και όχι μόνο πληροφορίες του forum, είναι ανεκτίμητες και σημαντικές. Οπότε και μόνο αυτές δικαιολογούν το λόγο ύπαρξης.

5. Η τριχοτόμηση των λεσχων, με άτομα με το ίδιο ενδιαφέρον αλλά διαφορετικούς 'προεδρους' και παρέες είναι ένας επιβαρυντικός παράγοντας στο πρόβλημα ευρείας συμμετοχής.

6 .Σχετικό με το νο. 1 αλλά και οι νέοι ιδιοκτήτες είναι λιγότεροι από παλιά. Επίσης, το έχω ξαναπεί, οι λεφτάδες στ@@ τους να γράψουν σε forum και να πάνε βόλτα με άτομα άγνωστα εκτός του κύκλου τους. Και καλά κάνουν ενίοτε.


Γενικά αυτή η συζήτηση μπορεί να φτάσει σε πολύ βάθος.
Όσο ανενεργό και να φαίνεται το forum μας πάντως, είναι πηγή γνώσης αναντικατάστατη.

Ελπιζω σύντομα να βρεθούμε από κοντά σε κάποια συγκέντρωση ή... βόλτα να τα πούμε αναλυτικά και χωρίς το 'παραβάν' του ηλεκτρονικού υπολογιστή.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από indianos »

Εγώ το μόνο πράγμα που οδηγώ με 2 ρόδες τον τελευταίο καιρό είναι το καρότσι της Λαϊκής!
Πέρα από την πλάκα εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να ξαναγίνουν τα πράγματα όπως παλιά γιατί όλοι μας δουλεύουμε περισσότερο από πριν, έχουμε κάνει παιδιά και οι υποχρεώσεις έχουν αυξηθεί και τέλος το οικονομικό που παίζει μεγάλο παράγοντα!
Δυστυχώς μεγαλώσαμε παίδες!
Μου έχουν λείψει οι βόλτες,τα παρεακια,τα πειράγματα ακόμα και τα μαλωματα που κάναμε!
Τα θυμάμαι μερικές φορές και γελάω....
Image
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ πριν 10+ χρόνια που τα παιδιά ήταν μωρά οι συζητήσεις περιορίζονταν σε μουσική, τεχνολογία και κυλινδροκεφαλές!!! :wsmile:
Τώρα μιλάμε για προβλήματα στη δουλειά, για φορολογίες και αρθριτικά :))

Σίγουρα δεν γίνεται να είναι όπως τότε αλλά με σημείο αναφοράς το μοτοσυκλετισμό μπορούμε να κάνουμε κάποιες συναντήσεις, έστω για ένα καφέ εντός της πόλης να δούμε κιόλας αν όντως "τραβάει" και προς τα "που"
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από fuzion »

Καλησπερα κι απο εμενα.

Θα τολμησω να εκφρασω μια προσωπικη αποψη λιγο διαφορετικη. Νομιζω μια φορα μονο εχω συμμετασχει σε βολτα απο εδω ολα αυτα τα χρονια, αλλα πηγαινα βολτες με φιλους κλπ μεχρι πριν 4-5 χρονια.

Εχει σκεφτει κανεις μηπως αυτη ειναι η φυσιολογικη εξελιξη ενος ανθρωπου, να μη τον ενδιαφερει πια αυτο που τον ενδιεφερε πριν 10 χρονια; Οι βολτες ανεκαθεν ειχαν θεμα συζητησης την ιδια τη βολτα κυριως. Ειδες αυτο, εκανες εκεινο, αυτη τη στροφη πως την πηρα, το μηχανακι δειχνει πιο ευελικτο, γουσταραμε. Πραγματα που προσωπικα παιδια εμενα δε με συγκινουν τοσο πλεον. Ειναι η ωμη αληθεια, ωριμαζεις και δε τα βρισκεις ενδιαφεροντα.

Υπαρχει ενα γνωμικο νομιζω, οποιος θελει βρισκει τροπους. Δεν ειναι ο λογος η οικογενεια, τα λεφτα, ο χρονος, το φορουμ (?). Δε θελουμε πια πιστευω. Σορρυ αν διαφωνει καποιος, εγω παντως ετσι νιωθω και το λεω ειλικρινα. Η θεληση το κουραγιο και η δυναμη παντα ερχονται οταν σου αρεσει κατι και ανυπομονεις να το κανεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από cronos »

Οτι αφήνεις σε αφήνει παίδες,παντρεμένος με δύο παιδιά και σκύλο είμαι πλέον.Για ένα διάστημα με έφαγε η ρουτίνα και το μηχανάκι έβγαινε 2 φόρες το χρόνο.Τα έβαλα κάτω και είπα να πάει να γ@μηθεί για ζωή.Στην αρχή έβγαινα μόνος μου κοντινές βόλτες,μετά μπήκα σε νέες παρέες και αυτή την στιγμη κάνω 1-2 track day το χρόνο και βγάζω το μοτόρι 2-3 φορές το μήνα έστω και για μία ωρίτσα.Εξελίξεις και ότι άλλο έχετε γράψει τα ακούω βερεσέ που λέει και ο λαός.Οτι αφήνεις σε αφήνει.Ξεκινήστε τα καφεδάκια και τα κοντινά βολταράκια και η όρεξη θα έρθει και πάλι.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Bart »

Ρε παιδιά είναι απλό
Δεν περνούν μπροστά τα μεκανακια :zep:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από dimirex »

Δεν ξέρω τί λέτε, εγώ πάντως έκανα ένα trackday πριν λίγους μήνες - μετά από απουσία 5 χρόνων - και έπαθα πολιτισμικό σοκ!!! :mrgreen:

Στο πρώτο session αναρωτιόμουν τί ηθελα εγώ εκεί μέσα... μετά το δεύτερο δεν ήθελα να βγω!
Reduce to the Max
Παναγής
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2014, 09:46
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: GSX-R
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Παναγής »

Bart έγραψε:Ρε παιδιά είναι απλό
Δεν περνούν μπροστά τα μεκανακια :zep:
Εσύ μην μιλάς, σε παρακαλώ
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Bart »

Παναγής έγραψε:
Εσύ μην μιλάς, σε παρακαλώ
συγνώμη
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
Pan
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2013, 22:28
Gender: Male
Bike: 748S

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Pan »

Λίγο-πολύ έχω καλυφθεί από αυτά που έχουν ειπωθεί...
Δεν το περίμενα αλλά συμφωνώ με το τελευταίο post του Κρόνου... :)
Την αξία του forum την ξέρουμε και πιστεύω την αναγνωρίζουμε όλοι και στο χέρι μας είναι να την "περάσουμε" και σε νεότερα - όχι απαραίτητα ηλικιακά - παιδιά.
Ένα στέκι-σημείο συνάντησης θα ήταν καλή ιδέα ...
Raf έγραψε:Συμφωνω με dimirex και KRS, σωστά όλα και σοβαρά τοποθετημένα.
Δεν μου απαντήσατε μόνο σε κάτι σοβαρό. Οι βόρειοι δεν έχουν οικογένειες, δεν τους έπιασε η κρίση, δεν έχουν διαφορές στις ηλικίες;
Γιατί στην πανελλήνια ήρθαν 25 μότο και βάλε και από Αθήνα μόνο 4;;
Γιατί ,"γουστάρουν" όπως λένε , Raf....
Volpad
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ 05 Ιουν 2017, 11:46
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από Volpad »

Άν και νέος ως κάτοχος Ducati αλλα και ώς μέλος του φόρουμ, με ελάχιστη (καθόλου) συμμετοχή, όμως "παλιός" στο κόσμο των forum, θα ήθελα να τοποθετηθώ.

Ο κάθε ένας απο εμάς (και τους άλλους), μοιράζει τις δραστηριότητες της μέρας του ανάλογα με την ώρα και τη στιγμή. ΠΧ, κάποιος όταν βρεί 5 λεπτά ελεύθερα, θα μπει στο FB να δεί τι παίζει, άλλος θα μπεί στο internet να διαβάσει τα νέα ή για τον ολυμπιακό, άλλος θα πάει να κοιτάξει το ψυγείο και άλλος θα ψάξει να δεί τι έχει η τηλεόραση.

Πρίν απο 10 χρόνια, τα φόρουμ ήταν ένας βασικός τρόπος κοινωνικής δικτύωσης και πολλοί, όταν έβρισκαν 5 λεπτά, τσεκάρανε τα νέα στα φόρουμ στα οποία ήταν εγγεγραμμένοι.
Όμως, επειδή ήταν πολύς ο κόσμος και πολλά τα post, για να μπορείς να ανήκεις στην "ομάδα", έπρεπε να μπαίνεις αρκετές φορές την μέρα για να είσαι up to date.

Περνώντας τα χρόνια και με την εμφάνιση νέων μέσων κοινωνικής δικτύωσης, ο κόσμος άρχισε να διαθέτει τον χρόνο του σε πλατφόρμες τύπου fb, στις οποίες στον ίδιο χρόνο προλαβαίνεις να δείς και να κάνεις περισσότερα πράγματα απο ένα φόρουμ, παρόλο που δεν επιλέγεις εσύ τι παρακολουθείς.

Σιγά σιγά λοιπόν, ο κόσμος άρχισε να φεύγει από τα φόρουμ και όσο μειώνεται ο κόσμος, τόσο λιγότερα είναι τα posts, άρα τόσο λιγότερο χρόνο χρειάζεται κανείς για να διαβάσει όλα τα νέα σε αυτό.

Στο τέλος λοιπόν, αρχίζει να περισσεύει χρόνος.
Αυτός ο έξτρα χρόνος λοιπόν, αρχίζει να καταναλώνεται σε κάτι άλλο. Είτε κάποιο διαφορετικό μέσο κοινωνικής δικτύωσης, είτε το άνοιγμα του ψυγείου, είτε η τηλεόραση.

Στο τέλος αυτό γίνεται ρουτίνα, και το φόρουμ μπαίνει σε 2η μοίρα, σε 3η μοίρα, σε 4η, μέχρι που δεν υπάρχει χρόνος για το φόρουμ πια.

Στο τέλος, στα φόρουμ μένουν μόνο οι "παλιάς σχολής" οι οποίοι μετά απο 10 χρόνια, έχουν μεγαλώσει, έχουν αλλάξει οι ζωές τους και δεν είναι αρκετοί για να κρατήσουν την κοινότητα ζεστή, γιατι όπως αναφέρθηκε, τα προβλήματα που ήταν θέμα συζήτησης στο φόρουμ, δεν είναι πια θέματα για αυτό.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι οτι δεν υπάρχει ελπίδα αναζωπύρωσης του φόρουμ. Όχι μόνο αυτού συγκεκριμένα, αλλα γενικότερα, μέχρι που στο τέλος θα εξαφανιστούν όλα.

Κατά τη γνώμη μου, είναι μεγάλη ζημιά όταν κλείνει ένα φόρουμ και χάνεται τόση πληροφορία. Το ιδανικό είναι να μείνει ανοιχτό για πάντα και να μπορούν να βρούν τα τεχνικά (και άλλα) θέματα και οι νέες γενιές, ανεξάρτητα άν η κοινότητα έχει μεταφερθεί αλλού.

Όμως δεν πληρώνω εγώ τα έξοδα...
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από argy »

Πράγματι μάγκες, η αλήθεια είναι κάπου στην μέση που λέμε.
Όλοι σας καταθέσατε τις απόψεις σας,που είναι πολύ σωστές.
Η φλόγα που είχαμε όλοι μέσα μας για να συναντηθούμε και
να πούμε δυο κουβέντες φαίνεται πως με τον καιρό εξασθένισε.
Η δίψα για βόλτες με τα απαραίτητα στροφιλικια και τα ατελείωτα χιλιόμετρα, οι συζητήσεις για τα εργαλεία μας, δυστυχώς περάσανε σε δεύτερη μοίρα.
Δεν θα επαναλάβω τα ίδια άλλωστε και η δική μου ηλικία
προδίδει την οικογενειακή μου κατάσταση.ΟΜΩΣ!!! :
Είμαι ακόμα ενεργός μοτοσυκλετιστης, το evaκι δόξα το θεό ζει και βασιλεύει και βγαίνει, όχι πολύ συχνά, αλλά βγαίνει!
Γιατί όμως δεν προτείνω τότε και εγώ καμιά βόλτα?
Γιατί ξέρω από πριν την κατάληξη της προσπάθειας αυτής, οπότε...
Γι αυτό λοιπόν 2-3 πράγματα που μας έχουν απομείνει τον χρόνο πιστεύω ακράδαντα ότι πρέπει να τα κάνουμε ακόμα!
Και ναι! Δεν είναι πολλά, αλλά αυτά μας υπενθυμίζουν ότι είμαστε ακόμα λάτρεις των 2 τροχών και φυσικά της αγαπημένης μας Ducati... :hibye:
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Αδελφια τι κανουμε?

Δημοσίευση από cronos »

argy έγραψε:Είμαι ακόμα ενεργός μοτοσυκλετιστης, το evaκι δόξα το θεό ζει και βασιλεύει και βγαίνει, όχι πολύ συχνά, αλλά βγαίνει!
Φίλε Αργύρη αυτά που έγραψες μην τα ξεχάσεις,τα έχουμε πει και από κοντά βέβαια.....ετοιμάσου για Μέγαρα εν καιρώ :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:
Απάντηση