Ελαστικά Multistrada 950

Τα στολιδια των κοριτσιων...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Καλησπέρα,
είμαι για αλλαγή ελαστικών στο multi μου. Τώρα φοράω τα scorpion trail ii απο τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος και απο θέμα κρατήματος αλλά και απο χιλιόμετρα που μου έχει βγάλει. Όμως θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο διαφορετικό λάστιχο, οπότε είμαι ανάμεσα στα Trailsmart της Dunlop, και τα TrailAttack 3 της Continental. Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει και θέλει να μοιραστεί την άποψη του για αυτά τα λάστιχα θα το εκτιμούσα!

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο ελαστικό δεν θα έλεγα όχι.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Εχω τα road 5 εδω κ 13.000χλμ.εξαιρετικο λαστιχο στην βροχη.αργει να ζεσταθει αλλα βγαζει σε νορμαλ οδηγηση ανετα 15.000χλμ.Στην πιστα βρισκεις πατακι κατω με απολυτη ασφσλεια.Θα το ξαναεβαζα.το μονο αρνητικο του ειναι οτι αργει να ζεσταθει.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Το pilot της michelin λες ε; κοιτούσα μόνο για on-off ελαστικά (αν και όσο πήγα χώμα πήγα, δε νομίζω να ξαναπάω). Λες να πάω σε σκέτο On?
Ο άλλος στο skroutz αναφέρει οτι έβγαλε 23.000 και τώρα άρχισε να εμφανίζει σημαδια φθοράς. μήπως είναι αρκετά σκληρό; για μέσα πόλη κάνει;
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Για on road χρηση ειναι τα road 5 και τα pirelli angel.
Με r19 μπροστα δεν νομιζω να υπαρχει μαλακο λαστιχο.ολα ειναι τουριστικα.
Κανω 25.000χλμ τον χρονο οποτε θελω ενα σκληρο λαστιχο.
Τωρα για τα 20.000+ που λενε οτι βγαζει δεν το ρισκαρο,καλυτερα 300ε σε λαστιχα παρα 1.300ε σε πλαστικα.(στην καλυτερη)
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Ευχαριστώ Στέλιο, θα το κοιτάξω.
Απο τα τουριστικά για το trailsmart μου έχουνε πει οτι είναι πιο μακαλό.
Τα road 5 συγκριτικά με τα scorpion trai που φορούσες στην αρχή πως σου φαίνονται;
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Να σου πω την αληθεια δεν τα θυμαμε τα scorpion,λιγο να μαθω την μηχανη,λιγο να μαθω να οδηγω,τα τετραγωνισα και σε 2 μηνες.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Με έχεις ψιλοψήσει η αλήθεια είναι και τώρα που έβλεπα και το λάστιχο αυτό στο revzilla έχει παρα πολύ καλές κριτικές.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από jks »

vagosm έγραψε: άλλος στο skroutz αναφέρει οτι έβγαλε 23.000 και τώρα άρχισε να εμφανίζει σημαδια φθοράς.
κλαμα... δεν εχω ξανακουσει μοτοσυκλετισιο λαστιχο να "αρχιζει" εμφανιζει φθορα στα 23Κ (οσο ηπια και να το πηγαινεις)..
δηλαδη ο τυπος σκοπευει να τα κρατησει καμμια 3-4 ετια πανω (με μεσο ορο οδηγησης 7Κ ανα ετος) και πιστευει οτι στη βροχη η σε ενα φρεναρισμα θα τον κρατησει ορθιο... ΟΚ

Stelioskg έγραψε: Κανω 25.000χλμ τον χρονο οποτε θελω ενα σκληρο λαστιχο.
Στελιο, εσυ που γραφεις πολλα χλμ, καθε ποτε αλλαζεις ?


να πω και εγω τη γνωμη μου, μιας και ετυχε να ειχα ενα MTS 950 για αρκετο διαστημα και εκανα αρκετη χρηση και μεσα στην πολη ωρες αιχμης, και μονοκαβαλος γρηγορες βολτες Βιλια, και δικαβαλος Αι Γιαννη Ρωσσο, Ναυπλια κλπ.. και 1 φορα Παρνηθα να πατησω χωμα ετσι για το γαμωτο :mrgreen:
Η γνωμη μου ειναι οτι τα μαμα λαστιχα που φοραγε (νομιζω scorpion trail κατι) ηταν φανταστικα και στην πολη και στην εθνικη τελικιασμενος αλλα και στα στροφιλικια ... δεν εκανε ΚΙΧ, δεν γλυστρησε πουθενα ουτε με τρομαξε, ουτε τιποτα...
μονο για βροχη δεν εχω αποψη, διοτι δεν ετυχε να φαω πουθενα.
το συγκεκριμενο σετ, εβγαλε και 2 μερες μεσα στις Σερρες (ρυθμο 1'50-1"55) και το πανε ελα οδικως, και παρεδωσε το πνευμα περιπου στα 13-14 Κ

Αν το μουλτι ηταν δικο μου, θα ξαναεβαζα τα ιδια λαστιχα με κλειστα τα ματια.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Τα scorpion μου βγαλανε 13.000χλμ,
Τα road 4 15.000χλμ και τωρα τα road 5 εχω 14.000χλμ και σε λιγο πανε για αλλαγμα
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

jks έγραψε: να πω και εγω τη γνωμη μου, μιας και ετυχε να ειχα ενα MTS 950 για αρκετο διαστημα και εκανα αρκετη χρηση και μεσα στην πολη ωρες αιχμης, και μονοκαβαλος γρηγορες βολτες Βιλια, και δικαβαλος Αι Γιαννη Ρωσσο, Ναυπλια κλπ.. και 1 φορα Παρνηθα να πατησω χωμα ετσι για το μ@μωτο :mrgreen:
Η γνωμη μου ειναι οτι τα μαμα λαστιχα που φοραγε (νομιζω scorpion trail κατι) ηταν φανταστικα και στην πολη και στην εθνικη τελικιασμενος αλλα και στα στροφιλικια ... δεν εκανε ΚΙΧ, δεν γλυστρησε πουθενα ουτε με τρομαξε, ουτε τιποτα...
μονο για βροχη δεν εχω αποψη, διοτι δεν ετυχε να φαω πουθενα.
το συγκεκριμενο σετ, εβγαλε και 2 μερες μεσα στις Σερρες (ρυθμο 1'50-1"55) και το πανε ελα οδικως, και παρεδωσε το πνευμα περιπου στα 13-14 Κ

Αν το μουλτι ηταν δικο μου, θα ξαναεβαζα τα ιδια λαστιχα με κλειστα τα ματια.
Και εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με τα Scorpion trail ii και η λογική λέει να βάλω πάλι τα ίδια αλλά θέλω να έχω ένα μέτρο σύγκρισης με διαφορετικά ελαστικά για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Και η αλήθεια είναι οτι με έχουν ψήσει παρα πολύ τα road 5 που λέει ο Στέλιος και μάλλον προς τα εκέι θα πάω.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Λοιπόν, έχω κατασταλάξει ανάμεσα στα Michelin road 5 TRIAL και τα Dunlop Trailmax MERIDIAN. Και τα 2 ζευγάρια στην ίδια τιμή παιζουν, 300 και 295 ευρώ αντίστοιχα.

Θα προχωρήσω λογικά με τα michelin μέχρι τέλος του μήνα οπότε αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι για τα 2 αυτά ελαστικά ας μας ενημερώσει.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Μιας και θελω και εγω λαστιχακια,πηγα στον λαστιχα,σιγουρος οτι θελω τα road 5.Μετα απο μια συζητηση μαζι του με γεμισε αμφιβολια οτι θελω αυτα και οχι τα scorpion που μου πρωτινε..
Ενω περυσι τετοια εποχη ητανε εκεινος που μου ελεγε βαλε τα road 5 και και και...
Τελικα μηπως μας πουλανε οτι θελουνε;;


ΥΣ:τωρα δεν ξερω τι θελω και ας εχω δοκιμασει και τα 2 λαστιχα
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Δεν σου το αιτιολόγησε; Γιατί οχι τα road 5?
Εγώ πάντως αυτά παρήγγειλα και περιμένω να έρθουν απο βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από HackmaN »

Λίγο να δουν ότι δεν ξέρεις ή ότι έχεις αμφιβολία για το ελαστικό που θες, θα σου προωθήσουν αυτό που θέλουν εκείνοι, για τον εκάστοτε λόγω που τους εξυπηρετεί.
Το καλύτερο είναι να κάνεις μια έρευνα διαβάζοντας κριτικές/reviews από άτομα που τα έχουν ήδη φορέσει αλλά και test από διάφορα sites και περιοδικά.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από jks »

HackmaN έγραψε: Το καλύτερο είναι να κάνεις μια έρευνα διαβάζοντας κριτικές/reviews από άτομα που τα έχουν ήδη φορέσει αλλά και test από διάφορα sites και περιοδικά.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

εγω τα τελευταια χρονια εχω ταυτιστει με την αποψη του Ari Henning, στο παρακατω αρθρο, ειδικα λογω των οδηγικων μας ικανοτητων, της χρησης που κανουμε και φυσικα της φοβερης ασφαλτου των ελληνικων δρομων.... :mrgreen: :mrgreen:

https://www.revzilla.com/common-tread/w ... port-tires" onclick="window.open(this.href);return false;

ΥΓ Για οποιον ενδιαφερεται, o Ari εχει ανεβασει απειρα βιντεο με μοτοσυκλετιστικα τεχνικα θεματα και συντηρηση, DIY στο Youtube και τα λεει με απλα και κατανοητα λογακια για ολους. :hibye:
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Μου ειπε οτι σε συγκεκριμενα κομματια το road 5 ειναι καλυτερο αλλα το σκορπιον ειναι πιο ολοκληρωμενο..
Οκ τα road 5 θα βαλω,το θεμα μου ειναι ποσο ευκολοπιστοι ειμαστε(ή ειμαι) σε αυτο που θελουν να μας πουλησουν...
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

HackmaN έγραψε:Λίγο να δουν ότι δεν ξέρεις ή ότι έχεις αμφιβολία για το ελαστικό που θες, θα σου προωθήσουν αυτό που θέλουν εκείνοι, για τον εκάστοτε λόγω που τους εξυπηρετεί.
Το καλύτερο είναι να κάνεις μια έρευνα διαβάζοντας κριτικές/reviews από άτομα που τα έχουν ήδη φορέσει αλλά και test από διάφορα sites και περιοδικά.
Θα συμφωνησω απολυτα... :thumbsup:
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

vagosm έγραψε:Λοιπόν, έχω κατασταλάξει ανάμεσα στα Michelin road 5 TRIAL και τα Dunlop Trailmax MERIDIAN. Και τα 2 ζευγάρια στην ίδια τιμή παιζουν, 300 και 295 ευρώ αντίστοιχα.

Θα προχωρήσω λογικά με τα michelin μέχρι τέλος του μήνα οπότε αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι για τα 2 αυτά ελαστικά ας μας ενημερώσει.
Τα εβαλες τελικα;
Πως σ φαινοντε;;
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε: Τα εβαλες τελικα;
Πως σ φαινοντε;;
Στέλιο δεν τα έχω βάλει ακόμα. Τα λάστιχα τα έχει φέρει ο άνθρωπος στο μαγαζί αλλά δεν μπορώ να παω να τα βάλω με αυτά που γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

vagosm έγραψε:Στέλιο δεν τα έχω βάλει ακόμα. Τα λάστιχα τα έχει φέρει ο άνθρωπος στο μαγαζί αλλά δεν μπορώ να παω να τα βάλω με αυτά που γίνονται.
Και όμως μπορείς... 2. Κατάστημα ειδών πρώτης ανάγκης... :)
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε: Τα εβαλες τελικα;
Πως σ φαινοντε;;
Στέλιο τελικά τα έβαλα και έκανα καμια 300αριά χλμ. Στρίβουν πολύ πιο γρήγορα απο τα ST II που είχα. Μεχρι τώρα έχω καλή εμπειρία απο τα συγκεκριμένα. Τώρα θα αρχίσω να τα ζορίζω λίγο παραπάνω και θα επανέλθω καποια στιγμή που θα έχω καλύτερη εικόνα. Εσύ τι έκανες τελικά; Έβαλες πάλι αυτά;
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Καλοριζικα και καλα χιλιομετρα..
Οχι δεν εβαλα ακομα σε κανενα μηνα θα μπουνε..
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ελαστικά Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Πηγα τελικα για λαστιχα και εγω..
Παω να βαλω τα road 5 και δεν υπαρχουν πουθενα,διαθεσημοτητα 2 μηνες μετα.οκ λεω θα δοκιμασω τα angel gt 2 που ειναι πολυ κοντα μετα τα road 5,δεν εβρισκα πισω λαστιχο πουθενα..και τελικα εβαλα ξανα τα scorpion.
(*οταν λεω πουθενα εννοω τα 5 μεγαλυτερα καταστηματα στην αθηνα)
Το καλο ειναι οτι εβαλα σε καλη τιμη,250ε.
Απάντηση