Εξατμιση για 950

Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από wheelsdeal »

vagosm έγραψε:Πάντως για τους λαιμούς όταν του ειπα βγάζει η mivv για το 950 μπήκε κατευθείαν στην εταιρία, τους ειδε και λεει "δεν κανουν αυτοί, μάπα ειναι...
Ποιος σου το ειπε αυτο?
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

wheelsdeal έγραψε:
Ποιος σου το ειπε αυτο?
Στο μοτονιο ο τυπος που μιλούσα μου το ειπε.. μπηκε εκεινη την ωρα και τους ειδε γιατι δεν ηξερε οτι βγαζει η mivv λαιμους για το δικο μου και μου ειπε οτι εγραψα παραπάνω.. η αληθεια ειναι οτι καποια εξήγηση εδωσε αλλα δεν την πολυκατάλαβα μιας και δεν το κατέχω το θέμα..

Αυτοί εδώ είναι οι λαιμοί
https://www.mivv.com/en/products/d-037- ... -950-2017/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Για αυτο δεν χρειαζεται να πω τιποτα περαιτερω για τα ατομα εκει..το πραγμα μιλαει απο μονο του.

Λοιπον αν οικονομικος σε παιρνει παρε της Mivv και ασε τα χειροποιητα.Ο εξατμισας (ο σωστος οχι ουτοι εκει που ρωτησες) θα σου κοψει το καζανι και θα σου ενωσει το Α με το Β.Οι εταιρειες εχουν δυναμομετρα και εχουν κανει μελετη για να φτιαξουν ενα προιον.

Αν θες να φτιαξεις λαιμους και οχι κατι ετοιμο πηγαινε στον Παπαγιαννη που ειναι σοβαρος εξατμισας και μιλα μαζι του,να σου δωσει μια τιμη και οτι σε συμφερει.

Τωρα οσων αφορα το προγραμμα για μενα απλα με μια αφαιρεση καταλυτη δεν θα ασχολιομουνα.Αν στην πορεια αποφασισεις και για τελικο/φιλτρο πας zen1racing στον αλιμο που ειναι και ducatoφιλοι και σου φτιαχνουν ενα custom χαρτη για τα μετρα σου και ξεμπερδευεις.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από HackmaN »

Ούτε και ο τελευταίος ασχολούταν με κατασκευή λαιμών σε μηχανάκια μη εμπορικά ή θα σε χρεώνε τα κέρατα του.
Ντίβες στην Ελλάδα της κρίσης!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 15:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από hell in roads »

wheelsdeal έγραψε: (ο σωστος οχι ουτοι εκει που ρωτησες) θα σου κοψει το καζανι και θα σου ενωσει το Α με το Β.Οι εταιρειες εχουν δυναμομετρα και εχουν κανει μελετη για να φτιαξουν ενα προιον.

Αν θες να φτιαξεις λαιμους και οχι κατι ετοιμο πηγαινε στον Παπαγιαννη που ειναι σοβαρος εξατμισας και μιλα μαζι του,να σου δωσει μια τιμη και οτι σε συμφερει.
.
γιατι εισαι τοσο αρνητικος με τον συγκεκριμενο? εγω εφτιαξα εξτμισεις για δυο μηχανακια και δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα και σε οικονομικοτατη τιμη, μαλιστα του ζητησα να αλλαξω και σε ενα σκουτερ την εξατμιση και μου αρνηθηκε γιατι δεν θα ειχε σχεδον καμμια διαφορα αν ηθελε να μου παρει τα λεφτα θα ελεγε οκ οπως συνηθως κανουν οι περισσοτεροι,
οσον αφορα τον Παπαγιαννη που πηγα να μου φτιαξει την εξατμιση στο Multi μου μου ειπε οτι δεν ασχολειτε καθολου γιατι δεν ειναι εφικτο και ξερω φιλο που του εφτιαξε την εξατμιση ολοσωμη σε 800 SS και του διαλυθηκε μεσα στην πιστα

σιγουρα συμβαινουν και στραβες αλλα το θεμα ειναι τι δουλεια γινετα απο τον καθε μαστορα στο συνολο φθηνες λυσεις παραμονευουν και αστοχιες αλλιως πας στην μαμα και τα πληρωνεις φαρμακειο
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Φώτης Κανταρτζής
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 16 Αύγ 2018, 16:10
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από Φώτης Κανταρτζής »

Καλησπέρα και από εμένα. Πρώτο σχόλιο στο φόρουμ επομένως συγχωρέστε μου αν παραβλέπω κάτι. Κάτοχος Multistrada 950. Σκέφτομαι να καταργήσω τον καταλύτη με χειροποίητο σύνδεσμο. Πειραματίστηκε κάνεις μέχρι τώρα για να έχουμε εικόνα από faults, μπερδέματα στις χαμηλές, υπερθέρμανση, κ.α. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και αγόρασα τους λαιμούς της mivv και απο βδομαδα θα πάω για την τοποθέτηση. Τωρα αν καποιος γνωρίζει να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που εχω.

Βλέπω σε όλες τις άλλες εταιρίες που βγάζουν λαιμούς για το 950 και το 1200, το κομμάτι που βγαίνει απο τον πίσω τον κύλινδρο μέχρι εκεί που ενώνεται με το υπόλοιπο, δημιουργεί μια "κούρμπα" ώστε να δώσει μεγαλύτερο μήκος. Ενώ αυτούς που πήρα απο την mivv είναι ευθεία με αποτέλεσμα μικρότερο μήκος στην διαδρομή του πίσω κυλίνδρου. Γνωρίζω πως οσο μεγαλύτερο μηκος λαιμών τόσο καλύτερη ροπή στα χαμηλά αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν το κάνουνε για αυτόν τον λόγο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1. Υπάρχει περίπτωση η έλλειψη κούρμπας να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;
2. Επίσης παίζει ρόλο που το μήκος του λαιμού για κάθε κύλινδρο είναι διαφορετικό;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από HackmaN »

Η 'κουρμπα' που λεμε τι μήκος έχει;
Είναι σαλινγκαρος;
Γενικά όση ασχολούνται με εξατμίσεις και προγραμματιστές εγκεφαλων λένε ότι οι διαφορές είναι άπειροελάχιστες για λίγα εκατοστά παραπάνω σωλήνα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Αυτοί είναι οι λαιμοί που πήρα εγώ
mivv mts 950
https://www.picclickimg.com/d/l400/pict ... 0-2017.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

termignoni mts 950
https://www.picclickimg.com/d/l400/pict ... ium-Rc.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

spark mts 950
https://www.spark.it/images/prodotti-ne ... e9933b.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Akrapovic mts 1260
https://d1sfhav1wboke3.cloudfront.net/I ... height=594" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από HackmaN »

O λαιμός της Akrapovic φαίνεται πιο κομψός και μελετημένος αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από jks »

HackmaN έγραψε:O λαιμός της Akrapovic φαίνεται πιο κομψός και μελετημένος αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
οι τυποι εχουν ριξει απειρα σε R&D...
υψηλη ποιοτητα κ τεχνογνωσια σε υλικα, κολλησεις, διατομες κλπ...


Νικο, διαβασε αυτα τα 3 κειμενακια και δες ποσο μπροστα ειναι..

https://www.motomag.gr/news/epikairotit ... stasio-tis" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.motomag.gr/news/epikairotit ... -akrapovic" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.motomag.gr/news/epikairotit ... -akrapovic" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από Bart »

Μόνο ακραποβιτς ρε αιδοια :wsmile:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Δεν βγάζει μωρέ η ακράποβιτσ για το 950 λαιμούς. ενα τελικό βγάζει μόνο και αυτό για περιορισμένα γούστα.
Γενικά ενώ είναι ένα μηχανάκι με πολύ καλές πωλήσεις ανα τον κόσμο, δεν έχουν ασχοληθεί πολλές εταιρίες για το σύστημα εξάτμισης. Και η sc project που είχε ξεκινήσει, σταμάτησε. Δεν ξέρω γιατι.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Τελικά τους λαιμούς της mivv τους επιστρέφω πίσω (ο λόγος αναφέρεται σε άλλο ποστ) και πάω για χειροποίητους.

Τώρα, αν υπάρχει κάποιος κάτοχος multistrada 950 απο Αθήνα που να έχει και αυτός στο πρόγραμμα να βάλει χειροποίητους λαιμούς, ας μου στειλει ενα μηνυμα inbox να συζητήσουμε μήπως και γλιτώσω το Γιάννενα - Αθήνα.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

https://www.spark.it/en/exhaust/ducati/ ... 18/gdu8523" onclick="window.open(this.href);return false;
Για ριξε και μια ματια σε αυτο...
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε:https://www.spark.it/en/exhaust/ducati/ ... 18/gdu8523
Για ριξε και μια ματια σε αυτο...
Στέλιο ναι τις έχω δει. 600-700 έχουν οι απλές και 1000 αν θυμάμαι καλά οι τιτανίου.
Λογικά όταν θα κατέβω αθήνα με την μηχανή θα πάω να μιλήσω για χειροποίητες. Το θέμα είναι να δώ πότε θα μπορέσω..
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Πηγα και ρωτησα για χειροποιιτους λαιμους και το τελικο να μεινει το ιδιο.Μου ειπε οτι απο θορυβο θα κανει παρα πολυ γιατι το τελικο ειναι αδειο.
Η αλλη λυση ητανε να αλλαξουμε και το τελικο και να βαλουμε με σιγαστηρα.
Αυτο δεν μπορω να το κανω γιατι μετα δεν θα μπαινουνε οι πλαινες..
Αυτο που δεν ρωτησα ειναι εαν μπορω να βαλω χειροποιιτους λαιμους και τελικο απο το pikes pike... :whistling:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Η λογική λέει οτι μπορείς να βάλεις οποιδήποτε τελικό σε οποιδήποτε μηχανάκι αρκεί να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες που απαιτούνται.
Εγώ σε πρώτη φάση Στέλιο σκέφτομαι να αφαιρέσω μόνο καταλύτη και αν δω ότι δεν μου κάνει αλλάζω τελικό, φίλτρο και κάνω και μια χαρτογράφηση. Έτσι το σκέφτομαι.
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 10:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

συγνωμη κιολλλας αλλα 4.5 κατοσταρικα για ενα διχαλο τοσο αθλιο σε flow ειναι πολλα
μ'αυτα τα λεφτα μαλλον θα εκανες ολοσωμη
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

17inchwheeler έγραψε:συγνωμη κιολλλας αλλα 4.5 κατοσταρικα για ενα διχαλο τοσο αθλιο σε flow ειναι πολλα
μ'αυτα τα λεφτα μαλλον θα εκανες ολοσωμη
Αν αναφέρεσαι στους mivv δες και αυτό εδώ!
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 30&t=31392" onclick="window.open(this.href);return false;

Για το δίχαλο 150-200 μου είπαν στο μοτόνιο και 350 στον Παπαγιάννη.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Για της mivv το διαβασα και σε ενα video στο youtube οτι ειχε το ιδιο θεμα με εσενα και τελικα της επεστρεψε πισω
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε:Για της mivv το διαβασα και σε ενα video στο youtube οτι ειχε το ιδιο θεμα με εσενα και τελικα της επεστρεψε πισω
Αν αναφέρεσαι στα σχόλια απο αυτό το βιντεάκι, εγώ ειμαι. :)
https://www.youtube.com/watch?v=1f1bjMNUQmo" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 10:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: Εξατμιση για 950

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

vagosm έγραψε: Για το δίχαλο 150-200 μου είπαν στο μοτόνιο και 350 στον Παπαγιάννη.
motonio ftw.ειναι vfm και κανουν σωστη δουλεια
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
Απάντηση