Ανταλλακτικά

Απάντηση
hereticous
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 22:56
Gender: Male

Ανταλλακτικά

Δημοσίευση από hereticous »

Καλησπέρα συμφορουμίτες, ευτυχισμένος κάτοχος Μulti 1100. Λοιπόν, ήρθε η ώρα για το μεγάλο service και καθώς τα εξουσιοδοτημένα ζητάνε 500Ε-600Ε μίνιμουμ για το μεγάλο service (ιμάντες, βαλβίδες κτλ), ψάχνομαι να ρίξω λίγο το κόστος.

Αν υπολογίσουμε ότι κοστολογούν 250Ε τα εργατικά, που μου φαίνεται ακραίο για μηχανή 13 ετών, ψάχνω να βρω από κάπου να αγοράσω το ανταλλακτικά, ώστε να γλυτώσω από εκεί μερικά χρήματα και να μην πληρώσω το καπέλο της αντιπροσωπείας.

Επίσης σκέφτομαι τα σχετικά "εύκολα" (λάδια και κάνα φίλτρο) να τα κάνω μόνος μου, ν κόψω και από εκεί.


Είδα τα τόπικς για τις εργασίες (λάδια πχ), αλλά δε βρήκα από πού να αγοράσω τα διάφορα ανταλλακτικά.


Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Ανταλλακτικά

Δημοσίευση από Bart »

Η τιμή είναι πολύ λογική για μεγάλο σέρβις μιας και ιμάντες καπέλοτα μπουζί λάδια φίλτρα κλπ ξεφεύγει το κόστος ανταλλακτικών των 250€
Επίσης για να γίνουν αυτές πι εργασίες η μηχανή θα μείνει σώβρακο πράγμα που δικαιολογεί το κόστος εργασίας
Θα σου πρότεινα μιας και έχει τα χρόνια της η εν λόγο μηχανή να επισκεφτείς κάποιον που γνωρίζει και ας σου κοστίσει 100€ περισσότερα .
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ανταλλακτικά

Δημοσίευση από Stelioskg »

Απο την μικρη μου εμπειρια θα σου ελεγα να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο.ρωτα αυτα τα 2-3 συνεργεια μια τιμη και οποιος σ αρεσει καλυτερα..
Εγω δεν θα πηγαινα εξω να γλυτωσω 50-70ε..(περισσοτερο δεν θα κερδισεις)..
Παναγής
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2014, 09:46
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: GSX-R
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Ανταλλακτικά

Δημοσίευση από Παναγής »

τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ@@@
Αυτά θα έπρεπε να τα ξέρεις πριν πάρεις τέτοια μηχανή, δυστυχώς αυτές είναι οι τιμές.
Μόνο ιμάντες και λάδια μπορείς να γλυτώσεις δλδ....πόσα...40€??
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ 2018, 00:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Ανταλλακτικά

Δημοσίευση από steven_04 »

Παναγής έγραψε:τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ@@@
Αυτά θα έπρεπε να τα ξέρεις πριν πάρεις τέτοια μηχανή, δυστυχώς αυτές είναι οι τιμές.
Μόνο ιμάντες και λάδια μπορείς να γλυτώσεις δλδ....πόσα...40€??
Συμφωνω, δεν εχει σημασια αν η μηχανη ειναι 3 η 13 ετων. Αν πρεπει να κατεβασει ο μαστορας το μισο κινητηρα απο το σασι για να γινουν τα προβλεπομενα γιατι ετσι το σχεδιασε το εργοστασιο, ε αυτος ο κοπος πρεπει να πληρωθει.
Worldwide kilometers collector
Απάντηση