Μ696 vs M796 vs M797

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NikosRyu
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 30 Ιουν 2023, 14:19
Gender: Male
Bike: -Don't have-
Other: Yamaha mt 03 RM2

Μ696 vs M796 vs M797

Δημοσίευση από NikosRyu »

Καλησπέρα σε όλους τους Ducatisti :wsmile: :hibye:

Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα και πολύ σύντομα εύχομαι να μπω και με τη νέα μου μοτοσυκλετα. Ήμουν κάτοχος yamaha mt03 RM2 και ήρθε καιρος για την μεγάλη αλλαγή από γιαπωνα σε Ευρωπαίο. Κοιτάω τα συγκεκριμένα μοντέλα M696 M796 M797 και γενικά με τραβάει περισσότερο το M797. Στις τιμές που βλέπω μου φαίνονται πολύ ελκυστικά και θεωρώ τα περί κόστους συντήρησης και αυξημένης κατανάλωσης εντός πόλης μύθους. :thumbsup: Γενικά θέλουν ιμάντες και βαλβιδες τακτικά και τα σερβις θα τα κάνω στην ώρα τους όπως και με το παλιό μου σαραβαλάκι. Ήθελα να γνωρίζω από εσάς που έχετε πολλή παραπάνω εμπειρία θέματα αξιοπιστίας κατανάλωσης εντός πόλης κόστος σερβις και ανταλλακτικών μέσα σε άκρες και κυρίως τις διαφορές στα συγκεκριμένα μοντέλα. Με ενδιαφερει πολυ αποψη ιδιοκτητων. Θεωρώ ότι οι υδροψυκτοι κινητήρες έχουν μεγαλύτερη μακροζωία αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Γενικά θέλω να μάθω γιατί σκοπεύω την επερχόμενη Ducati μου να την παντρευτώ και θέλω να αγοράσω κάτι αξιόπιστο. Τελευταία ερώτηση αν μπαίνουν σαμάρια για πλαϊνές βαλίτσες (διάβασα σε άλλο topic ότι μπαινουν) για καμιά πιο μακρινή βόλτα ή νησακι και πως είναι καλοκαίρι με τη ζέστη σε πόλη καθώς θέλω τη μοτοσυκλετα για καθημερινή χρήση και πολλά χιλιόμετρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλές βόλτες και καλά και απροβληματιστα χιλιόμετρα σε όλους!! :))
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Μ696 vs M796 vs M797

Δημοσίευση από dimirex »

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Ως κάτοχος S2R(800) μπορώ να σου πω ότι σε θέμα αξιοπιστίας δεν είχα/έχω κανένα πρόβλημα (έχει περάσει και trackdays).
Όσον αφορά την επιλογή, δες αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Απλά να σου πω ότι το πιο βελτιωμένο από τα 3 μοτέρ είναι το M796... δυστυχώς νομίζω λόγω προδιαγραφών το M797 αν και πιο καινούργιο το έχουν φιμώσει (για αυτό και το μονό σώμα ψεκασμού αντί για δύο)
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
NikosRyu
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 30 Ιουν 2023, 14:19
Gender: Male
Bike: -Don't have-
Other: Yamaha mt 03 RM2

Re: Μ696 vs M796 vs M797

Δημοσίευση από NikosRyu »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Μ696 vs M796 vs M797

Δημοσίευση από alex.walnut »

Καλως ηλθες φιλε!

Ως κατοχος 696, με 75.000 θα σου πω οτι απο θεμα αξιοπιστιας τα αεροψυκτα ειναι σκυλια. Σαμαρια εχω τα γνησια, αλλα ειναι τοσο ασχημα που δε τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, οποτε θα σου ελεγα να τα βγαλεις απ το μυαλο σου. Το μηχανακι ταξιδευει μονοκαβαλο, με τα απολυτως απαραιτητα και μακρια απο εθνικη. Δε ξερω του 797 πως ειναι, αλλα δε θα διαφερει ιδιαιτερα θεωρω. Θα σου προτεινα το 796 παντως εξαιτιας του μονομπρατσου, βγαζει και λιγα αλογακια παραπανω.
Άβαταρ μέλους
NikosRyu
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 30 Ιουν 2023, 14:19
Gender: Male
Bike: -Don't have-
Other: Yamaha mt 03 RM2

Re: Μ696 vs M796 vs M797

Δημοσίευση από NikosRyu »

Ευχαριστώ. Πολύ! Είναι σημαντικό να μου απαντάτε και το εκτιμώ πολύ η έρευνα μου συνεχίζεται!÷
Απάντηση