36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2008 EDITION

Πανελλήνιο, Κύπελο Β.Ελλάδας, Παγκρήτιο, 6ωρος, Clubman's Cup, 36 ωρο...
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2008 EDITION

Δημοσίευση από DESMOMAN »

10-11 Μαιου
ΑΤΤΙΚΗ-
ΚΕΝΤΡΙΚΗ & ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ-
ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ-
ΗΠΕΙΡΟ-
ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ



την ιδεα & την διοργανωση του "36 ωρου" εχει η Ελληνικη Λεσχη MOTOGUZZI
Πραβίου 21 & Μεγάλου Βασιλείου (3ος όροφος), Ρουφ
τηλ/ fax: 210 3413369,e-mail: info@motoguzziclub.gr
http://www.motoguzziclub.gr
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

To 36 ωρο ειναι μια δοκιμασια για τον αναβατη και την μοτοσυκλετα.Διανυονται 1700 χλμ.σε δυο μερες,οποτε ο ρυθμος δεν μπορει να ειναι αυτος της βολτας...ξεκινας το πρωι και τερματιζεις '' βραδυ ''!Εισαι πανω στην μηχανη τουλαχιστον 7-8 ωρες,εκει καβαλα ξεμουδιαζεις,σκεφτεσαι,τραγουδας,πονας μεχρι να σταματησουν ολα... και απλα και μονο οδηγας.
Απο το 2001 που πηρα το ST4 δεν εχω χασει κανενα.Με τα παιδια απο την MOTOGUZZI εμαθα την Ελλαδα .Βλεπεις παρα πολλα μερη -εκαντονταδες εικονες-που γινοντε μελλοντικοι προορισμοι,μαθαινεις την μοτοσυκλετα σου θες δεν θες.Το οδοιπορικο εχει φανατικους οπαδους,ανθρωπους που περιμενουν ολο το χρονο αυτη την στιγμη.Ειναι ευκαιρια για οποιον θελει
να δοκιμασει την αντοχη του και να δει οσα μπορει περισσοτερα σε δυο μερες.
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

Κυρίες και κύριοι μήπως να τα συμπληρώσουμε ???

:cong: :cong: :cong:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από jks »

εχω κατεβασει ολες τις υπευθυνες δηλωσεις και φορμες εγγραφης κτλ
και αυριο πρωι κατεβαινω μαγαζια για να ψωνισω 2-3 πραγματακια για τις σχετικες μοντιφες που θελω να εχω για ενα τετοιο ταξιδι..

θελω να το κανω παρα παρα πολυ και ειδικα αν βρω 2-3 φιλαρακια με μοστρο...ειμαι μεσα με τα μπουνια...

διαβασα ολο τον καταλογο με τις περσινες συμμετοχες και μονστερ δεν ειχε ουτε για δειγμα!!
2 Multistrada και το ST του Σπυρου ...
και ποια guzzi αν δειτε το τι vstrom και τι tdm και bmw GS ειχε μαζευτει...

Λοιπον!
Για...παμε να τους δωσουμε ενα μαθημα οτι κανεις μια χαρα τουρισμο και πανω στο monster :mrgreen: ..αρκει να κουβαλας λιγα κιλα τρελα παραπανω :zep: !

Εννοειται οτι οι συμμετεχοντες θα περασουμε βασικο "τεχνικο ελεγχο" τα μηχανακια μας! Μη μεινουμε αμανατι απο κανενα "χαζο" λογο και γινουμε ρεζιλι των σκυλιων... Και οχι τιποτε αλλο αλλα μετα δωσουμε λαβες στους εκει Καγκελαριους και Γιαπανsan να λενε πως χαλανε τα Ιταλικα!! :bop2: :))

ΥΓ τα "ρουχα" μου θα τα κουβαλησει αλλος καλοθελητης στο bagster του, μιας και το δικο μου θα μετατραπει σε κινητο..συνεργειο :devil: !

Το κοστος ειναι χονδρικα 110 ευρω συμμετοχη + αλλα 120 οι βενζινες + οτι φαμε/πιουμε..
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

Γιάννη εγώ είμαι μέσα! :thumbsup:
Διαθέτω και 2 βαλίτσες DP (οι βάσεις είναι ήδη πάνω στο μηχανάκι) για να τις τιγκάρουμε με τα απαραίτητα!

Βουρ στον πατσά! :)
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
Miyu
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 11:43
Gender: Female
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Λευκαδα

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Miyu »

θελει πολυ τρελλα και δυναμη να το κανεις το 36ωρο....
ο Ποπος σου γινετε τσιμεντο......

Περισυ ενα παιδι το εκανε με παπακι ολο το36ωρο (παρολο που ειχε μεγαλη μηχανη)

αυτη ειναι η περιπετεια.....

Αν δεν ειχα τα μαθηματα που πεφτουν ακριβως την ιδια ημερομηνια θα ειχα δηλωσει ηδη συμμετοχη....

Του χρονου πρωτα ο θεος θα το τολμησω.....
"...για να μην καταρρευσουμε , πρεπει να αναζητησουμε ξανα
τη χαρα στην αξια των απλων πραγματων και των ανθρωπινων σχεσεων.
σε οτι δεν αγοραζεται"
ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ



Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από jks »

spam:
το παπι μπορει να μην εχει γκαζι αλλα εχει 10 φορες πιο ανετη+μαλακη σελλα και η θεση οδηγησης ειναι πολυ χυμα και ξεκουραστη.. το αριστερο χερι δεν δουλευει καν γιατι οι σχεσεις μπαινουν καρφωτες..το "βαρος" του παπιου ειναι 80 κιλα και ουτε καν το καταλαβαινεις κατω απτα ποδια σου..

ακομα κανει πολυ καλυτερες "εντουραδες" απο ενα mostro.. (Σεριφο την εχω οργωσει με παπι, για οποιον ξερει και δεν εβγαλε κιχ!!)

χμμ..46 λιτρα μπαγκαζιερα givi εχω πισω.. ριχνω και 2 μπετονια βενζινη μεσα να εχω αυτονομια 150 χλμ και 3 μονολιτρα λαδι για να κανω καμμια αλλαγη γιατι ολη μερα τσιτες θα την ακουσει ασχημα το λαδακι χμμμμμμμ Μη μου βαζετε ιδεες !!

Οχι, φετος θα αποδειξω την αξια του Ιταλου, (και την τρελα του Χιωτη) και του χρονου θα
παρω επ'ωμου το παπι και οτι γινει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πλακα θα'χει παντως!!
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

jks έγραψε:spam:
το παπι μπορει να μην εχει γκαζι αλλα εχει 10 φορες πιο ανετη+μαλακη σελλα και η θεση οδηγησης ειναι πολυ χυμα και ξεκουραστη.. το αριστερο χερι δεν δουλευει καν γιατι οι σχεσεις μπαινουν καρφωτες..το "βαρος" του παπιου ειναι 80 κιλα και ουτε καν το καταλαβαινεις κατω απτα ποδια σου..

ακομα κανει πολυ καλυτερες "εντουραδες" απο ενα mostro.. (Σεριφο την εχω οργωσει με παπι, για οποιον ξερει και δεν εβγαλε κιχ!!)

χμμ..46 λιτρα μπαγκαζιερα givi εχω πισω.. ριχνω και 2 μπετονια βενζινη μεσα να εχω αυτονομια 150 χλμ και 3 μονολιτρα λαδι για να κανω καμμια αλλαγη γιατι ολη μερα τσιτες θα την ακουσει ασχημα το λαδακι χμμμμμμμ Μη μου βαζετε ιδεες !!

Οχι, φετος θα αποδειξω την αξια του Ιταλου, (και την τρελα του Χιωτη) και του χρονου θα
παρω επ'ωμου το παπι και οτι γινει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πλακα θα'χει παντως!!
Ρε Γιάννη δεν θα είναι Παρίσι Ντακάρ, θα έχει κάνα βενζινάδικο!! :)) :))
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
Kostas DOC
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:21
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: MP3
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Kostas DOC »

jks έγραψε:
θελω να το κανω παρα παρα πολυ και ειδικα αν βρω 2-3 φιλαρακια με μοστρο...ειμαι μεσα με τα μπουνια...

...και το ST του Σπυρου ...

Θα ειναι και ο Τακης με το monster. :thumbsup:
Αν ερθεις την δευτερα στο μηνιατικο meeting θα τα κουβεντιασετε...
ex- Desmoquattro S4
::S4R Testastretta::
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από jks »

Οκ, θα ερθω την Δευτερα στο Zoo γιατι το εχω παρει ζεστα και θελω λεπτομερειες/συντονισμο με τον Σπυρο και Τακη..

Οι συμβουλες του Σπυρου βεβαια θα ειναι χρυσαφι μιας και κανει το 36ωρο καθε χρονο..


ο αερας ειναι το τελευταιο που με νοιαζει..παω και με 200 συνεχομενα οπου και οσο χρειαστει και δεν θα ειναι η πρωτη φορα..απλα ο μονος λογος που κοβω ειναι γιατι λυπαμαι το μοτερακι και το λαδι που γινεται ατμος..

σχετικα με την σελλα και τα...οπισθια μου, θα προχωρησω στην σχετικη κατασκευη προσθηκης με gel (ας ειναι καλα το ebay) για να ταξιδεψω εγω καλα... και η "οικογενεια" καλυτερα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Kostas DOC
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:21
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: MP3
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Kostas DOC »

jks έγραψε:
...οπισθια μου, θα προχωρησω στην σχετικη κατασκευη προσθηκης με gel (ας ειναι καλα το ebay) για να ταξιδεψω εγω καλα... και η "οικογενεια" καλυτερα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link??
ex- Desmoquattro S4
::S4R Testastretta::
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

jks έγραψε:Οκ, θα ερθω την Δευτερα στο Zoo γιατι το εχω παρει ζεστα και θελω λεπτομερειες/συντονισμο με τον Σπυρο και Τακη..

Οι συμβουλες του Σπυρου βεβαια θα ειναι χρυσαφι μιας και κανει το 36ωρο καθε χρονο..


ο αερας ειναι το τελευταιο που με νοιαζει..παω και με 200 συνεχομενα οπου και οσο χρειαστει και δεν θα ειναι η πρωτη φορα..απλα ο μονος λογος που κοβω ειναι γιατι λυπαμαι το μοτερακι και το λαδι που γινεται ατμος..

σχετικα με την σελλα και τα...οπισθια μου, θα προχωρησω στην σχετικη κατασκευη προσθηκης με gel (ας ειναι καλα το ebay) για να ταξιδεψω εγω καλα... και η "οικογενεια" καλυτερα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μαζευτείτε γιατί χανόμαστε! :crazy:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από jks »

Kostas DOC έγραψε: Link??
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/motorcyc ... enameZWDVW" onclick="window.open(this.href);return false;


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/The-Pro- ... enameZWDVW" onclick="window.open(this.href);return false;

:whistling:
Άβαταρ μέλους
Kostas DOC
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:21
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: MP3
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Kostas DOC »

mostro620 έγραψε:
Μαζευτείτε γιατί χανόμαστε! :crazy:

Χανομαστε?? Τωρα που ανοιγει ο καιρος.... Θα βρισκομαστε!
ex- Desmoquattro S4
::S4R Testastretta::
Άβαταρ μέλους
Kostas DOC
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:21
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: MP3
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Kostas DOC »

jks έγραψε: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/motorcyc ... enameZWDVW" onclick="window.open(this.href);return false;


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/The-Pro- ... enameZWDVW" onclick="window.open(this.href);return false;

:whistling:

Ακριβούτσικα... και θέλουν και μοντα... το δεύτερο μου άρεσε λίγο καλύτερα (σχέση τιμής/εικόνας) :eeehm:
ex- Desmoquattro S4
::S4R Testastretta::
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Ειμαι σε συννενοηση με την PIRELLI για εκπτωση στην τιμη των ελαστικων της σε οσους επιθυμουν να συμμετασχουν(..και θα το κανουν!!!)στο 36 ωρο.Η προσφορα ισχυει για κατοχους μοτοσυκλετων DUCATI και αφορα το συγκεκριμενο οδοιπορικο.Οι προυποθεσεις θα ανακοινωθουν στην συνεχεια .

let me know
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

DESMOMAN έγραψε:Ειμαι σε συννενοηση με την PIRELLI για εκπτωση στην τιμη των ελαστικων της σε οσους επιθυμουν να συμμετασχουν(..και θα το κανουν!!!)στο 36 ωρο.Η προσφορα ισχυει για κατοχους μοτοσυκλετων DUCATI και αφορα το συγκεκριμενο οδοιπορικο.Οι προυποθεσεις θα ανακοινωθουν στην συνεχεια .

let me know
Α ρε Σπύρο άλλαξα λάστιχα το προηγούμενο ΣΚ! :innocent2:

Δεν πειράζει, μπορεί να ξανακάνω ψώνια! :thumbsup:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Παίδες
Η εκδήλωση αξίζει με το παραπάνω .
Εχω κάνει τα 4-5 πρώτα , και είναι εξαιρετική εμπειρία .
Τότε ξεκινάγαμε όλοι μαζί , δύο μοτό ανά λεπτό , ήταν πιο παρείστικο , 200 σχεδόν γνωστοί σταμάταγαν για μπύρες και σουβλάκια μαζί στο πουθενά , ήταν αλλιώτικη φάση , τις τελευταίες χρονιές ξεκίνας "όποτε θες" και αρκει να φωτογράφισεις κάποια σημεία για να πιστοποιήσεις ότι πέρασες δλδ μπορεί κάποιος να φύγει Σάββατο στις 05.00 άλλος στις 07.00 κ.ο.κ .
Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεται ατσάλινος κ@λος ενώ αν βρέχει είναι "και κάτσε καλά" μπορεί να φτάσεις στο σημείο που πρέπει την ...ώρα που βγαίνουν οι βρυκολάκοι ή και ακόμα αργότερα , οδηγώντας ουσιαστικά non stop απ΄το πρωί .
Αν μπορέσω πάντως θα το ξανακάνω
Desmomanic[/quote]

Η ατμοσφαιρα παραμενει ακομα η ιδια.Η λεσχη δοκιμασε καινουργιες φορμες στην διεξαγωγη του rally για καποιες χρονιες επιστρεφοντας παλι στην αρχικη συν οτι αξιζε να μεινει.Τωρα ξεκιναμε παλι ενας ενας .Οι κατηγοριες (3)χωριζοντε βασει του κυβισμου και αναλογες ειναι και οι μεσες ωριαιες ταχυτητες της καθε κατηγοριας.Η φωτογραφηση συγκεκριμενων στοιχειων(π.χ ταδε εκκλησακι εξω απο το δεινα χωριο..)με αναλογικη φωτογραφικη μηχανη ειναι η αποδειξη οτι περασες απο εκει και το βρηκες!!
Χαρτες (ενημερωμενοι!!)των περιοχων που θα περασει το οδοιπορικο ειναι απαραιτητοι.
Την δοκιμασια την περνας μονος σου εκτος και αν η ομαδα σου εχει ταξιδεψει αρκετα μαζι ωστε να τους ξερεις και να τους εμπνεεις-οπως και αυτοι σε σενα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.
Ειναι πολυ επικινδυνο σε ενα τοσο μεγαλο και κουραστικο ταξιδι να εχεις το νου σου σε αλλους οδηγους ακομα και φιλους.Ο καθε αναβατης ταξιδευει πρωτα για τον εαυτο του και μετα για ολους μαζι. Το ομαδικο πνευμα ετσι και αλλιως δεν χανεται στο ταξιδι γιατι αυτο ειναι και το νοημα του.
Οι συμμετεχοντες φορουν αναγνωριστικο σημα στο μανικι .
Και μια προσωπικη εμπειρια.
Στο πρωτο μου rally ολοι μου η παρεα με διαβεβαιωνε οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι θα ειμαστε μαζι και σουπερ και...τελευταια φορα που τους ειδα ηταν εικοσι λεπτα μετα την εκκινηση και η επομενη στην Φλωρινα ,μεσανυχτα.Τα ειδα ολα.Ομως περασα υπεροχα γιατι ημουν '' ΕΞΩ '' ...
και ενα τελευταιο
ΟΣΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΕ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΟΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ Η ΔΥΝΑΤΗ
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

DESMOMAN έγραψε:Παίδες
Η εκδήλωση αξίζει με το παραπάνω .
Εχω κάνει τα 4-5 πρώτα , και είναι εξαιρετική εμπειρία .
Τότε ξεκινάγαμε όλοι μαζί , δύο μοτό ανά λεπτό , ήταν πιο παρείστικο , 200 σχεδόν γνωστοί σταμάταγαν για μπύρες και σουβλάκια μαζί στο πουθενά , ήταν αλλιώτικη φάση , τις τελευταίες χρονιές ξεκίνας "όποτε θες" και αρκει να φωτογράφισεις κάποια σημεία για να πιστοποιήσεις ότι πέρασες δλδ μπορεί κάποιος να φύγει Σάββατο στις 05.00 άλλος στις 07.00 κ.ο.κ .
Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεται ατσάλινος κ@λος ενώ αν βρέχει είναι "και κάτσε καλά" μπορεί να φτάσεις στο σημείο που πρέπει την ...ώρα που βγαίνουν οι βρυκολάκοι ή και ακόμα αργότερα , οδηγώντας ουσιαστικά non stop απ΄το πρωί .
Αν μπορέσω πάντως θα το ξανακάνω
Desmomanic
Η ατμοσφαιρα παραμενει ακομα η ιδια.Η λεσχη δοκιμασε καινουργιες φορμες στην διεξαγωγη του rally για καποιες χρονιες επιστρεφοντας παλι στην αρχικη συν οτι αξιζε να μεινει.Τωρα ξεκιναμε παλι ενας ενας .Οι κατηγοριες (3)χωριζοντε βασει του κυβισμου και αναλογες ειναι και οι μεσες ωριαιες ταχυτητες της καθε κατηγοριας.Η φωτογραφηση συγκεκριμενων στοιχειων(π.χ ταδε εκκλησακι εξω απο το δεινα χωριο..)με αναλογικη φωτογραφικη μηχανη ειναι η αποδειξη οτι περασες απο εκει και το βρηκες!!
Χαρτες (ενημερωμενοι!!)των περιοχων που θα περασει το οδοιπορικο ειναι απαραιτητοι.
Την δοκιμασια την περνας μονος σου εκτος και αν η ομαδα σου εχει ταξιδεψει αρκετα μαζι ωστε να τους ξερεις και να τους εμπνεεις-οπως και αυτοι σε σενα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.
Ειναι πολυ επικινδυνο σε ενα τοσο μεγαλο και κουραστικο ταξιδι να εχεις το νου σου σε αλλους οδηγους ακομα και φιλους.Ο καθε αναβατης ταξιδευει πρωτα για τον εαυτο του και μετα για ολους μαζι. Το ομαδικο πνευμα ετσι και αλλιως δεν χανεται στο ταξιδι γιατι αυτο ειναι και το νοημα του.
Οι συμμετεχοντες φορουν αναγνωριστικο σημα στο μανικι .
Και μια προσωπικη εμπειρια.
Στο πρωτο μου rally ολοι μου η παρεα με διαβεβαιωνε οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι θα ειμαστε μαζι και σουπερ και...τελευταια φορα που τους ειδα ηταν εικοσι λεπτα μετα την εκκινηση και η επομενη στην Φλωρινα ,μεσανυχτα.Τα ειδα ολα.Ομως περασα υπεροχα γιατι ημουν '' ΕΞΩ '' ...
και ενα τελευταιο
ΟΣΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΕ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΟΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ Η ΔΥΝΑΤΗ[/quote]

Βέβαια ο Σπύρος "ξέχασε" να αναφέρει ότι πέρσι τερμάτισε 3ος στην γρήγορη κατηγορία απο 66 συμμετέχοντες! :whistling: :whistling: :whistling: :whistling:

Μπράβο! :thumbsup:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από jks »

Για χαρτες απτις περιοχες που περναμε εδω...
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=340" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

Επιπλέον της κουβέντας που έγινε εχθές στο Zoo (Σπύρο ευχαριστούμε! :thumbsup:) παραθέτω ορισμένες συμβουλές ακόμα που βρήκα απο 36ωρίτη (πηγή: http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=3492&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;)

Λοιπον.........οσοι θελετε να συμμετασχετε για πρωτη φορα πρεπει να ριξετε μια ματια να δειτε καποια βασικα πραγματα.Οσοι εχουν κανει ξανα 36ωρο τα ξερουν ηδη.Ακομα κι αν την πατησαν στο πρωτο τους σιγουρα στο δευτερο θα ξερουν.Εσεις οι υπολοιποι που το σκεφτεστε παρτε μια ιδεα.

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

Κατ αρχην θα προετοιμασετε την μοτοσυκλετα σας καταλληλα ξεκινωντας απο ενα service (εκτος κι αν κανατε προσφατα)
Μην ξεκινησετε με λαδια/μπουζι/φιλτρα τα οποια οπου να ναι ειναι για αλλαγη.Αλλαξτε τα πριν.

Ελενξτε τα τακακια των φρενων σας.Μην ερθετε με οριακα τακακια.Κι αν τα αλλαξετε,καντε το κανα δυο βδομαδες πριν ωστε αυτα να "πατησουν" καλα πανω στις δισκοπλακες.

Μην ερθετε με τελειωμενα λαστιχα ή πειτε "ελα μωρε...θα τα αλλαξω μετα το 36ωρο"
Επειδη 36ωρο χωρις βροχη και αναμικτες καιρικες συνθηκες και καλα και κακα οδοστρωματα πανε μαζι,φροντιστε οσοι ειστε οριακα απο λαστιχα να τα αντικαταστησετε.Ειναι πολλα τα χιλιομετρα που θα διανυθουν και οι μοτοσυκλετα πρεπει να φοραει σωστα λαστιχα κι οχι καταπονημενα.
Βαλτε την σωστη πιεση στα λαστιχα απο την προηγουμενη μερα κι οταν τα λαστιχα ειναι κρυα.

Ρυθμιστε τις αναρτησεις σας.Εχει γινει σχετικη κουβεντα εδω στο mybike γι αυτο.Κοιταξτε ΕΔΩ πως ρυθμιζουμε τις αναρτησεις.

Θυμηθειτε.Τα καλα λαστιχα με την σωστη πιεση και οι καλορυθμισμενες αναρτησεις ειναι το Α και το Ω στην σωστη οδηγικη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας.

Επειδη τα χιλιομετρα ειναι πολλα και ενδεχομενως (παρα της μεγαλης μερας τον Μαϊο) να σας πιασει νυχτα,ρυθμιστε απο πριν σωστα τα φωτα σας.ΕΔΩ
μπορειτε να βρειτε εναν "Οδηγο" ρυθμισης των φωτων σας.

Ελενξτε δυο τρεις μερες πριν την εκκινηση του 36ωρου την μοτοσυκλετα για τυχον διαροες λαδιου,υγρων ψυγειων,υγρων φρενων,και λαδιων αναρτησεων ωστε να υπαρχει ο διαθεσιμος χρονος να επισκευαστει αν ειναι κατι απλο.Επισης τσεκαρετε τις συσφιξεις των τροχων των δαγκανων και οπου αλλου νομιζετε.

Ρυθμιστε και περαστε με λιπαντικο την αλυσιδα σας απο την προηγουμενη μερα.


ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΑΝΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

Τι θα παρω μαζι μου για μενα?

Το πρωτο πραγμα που δεν πρεπει να ξεχασουμε ειναι τα εγγραφα του 36ωρου που θα μας δωσει η διοργανωτρια λεσχη,γι αυτο τα βαζουμε απο βραδυς σε σημειο που να τα θυμηθουμε.
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΙ ΕΝΑΝ ΧΑΡΤΗ (μην βγειτε σε καμμια Αλβανια)
Οπωσδηποτε (και εννοειται) πως θα παρετε μαζι σας αναλογικη φωτογραφικη μηχανη (με φιλμ) και φλας.Η ψηφιακη ειναι προαιρετικη κι αν θελετε να τραβατε καργα φωτογραφιες.(Εγω τις παιρνω και τις δυο παντως)

Περα απο τον εξοπλισμο που θα φορεσετε (μπουφαν-παντελονι κτλ) καλο ειναι να παρετε μαζι σας ενα τζιν παντελονι ή μια βερμουδα για το ξενοδοχειο (δεν θα ειναι ανετο να κυκλοφορεις ολη την υπολοιπη μερα με το δερματινο ή την γκορντουρα)
Αν υπαρχει χωρος μπορειτε να παρετε και καμμια σαγιοναρα μαζι γιατι δεν μπορω να σας φανταστω με βερμουδα και μποτα απο κατω
Μην ξεχασετε να εχετε μαζι σας αδιαβροχα ακομα κι αν ο καιρος λεει οτι θα ειναι καλος.Εγω 36ωρο χωρις βροχη,δεν ετυχε να κανω ακομα!
Ενα ζευγαρι δευτερες καλτσες και ενα σλιπακι τα θεωρω απαραιτητα.
Ενα πακετακι χαρτομαντηλα για ολες τις χρησεις.(Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει καθοδον )
Ενα μπουκαλακι νερο (αυτα τα μισολιτρα) θα σας δροσισει ή θα σας βοηθησει παρεα με τα χαρτομαντηλα να καθαρισετε στην μεση του πουθενα την ζελατινα σας απο τα μυγακια.
Γυαλια ηλιου...παντα χρειαζονται.
Κινητο φορτισμενο κι αν δεν ειναι με συνδεση να εχει μεσα μοναδες.
Παρτε και κανα κρουασαν για τον δρομο μπας και πεινασετε γιατι αν σταματησετε και για φαγητο σε ταβερνα τα χιλιομετρα δεν βγαινουν ευκολα.Παρτε το χαμπαρι πως θα ειστε νηστικοι ολη μερα

Τι θα παρω μαζι μου για την μοτοσυκλετα?

Καποια εργαλεια γενικης χρησης ισως θα ηταν καλο να εχετε μαζι σας.Περα απο αυτα που εχουν συνηθως οι μοτοσυκλετες (αν εχουν),παρτε μαζι σας μια πενσα.Αν δεν εχουν εργαλεια,παρτε πενσα,κατσαβιδι ισιο,και σταυρωτο,και ενα μικρο γαλλικο κλειδι.
Επισης πολυ χρησιμα μπορει να φανουν μερικα δεματικα καλωδιων (δεν ξερω πως τα λετε εσεις)
Καποιοι παιρνουν μαζι τους και αυτες τις ενισχυμενες ταινιες (σαν του πακεταρισματος)Ποτε δεν ξερεις
Ενα μπουκαλακι τυπου Fast για οσους εχουν σαμπρελες,και σετ επισκευης ασαμπρελων ελαστικων για οσους δεν εχουν σαμπρελες.
Αν δεν ξερετε να το χρησιμοποιησετε ριξτε μια ματια ΕΔΩ
για να δειτε πως το κανουμε.
Παρτε μαζι σας οπωσδηποτε ενα λιπαντικο σπρει αλυσιδας.Η αλυσιδα πρεπει να λιπαινεται καθε 500χιλ και μεις θα γραψουμε σχεδον 2000χιλ!!!(υπαρχουν κατι λιπαντικα σε μικρα φιαλακια ειδικα για ταξιδι ωστε να μην πιανουν πολυ χωρο.Ψαχτε το)
Ενας μικρος φακος ειναι παντα απαραιτητος.
Ασφαλειες για την μοτοσυκλετα και μια δευτερη λαμπα για το φαναρι ισως αποδειχτουν σωτηρια.

Ολα αυτα λοιπον...θα τα εχετε απλωσει σε ενα σημειο στο σπιτι και θα τα βαλετε μεσα στο τανκ μπαγκ,στο τειλ μπαγκ ή στην top case βαλιτσα σας το βραδυ ωστε να μην ξεχασετε τιποτα και για να βεβαιωθειτε οτι χωρανε.
Αν μπορειτε να αποφυγετε την κεντρικη βαλιτσα και να τα βολεψετε σε ενα τανκ μπαγκ ή εστω τειλ μπαγκ θα ηταν πολυ καλυτερο ωστε να αποφυγετε να ανεβασετε το κεντρο βαρους της μοτοσυκλετα σας.

ΤΙΡS ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ

Για να καταφερετε να κανετε το 36ωρο ανετα και χωρις να κουραστειτε,ακολουθηστε λιγες σημαντικες οδηγιες.

Προσπαθηστε να βρειτε εναν ρυθμο που σας ταιριαζει.Ουτε αργο αλλα ουτε να πηγαινετε "διχως αυριο".Με τον πρωτο θα αργησετε και θα κουραστειτε και με τον δευτερο,περαν του οτι θα κουραστειτε γρηγορα,ειναι και πολυ επικινδυνο.
Το γκαζι θα το ανοιξετε (ειναι λογικο) αλλα "μετρηστε" καλα που θα το κανετε.Θα υπαρχουν διαδρομες που δεν τις ξερετε.

Μην κανετε μεγαλες στασεις.Οι στασεις πρεπει να ειναι σε αραια διαστηματα και μικρες.Της ταξεως των 15 λεπτων max εκτος μιας μεγαλυτερης για να μασαμπουκωσετε τιποτις.

Αν σταματατε για καφε,για φαγητο σε ταβερνα,ή σταματατε καθε λιγο και λιγακι για τσιγαρο....η διαδρομη δεν θα βγει.Κι αν βγει θα σας εχει κουρασει και θα φτασετε πολυ αργα.
Ο σωστος ρυθμος και οι μικρες και αραιες στασεις ειναι το παν.
Εγω συνηθως σταματαω μονο στα σημεια που πρεπει να φωτογραφησουμε,αντε και κανα δυο στασεις ακομα για τσιγαρο και φαϊ.
Στο τελος της πρωτης μερας,τσεκαρετε προσεκτικα την μοτοσυκλετα σας ωστε να μην εχετε κανενα παρατραγουδο την επομενη μερα.Περαστε με λιπαντικο την αλυσιδα σας και παλι ωστε να ειναι ετοιμη για την επομενη μερα.Τσεκαρετε επισης την σταθμη του λαδιου κι οταν κρυωσουν τα λαστιχα και την πιεση τους.

Μην ξεχασετε επισης να πατε φουλαρισμενοι απο καυσιμα στην εκκινηση της πρωτης μερας αλλα και της δευτερης φροντιζοντας να βαλετε βενζινη λιγο πριν φτασετε στο ξενοδοχειο.
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Η λιστα απο τον Τακη και μενα

-ΡΟΥΧΑ
μακο μακρυμανικο
μακο κοντομανικο
φορμα
φουτερ
γιλεκο

-ΕΣΩΡΟΥΧΑ
καλτσες
σλιπ
μποξερακι ελαστικο
φανελλακι του ''παππου''

-ΕΡΓΑΛΕΙΑ
τα εργαλεια της μοτο
δεματικα
gaffer tape
πενσα
κατσαβιδι

-ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ
μανετες
λεβγεδες
λαμπες
ασφαλειες
κιτ βουλκανισμου
σπρευ αλυσιδας

-ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ
καπελο
γυαλια
κινητο
κ.λ.π

-ΥΓΕΙΙΝΗ
αποσμητικο
οδοντοβουρτσα
οδοντοκρεμα
χτενα
σαπουνι
μικρο οινοπνευμα

-ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ
+ψευτικα δακρυα!!!

-ΠΛΟΗΓΗΣΗ
χαρτες
χαρτι + μολυβι
road book
GPS

-ΕΝΤΥΠΑ
διπλωμα
αδεια
ασφαλεια
οδικη βοηθεια
λεσχης motoguzzi

-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
μποτες
καλτσες
παντελονι
μπουφαν
ζωνη μεσης
πλατη
μαντηλι λαιμου
balaklava (2)
ωτοασπιδες
κρανος
ζελατινα (2)
(σκουρο χρωμα)
περιβαχιονιο 36 ωρου
-ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ
γαντια
γκετες
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

-για αδιαβροχα γαντια μπορειτε να χρησιμοποιησετε τα λαστιχενια που χρησιμοποιουνται στην κηπουρικη.Ειναι πολυ φτηνα .Παρτε μαζι σας το γαντι της μοτο και δοκιμαστε το μεγαλυτερο νουμερο.
-ενα μικρο μπουκαλακι οινοπνευμα σε ευκολα προσβασιμο χωρο ειναι απαραιτητο για να ειναι τα χερια σας παντα καθαρα και απολυμασμενα .
-τα '' ψευτικα δακρυα '' θα τα βρειτε στο φαρμακειο ,ειναι σταγονες φυσικου ορου .Ειναι ακρως απαραιτητα .Θα τα χρησιμοποιησετε για να καθαρισετε τα ματια σας το βραδυ αλλα και κατα την διαρκεια του ταξιδιου.
-οι ωτοασπιδες προστατευουν το ακουστικο τυμπανο απο τον εξωτερικο συνεχη θορυβο( κυριως του αερα).Αλλο να πας μια βολτα και αλλο να ταξιδευεις δυο μερες.Ο θορυβος κουραζει και μειωνει την αντοχη μας.
-ειναι πολυ σημαντικο το εσωρουχο που θα επιλεξουμε για το ταξιδι.Ειδικα για τους αρσενικους ενα ελαστικο μποξερακι και ενα σλιπ απο επανω θα μας κραταει -χωρις να μας σφιγγει-σωστα.Υπαρχουν και σπασουαρ στην αγορα που κανουν ακριβως αυτο.
-Μια σκουρο χρωμα ζελατινα θα μας απαλαξει απο τα γυαλια ηλιου .
-Η balaclava ειναι το εσωρουχο του κρανους.Χρειαζονται δυο,μια φοραμε μια καθαρη.Κρατανε πολυ σκονη(θα εκπλαγειτε οταν την πλυνετε) .Η μεταξωτη ειναι καλυτερη και με πιο λεπτες ραφες.Αν το κρανος ειναι πολυ σφιχτο θα σας ενοχλησει.
- Το μαντηλι στο λαιμο μας προστατευει απο τα εντομα και το κρυο.Ειδικα στην χωρα μας εχουμε την κακια και εγκληματικη συνηθεια να τοποθετουμε τα μελισια διπλα στον δρομο !!ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ!!θα τα βρειτε και στα καταστηματα με ορειβατικα .
-Τα ρουχα που φοραμε μεσα απο το μπουφαν πρεπει να μας αφηνουν ευκινητους.Το φανελακι του παππου η ενα αμανικο μακο ,το γιλεκο προστατευουν το σωμα κρατωντας την θερμοκρασια μας σταθερη ενω αφηνουν τα χερια ελευθερα.
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 36 ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mostro620 »

Κύριοι απο ότι φαίνεται δεν προκάναμε... :sosad: :sosad:

Σπύρο το ενδεχόμενο να ακολουθήσουμε το 36ωρο αυτόνομα χωρίς να δηλώσουμε συμμετοχή πως το βλέπεις ?? :think2: :think2:

(θα διανυκτερεύσουμε ανεξάρτητα - απλά θα κάνουμε τα χιλιόμετρα)
Αλέξανδρος
Απάντηση