ερωτηση κρισεως!!!

All Supersport models (2V & 4V)
Απάντηση
panosduc

ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από panosduc »

ρε παιδες να ρωτησω;;ποια η γνωμη σας για το 750 ss 03 mod.αξιζει σαν μοτορι η σερνεται απο δυναμη;;
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από Punisher »

panosduc έγραψε:ρε παιδες να ρωτησω;;ποια η γνωμη σας για το 750 ss 03 mod.αξιζει σαν μοτορι η σερνεται απο δυναμη;;
Πάνω αν δεν κάνω λάθος η μαμά εταιρία το δίνει γύρω στα 63 άλογα (στρόφαλο) και 6.5 ροπή...
Εγώ είχα ακριβώς την ίδια μηχανή με αυτή που ρωτάς 750SS Κίτρινο 03 Μοντέλο... Πρόλαβα και του έγραψα γύρω στα 15.000 χιλιόμετρα...

Μεγάλη σημασία έχει τον λόγο και την χρήση για την οποία θέλεις την Μοτοσυκλέτα... Οι ροπές του είναι πολύ ικανοποιητικές η αλήθεια είναι ότι υστερεί σε δύναμη το 750 εν σχέση με τα 800 , 900 για κάποιο λόγο είχανε βγει αρκετά αδύναμα τώρα το γιατί δεν ξέρω... Για μεγάλες βόλτες και με σταθερό ρυθμό δεν θα σε απογοητεύσει σε καμία περιπτωση! Εκεί που μπορεί να τα χρειαστείς είναι σε ξέφρενες βόλτες με πολύ στροφιλίκι ή πιστα όπου η δύναμη σε εγκαταλείπει σύντομα. Κατα τα άλλα είναι ένα φοβερό μηχανάκι με πολύ καλά περιφερειακά και κορυφαίο στήσιμο και πάνω από όλα ( κατα την προσωπική μου εμπειρία και άποψη ) Ένα τρομέρο εργαλείο μάθησης για Supersport οδήγηση μιας και το πακέτο της μηχανής υπερτερεί της ισχύς της συγχωρώντας λαθάκια αρκετές φορές και δίνοντας σου τη δυνατότητα να βελτιώνεσαι διαρκώς...

Τέλος αν έχεις γυναίκα δεν θα σου παραπονιέται και πολύ μιας και είναι απο τις πιο άνετες supersport μοτοσυκλέτες... :thumbsup:

Για τα δικά μου δεδομένα η μηχανή έμεινε στα χέρια μου 1 χρόνο και εν συνεχεία μεταπήδησα σε 749ς μια και ήθελα περισσότερα γκάζια αλλά αρέσκομαι σε νευρική οδήγηση και φυσικά μου αρέσει και η πίστα...

Εύχομαι να βοήθησα...
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
kompimen

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από kompimen »

:cool: :cool: :cool: :cool:

αν δε δω φωτογραφία δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!!!!! :teasing3: :teasing3: :teasing3: :teasing3:
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από Punisher »

kompimen έγραψε::cool: :cool: :cool: :cool:

αν δε δω φωτογραφία δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!!!!! :teasing3: :teasing3: :teasing3: :teasing3:
.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
panosduc

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από panosduc »

thanks!!! :thumbsup:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από D3§m02K »

Νάσο, τη μπλε ρίγα του την πέρασες μετά; :whistling:
kompimen

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από kompimen »

δε μιλάω για οποιδήποτε ρε συ rod . για τη συγκεκριμένη μιλάω!!!!!!!

το δικό σου είναι αυτό ????
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από Duced »

Rodman έγραψε:
.JPG
ρε συ Νασο, μηπως ησουν Ducati Weekend το 2004?

ειχα γνωρισει τοτε εναν Κρητικο με κιτρινο ss
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από Punisher »

Duced έγραψε:
.JPG
ρε συ Νασο, μηπως ησουν Ducati Weekend το 2004?

ειχα γνωρισει τοτε εναν Κρητικο με κιτρινο ss
:thumbsup: Ένα Κίτρινο υπάρχει στην κρήτη και αυτό είναι δικό μου και το έχω πάρει κούτα ! :))
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Φιλε panosduc, οπως σου ειπαν και πιο πανω, πρεπει πρωτα να ρωτησεις τον εαυτο σου για τι χρηση θες τη μοτοσυκλετα.

Το 750 δεν εχει την ΤΡΕΛΗ δυναμη και γι'αυτο χρειαζεται οδηγηση με φορα και σταθερο ρυθμο αντι για δυνατα φρενα και τερμα γκαζι. Με ελαχιστες μετατροπες μπορει να παρει τα πανω του, αλλα μην περιμενεις να γινει σαν το 900 ή το 1000.

Κατα γενικη ομολογια, τα καλυτερα SS (απο το 1998 και μετα που αλλαξε το σουλουπι τους) ειναι το τελευταιο 900 του 2002, το 800 SuperSport (και οχι το απλο, Sport) του 2003 και το 1000ds. Ολα αυτα που σου ανεφερα εχουν και φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις και αλουμινενιο ψαλιδι/κλιπ-ονς, αλλα και τις ελαφρυτερες 5μπρατσες ζαντες. Αν μπορεις να βρεις καποιο απο αυτα σε καλη κατασταση, χτυπα το χωρις δευτερη σκεψη.

Αν παλι δεν βρεις, τοτε και το 750 μια χαρα ειναι.

Εδω στο φορουμ ειμαστε 2-3 που τα εχουμε.... γαργαλησει λιγο τα SS μας (ενας εκ των οποιων εχει 750), οποτε θα εχεις και απαντησεις στις πιθανες ερωτησεις σου :glimpse:



Ο,τι και να παρεις, καλοταξιδο να ειναι :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
panosduc

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από panosduc »

:thumbsup: ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από GiorgioT »

Κοίτα εγώ έχω το 800SS.

Για μένα φτάνει και περισσεύει η δύναμη του, τώρα δε ξέρω εσύ πόσο γρήγορα μπορείς να πας. Εξαρτάται και από τους δρόμους που θα το οδηγείς. Εδώ ας πούμε Μυτιλήνη δε μπορείς να εκμεταλλευτείς πάρα πολλά άλογα.

Ο άνθρωπος που το είχε, ήξερε και όταν με πήγε μια βόλτα πριν το πάρω, κόντεψα να τα κάνω πάνω μου. Είμαστε πίσω από 1 αυτοκίνητο και του ρίχνει μια σφαλιάρα και έγυρε τόσο γρήγορα που δε πρόλαβα να το καταλάβω. Στην ευθεία πριν μπούμε πόλη, τσίμπησε τα φρένα για 1 κλάσμα του δευτερολέπτου και κόντεψα να φτύσω τα σπλάχνα μου.

Τέσπα, το νόημα είναι πως, όπως γράφουν και πιο πάνω τα παιδιά, έχει υπερ-κορυφαία περιφερειακά που καλύπτουν 2 φορές τα άλογα του, δίνοντας σου μεγάλα περιθώρεια ασφάλειας. Αν όμως ξέρεις να το πας πιστεύω θα μπορείς να κινηθείς πάρα πολύ γρήγορα. Εκτός και μιλάς για εθνική, εκεί μάλλον θες άλογα.

Πάντως μηχανή με 140 άλογα δε μπορούσε να ξεφύγει από Multi620 νορμαλ, (του GeoMulti) οπότε άμα ξέρεις, θα τη "σπας" και στους "γρήγορους" με τα μισά άλογα, ότι χειρότερο! :mrgreen: :innocent2:
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από johnduc »

panosduc έγραψε:ρε παιδες να ρωτησω;;ποια η γνωμη σας για το 750 ss 03 mod.αξιζει σαν μοτορι η σερνεται απο δυναμη;;
Νομιζω πως μετα το μπρος...ειναι αστερι,αλλα αν διαβασεις τα ποστ του μιστερ Τυρλας...θα δεις τις αρετες.Ειναι παντως κατ εμε πανεμορφο και πληρως εκμεταλευσιμο για χρηση σε πιστα και δρομο. :glimpse:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
panosduc

Re: ερωτηση κρισεως!!!

Δημοσίευση από panosduc »

φιλε johnduc το βροςς το πηρα για καθε μερα για να μην κουραζω την duca μου.το τελευταιο μοτορι πριν 3.5 μηνες ηταν ενα φαλκο ολοκαινουργιο και πριν απο αυτο ενα τουονο.γι αυτο ρωταω για την δυναμη.αλλα το ss μου αρεσει οπως και το 748 που εχω βρει.αλλα μιας και χτιζω σπιτι μαλλον το ss 750 θα παρω,μιας και δεν ξαναπερνω αλλο μοτορι εκτος ducati. :thumbsup:υπαρχει ενα στο hellinstore στον πειραια,και εχει και ενα αυτοκολητο DOC.Ξερει κανεις κατι γι αυτο η ποιος το ειχε;;
Απάντηση