100ρα Βενζινη

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

100ρα Βενζινη

Δημοσίευση από Raiden »

Παιδια να σας ρωτησω κατι. Η εκτατοσταρα βενζινη ξερω οτι δίνει παραπανω δυναμε στην μηχανη , ξερετε ποσω περιπου . Και κατι ακομα σημερα εβαλα 100σταρα και εχει ενα χρωμα προς το μπλε , να ανυσυχησω παιζει κατι? Sorry ισως σας φενονται χαζες οι ερωτησεις αλλα ειναι καινουργιος σε αυτα θα μαθω με τον καιρο :)
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Το χρωμα της βενζινης δε λεει απολυτως τιποτα...

Η 100ρα @@ παραπανω αλογα δινει!! Η διαφορα ειναι μικρη και αυτο σε ΠΟΥΣΑΡΙΣΜΕΝΑ μοτερ. Στο 750 σου απλα δεν θα δεις διαφορα σε δυναμη, μα καμια ομως (για να μην σου πω οτι παιζει να βγαλει και λιγοτερη δυναμη μιας και παραπανω οκτανια σημαινει οτι η βενζινη δεν αναφλεγεται το ιδιο ευκολα :glimpse: ).

Βαζε απλη αμολυβδη απο καλα βενζιναδικα και θα εισαι κομπλε :thumbsup:

Αν υπαρχει μια μικρη περιπτωση να δεις διαφορα με 100ρα, αυτο θα ειναι στη μεση του κατακαλοκαιρου με μεγαλες εξωτερικες θερμοκρασιες που θα ζορισουν το αεροψυκτο μοτερ μετα απο συνεχες σκησιμο (εννοω ΠΟΛΥ τερμα γκαζι). Η διαφορα θα ειναι απλα πιο στρωτο δουλεμα χωρις πιθανα πυρακια και οχι παραπανω αλογα...

:hibye:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mostradamos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:22
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από mostradamos »

Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να φουλάρει με την παλιά τη Super βενζίνη?
Όταν κόμπλαρα τα Termi πάνω στο τερατάκι η συμβουλή του Θωμά ήταν να βάζω Super από δω και μπρός, αν δεν έχω ιδιαίτερες οικολογικές ανησυχίες.
Πάντως με Super έχω μεγαλύτερη αυτονομία....
Δόξα τα λεφτά, έχουμε Θεό...
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από mostro620 »

mostradamos έγραψε:Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να φουλάρει με την παλιά τη Super βενζίνη?
Όταν κόμπλαρα τα Termi πάνω στο τερατάκι η συμβουλή του Θωμά ήταν να βάζω Super από δω και μπρός, αν δεν έχω ιδιαίτερες οικολογικές ανησυχίες.
Πάντως με Super έχω μεγαλύτερη αυτονομία....
Δεν διατίθεται πλέον βενζίνη super στην Ελληνική Αγορά. Αντικαταστάθηκε απο την LRP (Lead Replacement Petrol). Είναι επίσης αμολυβδη αλλά περιέχει τα απαραίτητα πρόσθετα για την λίπανση των μηχανικών μερών που πάει περίπατο χωρίς την ύπαρξη μολύβδου.
:glimpse:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
mostradamos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:22
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από mostradamos »

Η μεγαλύτερη αυτονομία πως εξηγήται όμως...?
Δόξα τα λεφτά, έχουμε Θεό...
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από mostro620 »

mostradamos έγραψε:Η μεγαλύτερη αυτονομία πως εξηγήται όμως...?
Σύμφωνα με τις προδιαγραφές (στην Ελλάδα είμαστε βέβαια :whistling: ) ο αριθμός οκτανίων είναι 97, οπότε ίσως να οφείλεται σε αυτό.

http://www.theaa.com/motoring_advice/fuel/LRP.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

ελα ρε παιδια, ημαρτον
βαζετε σουπερ αμολυβδη για να παρετε "ιππους" στο μηχανακι ??
στραγαλια ειναι οι ιπποι και τους μαζευουμε δεξια και αριστερα ??

θυμαμαι εποχες με peugeot rallye vs saxo vts που ακουγα στα λιμανακια, "εβαλα σκουπα/εξατμιση και πηρα 40 αλογα"
ΩΠΑ ρε μεγαλε !!! αληθεια ?



τεσπα, η γνωμη μου εχει ως εξης,
σουπερ αμολυβδη βαζουμε:
1) για να μειωσουμε το φαινομενο της προαναφλεξης (αυτο που αποκαλουμε "βαραει πυρρακια") και ειδικα σε sbk μοτερ με λογο συμπιεσης 12 προς 1, προπορειες στα αβανς, κανιβαλους εκκεντροφορους και τα σχετικα

2) για να εχουμε μεγαλυτερη χιλιομετρικη αποδοση στο ταξιδι καθως, βαζοντας την σουπερ, πετυχαινουμε λιγο μεγαλυτερο "εργο"/αποδοση απ'το μοτερ σε σχεση με την απλη..
αρα οταν βγαζαμε 200 χλμ με 13λτρ βενζινης με σταθερα 140 χλμ στην εθνικη, τωρα με την σουπερ θα βγαλουμε 230 λογου χαρη..
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από mostro620 »

jks έγραψε:ελα ρε παιδια, ημαρτον
βαζετε σουπερ αμολυβδη για να παρετε "ιππους" στο μηχανακι ??
στραγαλια ειναι οι ιπποι και τους μαζευουμε δεξια και αριστερα ??

θυμαμαι εποχες με peugeot rallye vs saxo vts που ακουγα στα λιμανακια, "εβαλα σκουπα/εξατμιση και πηρα 40 αλογα"
ΩΠΑ ρε μεγαλε !!! αληθεια ?



τεσπα, η γνωμη μου εχει ως εξης,
σουπερ αμολυβδη βαζουμε:
1) για να μειωσουμε το φαινομενο της προαναφλεξης (αυτο που αποκαλουμε "βαραει πυρρακια") και ειδικα σε sbk μοτερ με λογο συμπιεσης 12 προς 1, προπορειες στα αβανς, κανιβαλους εκκεντροφορους και τα σχετικα

2) για να εχουμε μεγαλυτερη χιλιομετρικη αποδοση στο ταξιδι καθως, βαζοντας την σουπερ, πετυχαινουμε λιγο μεγαλυτερο "εργο"/αποδοση απ'το μοτερ σε σχεση με την απλη..
αρα οταν βγαζαμε 200 χλμ με 13λτρ βενζινης με σταθερα 140 χλμ στην εθνικη, τωρα με την σουπερ θα βγαλουμε 230 λογου χαρη..
Μάστορα για αυτονομία μιλήσαμε και όχι για δυναμόμετρα! :wsmile:
Αλέξανδρος
kompimen

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από kompimen »

πάντως συμβουλή μου είναι αν βάζετε super αμόλυβδη να μη βάζεται shell power!!!!

υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πάρετε την αντλία στο χέρι!!!!! :cool:
adonisst4s
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 18:19
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: vespa 150 sprint

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από adonisst4s »

Καλησπερα σε ολους

1ον)επειδη ακριβως ζουμε στην ελλαδα με την απατεωνια που πεφτει στα βενζιναδικα δεν πιστευω με τιποτα οτι αυτο που μας ριχνουν ειναι ανοθευτη 100αρα βενζινη.
2ον) Στις φορες που εχω παει εξωτερικο ( ιταλια αυστρια ) σε διαφορα βενζιναδικα που εχω γεμισει δεν συναντισα σε κανενα αντλια με 100αρα βενζινη ( μηπως ειναι διαφιμιστικο τρικ των εταιρειων εξαιρετικα αφιερωμενο για εμας τους γρηγορους ελληναρες πιλοτους????).

θεωρω οτι το κοστος ειναι δυσαναλογο του κερδους ακομα και αν σου βγαζει μερικα χιλιομετρα παραπανω οπως λετε.Αποψη μου ειναι οτι η αυτονομια κρινεται στο πως πηγαινεις την μηχανη( σε γκαζι) και οχι στα οκτανια της βενζινης.Οσοι εχουν πολυοργανο μπορουν να βαζουν την ενδειξη της στιγμηαιας καταναλωσεις.

με εκτιμηση
Α.Ρ.
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από D3§m02K »

kompimen έγραψε:υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πάρετε την αντλία στο χέρι!!!!! :cool:
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό;
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

kompimen έγραψε:υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πάρετε την αντλία στο χέρι!!!!!

συμφωνα με τις περγαμηνες μου, για να παρεις την αντλια στο χερι πρεπει να κυκλοφορεις με αρκετα φραγμενο φιλτρο βενζινης (αρα να κανεις την αντλια σου να δουλευει μονιμα "υπερωρειες" για να κρατησει την πιεση στα νορμαλ δεδομενα)...

αρα εννοεις να αποφευγουμε τα shell διοτι οι δεξαμενες ειναι βρωμικες? αρα και η βενζινη ακαθαρτη ??

για πες μας το σκεπτικο σου λιγο ! :mrgreen:
kompimen

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από kompimen »

σύμφωνα και με τις δικές μου περγαμηνές και την εμπειρία μου από το χρόνο που δούλευα σε αντιπρόσωπο πολύ γνωστής αυτοκινητοβιομηχανίας παρουσιάστηκε πολύ συχνή βλάβη στις αντλίες βενζίνης αυτοκινήτων των οποίων οι χρήστες χρησιμοποιούσαν μόνο shell power!!!!

η ανεπίσημη εκδοχή που δώθηκε από το team των αρχιμηχανικών που ασχολήθηκαν με το θέμα ήταν πως η shell power δεν είναι 100 οκτανίων από διύληση αλλά από πρόσθετα διάβρωναν τις αντλίες με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να παύουν να λειτουργούν!!!!!

Χαρακτηριστικό είναι πως όσες αντλίες βγάλαμε από τα αυτοκίνητα αυτά είχαν ένα κόκκινο χρώμα ενώ από κατασκευής ήταν άσπρες!!!!

τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συμβεί αυτό και στην αντλία του μηχανακιού και γι'αυτό ποτέ δε βάζω βενζίνη shell!!!! :hibye: :hibye: :hibye:
kompimen

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από kompimen »

ξέχασα να σας πω τις περγαμηνές μου , Μηχανολόγος Μηχανικός .
έστω και αν κατ'επάγγελμα είμαι φωτογράφος!!!!! :hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

φιλε μου καλε,
δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες απτον τροπο που ρωτησαμε εσενα να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα που εχεις εντοπισει με τις αντλιες...

σκεπτομενοι ειμαστε ολοι, την ψαχνουμε εδω και εκει, γυρω απτα μηχανακια και τα περιφερειακα τους και ενας απτους λογους που ανοιξε το φορουμ αυτο ειναι η συζητηση και η ανταλλαγη αποψεων για να βγουν οσο πιο πολλα (ορθα) συμπερασματα γινεται...

ενας χημικος μηχανικος θα μπορουσε να μας διαφωτισει λιγο παραπανω πανω σε αυτα που περιγραφεις...
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

λογω επαγγελματος μου, μπορω ευκολα να σου βρω οτι ειδους χημικη αναλυση θελεις απτα Διυληστηρια Ασπροπυργου, η να ρωτησω 2-3 πραγματακια επιπλεον καποιον απο μεσα (ειδη το εχω κανει στο παρελθον) και αυτο διοτι τα δεξαμενοπλοια τα οποια διαχειριζομαστε εχουν φερει ουκ ολιγες φορες ολων των ειδων τα καυσιμα (για αμαξια/αεροπλανα) και στον Ασπροπυργο και στους Αγιους Θεοδωρους...

specifications λοιπον μπορω να σου φερω οσα θες για οτι θες..
αυτο που μου ειπαν (οπως πολυ σωστα ειπες) ειναι οτι η καθε εταιρια προσθετει το δικο της κοκτειλ χημικων προσθετων και βελτιωτικων μεσα στις μεγαλες δεξαμενες με αμολυβδη/σουπερ αμολυβδη..

τα οποια δεν αμφιβαλλω καθολου οτι μπορει να διαβρωνουν η να αποχρωματιζουν μια αντλια καυσιμου η ενα μεταλλικο τεποζιτο (οπως στο Monster μου για παραδειγμα)
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από Rock-ass »

jks έγραψε:...απτα Διυληστηρια Ασπροπυργου, η να ρωτησω 2-3 πραγματακια επιπλεον καποιον απο μεσα (ειδη το εχω κανει στο παρελθον) κα...... (οπως στο Monster μου για παραδειγμα)
Στα ΕΛΠΕ δουλευει ο μπαμπας Ροκάς,οτι θελετε ευχαριστως να ρωτησω αν ειναι εφικτο...

(αγιους θοδωρους παιζει εξοχικουυλι,μικρο αλλα με τεραστιο παρκιν και αυλη..πρεπει να το κανονισουμε..)
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

kompimen έγραψε:πως η shell power δεν είναι 100 οκτανίων από διύληση
αναφερεσαι στο straight run product η το cracked product ????

βενζινη που να προερχεται απο αργο πετρελαιο μεσω
α) διυλησης (straight run)
β) σχασης (cracked)


ΦΟΙΒΟ τα λεω καλα ??? :whistling:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από DESMOMAN »

adonisst4s έγραψε: 2ον) Στις φορες που εχω παει εξωτερικο ( ιταλια αυστρια ) σε διαφορα βενζιναδικα που εχω γεμισει δεν συναντισα σε κανενα αντλια με 100αρα βενζινη ( μηπως ειναι διαφιμιστικο τρικ των εταιρειων εξαιρετικα αφιερωμενο για εμας τους γρηγορους ελληναρες πιλοτους????).

θεωρω οτι το κοστος ειναι δυσαναλογο του κερδους ακομα και αν σου βγαζει μερικα χιλιομετρα παραπανω οπως λετε.Αποψη μου ειναι οτι η αυτονομια κρινεται στο πως πηγαινεις την μηχανη( σε γκαζι) και οχι στα οκτανια της βενζινης.Οσοι εχουν πολυοργανο μπορουν να βαζουν την ενδειξη της στιγμηαιας καταναλωσεις.

με εκτιμηση
Α.Ρ.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από jks »

ε ναι ρε Σπυρο !!

υπαρχουν ατομα (οπως ο adonisst4s) που φτανουν στο "ζουμι"
και στην ουσια των πραγματων ευκολα και γρηγορα μεσα σε 3 γραμμες...

εμεις το κοσκινιζουμε απο εδω, το ζυγιζουμε απο εκει..το σκεφτομαστε κι'αλλιως..αντι πολυ απλα να παραδεχτουμε οτι
η "καταναλωση" ειναι θεμα ορεξεων του δεξιου μας καρπου ...


οπως πολυ σωστα το θετει ο desmo2k στην υπογραφη του (και ο consigliere παλιοτερα...)

αφηστε τα πληκτρολογια και παμε καμμια βολτααααααααα! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από DESMOMAN »

adonisst4s έγραψε:

2ον) Στις φορες που εχω παει εξωτερικο ( ιταλια αυστρια ) σε διαφορα βενζιναδικα που εχω γεμισει δεν συναντισα σε κανενα αντλια με 100αρα βενζινη ( μηπως ειναι διαφιμιστικο τρικ των εταιρειων εξαιρετικα αφιερωμενο για εμας τους γρηγορους ελληναρες πιλοτους????).


Α.Ρ.

τι λες για αυτο ??????????????????????? :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep:
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Λακωνικά,Γιάννης :τα 200 χιλ . γίνονται με σούπερ 230 δηλαδή 14 % επί πλέον χιλιόμετρα
Βενζίνη απλή 1,10 //λιτ. - σούπερ αμολ. 1,40 /λιτ. 22 % επί πλέον χρήματα.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »

η δικη μου εμπειρία στις εδώ(ιταλίας)βενζίνες είναι λίγο παλαιά.
Ελλάδα χτύπαγε πυράκια ,εδώ όχι......
στα πετρέλαια όμως η διαφορα υπάρχει και σας πληροφορώ ότι είναι και πολλή μεγάλη malista.se οικονομία,σε απόδοση,σε καυσαέρια(κάπνες)... :hibye:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
Άβαταρ μέλους
taSOS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:36
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: BMW R1100GS
Τοποθεσία: Κερκυρα

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από taSOS »

Ο βαθμός οκτανίου της βενζίνης , έχει να κάνει με την αντοχή της βενζίνης στην αυτοαναφλεξη , που εξαρτάτε απο τον βαθμό συμπίεσης - σχεδιασμό θαλάμου καύσης ! Αν ένα μοτέρ , έχει σχεδιαστεί να δουλεύει με 95 RON βενζίνη , και του βάλεις 100 RON , δεν πρόκειται να δεις καμιά διαφορά !
http://www.youtube.com/watch?v=5b4dzQ8L ... 6j--RXp6bk" onclick="window.open(this.href);return false;


Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Παντελης Γιωργος
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ 30 Ιουν 2008, 12:45
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Επανομη Θεσσαλονικης

Re: Βενζινη

Δημοσίευση από Παντελης Γιωργος »

Να συμπληρωσω κ εγω οτι εχω διαβασει παλιοτερα σε περιοδικο μοτο τεστ για την σουπερ αμολυβδη με 3 (αν θυμαμαι καλα) διαφορετικα μηχανακια κ καταληγαν στο συμπερασμα οτι υπηρχαν πολυ μικρες βελτιωσεις στην δυναμομετριση οι οποιες σε καμια περιπτωση δεν φαινονται στον δρομο.
Ειναι ψιχολογικο πιστευω το θεμα.
Ειμαστε πολυ θερμοαιμοι οι Ελληνες κ μας πηραν πρεφα οι shell k bp.
Επειδη ομως υπαρχει προβλημα με την νοθεια στα καυσιμα χρησιμοποιω εδω κ πολλα χρονια Protec καθαριστικο για το κυκλωμα καυσιμου κ ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με την αντλια κ τα μπεκ σε μοτο κ αυτοκινητο.
Εχω δει αποτελεσματα σε αρρυθμιες κ στο αυτοκινητο κ στη 1η μου μοτο.
Παντως με τα οσα ακουω για τα βενζιναδικα νομιζω πως πρεπει να τσεκαρουμε την βενζινη γεμιζοντας ενα διαφανο μπετονι η μπουκαλι κ αφηνοντας το να ηρεμησει ωστε να δουμε την ποσοτητα του νερου κ ετσι να επιλεξουμε βενζιναδικο για τις καθημερινες μας αναγκες
Απάντηση