SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

D3§m02K έγραψε:Καλά τα λές! Πολύ καλα! Να πάμε στο δια ταύτα όμως;

Ρε συ αγόρι μου; Ποιός σε χρέωσε 500άρα, για τί εργασία και πότε; Ξαναπήγες εκεί;

Και στην τελική, να σου πω και τη δική μου πραγματικότητα;

Δε θέλω καφετέρια να πίνω τον καφέ μου και να βλέπω το Δημητράκη το βοηθό του αρχιμάστορα να ψαχουλεύει το μοτόρι μου με χειρουργικό γαντάκι και ευλάβεια. Δε θέλω γυαλισμένα πατώματα, reception με γκόμενα που θα μου χαμογελάσει με υπονοούμενο για να μου χρυσώσει το χάπι που θα καταπιώ μετά όταν θα δω το λογαριασμό. Δε θέλω . . . Δε θέλω . . . Δε θέλω . . .

Αν ήθελα τα παραπάνω, θα αγόραζα BMW.

Θέλω ένα μάστορα που θα του λέω 1 και θα φτιάχνει 10. Που θα είμαι πάνω από το κεφάλι του και θα τον πρίζω με ένα κάρο p@p@r!3$ κι αυτός θα με διαολοστέλνει με χαμόγελο και χαβαλέ. Που θα μου πει το λογαριασμό και θα του δώσω και ένα 20άρικο, 30άρικο, 50άρικο παραπάνω γιατί θα είμαι σίγουρος ότι έφτυσε αίμα για να μου φτιάξει το μοτόρι ΚΑΛΑ! ! ! Απλά. Μπορώ; :))

Ρε φιλαρακο το πώς γουσταρει και το πώς εχει ιδανικα ο καθενας στο μυαλο του το τελειο συνεργειο είναι καθαρα θεμα υποκειμενικο, άλλος μπορει να γουσταρει και γκομενες γυμνες μεσα στα γρασα να του μονταρουν την μηχανη …τι σχεση εχει με αυτό που γραφω παραπανω??? Μηπως δεν τα πληρωνουμε στο τελος ??? Η γραμματεας στην reception θα αλλαξει την τιμη ??? Οι 500αρες που γραφω είναι νουμερο υποθετικο…αυτό που εμενα με ποναει είναι το ‘κουβερ’ των 150-200 ευρω που χρεωνουν για τη δουλεια οι μαστορες και μετα σου χρεωνουν από πανω όλα τα εξτρα για το κάθε τι που αλλαζουν.

Όπως επισης ποιος σου ειπε ότι ο μαστορας σε ένα καινουργιο μαγαζι ΔΕΝ θα σου φτιαξει ΕΝΑ και θα σου φτιαξει ΜΙΣΟ ή δεν θα ασχοληθει οσο χρειαζεται για να το παραλαβεις και να δουλευει αψογα συμφωνα με τις οδηγιες του manual ?? Δηλαδη όταν πας για service τη μηχανη σου αλλα θα σου κοιταξει ο ενας μαστορας και αλλα ο άλλος ή θα τη βαλει μπροστα και θα την ακουσει με το αυτι ??? Καλα σε ποια εποχη ζουμε ??? Θα με τρελανετε ρε σεις.??
Και ποιος επισης σου ειπε ότι εγω και ο καθενας μας δεν χαρτζιλικωνουμε κάθε φορα τον μαστορα ανεξαρτητου αποτελεσματος ??? Πιστευεις ότι εγω και ο κάθε ενας από εμας που σκαει επισκεψη ‘Γιατρου’ παρακαλω, δεν θελει να παραλαμβανει την μηχανη του και να πεταει ??? Ειπε κανεις ότι τους αφηνουμε παραπονεμενους και πεινασμενους?? Αυτοι τι μας δινουν στο τελος εμενα με μπριζωνει.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

REDMONSTER έγραψε:Η γραμματεας στην reception θα αλλαξει την τιμη ???
Ναι. Όπως θα την αλλάξει και το πλακάκι το καινούριο, το βάψιμο των τοίχων στα χρώματα των προδιαγραφών που επιβάλλουν τα κεντρικά, οι στολές των μηχανικών και . . . και . . . και . . . Γιατί για να γίνουν όλα αυτά σημαίνει ότι έχει γίνει επένδυση πολλών €€.€€€. Για να μη μιλήσω για τα ειδικά εργαλεία που ανέφερε ο GEO παραπάνω τα οποία υποχρεούται να έχει ένα συνεργείο για να πάρει εξουσιοδότηση. Άσχετα αν δεν βγουν ποτέ από το ράφι για να δουλέψουν. . .

Και όλα τα παραπάνω ξέρεις πού οφείλονται; Στο γεγονός ότι οι εταιρείες (όχι μόνον η Ελληνμότο), δεν ανακοινώνουν επίσημο τιμοκατάλογο υπηρεσιών ο οποίος πρέπει να είναι εμφανώς αναρτημένος ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Please ask me why . . . :whistling:

Έτσι, δίδεται η ευκαιρεία σε κάθε επιτήδιο μαστορίσκο να χρεώνει "500άρες" και να το παίζει και ψαγμένος μάστορας στον οποίο ". . . πρέπει να πας γιατί αυτός ξέρει καλά τα ντουκάτια. Θα δώσεις κάτι παραπάνω βέβαια και θα περιμένεις λίγο αλλά θα σου το κάνει να πετάει". . .
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

Επειδή είμαι λίγο χαζός όμως, μπορείς να μου πεις με δύο - τρία λόγια τί ακριβώς ζητάς από το ιδανικό για εσένα συνεργείο; Δύο - τρία λόγια please . . . :))
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

D3§m02K έγραψε:
Ναι. Όπως θα την αλλάξει και το πλακάκι το καινούριο, το βάψιμο των τοίχων στα χρώματα των προδιαγραφών που επιβάλλουν τα κεντρικά, οι στολές των μηχανικών και . . . και . . . και . . . Γιατί για να γίνουν όλα αυτά σημαίνει ότι έχει γίνει επένδυση πολλών €€.€€€. Για να μη μιλήσω για τα ειδικά εργαλεία που ανέφερε ο GEO παραπάνω τα οποία υποχρεούται να έχει ένα συνεργείο για να πάρει εξουσιοδότηση. Άσχετα αν δεν βγουν ποτέ από το ράφι για να δουλέψουν. . .

Και όλα τα παραπάνω ξέρεις πού οφείλονται; Στο γεγονός ότι οι εταιρείες (όχι μόνον η Ελληνμότο), δεν ανακοινώνουν επίσημο τιμοκατάλογο υπηρεσιών ο οποίος πρέπει να είναι εμφανώς αναρτημένος ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Please ask me why . . . :whistling:

Έτσι, δίδεται η ευκαιρεία σε κάθε επιτήδιο μαστορίσκο να χρεώνει "500άρες" και να το παίζει και ψαγμένος μάστορας στον οποίο ". . . πρέπει να πας γιατί αυτός ξέρει καλά τα ντουκάτια. Θα δώσεις κάτι παραπάνω βέβαια και θα περιμένεις λίγο αλλά θα σου το κάνει να πετάει". . .
Δηλαδη αυτα που δινουμε τωρα σου φαινονται λιγα ρε Κωστη και φοβασαι μη μας χρεωσουν κι'αλλα επειδη θα βαλει κατω πλακακι και γραμματεα που θα κλεινει ραντεβου και δεν θα αφηνει ο μαστορας τη δουλεια του για να απαντησει στο τηλεφωνο και μετα θα εχει ξεχασει τι εφτιαχνε ??? Επειδη θα παρει και τα εργαλεια που χρειαζονται? επειδη θα εχει και ενα πολιτισμενο περιβαλλον να σου στεγαζει τη μηχανη και δεν θα σου τη γρατζουνισει η γατα και ο καθε περαστικος ??
Και πως ειναι δυνατον να υπαρξει συνεργειο χωρις εργαλεια ρε μαν εστω και αν δεν τα χρησιμοποιοησεις ποτε ?? Ειναι ενα κοστος που πρεπει να το επωμιστεις, συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα. Δηλαδη ο οδοντιατρος που αγοραζει 10,000 τον τροχο και το καθε αλλο μηχανημα και δινει 100,000 για να ανοιξει ιατρειο, και χρεωνει 100 ευρω την επισκεψη δεν θα τα ξεχρεωσει ή δεν θα πρεπει να ασκησει το επαγγελμα του???

Και συγνωμη αλλα αν εμενα προσωπικα μου χρεωνουν 150 τωρα, θα δωσω μετα χαρας 160 για να εχω ενα πολιτισμενο περιβαλλον...δεν σου λεω να δινω 300 εκει που εδινα 150 και δε νομιζω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος που θα τσιγκουνευοταν τα 10 ευρο αν εισεπρατε και το αναλογο service. Και ναι με ποναει και ζηλευω οταν με παιρνει ο Rodman απο την ΚΡΗΤΗ και μου λεει....παω να πιω καφεδακι στη μπαρα του συνεργειου και να χαζευω που μου φτιαχνει το μοτορι ενας μηχανικος πολυ ψειρας που θα κατσει απο πανω και θα της πιει το αιμα. Δηλαδη εδω γιατι οχι ??? Που ζουμε στην Ουγκαντα ??? Γιατι να μην παω με την ασπρη φορμιτσα μου και να αραξω στο συνεργειο και να φοβαμαι μην γινω μεσα στα λαδια? γιατι να πρεπει να βγαλω τα ρουχα της δουλειας μου και να φορεσω βρωμικα ρουχα για να παραλαβω τη μηχανη απο service και να κατσω πανω στη λαδια του βρωμιαρη πανω στη σελα και να πιασω τα γρασσα στη γκαζιερα και να μου γλιστραει το παπουτσι απο το μαρσπιε επειδη δεν αφιερωσε 2 λεπτα να το καθαρισει καποιος με ενα καθαρο πανακι εκει μεσα?? Μηπως επειδη το παιζουμε και καλα επαναστατες του κ$λου ?? Μηπως γιατι εμεις οι μηχανοβιοι ειμαστε μαγκες και δεν μασαμε απο τετοια και τι να λεει λιγο λαδακι στο τζινακι ειναι και της μοδας ??? Ναι και εγω γουσταρω ρε μαγκες επανασταση και τετοια μιζερια αλλα με ενα 40ρικο επισκεψη, οχι με 150.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

REDMONSTER έγραψε:Δηλαδη αυτα που δινουμε τωρα σου φαινονται λιγα ρε Κωστη . . .
Προσωπικά μιλώντας πάντα, αυτά που δίνω για service μού φαίνονται απολύτως λογικά
REDMONSTER έγραψε:. . . και φοβασαι μη μας χρεωσουν κι'αλλα επειδη θα βαλει κατω πλακακι και γραμματεα που θα κλεινει ραντεβου και δεν θα αφηνει ο μαστορας τη δουλεια του για να απαντησει στο τηλεφωνο και μετα θα εχει ξεχασει τι εφτιαχνε ??? Επειδη θα παρει και τα εργαλεια που χρειαζονται? επειδη θα εχει και ενα πολιτισμενο περιβαλλον να σου στεγαζει τη μηχανη και δεν θα σου τη γρατζουνισει η γατα και ο καθε περαστικος ??
Επειδή να είσαι σίγουρος πως τότε θα έχει βάσιμη δικαιολογία για την "500άρα" και δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα. . .
REDMONSTER έγραψε:Και πως ειναι δυνατον να υπαρξει συνεργειο χωρις εργαλεια ρε μαν εστω και αν δεν τα χρησιμοποιοησεις ποτε ?? Ειναι ενα κοστος που πρεπει να το επωμιστεις, συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα. Δηλαδη ο οδοντιατρος που αγοραζει 10,000 τον τροχο και το καθε αλλο μηχανημα και δινει 100,000 για να ανοιξει ιατρειο, και χρεωνει 100 ευρω την επισκεψη δεν θα τα ξεχρεωσει ή δεν θα πρεπει να ασκησει το επαγγελμα του???
Says who? Μήπως έχεις δει τη λίστα από τα απαραίτητα εργαλεία που πρέπει να έχει ένα συνεργείο για να πάρει εξουσιοδότηση; Αν όχι, άσ'το . . . Μπορεί να μιλήσει ο GEO.
REDMONSTER έγραψε:Και συγνωμη αλλα αν εμενα προσωπικα μου χρεωνουν 150 τωρα, θα δωσω μετα χαρας 160 για να εχω ενα πολιτισμενο περιβαλλον...δεν σου λεω να δινω 300 εκει που εδινα 150 και δε νομιζω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος που θα τσιγκουνευοταν τα 10 ευρο αν εισεπρατε και το αναλογο service. Και ναι με ποναει και ζηλευω οταν με παιρνει ο Rodman απο την ΚΡΗΤΗ και μου λεει....παω να πιω καφεδακι στη μπαρα του συνεργειου και να χαζευω που μου φτιαχνει το μοτορι ενας μηχανικος πολυ ψειρας που θα κατσει απο πανω και θα της πιει το αιμα. Δηλαδη εδω γιατι οχι ??? Που ζουμε στην Ουγκαντα ??? Γιατι να μην παω με την ασπρη φορμιτσα μου και να αραξω στο συνεργειο και να φοβαμαι μην γινω μεσα στα λαδια? γιατι να πρεπει να βγαλω τα ρουχα της δουλειας μου και να φορεσω βρωμικα ρουχα για να παραλαβω τη μηχανη απο service και να κατσω πανω στη λαδια του βρωμιαρη πανω στη σελα και να πιασω τα γρασσα στη γκαζιερα και να μου γλιστραει το παπουτσι απο το μαρσπιε επειδη δεν αφιερωσε 2 λεπτα να το καθαρισει καποιος με ενα καθαρο πανακι εκει μεσα?? Μηπως επειδη το παιζουμε και καλα επαναστατες του κ$λου ?? Μηπως γιατι εμεις οι μηχανοβιοι ειμαστε μαγκες και δεν μασαμε απο τετοια και τι να λεει λιγο λαδακι στο τζινακι ειναι και της μοδας ??? Ναι και εγω γουσταρω ρε μαγκες επανασταση και τετοια μιζερια αλλα με ενα 40ρικο επισκεψη, οχι με 150.
ΟΚ. Σαφές. Κατάλαβα τί θέλεις από το ιδανικό συνεργείο. Ducati Boutique κι έτσι. :cool: Αν και δεν συμπλέουμε σ' αυτό, πάω πάσο.

Αλλά για πες μου κάτι ρε συ Μητσάκο;. Πόσες φορές ξαναπήγες στον μαστορέο που σου χρέωσε την "500άρα"; Αντιλαμβάνεσαι πως μερίδιο της ευθύνης το φέρουμε και εμείς;
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Ρε φιλε, 500αρα δεν εχω δωσει ποτε μεχρι τωρα, δινω ομως 150 για την εργασια και τα θεωρω υπερτιμημενα για αυτα που εισπραττω και για αυτο που παιρνω μετα το service. Ο τσαμπουκας μου εμενα απο την αρχη ειναι τα εργατικα κερατιατικα, ασε στην ακρη το τελικο ποσο με τα ανταλλακτικα ποσο παει, εκει καλως ή κακως υπαρχει τιμολογιο απο την αντιπροσωπεια για καθε ανταλλακτικο ξεχωριστα και δεν μπορει να σε χρεωσει οτι γουσταρει γιατι απλα παιρνεις ενα τηλεφωνο και μαθαινεις.
Στα εργατικα ομως πιστευω οτι επρεπε να πληρωνουμε πολυ λιγοτερα σε σχεση με τωρα και αν μη τι αλλο με τα 150 που πλεον εχουν κανει ταριφα και μας υποχρεωνουν να πληρωνουμε θα επρεπε να ειναι Τουλαχιστον Boutique το συνεργειο.
Ρε φιλε συγνωμη ποσα χρεωνεται μια εργατο-ωρα? Μην τρελαθουμε κιολας. Μηπως εχουμε κανα εξακυλινδρο boxer κινητηρα και δεν το εχω καταλαβει?? Να εχει καποιο προβλημα η μηχανη να σου πω το παλικαρι το παλεψε και το χρεωσε τοσο....αλλα σε service ρουτινας να πληρωνω οσα δινω και για το jeep το θεωρω ξεφτιλα.
Δηλαδη στα τιμολογια της BMW γιατι να χρεωνει 40 ευροπουλα εργασια ο αλλος για ολο το service??
Και σου επαναλαμβανω οτι θα μπορουσα να κανω πολλες υποχωρησεις για το image ενος συνεργειου αλλα παντα στην καταλληλη τιμη. Δεν μπορεις να με χρεωνεις παππαδες και να σιχαινομαι να παραλαβω την γυαλισμενη μου μοτο. Δεν ξερω, ειμαι εγω ο περιεργος ή δεν σπαραζει η καρδια σας οταν την βλεπετε μεσα στη μπιχλα???
Πιστευω οτι δεν δικαιολογειται επισκεψη 150 ευρω σε συνεργειο για μηχανη με τα τωρινα standards. Δηλαδη τι πληρωνω μεσα στα 150 για ενα desmodue κινητηρα???
α) την επιθεωρηση με το φιλερακι για τις βαλβιδες που αναθεμα αν το κανουν ολοι και σε ολες τις βαλβιδες και αναθεμα αν αλλαζουν τα καπελωτα που χρεωνουν ???
β) την επιθεωρηση ιμαντων και πιθανη αλλαγη τους αμα εχουν χεφτισει ???
γ) την αλλαγη λαδιων, αερα, λαδιου και βενζινης (που αναθεμα) και των μπουζι που τα κανει και ενας πιθηκος ???
Σιγα την επιστημη ρε μαν. αρα τι μενει απο τα 150 ευρω που πληρωνω ??? το Mathesis και η καυσαεριοναλυση και τσεκαρισμα αν εχει λασκαρει καμμια βιδα που μονιμως βρισκω λασκαρισμενες ??? Μα δεν ειναι πεταμενα λεφτα???

Το γεγονος οτι το πηγα στον ιδιο μαστορα για δευτερη φορα ειναι γιατι πιστεψα οτι την πρωτη φορα ισως να ετυχε...ε, οπως αποδειχτηκε δεν ετυχε, πετυχε !!!. Ο,τι μπορω πλεον θα το κανω μονος μου και επειδη και ο desmodue ειναι πολυ απλος θελω να πιστευω οτι μονο για καυσαεριο-αναλυση στον μηχανικο μονο και μονο επειδη δεν εχω το μηχανημα. Και ναι συμφωνω απολυτα οτι εμεις τους κακομαθαινουμε και βρισκουν και τα κανουν.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Duced »

Δειτε τη χρεωση των εργατικων οχι σαν "τι φτιαχνει ο μαστορας" αλλα σαν "ποση ωρα του παιρνει για να το φτιαξει". Ετσι λοιπον η ιδια εργασια σε ενα BMW μπορει να χρειαστει 2 ωρες για να γινει ενω σ ενα Ducati 5 ωρες. Αρα η συγκριση ειναι ατοπη.

Αυτο που μπορει αμεσα να συγκριθει ειναι το man hour rate. Δηλαδη το κοστος εργατοωρας για καθε μαρκα ειναι αυτο που τελικα καθοριζει σε μεγαλο βαθμο το τελικο κοστος. Αν η BMW χρεωνει 20 Ευρω και η Ducati 40 (παραδειγμα δινω) μονο τοτε μπορει κανεις να πει οτι η ταδε μαρκα ειναι ακριβη στις υπηρεσιες που παρεχει. Μονο ετσι :hibye:
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

Γιατί; Έχει δει κανείς επίσημο hour rate εξουσιοδοτημένου επισκευαστή Ducati;
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Duced »

D3§m02K έγραψε:Γιατί; Έχει δει κανείς επίσημο hour rate εξουσιοδοτημένου επισκευαστή Ducati;
Εννοειται οτι θα επρεπε να υπαρχει.
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

Duced έγραψε:Εννοειται οτι θα επρεπε να υπαρχει.
Συμφωνώ. Υπάρχει όμως; Κι αν υπάρχει ποιό είναι, πού είναι; Κι αν δεν υπάρχει, "τις πταίει" γι αυτό;

Μη βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, μάγκες. Δεν μπορούμε να ζητάμε υπηρεσίες κάθετης μονάδας (aka Boutique) από τον μαστοράκο με το συνεργειάκι. Δε γίνεται. Αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι όσο το δυνατόν περισσότερη διαφάνεια* στις χρεώσεις. Εργατικών & ανταλλακτικών. Σε όλους τους εξουσιοδοτημένους επισκευαστές.-


*Η εργατοώρα είναι ο ευκολότερος και νομιμότερος τρόπος να σου τα πάρει ο επισκευαστής. Για μια δουλειά που εσένα θα σου πάρει 10 λεπτά, αυτός θα σου γράψει 2 ώρες. . . κανονικά και με τη βούλα του εισαγωγέα. . . :glimpse:
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Δεν μπορούμε να ζητάμε υπηρεσίες κάθετης μονάδας (aka Boutique) από τον μαστοράκο με το συνεργειάκι. Δε γίνεται. .


Συμφωνοι ρε μαν, ειναι δικο του προβλημα ομως και οχι δικο μου και δεν θα μπω στη διαδικασια να τον λυπηθω κιολας ουτε να του κανω και πλατες, ας καθοταν σπιτι του και ας επλεκε. Με αυτη τη λογικη ουτε και αυτος μπορει να ζηταει οτι του κατεβει με την τρυπα που εχει. Αν θελει να τα τσιμπαει ζεστα και παντελονατα απο μενα και απο τον καθενα ας κοιταξει να βελτιωθει και λιγο.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

Παιδία ήρεμα (όπως είπε και κάποιος παραπάνω έχουμε και μια ηλικία )να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.
ΔΕΝ ήμαστε στο 1980 τα πράγματα έχουν αλλάξει παρά πολύ στο χώρο των συνεργείων στην Ελλάδα .
Οι εταιρίες θέλουν κάθετες μονάδες δηλαδή θέλουν τον χώρο της μότο να γίνει όπως του αυτοκίνητου ,όπως είναι στο εξωτερικό
Αλλά ίσως εδώ και το λέω με επιφύλαξη η σχέση μότο- μηχανικός –ιδιοκτήτης είναι πιο άμεση και πιο στενή ίσως της περισσότερες φορές και φιλική.
Σίγουρα ένα επαγγελματικός χώρος είναι υποχρεωμένος να προσέχει την περιουσία του άλλου
Είμαι πάρα πολλά χρόνια στον χώρο και βλέπω πολύ μεγάλες αλλαγές στο χώρο προς το καλύτερο με σιγανούς ρυθμούς αλλά καλύτερο .
Όσο για το κόστος στα V4 χρεώνω 180,00 ευρο + ΦΠΑ και περιλαμβάνει τα παρακάτω
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ASLAN »

Γνωστο συνεργειο στη Θεσ/νικη χαρακτηρισε το Μulti 1000 ''ειδικο'' μηχανακι για να δικαιολογισει 3 εργατοωρες για ρυθμιση βαλβιδων .Το multi ειχε τοτε 7500 km .Tου φανηκε και περιεργο πως ειχε τοσο αρυθμιστες βαλβιδες. Και μενα επισης γιαυτο και ρωτησα για συνεργειο στη Θεσ/νικη για να παω αλλου την αλλη φορα.Τα πραγματα για μενα ειναι απλα.Κανενας δεν παιρνει ducati για commuter,οποτε δεν εχει απαιτησεις για φτηνο κοστος χρησης.Επισης οταν αγοραζει ducati κανενας δεν λυπατε τα φραγκα , αν τα λυποταν θα επαιρνε v strom. Μαυτα και μαυτα μας πηρανε γραμμη ολοι οτι ειμαστε large και μας βαρανε αλυπητα.Γιαυτο λοιπον οργανωστε σεμιναρια πανω στις τελευταιες εξελιξεις στο δεσμοδρομικο συστημα κινησης βαλβιδων και εκτος απο μηχανικοι υδραυλικοι γιατροι δημοσιογραφοι φωτογραφοι δασκαλοι θα γινουμε και μαστοροι .Και σε ολα αυτα μεσα η hellinmoto χτενιζεται. Η ιδεα να ψηφιζονται απο εμας τα καλυτερα συνεργεια ηταν η καλυτερη που ακουσα.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

GEO έγραψε:Παιδία ήρεμα (όπως είπε και κάποιος παραπάνω έχουμε και μια ηλικία )να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.
ΔΕΝ ήμαστε στο 1980 τα πράγματα έχουν αλλάξει παρά πολύ στο χώρο των συνεργείων στην Ελλάδα .
Οι εταιρίες θέλουν κάθετες μονάδες δηλαδή θέλουν τον χώρο της μότο να γίνει όπως του αυτοκίνητου ,όπως είναι στο εξωτερικό
Αλλά ίσως εδώ και το λέω με επιφύλαξη η σχέση μότο- μηχανικός –ιδιοκτήτης είναι πιο άμεση και πιο στενή ίσως της περισσότερες φορές και φιλική.
Σίγουρα ένα επαγγελματικός χώρος είναι υποχρεωμένος να προσέχει την περιουσία του άλλου
Είμαι πάρα πολλά χρόνια στον χώρο και βλέπω πολύ μεγάλες αλλαγές στο χώρο προς το καλύτερο με σιγανούς ρυθμούς αλλά καλύτερο .
Όσο για το κόστος στα V4 χρεώνω 180,00 ευρο + ΦΠΑ και περιλαμβάνει τα παρακάτω
Αλλαγή λαδιού κινητήρα
Αλλαγή φίλτρου λαδιού κινητήρα
Καθαρισμός φίλτρου αναρρόφησης λαδιού κινητήρα
Έλεγχος πίεσης λαδιού κινητήρα
Έλεγχος ή/και ρύθμιση διάκενου βαλβίδων (1)
Έλεγχος τεντώματος ιμάντων διανομής (1)
Αλλαγή ιμάντων διανομής
Έλεγχος και καθαρισμός μπουζί. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται
Έλεγχος και καθαρισμός φίλτρου αέρα (1
Αλλαγή φίλτρου αέρα
Έλεγχος συγχρονισμού και ελάχιστου σώματος ψεκασμού (1
Έλεγχος στάθμης υγρών φρένων και συμπλέκτη
Αλλαγή υγρών φρένων και συμπλέκτη
Έλεγχος και ρύθμιση χειριστηρίων φρένων και συμπλέκτη
Έλεγχος/λίπανση χειριστηρίου γκαζιού/τσοκ
Έλεγχος πίεσης και φθοράς ελαστικών
Έλεγχος τακακιών φρένων. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται
Έλεγχος εδράνων τιμονιού
Έλεγχος τεντώματος, ευθυγράμμισης και λίπανσης αλυσίδας
Έλεγχος δίσκων συμπλέκτη. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται (1)
Έλεγχος στάθμης υγρού ψύξης
Αλλαγή υγρού ψύξης
Έλεγχος λειτουργίας βεντιλατέρ και στεγανότητας κυκλώματος ψύξης
Έλεγχος ελαστικού συνδέσμου πίσω τροχού
Έλεγχος εδράνων πλημνών τροχών
Έλεγχος συστημάτων φωτισμού και σήμανσης
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιών στερέωσης βίδας κινητήρα-πλαισίου
Έλεγχος πλαϊνού σταντ
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιού μπροστινού τροχού
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιού πίσω τροχού
Έλεγχος εξωτερικών σωλήνων καυσίμου
Αλλαγή λαδιού μπροστινού πιρουνιού
Έλεγχος απουσίας διαρροών από το πίσω πιρούνι και αμορτισέρ
Έλεγχος στερέωσης πινιόν
Γενική λίπανση και γρασάρισμα
Έλεγχος και φόρτιση μπαταρίας
Δοκιμή της μοτοσικλέτας στο δρόμο
Γενικός καθαρισμός

Το ποσό αυτό είναι για την εργασία, την χρήση των εργαλείων, DDS ,διάφορα σπρέι .
Συν τα αναλώσιμα που θέλει να αλλάξει κατά την γνώμη του ο πελάτης. (αυτό δεν ισχύει στη περίπτωση που η μότο είναι σε καθεστώς εγγύησης ).
Θα ήθελα να συγκρίνετε τιμές με το εξωτερικό (χωρίς να συγκρίνουμε το κόστος αγοράς ειδικών εργαλείων η παγίων εξόδων η και ακόμα τα φορολογικά ).

Δείτε τη έχει κάνη η μαμά εταιρία παγκοσμίως στο θέμα after sales service.

Όσο για τα ιδικά εργαλεία δείτε τα παρακάτω το 85% είναι υποχρεωτικά.


Γι αυτό γράφτηκε παραπάνω ότι ο χ δεν τα βρήκε με την μαμά εταιρία το κόστος είναι πολύ μεγάλο.
Μην ξεχνάμε ότι η DUCATI έχει πολύ λίγα χρόνια που πήρε τα επάνω της και μόλις πέρσι έβγαλε κέρδος.

Ναι σίγουρα ο χώρος δεν έχει ολοκληρώσει την εξέλιξη του αλλά προχωράει καλά.

Όσο για την επιλογή συνεργείου καλό είναι να κάνει ο καθένας την ερευνά του και να αποφασίσει που θα πάει και γιατί .

Αγαπώ τα DUCATI και ας με πονάνε

Φίλε REDMONSTER έχεις δοκιμάσει ποτέ να ρυθμίσεις βαλβίδες σε MULTI (και ας μην έχει βαλίτσα πίσω ) η σε HYPER ?
Έχω την εντύπωση ότι γράφεις λίγο εκνευρισμένα αλλά σε παρακαλώ δες το λίγο να δεις και εσύ ότι έχω και λίγο δίκιο. Όσο για της μπετονιέρες ο συγνώμη της BMW ήθελα να πω 40,00 ευρο για πιο μιλάμε ? για το 2κ
Ρώτα πόσο κάνει το μεγάλο σέρβις το Κ1200 .???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GEO την Τετ 08 Οκτ 2008, 17:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Φίλε REDMONSTER έχεις δοκιμάσει ποτέ να ρυθμίσεις βαλβίδες σε MULTI (και ας μην έχει βαλίτσα πίσω ) η σε HYPER ?
Οχι αδερφε δεν εχει τυχει αλλα ξερω οτι πρεπει να ξηλωθει ολο το ντεποζιτο που χεκιναει απο μπροστα μεχρι πισω...ομως εφοσων εσεις ξερετε οτι στο καθε μηχανακι εχει αλλο κοπο, τοτε χρεωστε και αναλογα, και στο ss πρεπει να βγει και το πισω ελατηριο, και σε καποιο αλλο ενδεχωμενος να χρειαζεται κατι αλλο...εσεις ξερετε ποσος κοπος χρειαζεται και οχι εμεις και αν πιστευετε οτι θελετε πιο πολυ ή πιο λιγο τοτε ριξτε την τιμη για το monster που εχει ευκολη προσβαση. Δεν εχω δει κανεναν να το κανει ομως.

Έχω την εντύπωση ότι γράφεις λίγο εκνευρισμένα αλλά σε παρακαλώ δες το λίγο να δεις και εσύ ότι έχω και λίγο δίκιο.
Φιλε εχεις ολα τα δικια του κοσμου και εγω μαζι σου ειμαι, γιατι οπως και εγω δουλευω 10 και 11 ωρες καθε μερα και τραβαω τα ζορια μου και οι πιο πολλοι εδω μεσα που εχουμε στησει κ***ο για να μαζεψουμε λιγα λεφτα να παρουμε τα μηχανακια μας και να γουσταρουμε, ετσι εχουμε και απαιτηση να μας προσεχουν και σαν πελατες και τα μηχανακια μας εξισου να βγαινουν πιο καλα απ'οτι σας τα δινουμε.
Εγω δεν εχω προβλημα να τα σκασω οταν θα χρειαστει να πληρωσω αλλα να εισπραξω και την αναλογη υπηρεσια για αυτο που πληρωσα. Οπως εσυ και εγω δεν δινουμε 500 ευρω την βραδια και να μενουμε σε "πηδηχταδικο" και απαιτουμε να μεινουμε στο Hilton ετσι απαιτω οταν πηγαινω την μηχανη μου για service και πληρωνω οσο για το αμαξι μου να εισπραττω και την αντιστοιχη αντιμετωπιση και τις αντιστοιχες υπηρεσιες απο το μαγαζι που πληρωνω και δεν καταλαβαινω γιατι το βλεπετε ολοι τοσο περιεργο που τα λεω χυμα.
Όσο για τις BMW ήθελα να πω 40,00 ευρο για πιο μιλάμε ? για το 2κ Ρώτα πόσο κάνει το μεγάλο σέρβις το Κ1200 .???
σε αυτο θα σου λυσουν την απορια ο Velerougas και ο Kaggelarios που εχουν και οι δυο Κ1200S και μας τα εχουν πει. Ας μπουν να γραψουν τα παιδια τι τους χρεωνουν.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

REDMONSTER έγραψε:Συμφωνοι ρε μαν, ειναι δικο του προβλημα ομως και οχι δικο μου και δεν θα μπω στη διαδικασια να τον λυπηθω κιολας ουτε να του κανω και πλατες, ας καθοταν σπιτι του και ας επλεκε. Με αυτη τη λογικη ουτε και αυτος μπορει να ζηταει οτι του κατεβει με την τρυπα που εχει. Αν θελει να τα τσιμπαει ζεστα και παντελονατα απο μενα και απο τον καθενα ας κοιταξει να βελτιωθει και λιγο.
Κάτσε Μήτσο γιατί έριξες βάρος σε λάθος πρόταση του post μου. Δώσε βάση σε αυτό:
D3§m02K έγραψε:Αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι όσο το δυνατόν περισσότερη διαφάνεια* στις χρεώσεις. Εργατικών & ανταλλακτικών. Σε όλους τους εξουσιοδοτημένους επισκευαστές.
Φίλε GEO,

παρακάτω περιγράφεις ουσιαστικά τις εργασίες που προβλέπονται και από το owner's manual στα χ χιλιόμετρα των desmoquattro.
GEO έγραψε:Όσο για το κόστος στα V4 χρεώνω 180,00 ευρο + ΦΠΑ και περιλαμβάνει τα παρακάτω

Αλλαγή λαδιού κινητήρα
Αλλαγή φίλτρου λαδιού κινητήρα
Καθαρισμός φίλτρου αναρρόφησης λαδιού κινητήρα
Έλεγχος πίεσης λαδιού κινητήρα
Έλεγχος ή/και ρύθμιση διάκενου βαλβίδων (1)
Έλεγχος τεντώματος ιμάντων διανομής (1)
Αλλαγή ιμάντων διανομής
Έλεγχος και καθαρισμός μπουζί. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται
Έλεγχος και καθαρισμός φίλτρου αέρα (1
Αλλαγή φίλτρου αέρα
Έλεγχος συγχρονισμού και ελάχιστου σώματος ψεκασμού (1
Έλεγχος στάθμης υγρών φρένων και συμπλέκτη
Αλλαγή υγρών φρένων και συμπλέκτη
Έλεγχος και ρύθμιση χειριστηρίων φρένων και συμπλέκτη
Έλεγχος/λίπανση χειριστηρίου γκαζιού/τσοκ
Έλεγχος πίεσης και φθοράς ελαστικών
Έλεγχος τακακιών φρένων. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται
Έλεγχος εδράνων τιμονιού
Έλεγχος τεντώματος, ευθυγράμμισης και λίπανσης αλυσίδας
Έλεγχος δίσκων συμπλέκτη. Αντικατάσταση εάν χρειάζεται (1)
Έλεγχος στάθμης υγρού ψύξης
Αλλαγή υγρού ψύξης
Έλεγχος λειτουργίας βεντιλατέρ και στεγανότητας κυκλώματος ψύξης
Έλεγχος ελαστικού συνδέσμου πίσω τροχού
Έλεγχος εδράνων πλημνών τροχών
Έλεγχος συστημάτων φωτισμού και σήμανσης
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιών στερέωσης βίδας κινητήρα-πλαισίου
Έλεγχος πλαϊνού σταντ
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιού μπροστινού τροχού
Έλεγχος σύσφιξης παξιμαδιού πίσω τροχού
Έλεγχος εξωτερικών σωλήνων καυσίμου
Αλλαγή λαδιού μπροστινού πιρουνιού
Έλεγχος απουσίας διαρροών από το πίσω πιρούνι και αμορτισέρ
Έλεγχος στερέωσης πινιόν
Γενική λίπανση και γρασάρισμα
Έλεγχος και φόρτιση μπαταρίας
Δοκιμή της μοτοσικλέτας στο δρόμο
Γενικός καθαρισμός
Αν όντως κάνεις όλες αυτές τις εργασίες, είναι προς τιμή σου και τα €180,00 λογικότατα. Φαντάσου όμως πως όλοι αυτοί οι ιδιοκτήτες που φωνάζουν, έχουν δώσει σε συναδέλφους σου αυτά τα χρήματα για εργατικά (εκτός αναλωσίμων) χωρίς να έχει γίνει ούτε καν το 50% των εργασιών που περιγράφεις παραπάνω. Τους δίνω όλα τα δίκια και θα φωνάξω μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

:thumbsup: :thumbsup:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GEO την Τετ 08 Οκτ 2008, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

Με παρεξηγήσατε δεν είπα ότι δεν έχετε δίκιο άλλα όταν γράφω προσέχω τη γράφω , ότι με τα ξερά δεν μπορούν να καούν και τα χλωρά,
που σημαίνει ότι κάνοντας την έρευνα σου θα βρεις τον κατάλληλο με τα δικά σου κριτήρια και αν θέλεις χημεία άλλα όχι να κράξεις κάποιον επειδή δεν σου αρέσει η φάτσα του αλλά είναι καλός στην δουλεία του.

Εγώ δεν λέω ότι είμαι ο τέλειος είμαι σίγουρος όμως ότι ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου και θα ήθελα από αυτούς που για τον χ η ψ λόγο είναι δυσαρεστημένοι μαζί μου να μου πούνε το λάθος μου για να μπορέσω να βελτιωθώ και να γίνω καλύτερος .

Αυτό που γίνετε εδώ μέσα είναι ένα καλό σχολείο για μένα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια αυτή μπορώ και καταλαβαίνω πολύ περισσότερα .[/quote]
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

GEO έγραψε:Με παρεξηγήσατε δεν είπα ότι δεν έχετε δίκιο άλλα όταν γράφω προσέχω τη γράφω , ότι με τα ξερά δεν μπορούν να καούν και τα χλωρά,
που σημαίνει ότι κάνοντας την έρευνα σου θα βρεις τον κατάλληλο με τα δικά σου κριτήρια και αν θέλεις χημεία άλλα όχι να κράξεις κάποιον επειδή δεν σου αρέσει η φάτσα του αλλά είναι καλός στην δουλεία του.
Υπάρχει κάποιος που παρεξήγησε τα δικά σου γραφώμενα; Δύσκολο. Ήσουν σαφέστατος.
GEO έγραψε:Αυτό που γίνετε εδώ μέσα είναι ένα καλό σχολείο για μένα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια αυτή μπορώ και καταλαβαίνω πολύ περισσότερα.
:thumbsup:

Προσωπικά, ελπίζω να ανακαλύψουν και οι υπόλοιποι το σχολείο αυτό για να αποκτήσει επιτέλους η Μάρκα την υποστήριξη που της αρμόζει.

Εμείς ευχαριστούμε και εύχομαι στο μέλλον να γίνεις ακόμη πιο ενεργό μέλος της κοινότητας. :thumbsup:

(σαν από αίρεση ακούστηκε αυτό το τελευταίο :)) )
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

GEO έγραψε:Εγώ δεν λέω ότι είμαι ο τέλειος είμαι σίγουρος όμως ότι ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου και θα ήθελα από αυτούς που για τον χ η ψ λόγο είναι δυσαρεστημένοι μαζί μου να μου πούνε το λάθος μου για να μπορέσω να βελτιωθώ και να γίνω καλύτερος.
Αυτό καλύτερα να το κάνουν οι upnorth ducatisti που έχουν πείρα από τη δουλειά σου.
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

GEO έγραψε:Με παρεξηγήσατε δεν είπα ότι δεν έχετε δίκιο άλλα όταν γράφω προσέχω τη γράφω , ότι με τα ξερά δεν μπορούν να καούν και τα χλωρά,
που σημαίνει ότι κάνοντας την έρευνα σου θα βρεις τον κατάλληλο με τα δικά σου κριτήρια και αν θέλεις χημεία άλλα όχι να κράξεις κάποιον επειδή δεν σου αρέσει η φάτσα του αλλά είναι καλός στην δουλεία του.

Εγώ δεν λέω ότι είμαι ο τέλειος είμαι σίγουρος όμως ότι ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου και θα ήθελα από αυτούς που για τον χ η ψ λόγο είναι δυσαρεστημένοι μαζί μου να μου πούνε το λάθος μου για να μπορέσω να βελτιωθώ και να γίνω καλύτερος .

Αυτό που γίνετε εδώ μέσα είναι ένα καλό σχολείο για μένα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια αυτή μπορώ και καταλαβαίνω πολύ περισσότερα .
[/quote]

Εμεις φιλε ευχαριστουμε ιδιαιτερα που μοιραζεσαι ολα αυτα μαζι μας και χαιρομαστε πολυ που σε εχουμε κοντα μας και μας διαφωτιζεις εκ των εσω.
Σιγουρα δεν μπορουμε να τους βαλουμε ολους σε ενα καζανι γιατι ειναι αδικο, απλα και εμεις εκφραζουμε την αγανακτηση μας και στηριζουμε τα επιχειρηματα μας οχι εννοειται με κρητηρια του στυλ δεν μου αρεσει η φατσα σου και ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο. Δυστυχως δεν ειναι ολοι το ιδιο συνεπεις και λεπτομερεις στη δουλεια τους και ουτε σεβονται το ιδιο τα μηχανακια μας...γιάυτο και η πικρα που εκφραζουμε και πιστευω οτι ειναι πολλοι που εχουν αντιμετωπισει αντιστοιχα προβληματα και θελουν να δουν μια καινουργια ταξη πραγματων στο θεμα ducati service.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

να πω κ εγω την φτωχη μου γνωμη???σας ευχαριστω...οι μοτοσυκλετες δεν ειναι αντικειμενα εξωγηινα,οπως και οι μοτοσυκλετιστες επισης...ειναι προιοντα της μηχανολογικης επιστημης και του ανθρωπου...μας προσφερουν πολλα,σε πολλους τομεις και απαιτουν καποια ανταλλαγματα...κυριως συντηρηση...την οποια μας την επιστρεφουν πισω σε ευχαριστηση η οποια δεν τιμολογειται...πολλοι αν οχι οι περισσοτεροι απο εμας δεν ειμαστε γονοι πλουσιων οικογενειων,ουτε εκατομμυριουχοι...ειμαστε ανθρωποι που δουλευουμε για να ζησουμε και εχουμε τις μοτοσυκλετες μας περα απο μεσο μετακινησης και για το προσωπικο μας χομπυ,ενασχοληση,ελευθερο χρονο...οπως θελετε πειτε το...φτανουμε στα ducati τωρα...οι ducati που αγαπαμε,ειναι απο σχεδιασμου,απλες μοτοσυκλετες.ειδικα οι διβαλβιδες,αεροψυκτες,ειναι θα ελεγα απλοικες....και οι τετραβαλβιδες,υδροψυκτες δεν ειναι τιποτα περιπλοκο....δεν μιλαω για desmosedici γιατι απλα δεν ανηκει στην αγοραστικη κατηγορια για την οποια μιλαω...εξαλλου προκειται για μοντελο γοητρου και περιορισμενης παραγωγης για λιγους τυχερους...να θυμαστε οτι οταν κατι παψει να ειναι χομπυ,και γινει επαγγελμα αρα ρουτινα,αντιμετωπιζεται και διαφορετικα...ο νοων νοειτω....η προταση μου ειναι η εξης και την θετω δημοσια...πηγαινουμε στο συνεργειο μονο για τα απολυτως απαραιτητα.οργανωνουμε καθε εβδομαδα σχολειο,βαζω τα μηχανακια μου για μαυροπινακες....και μαθαινουμε μονοι μας οτι χρειαζεται...λαδια,φιλτρα,μπουζι,ιμαντες,αλλυσιδες,γραναζια,φρενα,εξαερωσεις,αλλαγες υγρων,βαλβιδες,σφιξιματα,τοποθετησεις after market ανταλλακτικων,και γενικα οτι εργασια δεν απαιτει εντελως εξειδικευμενο εξοπλισμο....το κερδος θα ειναι πολλαπλασιο για ολους μας...και να θυμαστε ducatisti φιλοι μου...η γνωση ειναι δυναμη..ασε που περνας καλα...κανεις φιλους με κοινα ενδιαφεροντα...και ξοδευεις λιγοτερα χρηματα απο την τσεπουλα σου....
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

ειναι πολυ ωραιο να γνωριζεις και πρεπει να γνωριζεις...
αυτο που δεν ειναι παντα ευκολο ειναι να βρεις τον χρονο ...
προτιμω να εχω εμπιστοσυνη στον μαστορα μου αλλα και αυτος σε εμενα για οσα κανω εγω στο μηχανακι..
και οταν δεν μπορω εγω ...γιατι κατι αλλο προεχει...να εχει ετοιμη την μοτοσυκλετα ωστε να μπορω να φυγω την βολτα με τους φιλους μου ducatisti και οχι να πρεπει να κατσω στο γκαραζ!!
θελω να πω οτι το να ξερεις δεν σημαινει και οτι μπορεις.
Πριν χρονια ενας απο τους βασικους λογους που οι μοτοσυκλετες ειχαν κακη φημη ηταν τα συνεργεια.
Τωρα ποια δεν ειναι ετσι.
Ειναι θεμα εμπιστοσυνης η' και πολυτελειας.
Τυχεροι ειναι αυτοι που εχουν το συνεργειο κοντα.
Ξερω ανθρωπους που κανουν χιλιομετρα και οχι μονο απο την επαρχια στην Αθηνα αλλα και απο την πρωτευουσα στην επαρχια.
ειναι θεμα εμπιστοσυνης.
Δεν με νοιαζει αν μιλαει στο τηλ γιατι τον εμπιστευομαι.
Αν ειχε γραμματεια ακομα καλυτερα αλλα προς το παρον δεν εχει...οκ!
Τον πρωτο εναμιση χρονο που ειχε ανοιξει το ΖΟΟ δεν ειχα λεφτα να αγορασω εξαερισμο και επρεπε να ανοιγω την πορτα και να κανουμε ησυχια (μια παρεα ειμασταν...).
Για καποιους που ηρθαν τοτε... μπορει το μαγαζι να ειχε καπνα η' μπορει να ηταν τριτοκοσμικο για τα γουστα τους(και ηταν...) αυτο ομως που επισης ηταν ...ειναι οτι ηταν γνησιο(original).
Μετα απο 13 χρονια μπορω να πω οτι ενας μαστορας δεν κρινεται απο ενα service η απο μια επισκευη.Αλλα απο την πορεια του.
Λαθη στο service της δουλειας μου γινονται καθημερινα δεν σημαινει οτι δεν προσπαθω να γινω καλυτερος ...ισα ισα τα περισσοτερα λαθη γινονται οταν προσπαθεις να αλλαξεις καποια πραγματα και ακομα περισσοτερα οταν προσπαθεις να αλλαξεις νοοτροπιες................
:zep:
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από multi666 »

Re: Γιατι νοιωθω λιγο "μακακας" ??

Δημοσίευσηαπό GEO την Παρ Ιουν 06, 2008 8:19 am

Μου αρέσετε όλοι σας Ducatisti
Τα ανταλλακτικά σε άλλες μάρκες είναι φτηνά και σε άλλες ακριβά
Ρωτήστε και θα μάθετε
Είστε ωραίοι Ducatisti εσείς που τόσο πολύ αγαπάτε αυτήν την μάρκα αυτόν τον θεσμό .
Εάν δεν στηρίξετε την εταιρία τότε μην έχετε απαιτήσεις για εξέλιξη , νέα μοντέλα ,πρωταθλήματα εάν σας φαίνονται ακριβά ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ
Και μην βιασθείτε να με κρίνεται σκεφτείτε το λίγο και μετά .
Όσο για το τεχνικό μέρος είναι άλλο κεφάλαιο.

Παιδία συγνώμη αλλά δεν διαβάζω τίποτα άλλο από το ότι εκεί το βρήκα τόσο και εκεί τόσο δηλαδή 20,00 εύρο είναι πολλά για ένα φίλτρο που το αλλάζεις ανά 10000 χλμ. είναι 3 μπύρες .

Όσο για το κόστος των ανταλλακτικών ανοίξτε τα μάτια σας
Η DUCATI έχει έναν τιμοκατάλογο διεθνώς εκείνο που αλλάζει την τιμή είναι η φορολογία κάθε κράτους.

GEO έγραψε:Με παρεξηγήσατε δεν είπα ότι δεν έχετε δίκιο άλλα όταν γράφω προσέχω τη γράφω , ότι με τα ξερά δεν μπορούν να καούν και τα χλωρά,
που σημαίνει ότι κάνοντας την έρευνα σου θα βρεις τον κατάλληλο με τα δικά σου κριτήρια και αν θέλεις χημεία άλλα όχι να κράξεις κάποιον επειδή δεν σου αρέσει η φάτσα του αλλά είναι καλός στην δουλεία του.

Εγώ δεν λέω ότι είμαι ο τέλειος είμαι σίγουρος όμως ότι ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου και θα ήθελα από αυτούς που για τον χ η ψ λόγο είναι δυσαρεστημένοι μαζί μου να μου πούνε το λάθος μου για να μπορέσω να βελτιωθώ και να γίνω καλύτερος .

Αυτό που γίνετε εδώ μέσα είναι ένα καλό σχολείο για μένα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια αυτή μπορώ και καταλαβαίνω πολύ περισσότερα .
:whatnow: :dizzy:
Παναγιωτης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από multi666 »

Την άποψη μου για τα συνεργεία την έχω πει ……
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... &sk=t&sd=a" onclick="window.open(this.href);return false;
:hibye:
Παναγιωτης
Εικόνα
Απάντηση