SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

DESMOMAN έγραψε:
Μετα απο 13 χρονια μπορω να πω οτι ενας μαστορας δεν κρινεται απο ενα service η απο μια επισκευη.Αλλα απο την πορεια του.
Λαθη στο service της δουλειας μου γινονται καθημερινα δεν σημαινει οτι δεν προσπαθω να γινω καλυτερος ...ισα ισα τα περισσοτερα λαθη γινονται οταν προσπαθεις να αλλαξεις καποια πραγματα και ακομα περισσοτερα οταν προσπαθεις να αλλαξεις νοοτροπιες................
:zep:
Φιλε Σπυρο οταν λες οτι δεν κρινεσαι απο ενα λαθος αλλα απο την πορεια σου πως το εννοεις? Δηλαδη θα ρισκαρες ή θα γουσταρες να ξαναπας τη μηχανη σου σε καποιον που στην κατεστρεψε? Στη δουλεια μου το καθε λαθος στοιχιζει και σημαινει χανεις τον πελατη και μετα μπαινεις μαυρη λιστα. Εγω γιατι θα πρεπει να την ξαναπαω σε καποιον λογω καλης πορειας και διαθεσης??
Αν εσυ στον χωρο σου σερβιρεις στον αλλο ενα τοστ και εχει μεσα μια κατσαριδα πιστευεις οτι θα ξαναρθει στο μαγαζι σου επειδη εχεις καλη πορεια ή καλη διαθεση??? Γιατι να μην παει στο διπλανο μπαρ?? απλα λογω αφοσιωσης??
Πως λοιπον δικαιολογεις καποιον που θα παιζει κορωνα γραμματα την περιουσια σου?? Τι θα λεμε μεσα μας? "Ενταξει μωρε την πρωτη φορα δεν τα καταφερε αλλα τον δικαιολογω γιατι τη δευτερη φορα ή μετα απο καιρο μολις μαθει και βελτιωθει λογω καλης διαθεσης θα μπορει να μου τη ρυθμισει σωστα" ??
Εγω εχω μαθει απο τη στιγμη που εχεις μια πινακιδα εξω απο το μαγαζι σου που να αναγραφει "φτιαχνω Ducati" οφειλεις το λιγοτερο αν μη τι αλλο να λες την αληθεια...αλλιως ας βαλουν πινακιδα που να λεει..."πειραματιζομαι σε Ducati και εννιοτε τα φτιαχνω αλλα εχω ολη την καλη διαθεση".
Ας δουμε και καποια στιγμη ομως και τις ευθυνες μας οταν προσφερουμε υπηρεσιες γιατι υπαρχει και ο ανταγωνισμος που καραδοκει.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από vlassos »

Το αλάθητο μου θυμίζει τη γνωστή με τους αήττητους, και διευκρινίζω, υπάρχουν λάθη και λάθη. Μεταξύ του sandwich με τη κατσαρίδα ή ενός συνεργείου που καταστρέφει τη μηχανή υπάρχουν άπειρες διαβαθμίσεις λαθών. Μου είναι αδύνατον να φαντασθώ κάποιον να μη κάνει πότε και κανένα λάθος. Είναι μάλλον θέμα timing, αμα πας σε κάποιο συνεργειο πρώτη φορά και κάτι δε γίνει καλά πιθανόν να μη ξαναπάς, αμα πας στο συνεργείο που συνιθίζεις να πηγαίνεις και σου κάνουν κάτι στραβό είναι διαφορετικά. Και το βασικότερο είναι θέμα συμπεριφοράς άλλος αναγνωρίζει το λάθος του και έχει τρόπους και άλλος είναι τσαμπουκάς και λέει διάφορες παπα....ς για να δικαιολογηθεί. Στη πρώτη περίπτωση δε τρέχει τίποτα ενώ στη δεύτερη δεν ξαναπατάς και τον κάνεις και ρόμπα σε όποιο forum μιλάει ελληνικά και όχι μόνον!!
Έχοντας μία εμπειρία 25+ ετών με μηχανή τολμώ να πω ότι η επιλογή συνεργειου για τη μηχανή είναι πρωτίστως θέμα ανθρώπου (θεωρώντας δεδομένο ότι υπάρχει ένα αποδεκτό επαγγελματικό επίπεδο) και λιγότερο ή καθόλου αν μοιάζει με χειρουργείο και έχει γραμματέα και προκειμένου να μη κάνει λάθος αλλάζει ότι ανταλακτικό υποψιάζεται ότι φταίει αλλά δεν ασχολείται να φτιάξει τη βλάβη (εννοείτε τι εννοώ).
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση αλλά αλάθητος δε νομίζω ότι είναι κανένας και προσωπικά δεν έχω τέτοια απαίτηση αλλιώς θα τη πήγαινα στο Θεο για service/επισκευη που λένε ότι είναι αλάθητος. :))
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

multi666 έγραψε:Την άποψη μου για τα συνεργεία την έχω πει ……
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... &sk=t&sd=a" onclick="window.open(this.href);return false;
:hibye:
Φίλε multi666 σε αυτό που αναφέρεσαι είναι για το θέμα
Γιατι νοιωθω λιγο "μακακας" ??

Και επαναλαμβάνω ότι γενικά αν δεν στηρίξουμε την τοπική αγορά δεν πρόκειται να πάει μπροστά αυτός ο τόπος και μιλάω γενικά.
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »

Και επαναλαμβάνω ότι γενικά αν δεν στηρίξουμε την τοπική αγορά δεν πρόκειται να πάει μπροστά αυτός ο τόπος και μιλάω γενικά.
παρακολουθώ από χτες τα γραφόμενα σου.
σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και bravo(γιατί δείχνεις ότι κανεις σωστά τη δουλειά σου),αλλα...άκου και αυτό:

2 φίλοι μου επιμένουν να πάω το ΑΜAΞΙ στο δικό τους synergeio(στην Ελλάδα).to αφήνω εκεί για λάδια φίλτρα ΜΟΝΟ.(του έχω φέρει τα φίλτρα από Iταλία εγώ,μιας και δεν έχει τέτοια μοντέλα εδώ).
πάμε για καφεδάκι,παίρνει τηλ και λέει:ο φίλος πρέπει επείγοντος ν αλλάξει τακάκια...
λέω κατηγορηματικά oxi.o μηχανικός επιμένει λέγοντας ότι αν τυχόν πάω κάνα ταξίδι κινδυνεύω να σκοτωθώ και να πάρω και άλλους στο λαιμό μου!!!!
ξαναλέω ΌΧΙ.
για να μην σας κουράσω πάω:5 φορες αθηνα θεσσαλονίκη,2 φορες ιωάννινα,τουλάχιστον 10 φορες ναύπλιο,σύνολο10.000-12.000 km.
έρχομαι Ιταλία(+700 km)πάω στο δικό μου συνεργείο και ξαναλέω:λάδια,φίλτρα ,άλλαξε και τακάκια γιατί θα είναι στο μηδέν:όταν γυρνάω να το πάρω μου λέει:
έλα ρε γιάννη τι τακάκια λες?έχεις αλλα 20.000 km για πλακα!!!!
ναι είναι αμάξι αλλα τι διαφέρει στην νοοτροπία?
αυτή νομίζω ότι έχει "υπογεγραμμισει" ο δημήτρης(redmonster).
εγώ θα σε ρωτήσω:με τι κουράγιο,όρεξη,εμπιστοσύνη να πάω τώρα?
[synergeio JEEP,CHRYSLER,]

και για να πιάσω και το άλλο που ίσως να s ενδιαφέρει πιο άμεσα:
σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο ducati[ITALIA] (καλός γνωστός όχι ΦΊΛΟΣ) ΛΈΕΙ:
εδώ χρεώνω 40 € την ώρα.
για κάθε εργασία υπάρχει και η ανάλογη χρέωση.
εξηγώ:με ένα βιβλίο(apo thn ducati) που σου δείχνει:πχ - για να αλλάξεις τακάκια στο τάδε modello χρειάζονται 10 λεπτά,στο άλλο modello χρειάζονται 40 λεπτά,ΑΥΤA ΧΡΕΏΝΕΙ,σε όλους.
με λίγα λόγια γιατί ίσως να κούρασα ΔΙΑΦAΝΕΙΑ.

αα και το άλλο:σου έχει και s ένα σακουλάκι, με τη φίρμα του επάνω, όλα τα αναλώσιμα και ανταλλακτικά που σου άλλαξε....

:hibye: :hibye: :hibye:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από jks »

GEO έγραψε: Φίλε REDMONSTER έχεις δοκιμάσει ποτέ να ρυθμίσεις βαλβίδες σε MULTI (και ας μην έχει βαλίτσα πίσω ) η σε HYPER ?
φιλε μου,
επειδη στην πορεια μου εχω αλλαξει 3 συνεργεια ωσπου να καταληξω εδω που ειμαι και εχω ακουσει γνωμες εντυπωσεις για πολλα αλλα
και εκτος αττικης (Χιο - Θεσ/νικη - Πατρα κτλ)

θελω να μου πεις ΕΝΑΝ μα ΕΝΑΝ που να χρεωνει λιγοτερα "εργατικα"
στα monsterακια ακριβως επειδη βγαζεις σελλα, σηκωνεις τεποζιτο και τσουπ ρυθμιζεις βαλβιδες σε καθετο κυλινδρο...
(ενταξει για βαλβιδες εισαγωγης πρεπει να βγαλεις μπαταρια+εγκεφαλο+ασφαλειοκουτι)

Τα Hyper+Multi family πρεπει να ξηλωσεις το μισο μηχανακι για να εχεις προσβαση εχεις απολυτο δικιο...

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ οταν παει για ρυθμιση desmo ενα Multi/Hyper ζητανε ακριβως τα ΙΔΙΑ εργατικα με ενα απλο γυμνο τερατακι ????

φιλικα παντα
Γιανης ! :wsmile:
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

Έχουν πέσει πολλά θέματα στο τραπέζι . Μιλάω σαν επαγγελματίας αλλά και σαν καταναλωτής .
Υπάρχουν στην Ελλάδα μαγαζιά μεγάλα με όλα τα κομφόρ ,χώρο υποδοχής ,γραμματέα , μπαρ,κτλ. Βιτρίνες ?? ρωτάω. Αυτό έχει και το ανάλογο κόστος
Υπάρχουν τρύπες μαγαζιά που ο εξοπλισμός τους θα τους ζήλευαν πολύ με πολύ μεγάλη τεχνογνωσία αλλά και αυτό έχει το κόστος τους .(γιατί κοιτούσαν να ανοίξουν τα μάτια τους και δεν τους ενδιέφερε οι εμφάνιση που και αυτή παίζει τον ρόλο της) .

Υπάρχουν μηχανικοί που κάνουν το επάγγελμα από συγκυρία καταστάσεων.
Υπάρχουν μηχανικοί που κάνουν το επάγγελμα επειδή αυτό έμαθαν να κάνουν από τον παππού τους τον πατέρα τους .
Υπάρχουν μηχανικοί που κάνουν το επάγγελμα επειδή είναι της μόδας.
Υπάρχουν παιδία που σπούδασαν στο εξωτερικό γι αυτό το επάγγελμα και ήρθαν στην Ελλάδα φέρνοντας την εκεί νοοτροπία και άνοιξαν μαγαζί ?? μετά από λίγο καιρό το έκλεισαν και γύρισαν πίσω γιατί είμαστε Έλληνες . σε νοοτροπία .

Η σχέση μότο –μηχανικού στην Ελλάδα δεν είναι απρόσωπη (δες αντιπροσωπείες αυτόκ.) και εξηγώ όπως ανάφερε και ο DESMOMAN πελάτης που έχει έρθει μια φορά στο μαγαζί η έρχεται περιστασιακά δεν είναι το ίδιο με κάποιον που έρχεται συχνά και εξηγώ την διαφορά ότι αυτός που έρχεται συχνά ο μηχανικός γνωρίζει καλύτερα ακόμα και από τον ιδιοκτήτη την μότο και τα κουσούρια της σε αντίθεση με αυτόν που έρχεται περιστασιακά., πιστεύω να έγινα κατανοητός . ( όταν λέω συχνά εννοώ στα προβλεπόμενα σέρβις , για να μας δη ,να ρωτήσει και είναι αρκετοί αυτοί που ρωτάνε πως να κάνω αυτό και πως εκείνο ) .

Όσο για τα κοστολόγια ο καθένας χρεώνει αυτό που νομίσει σωστό .
Ένα συνεργείο πρέπει να κάνη δυο σέρβις μεγάλα την ημέρα για να είναι βιώσιμο (να βγάζει δηλαδή έναν μισθό ) και μιλάμε για συνεργείο που να κάνη μόνον DUCATI αλλά πείτε μου φτάνουν τα DUCATI και εννοώ για όλη την επικράτεια και όχι για ένα μέρος . Πρέπει να αναλογιστείτε το λειτουργικό κόστος που έχει ο κάθε επαγγελματικός χώρος . είναι καλή και η θεωρία του ανταγωνισμού τιμολογιακά εννοώ, μόνο που στο χώρο της μοτοσικλέτας δεν μπορεί να εφαρμοστή 100% και ο λόγος είναι τη εργαλεία έχει ? τη ειδικό εξοπλισμό έχει ? τη τεχνογνωσία έχει ? και πολλά αλλά ,νομίζω ότι καταλαβαίνετε τη θέλω να πω.
Πρέπει λοιπών να καταλάβετε ότι αυτοί που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους βρίσκουν και κάνουν άρα ποιος φταίει ???
Φανταστείτε να ανοίξει ένα πολύ μεγάλο μαγαζί που να έχει και του πουλιού το γάλα (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό ) και καταφέρει να κλήση τα περισσότερα μαγαζιά τη έχει να γίνει ?
Η DUCATI κάνη αργά αλλά πολύ σταθερά βήματα εξέλιξης (στο θέμα που μιλάμε )
Και μιλάω για τον Ελλαδικό χώρο .
Θυμηθείτε πως ήταν η Ελληνμοτο πριν 10 χρόνια και πως είναι τώρα (παρεμπίπτοντος επειδή το εργοστάσιο δεν προλάβαινε να παράγει Μ696 δεν περίσσευε Μonster για T-R. Γιατί ήταν και είναι πουλημένα από την γραμμή παραγωγής Τώρα έχει ).

Όλα αυτά σε περίληψη γιατί αλλιώς θα θέλαμε πολλεεεεεεεες σελίδες .

Φίλε nasa θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα
Έρχεται μότο για σέρβις 10000 χλμ και λες στον πελάτη ότι κάνη τόσο αναλώσιμα και εργασία .
Αρχίζεις να κανείς το σέρβις και στην πορεία βλέπει μια η και δυο βίδες κλωτσημένες και διάφορα τέτοια χαζά . αν τα αφήσεις και δεν τα κάνεις ξέρεις τη θεωρό ότι είναι ο μάστορας.
Αν πάλι τα κάνης το χρεώνεις ?
Ναι εγώ το χρεώνω εγώ δουλεύω με ραντεβού και δεν μπορώ να βγάλω παραπάνω από ένα σέρβις την ημέρα και μιλάμε για μεγάλο τέλος πάντων

AmbaSSadoRR & jks

Έχετε δίκιο αλλά δεν είμαστε όλοι ξερά .

Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα με πάρα πολλές παραμέτρους και δεν λύνεται έτσι απλά θέλει πολύ συζήτηση ήρεμα και αντικειμενικά .

Γιώργος
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »

GEO έγραψε:Έχουν πέσει πολλά θέματα στο τραπέζι . Μιλάω σαν επαγγελματίας αλλά και σαν καταναλωτής .
Υπάρχουν στην Ελλάδα μαγαζιά μεγάλα με όλα τα κομφόρ ,χώρο υποδοχής ,γραμματέα , μπαρ,κτλ. Βιτρίνες ?? ρωτάω. Αυτό έχει και το ανάλογο κόστος

. . . . . .

Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα με πάρα πολλές παραμέτρους και δεν λύνεται έτσι απλά θέλει πολύ συζήτηση ήρεμα και αντικειμενικά .

Γιώργος


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
θα τα πούμε από κοντά στου..καβούρι το κουτούκι?
με λίγο κρασάκι και κάνα 2κιλό ψαράκι? :whistling: :whistling:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

GEO, με απλά και λίγα λόγια (τα πολλά κουράζουν κι είναι κι επικίνδυνα), το θέμα θεωρώ πως είναι εξαιρετικά απλό από την πλευρά του καταναλωτή και εξαιρετικά πολύπλοκο από την πλευρά του επιχειρηματία (αυτονόητο).

Γιατί όμως να ζητάμε από τον καταναλωτή να μπει στη θέση του επιχειρηματία; Μόνο μπλέξιμο δημιουργεί αυτό.

Αντί εμείς να μπαίνουμε στη διαδικασία υπερανάλυσης/υπερπαράλυσης για να δικαιολογήσουμε τον εκάστοτε επιχειρηματία που χρεώνει ό,τι του κατέβει, γιατί πιστεύεις πως δεν έρχεται ένας "από μηχανής Θεός" να βάλει την τάξη με μία καθολική οικονομική πολιτική;
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από jks »

φιλε Γιωργη,
συμφωνω απολυτα μαζι σου και το θεμα ειναι ωραιο να συζητηθει απο κοντα με ζεστο καφεδακι και οχι με σελιδες επι σελιδων

θελω να σου πω την γνωμη μου (το εχω ξαναπει εδω μεσα καπου)
περι αυτων που ονομαζεις ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ...

Ρε Γιωργη, για ποια ακριβως εξοδα μιλαμε ???
αν εξαιρεσεις το κοστος αποκτησης ενος καυσαναλυτη (3~5 χιλιαδες ευρω) και του Mathesis (καννα διχιλιαρο) και τα αλλα special tools DUCATI (υποδεεστερη αξια) κατ 'εμε ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ απο οσα εχω δει δεν εχει "λειτουργικα εξοδα"
και εξηγουμαι...

Ποιο συνεργειο φιλε μου ???
αυτο που ειναι 20 τετραγωνικα με τα αναβατωρια διπλα διπλα και τους μαστορους να ξυνουν τις πλατες τους οσο εργαζονται σε 2 μοτορια ταυτοχρονα ????
Εννοεις το συνεργειο που αφηνει ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ και στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ μοτοσυκλετες αξιας 15.000 ~ 28.000 ευρω ??????
επειδη δεν εχει χωρο (ενα μαμημενο σκεπαστρο) να τα βαλει μεσα ?? (τα παραπανω μπορω να στα φωτογραφησω να τα δεις απο 3-4 εξουσιοδοτημενα συνεργεια της ΑΘΗΝΑΣ...)

Ποια λειτουργικα εξοδα φιλε, που λυπουνται να δωσουν 30 ευρω τη μερα σε ενα πιτσιρικα για να κανει τα εξης..
α) καθε πρωι να παιρνει το βανακι (η το παπι) και να πηγαινει να φερνει τα ανταλλακτικα στο συνεργειο (πραγμα που το κανει ο μαστορας)

β) να σηκωνει το ΜΑΜΗΜΕΝΟ τηλεφωνο και να σημειωνει τα ραντεβου.. ( αντι να το κανει και αυτο το μαστορας...την ωρα που εχει το μυαλο του στις βαλβιδες του μοτερ ΜΟΥ και μετα επιστρεφει στη θεση του στο μηχανακι και ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ τι Σκ@τ@ εκανε...)

γ) να κατεβαινει στο υπογειο η να ανεβαινει στο παταρι για να φερει τα αναλωσιμα προς τοποθετηση.. (φιλτρα μπουζι κτλ)
αν τι να το κανει ΚΑΙ ΑΥΤΟ ο μαστορας...


ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη, αυτα που σου περιγραφω τα κανουν ΟΛΟΙ !!

αλλα ξερεις, ειναι τοσο ΑΝΟΗΤΟΙ, (η καρμιριδες) που δεν καταλαβαινουν οτι με το να ειχαν ενα βοηθο (αποθηκαριο/τηλεφωνητρια κλπ) θα προλαβαιναν να "ξεπεταξουν" πιο πολλα μηχανακια μεσα σε ενα 8ωρο εργασιας τους...

(χωρια που ο μαστορης σε χρεωνει 40 ευρω εργατοωρα (λεμε τωρα) ενω η εργατοωρα του πιτσιρικου ειναι 5 ευρω...

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ... ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ.. !!

αλλα μας εχει φαει η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ολους μας...


Εχω δικιο Γιωργη ???????
Άβαταρ μέλους
GEO
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 08:44
Gender: Male
Bike: 916
Other: New Project
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από GEO »

ΝΑΙ έχεις δίκιο αλλά εγώ δεν έχω βοηθώ γιατί ένας βοηθός ούτε λίγο ούτε πολύ στοιχίζει στην επιχειρήσει περίπου 12,000 ευρ και επειδή είμαι παράξενος δεν εμπιστεύομαι έναν πιτσιρικά να βάζει χέρι σε DUCATI 19000 η 24000 η 37000
Ευρο , έτσι θα ήθελα να κάνουν στο δικό μου μηχανάκι το μαγαζί το δουλεύω εγώ με την γυναίκα μου κατόπιν ραντεβού
Το φέρνεις την προηγούμενη το απόγευμα και το παίρνεις την άλλη μέρα εφόσον έχει βαλβίδες ειδάλλως το φέρνεις το πρωί και το παίρνεις το απόγευμα
Αυτό ως παράδειγμα για την λειτουργία το κάθε ενός μαγαζιού.
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Duced »

Τακτικη Συντηρηση (by GEO):
Untitled-1 copy.jpg
Untitled-2.jpg
Untitled-3 copy.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Duced »

Ειδικα Εργαλεια (by GEO):
Untitled-1.jpg
Untitled-2 copy.jpg
Untitled-3.jpg
Untitled-4.jpg
Untitled-5.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από multi666 »

GEO έγραψε:ΝΑΙ έχεις δίκιο αλλά εγώ δεν έχω βοηθώ γιατί ένας βοηθός ούτε λίγο ούτε πολύ στοιχίζει στην επιχειρήσει περίπου 12,000 ευρ και επειδή είμαι παράξενος δεν εμπιστεύομαι έναν πιτσιρικά να βάζει χέρι σε DUCATI 19000 η 24000 η 37000
Ευρο , έτσι θα ήθελα να κάνουν στο δικό μου μηχανάκι ......
Και όταν παραλαμβάνεις το μηχανάκι σου (το οποίο έχεις αφήσει 15 μέρες στο συνεργείο και δεν είναι έτοιμο στην ημερομηνία που έχουμε συμφωνήσει) πληρώνοντας 1120 ευρώ ,πας σπίτι σου και βλέπεις τα πλαστικά να έχουν κρεμάσει,το σταντ να εινα ξεβιδωμένο και κατι μεγαλες γραντζουνιες στην ουρα ..... τι κάνεις ?
Πας στο μηχανικό και του το λες ….. σωστα ?
Και η απάντηση :
Ο βοηθός δεν θα τα βίδωσε καλά !

και είναι και επεισημος .....
:dontknow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος multi666 την Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Παναγιωτης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

...η γνωση ειναι δυναμη...πες οτι εχεις μεινει καπου και πρεπει να το φτιαξεις μονος σου...τι θα κανεις? θα σε φανε οι λυκοι?...οχι. μαθετε να τα σκαλιζετε μονοι σας...ασε που γουσταρεις κιολας...και τα συνεργεια θα μας σεβαστουν περισοτερο....revolutionnnnnn ρεεεεεεεεε......
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

GEO έγραψε: επειδή είμαι παράξενος δεν εμπιστεύομαι έναν πιτσιρικά να βάζει χέρι σε DUCATI 19000 η 24000 η 37000
Ευρο , έτσι θα ήθελα να κάνουν στο δικό μου μηχανάκι
Αυτο που δεν ηθελα να πω εγω για ευνοητους λογους στο φορουμ το ειπες μονος σου και σε ευχαριστω... Ενα απο τα μεγαλυτερα μου προβληματα ειναι αυτο ακριβως.

Εγω πληρωνω τον χχχχ...μαστορα να μου φτιαξει τη μηχανη επειδη τον εμπιστευομαι οταν ξερω και τον εχω δει ευλάβικα πανω απο τη μηχανη μου και την ψειριζει με τις ωρες και οχι τον καθε παραγιο που τον εχω δει με τα ματια μου να κανει τραγικα πραγματα στο δικο μου και σε ξενα μηχανακια οση ωρα βρισκομαι στο συνεργειο μεσα σε 10-20 λεπτα που θελω για να παραλαβω τη μηχανη μου.

Δηλαδη επειδη λογω χρονου δεν μπορω να παραβρισκομαι στο συνεργειο κατα τη διαρκεια του service, τα παιρνω στο κρανιο οταν ο μαστορας μου (που τον εχω παρει 2 βδομαδες πριν για να κλεισω ραντεβου μαζι του) με το που του αφηνω το μηχανακι στο συνεργειο..πεταει το μπαλακι στον πιτσιρικο να ασχοληθει αυτος, να το λυσει και να το φτιαξει και να καθομαι εγω μετα σαν μακακας μτα την παραλαβη να βρισκω ξεβιδωμενες βιδες, τσακισμενα καλωδια, εξατμισεις στραβοβιδωμενες να εξεχουν 10 εκατοστα η μια απο την αλλη, λαμπακια να αλλαζονται με γυμνα δαχτυλα με τα γρασα στα χερια..δηλαδη τι να υποθεσω για τα υπολοιπα που ελαβαν χωρα οση ωρα ελειπα ??? μα δεν σας γυρναγανε τα ματια οταν μας "μαγαριζουν" την περιουσια μας και εμεις τους προτεινουμε και τους κανουμε τσαμπα marketing μεσα στο φορουμ τοσο καιρο ???

Δεν θελω να μιλησω με ονοματα γιατι απλα δεν αποτελει δικαστηριο το φορουμ, εγω αυτο που ευχομαι ειναι καποιοι ανθρωποι να καταλαβουν οτι με την πολιτικη που ακολουθουν θα βαρανε μυγες πολυ συντομα γιατι ειμαστε μια μικρη κοινωνια και ο κοσμος δεν ειναι χαζος και το φταιξιμο στην τελικη θα ειναι ολο δικο τους γιατι εμεις θα βρουμε λυσεις.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

.....εμεις οριζουμε την μοιρα μας και τα μοτορια μας......επανασταση ρεεεεεεεεεε.κατω η δικτατορια των ducatoδρουιδιδων.....this is sparta....nasa guevara.
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Φιλε Θαναση ας κρατησουμε κοσμιο το θρεντακι πριν προκαλεσουμε τους admins να το καθαρισουν γιατι ειναι αμαρτια με τοσα που εχουν γραφτει εδω μεσα να σβηστουν.
Πρεπει να μεινουν για να τα διαβαζουν ολοι οι συνφορουμητες μας γιατι υπαρχει πολλη ουσια πισω απο τα γραφομενα. Παρακαλω και τους υπολοιπους να μην το καννιβαλισουμε.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

να με συγχωρειτε αν απο παθος παρεκτραπηκα για λιγο.ηταν της στιγμης.heat of the moment....
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από vlassos »

REDMONSTER δεν έχεις άδικο όμως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα όπως θέλουμε. Έχοντας πάει όταν ήμουν στη Θεσσαλινίκη στον GEO μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει έτσι όπως ακριβώς το περιγράφει και όταν το είδα μου θύμησε ένα συνεργειο που πήγαινα στην Αθήνα την δεκαετία του 80, αυτό όμως το συνεργείο έγινε 3πλάσιο και για να ικανοποιήσει την αυξημένη πλέον πελατεία του έχει πιτσιρικάδες. Αυτό είναι λογικό γιατί από αυτούς θα βγουν και κάποιοι αυριανοί μηχανικοί. Αυτό που λείπει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ΕΠΙΒΛΕΨΗ έννοια κατά πολύ παρεξηγημένη για την ελληνική πραγματικότητα σε όλους τους τομείς. Είναι λογικό να υπάρχουν πιτσιρικάδες ή μαθητευόμενοι ΔΕΝ είναι καθόλου λογικό όμως να δουλεύουν με νοοτροπία συνοικιακού ποδηλατάδικου περασμένων δεκαετιών.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

vlassos έγραψε: Αυτό είναι λογικό γιατί από αυτούς θα βγουν και κάποιοι αυριανοί μηχανικοί. Αυτό που λείπει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ΕΠΙΒΛΕΨΗ έννοια κατά πολύ παρεξηγημένη για την ελληνική πραγματικότητα σε όλους τους τομείς. Είναι λογικό να υπάρχουν πιτσιρικάδες ή μαθητευόμενοι ΔΕΝ είναι καθόλου λογικό όμως να δουλεύουν με νοοτροπία συνοικιακού ποδηλατάδικου περασμένων δεκαετιών.
Συμφωνω 100% μαζι σου φιλε Βλασσο και εννοειται οτι υπαρχουν νεα παιδια που ειναι προσεκτικα και αξια και που εχουν και την διαθεση και την υπομονη και ξερουν να σεβονται την περιουσια του πελατη.

Οταν ομως ο μαστορας προσλαμβανει ενα νεο που βλεπει οτι εχει δημιουργησει επανηλειμενα παραπονα σε παλιους και καλους πελατες του μαγαζιου υπαρχουν 2 λυσεις. Η' καθεται με το μαστιγιο απο πανω και τον επιτηρει μεχρι και την τελευταια βιδα ή τον στελνει για πλεξιμο. Αν δεν θες να σου χαλασει τη φημη και το ονομα ο πιτσιρικος δεν του δινεις φουλ αρμοδιοτητα οταν βλεπεις οτι ειναι τσαπατσουλης και επιπολαιος.

Δυστυχως ομως οπως αναφερθηκε και πιο πριν...οταν μεγαλωσει η πελατεια στο διπλασιο, και ο μαστορας γλυκαθει και δεν εχει σκοπο να πληρωσει καποιον σοβαρο συνεργατη 500 ευρω παραπανω το μηνα, κοιταει να ξεπεταξει οτι μπορει και οσο μπορει. Τοτε συγνωμη αλλα κακο του κεφαλιου του αμα βουλιαξει το ονομα του και η φημη του.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »


Δυστυχως ομως οπως αναφερθηκε και πιο πριν...οταν μεγαλωσει η πελατεια στο διπλασιο, και ο μαστορας γλυκαθει και δεν εχει σκοπο να πληρωσει καποιον σοβαρο συνεργατη 500 ευρω παραπανω το μηνα, κοιταει να ξεπεταξει οτι μπορει και οσο μπορει. Τοτε συγνωμη αλλα κακο του κεφαλιου του αμα βουλιαξει το ονομα του και η φημη του.

αυτά εξ αλλου είναι και τα επακόλουθα της ελεύθερης αγοράς... :cool: :cool:
αν μπορεί ..μεγαλώνει..αν όχι ..αλλάζει σαμπρέλες σε ποδηλατάκια... :whistling: :whistling:
το ζήτημα είναι να μην πέσεις τη στιγμή που είναι πάνω στην επιλογή .... :zep: :zep:
ευτυχώς όμως μείνανε λίγοι..πολλοί λίγοι... :thumbsup: :thumbsup:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

enga...παραμενεις σιωπηλος και αυτο με φοβιζει.....αντε....βγαλτα απο μεσα σου.......ακουμε..
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ENGAKATS »

nasa έγραψε:enga...παραμενεις σιωπηλος και αυτο με φοβιζει.....αντε....βγαλτα απο μεσα σου.......ακουμε..
τι να πω??

1002 πράγματα παίζουν ρολο για να πει κάποιος "αυτό είναι καλο συνεργείο": από προσωπική γνωριμία με τον μάστορα(που σημαίνει να ξέρεις καλά πως σκέφτεται το άτομο), μέχρι την κατάσταση του συνεργείου, τον τρόπο αντιμετώπισης πελατών, την προσοχή στις λεπτομέρειες κτλ κτλ κτλ

εγώ έφαγα pip@ με το πρώτο συνεργείο που πήγαινα εδώ στην Αγγλία και τώρα κάνω ταξίδι 150χλμ περίπου κάθε φορα για να πάω στο μάστορα...

όπως είμαι και ο Desmo2k, το θέμα είναι "τι ζητάει κανεις από το συνεργείο του?"

για εμενα νούμερο 1 είναι οι γνώσεις του μάστορα και το πως θα περιποιηθεί το μηχανάκι (αλλα και το ποσο θα προσέξει και διαφορες άλλες λεπτομέρειες). από κει και μετά, για να είναι ένα συνεργείο κομπλέ, χρειάζεται ΟΛΟ το προσωπικό να είναι παθιασμένο με τη δουλειά (όπως σε όλες τις δουλειές άλλωστε) και να μην βλέπουν τον πελάτη σαν τσαμπί από.... ευρώ!

μην νομίζετε ότι μονο στην Ελλάδα υπάρχουν σκατά συνεργεία... παντού υπάρχουν αυτά! το θέμα είναι να ψάξεις για να βρείς αυτό που καλύπτει τις δικιές σου ανάγκες.

με το συνεργείο που πάω τώρα (Ducati JHP) είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τις γνώσεις τους, και με την τρελα τους αλλα και με την αντιμετώπιση τους για κάτι psiloatuxa γεγονότα με το SS...

βρείτε ένα καλο συνεργείο και ας είναι αρκετά μακριά, και μην ξαναπατήσετε σε άλλους που δεν καλύπτουν τις ανάγκες σας


οι καταναλωτές/πελάτες έχουν τη δύναμη στα χερια τους :glimpse: :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

o ενγα τα ειπε ολα...και δεν εκτιμουν και σεβονται τα λεφτακια σας συμπληρωνω εγω ο μικρος ο αγνωστου θεου...
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης Γκουρ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 17:00
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Παναγιώτης Γκουρ »

Φίλοι συντουκατίστι να κι ένα site με απαντήσεις για τα μηχανικά μας προβλήματα από κορυφαίους μηχανικούς του κόσμου. Ότι πρέπει για ένα τσεκ up πριν πάμε σε κάποιο συνεργείο..
http://motorcycle.justanswer.com/ducati ... tAodREb66w" onclick="window.open(this.href);return false;
:whistling:
Απάντηση