Aνκονα-Μασσαλια

Απάντηση
ducdoc
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 05 Ιούλ 2010, 12:14
Gender: Male

Aνκονα-Μασσαλια

Δημοσίευση από ducdoc »

Γεια σας παιδες!Σκοπευω να κανω το πρωτο μου ταξιδακι με την ιταλιδα μου,απο Ανκονα στη Μασσαλια.Θα μπορουσε καποιος να μου πει μερικες χρησιμες πληροφοριες(διαδρομη,διοδια,τι να προσεξω)η ο,τι αλλο πιστευει ο,τι μπορει να μου φανει χρησιμο στο ταξιδι αυτο?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Aνκονα-Μασσαλια

Δημοσίευση από goulisf »

Μασσαλια??? :shock: ειναι λιγο επικινδυνο αν πας μονος.
Επειδη δε ξερω ποσο χρονο θα εχεις διαθεσιμο πεσμου να σου προτεινω μερη να πας κι απο που.

1.Αποφυγε την ΑUTOSTRADA. Και θα πληρωσεις πολλα διοδια και δε θα δεις τιποτα.
Βεβαια αν πας τον Αυγουστο ολοι οι παραλλιακοι δρομοι ειναι φισκα απο κοσμο και απο κινηση.Οποτε διαλεγεις και παιρνεις, ή διοδια και γρηγορα ή κινηση με θεα.

2.Κοψε το λαιμο σου :mrgreen: να πας τη διαδρομη Φλωρεντια - Φορλι ή το αναποδο το λεγομενο Passo Muraglione. Θα με θυμασαι για παντα :thumbsup:

3.Προσεχε στη Γαλλια γιατι ειναι η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που οι πινακιδες των αυτοκινητοδρομων εχουν χρωμα μπλε και οχι πρασινο οπως εδω, μην πληρωσεις τσαμπα διοδια.
SISTERON ΓΙΑ ΤΟ GRAND CANYON TΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ_resize.JPG
4.Τραβα Μονακο και κανε μια βολτα με τη μηχανη τη πιστα ( το δρομο ηθελα να πω).

5. Αν σε βγαζει ο δρομος πηγαινε στο Gran Canyon Du Verdon το λεγομενο και Grand Canyon της Ευρωπης.Ειναι λιγα χιλιομετρα πανω απο τη Μασσαλια.http://www.provenceweb.fr/e/groupes/verdon/pays.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


6.Βενζινη βαζεις μονος σου στα πιο πολλα βενζιναδικα και μετα πληρωνεις στο ταμειο.

7.Μην κανεις μαγκιες και τσιρκα στους δρομους. Αυτα κρατα τα για εδω. Οι carabinieri δεν ξερεις απο που θα ερθουν.

8. Η λωριδα εκτακτης αναγκης ειναι για τα ασθενοφορα οχι για τους αλλους. Οι αλλοι πληρωνουν ( κληση ) για να μπουν .

9. Πιο πολλη ασφαλεια θα νιωσεις εξω ( για τη Μασσαλια εχω μια ενσταση ) παρα εδω στην Ελλαδα.

10.Μετα απο το Ριμινι θα καταλαβεις για την ιταλικη ασφαλτο και γιατι πινουν ολοι νερο στο ονομα της.

11.ΦΟΡΑΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΛΑΦΤΕΙΣ.ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ.

Την ενδεκατη εντολη μην ξεχασεις γιατι μετα θα τραγουδας αυτο...



ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝ ΠΑΣ.
Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.Γιατι αυτα που ξερουμε πρεπει να τα μαθουν κι αλλοι για να περασουν καλα. :thumbsup: :hibye:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
ducdoc
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 05 Ιούλ 2010, 12:14
Gender: Male

Re: Aνκονα-Μασσαλια

Δημοσίευση από ducdoc »

Δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω φιλε γιατι με γλυτωνεις απο επιπλεον ταλαιπωρια.Δυστυχως φτανω μεσημερι Ανκονα και πρεπει να το παω σερι για Μασσαλια..και μαλλον δεν θα προλαβω να κανω τις διαδρομες που μου προτεινεις.Ισως στην επιστροφη του χρονου το καλοκαιρι,μια και μετακομιζω μονιμα στην Γαλλια,και θα ρχωμαι μονο για διακοπες στην Ελλαδα,πλεον.
Και παλι, σας ευχαριστω πολυ,και αν υπαρχει κατι αλλο να προσθεσει κανεις,μενω υποχρεος!
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Aνκονα-Μασσαλια

Δημοσίευση από goulisf »

Κανε μονο το Passo Muraglione παιρνοντας αυτη τη διαδρομη και περνας και απο Φλωρεντια: :wsmile:


https://maps.google.com/maps?saddr=Anco ... =4&t=m&z=8[/googlemap]
Over the Mountains... Under the Stars
Απάντηση