Ducati που πωλούνται τώρα.

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Σα να φαίνεται οτι ειναι βαμμένο, ναι...

Απο περιέργεια και μονο ομως λύσε μου την απορία : τι ακριβώς θα "συμμάζευες" στο λευκό ? :mrgreen:
Σε τι χρόνο και ποιο χρήμα αναφέρεσαι ? Στις εξατμίσεις των 2500€, στο DP carbon μπροστινό φτερό των 260€ ? Στο χρώμα ζαντων που βγήκε κοντά στα 200€ για να βγει 1:1 με το OEM marchesini gold και οχι το κλασσικό "μουσταρδί" των LIDL (2 κατοστάρικα για ζάντες ρεεεε :mrgreen: ), στα φρέσκα λάστιχα ? Στο full σερβις των 36000Km ή στα bar-end καθρεπτάκια με τα οποία μπορείς να δεις και κατι πλην των αγκώνων σου σε σχεση με τους μαμά ? :mrgreen:
Το μηχανάκι ηταν κυριολεκτικά ΟΕΜ σε look, πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι σε "κράτησε"/απέτρεψε.Πάλι υπερβολικούλη σε κόβω, εκτός και αν χαλάστηκες απο τα μανιτάρια πλαισίου τα οποία απαιτούν εργασία 5 λεπτών για να αφαιρεθούν.

Και για να σε προλάβω, δε στη "πέφτω" και δεν μου θίγεις το γούστο μη ανησυχείς, απλά, απλά, αμα θελεις να μοιραστείς τις μοντες που είχες κατα νου ειμαι πολύ πρόθυμος (και περίεργος) να τις ακούσω φίλος.
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από Xenokratis »

Επειδή ο κόσμος είναι μικρός...θα γράψω μια ιστορία...


Στα κλειδιά μου...έχω ένα κομμένο κομμάτι της δεξιάς μανέτας του φρένου (εκει ακριβως απτις εγκοπές μεχρι το καρούμπαλο) για γούρι!! Καλοκαίρι το έπλενα στο σπίτι του κολλητού μου (και πλέον κουμπαρου μου), καθως το κατεβαζα ξυπολητος απτο padock...γλυστρησα....μουφυγε το μηχανακι και σκάσαμε σχεδον μαζι κάτω....απολογισμός η σπασμένη μανέτα και μια γρατζουνιά στο ποδόφρενο. Ειναι η πρώτη και η τελευταία φορά που ΕΠΕΣΕ το χάιπερ μου. Το σπίτι ειναι αυτό με το θερμενόμενο γκαράζ που κοιμάτε το κόκκινο χάιπερ που πουλιέται με τις τέρμι και την προηγούμενη μέρα ειχαμε κανει σερβις και στα δυο μηχανάκια.

Αυτη η μικρη παρενθεση για το ποσο μικρός ειναι ο κοσμος και για το οτι κάποια πράγματα ευκολα παρεξηγούνται.

Επείσης ειμαι απτους πρώτους που θεωρούσα υποχρέωση μου ΟΤΑΝ αντιμετώπισα σοβαρότατα προβληματα με το μχανακι μου να τα ποστάρω εδω για να ανοιξουν μάτια....και ειχα κοσμο ακομα και γνωστούς να μου λενε μη γράφεις...θα χρειαστει να το πουλήσεις και δε θα τοπέρνει κανεις....


Ο καθένας πουλάει οσο θελει και καλο θα ηταν σαν αγοραστες οταν μας νοιαζει πραγματικά κατι...να ακούμε και να μη τα ξέρουμε ολα. Στην τελική εαν σε χαλάει η ζάντα-τα τελικά η το οτι εν μεσω κρισης ζητάς τόσα για το μηχανάκι σου....η αντιπροσωπείες δοξα τον αλάχ γιομάτες απο καινούργια μηχανακια ειναι......Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματησει ο παντογνωτισμός και η κουβέντα για την κουβέντα. Ενας λογος που δε πουλάω τιποτα και μαζευω σαράβαλα ειναι οτι ΔΕΝ χαλαλίζω το στομάχι μου και την ψυχική μου υγεία να εξηγώ σχεδόν τα αυτονόητα. Κάποτε έβαλα αγγελεια ενα Uno turbo που είχα....σε κατάσταση βιτρίνας 1000 ευρώ και στο τελος καποιος παλικαράς μου ζήταγε να του πληρώσω τη μεταβίβαση για να με ξελαφρώσει απτο ρημάδι.......
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από markous »

Xenokratis έγραψε:Επειδή ο κόσμος είναι μικρός...θα γράψω μια ιστορία...


Στα κλειδιά μου...έχω ένα κομμένο κομμάτι της δεξιάς μανέτας του φρένου (εκει ακριβως απτις εγκοπές μεχρι το καρούμπαλο) για γούρι!! Καλοκαίρι το έπλενα στο σπίτι του κολλητού μου (και πλέον κουμπαρου μου), καθως το κατεβαζα ξυπολητος απτο padock...γλυστρησα....μουφυγε το μηχανακι και σκάσαμε σχεδον μαζι κάτω....απολογισμός η σπασμένη μανέτα και μια γρατζουνιά στο ποδόφρενο. Ειναι η πρώτη και η τελευταία φορά που ΕΠΕΣΕ το χάιπερ μου. Το σπίτι ειναι αυτό με το θερμενόμενο γκαράζ που κοιμάτε το κόκκινο χάιπερ που πουλιέται με τις τέρμι και την προηγούμενη μέρα ειχαμε κανει σερβις και στα δυο μηχανάκια.

Αυτη η μικρη παρενθεση για το ποσο μικρός ειναι ο κοσμος και για το οτι κάποια πράγματα ευκολα παρεξηγούνται.

Επείσης ειμαι απτους πρώτους που θεωρούσα υποχρέωση μου ΟΤΑΝ αντιμετώπισα σοβαρότατα προβληματα με το μχανακι μου να τα ποστάρω εδω για να ανοιξουν μάτια....και ειχα κοσμο ακομα και γνωστούς να μου λενε μη γράφεις...θα χρειαστει να το πουλήσεις και δε θα τοπέρνει κανεις....


Ο καθένας πουλάει οσο θελει και καλο θα ηταν σαν αγοραστες οταν μας νοιαζει πραγματικά κατι...να ακούμε και να μη τα ξέρουμε ολα. Στην τελική εαν σε χαλάει η ζάντα-τα τελικά η το οτι εν μεσω κρισης ζητάς τόσα για το μηχανάκι σου....η αντιπροσωπείες δοξα τον αλάχ γιομάτες απο καινούργια μηχανακια ειναι......Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματησει ο παντογνωτισμός και η κουβέντα για την κουβέντα. Ενας λογος που δε πουλάω τιποτα και μαζευω σαράβαλα ειναι οτι ΔΕΝ χαλαλίζω το στομάχι μου και την ψυχική μου υγεία να εξηγώ σχεδόν τα αυτονόητα. Κάποτε έβαλα αγγελεια ενα Uno turbo που είχα....σε κατάσταση βιτρίνας 1000 ευρώ και στο τελος καποιος παλικαράς μου ζήταγε να του πληρώσω τη μεταβίβαση για να με ξελαφρώσει απτο ρημάδι.......

:thumbsup: για αυτό οι αγγελιες πωλησης πρεπει να είναι ξεκάθαρες και συγγεκριμενες και στην τιμη αλλα και σε άλλες λεπτομεριες.....
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Xenokratis έγραψε:Ενας λογος που δε πουλάω τιποτα και μαζευω σαράβαλα ειναι οτι ΔΕΝ χαλαλίζω το στομάχι μου και την ψυχική μου υγεία να εξηγώ σχεδόν τα αυτονόητα. Κάποτε έβαλα αγγελεια ενα Uno turbo που είχα....σε κατάσταση βιτρίνας 1000 ευρώ και στο τελος καποιος sperg lord μου ζήταγε να του πληρώσω τη μεταβίβαση για να με ξελαφρώσει απτο ρημάδι.......
Τί ? και δεν του το έδωσες ? Καλα, είσαι μεγάλος @#%$^&^ αρχηγέ μου, ποιος νομίζεις οτι είσαι, 1000€ για το ματρακά εκείνο ? καλα σε έλεγε ο άνθρωπος, θα σε ξαλάφρωνε απο πάνω αλλά...που να καταλάβεις εσύ...

Έχασες deal μεγάλε σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από vagosm »

Με αφορμή το σχόλιο του ξενοκράτη για το φιατάκι, θελω να πω και εγω κατι. Η τιμή που πουλάει ο καθένας είναι τελείως υποκειμενική. Ο έλληνας θέλει απλα να "κόψει" ότι μπορεί απο την πιθανή αγορά του και καταφέρνοντάς το, νιώθει μια ικανοποίηση ασχέτως αν ήταν ευκαιρία η όχι.

Πριν περίπου 2 χρόνια είχα ένα gilera nexus του 12 με πολλα έξτρα, 2 χρόνια ακόμα εγγύηση και γενικα πολύ προσεγμένο. Μια μέρα λοιπόν, μου βγαίνει μία μετάθεση στην δουλειά, να φύγω απο αθηνα και να πάω επαρχία. Έχοντας λοιπον το σκοοτερ στην αθήνα και σκεφτόμενος οτι στην επαρχία θα με βόλευε κατι διαφορετικό, είπα να το δώσω και να γλιτώσω την αλλαγή των ελαστικών που χρειαζόταν εκείνη την περίοδο και την μεταφορά του στην επαρχία. Το βάζω λοιπόν αγγελία στα 2750 ευρώ (αρκετά κατω της αξίας του), με την προυπόθεση να φύγει μπαμ μπαμ μεχρι την επόμενη δευτέρα που θα βρισκόμουνα αθήνα. Η πλάκα είναι οτι δέχτηκα αρκετά τηλεφωνα αλλά κανένας δεν το πήρε γιατι ήθελαν απλά να κόψουνε και άλλο απο την τιμή. Είχα και ενα μήνυμα απο εναν θεσαλλονικιό (ακόμα το θυμάμαι και γελάω) το οποίο έγραφε "Φίλε μου ειμαι απο Θεσσαλονίκη, αν μου το αφήσεις 2400 και είναι όπως το περιγράφεις έρχομαι και το φορτώνω αύριο κιολας!" Ε αυτό ήταν. πήγα του έβαλα ελαστικά, το πήρα μαζί μου όταν έφυγα και είπα ας μην το δώσω και ποτέ. Το αστείο είναι οτι το έδωσα μέσα σε έναν μήνα στα 3,5 χιλίαρικα ακατέβατα.

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πως ο Έλληνας - μάλλον ο Ελληνάρας - έχει μια νοοτροπεία που θέλει να είναι πάντα ο "έξυπνος" της υπόθεσης και δεν σκέφτεται λογικά. Έχει πάντα την καχυποψία και την πονηρία μεσα του. Όσο θα υπάρχουν τέτοιοι αγοραστές, τότε καλά κανουν και οι πωλητές που τα βάζουν στον θεό. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως ο πωλητής πρέπει να υποτιμάει την νοημοσύνη κάποιου άλλου εξαπατώντας τον.

Δεν το έγραψα για να θίξω κανέναν απο εδώ μέσα απλά μου το θυμήσατε τώρα με τα σχόλιά σας και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. :)
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

vagosm έγραψε:Με αφορμή το σχόλιο του ξενοκράτη για το φιατάκι, θελω να πω και εγω κατι. Η τιμή που πουλάει ο καθένας είναι τελείως υποκειμενική. Ο έλληνας θέλει απλα να "κόψει" ότι μπορεί απο την πιθανή αγορά του και καταφέρνοντάς το, νιώθει μια ικανοποίηση ασχέτως αν ήταν ευκαιρία η όχι.

Πριν περίπου 2 χρόνια είχα ένα gilera nexus του 12 με πολλα έξτρα, 2 χρόνια ακόμα εγγύηση και γενικα πολύ προσεγμένο. Μια μέρα λοιπόν, μου βγαίνει μία μετάθεση στην δουλειά, να φύγω απο αθηνα και να πάω επαρχία. Έχοντας λοιπον το σκοοτερ στην αθήνα και σκεφτόμενος οτι στην επαρχία θα με βόλευε κατι διαφορετικό, είπα να το δώσω και να γλιτώσω την αλλαγή των ελαστικών που χρειαζόταν εκείνη την περίοδο και την μεταφορά του στην επαρχία. Το βάζω λοιπόν αγγελία στα 2750 ευρώ (αρκετά κατω της αξίας του), με την προυπόθεση να φύγει μπαμ μπαμ μεχρι την επόμενη δευτέρα που θα βρισκόμουνα αθήνα. Η πλάκα είναι οτι δέχτηκα αρκετά τηλεφωνα αλλά κανένας δεν το πήρε γιατι ήθελαν απλά να κόψουνε και άλλο απο την τιμή. Είχα και ενα μήνυμα απο εναν θεσαλλονικιό (ακόμα το θυμάμαι και γελάω) το οποίο έγραφε "Φίλε μου ειμαι απο Θεσσαλονίκη, αν μου το αφήσεις 2400 και είναι όπως το περιγράφεις έρχομαι και το φορτώνω αύριο κιολας!" Ε αυτό ήταν. πήγα του έβαλα ελαστικά, το πήρα μαζί μου όταν έφυγα και είπα ας μην το δώσω και ποτέ. Το αστείο είναι οτι το έδωσα μέσα σε έναν μήνα στα 3,5 χιλίαρικα ακατέβατα.

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πως ο Έλληνας - μάλλον ο Ελληνάρας - έχει μια νοοτροπεία που θέλει να είναι πάντα ο "έξυπνος" της υπόθεσης και δεν σκέφτεται λογικά. Έχει πάντα την καχυποψία και την πονηρία μεσα του. Όσο θα υπάρχουν τέτοιοι αγοραστές, τότε καλά κανουν και οι πωλητές που τα βάζουν στον θεό. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως ο πωλητής πρέπει να υποτιμάει την νοημοσύνη κάποιου άλλου εξαπατώντας τον.

Δεν το έγραψα για να θίξω κανέναν απο εδώ μέσα απλά μου το θυμήσατε τώρα με τα σχόλιά σας και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. :)
Επιτέλους και λίγη λογική, + όσα θέλεις Βαγγελάτορα :thumbsup:

Το έχω ξαναπεί, έχεις παρά ? αγοράζεις.Δεν έχεις ? Δεν αγοράζεις. Τόσο μα τόσο απλά.Βασικά, δεν είναι απλά..."απλό", είναι το λογικό. Μετρώντας κουκιά όλη τη ώρα δε γίνεται, στη τελική, η απόκτηση οχήματος δεν ειναι είδος 1ης ανάγκης (ιδίως οταν μιλάμε για funbike και οχι για πάπιο για να πηγαίνεις στη δουλειά σου).
Δεν σου αρέσει η τιμή που έχει βάλει ο Χ,Ψ πωλητής ? Τι να κάνουμε δλδ, τοσο το έβαλε και άμα γουστάρεις, κανείς δε χρωστάει τίποτα σε κανέναν, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν μερικοί.

ΟΛΑ τα άλλα και τα "μα-μου" ειναι...για να'χαμε να λέγαμε και να σπαταλάμε σάλιο (πάτημα πλήκτρων) σε φόρουμ και σε καφέδες.

Επίσης, καποιος καλός κύριος εδω μέσα είχε πει κατι πολύ εύστοχο πριν καιρό : Οταν πάμε να αγοράσουμε ξινίζουμε πάντα με την τιμή και "το δίνει" ακριβά", οταν πάμε να πουλήσουμε όμως εκει αλλάζει το τροπάριο...2 μέτρα και 2 σταθμά ενα πράμα.

Κύριοι, το (βασικό) πρόβλημα έγκειται στο οτι τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι, μερικοί που ξαφνικά απέκτησαν και ενα κουταλάκι (ακόμα και σπαστό/πλαστικό απο εκείνα για παγωτό κυπελλάκι) νομίζουν πως ειναι αυτοί που κάνουν κουμάντο στη "πιάτσα" - δεν εξηγείται διαφορετικά ο αριθμός των τυχάρπαστων που αλωνίζουν το car.gr (και οχι μονο).
Αλλο το να προσπαθείς να κάνεις ενα καλό deal (βλέπε: να μείνεις και εσύ αλλα και ο πωλητής ευχαριστημένος) και αλλο οι καρα-γυφτιές που σε παίρνει ο άλλος και...πάει να σου κάνει παζάρι 5κατοστάρικα-1χιλιάρικο πιο κάτω με το καλημέρα, ιδίως αυτό που περιγράφει ο φιλος Βαγγελης πιο πάνω "φιΛλλλαράκι, αμα το αφήσεις Χ στο παίρνω και τώωωωρα" έχει γίνει top hit λέμε...ή τον φανταστικό "μάγκα" OG Ελληνάρα που ειπε και ο Xeno πιο πάνω οπου το ήθελε και κούτρα το κάρο τρομάρα του...

Θα το ξαναπώ, νιώθω απίστευτα τυχερός που δεν μπήκα στον κόπο να το βάλω στο car.gr το προηγούμενο γιατί με αυτά που θα άκουγα θα ξεχνούσα και αυτά που ξέρω -το να πρέπει δηλαδή να εξηγείς τα αυτονόητα σε αδαείς (οπου επιμένουν και απο πάνω και ξερουν καλύτερα απο εσένα) επειδή ξαφνικά τους γυάλισε το λογότυπο στο ντεπόζιτο.

Φιλαράκι, πουλησε ενα CBF600 πριν κανα' χρόνο, ο αγοραστής, τον παίρνει 7 μήνες μετά να του ζητήσει και τα ρέστα επειδή το μηχανάκι δεν έπαιρνε μπροστά (μπαταρία ρε)...τι να λέμε τώρα, απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις...που να ηταν και τιποτα το σημαντικό δηλαδή, μάλλον με όπλο θα έσκαγε ο άλλος...
Είπαμε, εχει περίεργο και μαλακισμένο κόσμο εκεί έξω...
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από ASLAN »

Παληκαρια οποιος δεν θελει να υποστει παζαρι δεν πουλαει ,ακομα και στην πολιτισμενη δυση παιζει παζαρι ,και μαλιστα πολυ χειροτερο απο εδω ,ξεκιναει πολλες φορες το παζαρι στο 50% κατω και αν κλεισει στο 25% κατω συνηθως πουλιεται και ειναι ολοι ευχαριστημενοι . Μυνηματα με μεγαλη μειωση πολυ απλα τα αγνοεις ,δεν χανεις τον υπνο σου και το μεσημερι τρως κανονικα το φαι σου .Χαζευοντας παντως τις αγγελιες στο car περισσοτεροι πρεπει να ειναι αυτοι που νομιζουν οτι πουλανε το ντεμοσεντιτσι του stoner παρα το μηχανακι τους .
Ναι εννοειται οτι οσο θελει πουλαει ο καθενας αλλα εννοειται και οτι οσο θελει αγοραζει ο καθενας .
Και εννοειται οτι ο πωλητης ακουει οτι μαλακιες θελει ο καθενας ,οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης εστω και σε περιπτερο το ξερει. και εννοειται οτι εαν θελω να αγορασω μεταχειρισμενο στην αλλη ακρη της Ελλαδας ρωταω απο το τηλεφωνο και δεν κανω πεντακοσια χιλιομετρα απλα για να ρωτησω αν μπορει να μου κοψει ενα πεντακοσαρικο .
Γενικα τα οχηματα απαξιωνονται τουλαχιστον 15% το χρονο (μεχρι 30% εαν δεν ειναι δημοφιλες μοντελο) και φυσικα σε καλη κατασταση με νορμαλ χιλιομετρα ,οχι εδω ,σε ολο τον πλανητη εκτός της Κουβας που εχουν τα ιδια ΙΧ εδω και 60 χρονια. Εαν πουλας Hyper πχ οκτω ετων στα οκτω χιλιαρικα do the math ξανα.
Eχω πουλησει μηχανακια ,αυτοκινητα και αλλα αντικειμενα μεγαλης αξιας (χιλιαδων ευρω) μεταχειρισμενα και εχω μαθει δυο πραγματα .πρωτον αγοραστικη δυναμη ,ναι δεν υπαρχει εδω και επτα χρονια , δευτερον ποσο γρηγορα θελεις να πουλησεις ,εαν δεν βιαζεσε και εχεις πιστη στο προιον κατσε και περιμενε δυο χρονια ,εαν θες να πουλησεις γρηγορα πουλας λιγο εως πολυ κατω απο, την πραγματικη τονιζω , αξια του μεταχειρισμενου.
Και μην τσιμπατε απο αυτα που βλεπετε οτι πουληθηκαν ,το πιθανοτερο ειναι οτι πουληθηκαν κατω απο αυτα που ζητουσαν ,το ιδιο ισχυει και για τους εμπορους.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

ASLAN έγραψε:Παληκαρια οποιος δεν θελει να υποστει παζαρι δεν πουλαει ,ακομα και στην πολιτισμενη δυση παιζει παζαρι ,και μαλιστα πολυ χειροτερο απο εδω ,ξεκιναει πολλες φορες το παζαρι στο 50% κατω και αν κλεισει στο 25% κατω συνηθως πουλιεται και ειναι ολοι ευχαριστημενοι . Μυνηματα με μεγαλη μειωση πολυ απλα τα αγνοεις ,δεν χανεις τον υπνο σου και το μεσημερι τρως κανονικα το φαι σου .Χαζευοντας παντως τις αγγελιες στο car περισσοτεροι πρεπει να ειναι αυτοι που νομιζουν οτι πουλανε το ντεμοσεντιτσι του stoner παρα το μηχανακι τους .
Ναι εννοειται οτι οσο θελει πουλαει ο καθενας αλλα εννοειται και οτι οσο θελει αγοραζει ο καθενας .
Και εννοειται οτι ο πωλητης ακουει οτι μαλακιες θελει ο καθενας ,οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης εστω και σε περιπτερο το ξερει. και εννοειται οτι εαν θελω να αγορασω μεταχειρισμενο στην αλλη ακρη της Ελλαδας ρωταω απο το τηλεφωνο και δεν κανω πεντακοσια χιλιομετρα απλα για να ρωτησω αν μπορει να μου κοψει ενα πεντακοσαρικο .
Γενικα τα οχηματα απαξιωνονται τουλαχιστον 15% το χρονο (μεχρι 30% εαν δεν ειναι δημοφιλες μοντελο) και φυσικα σε καλη κατασταση με νορμαλ χιλιομετρα ,οχι εδω ,σε ολο τον πλανητη εκτός της Κουβας που εχουν τα ιδια ΙΧ εδω και 60 χρονια. Εαν πουλας Hyper πχ οκτω ετων στα οκτω χιλιαρικα do the math ξανα.
Eχω πουλησει μηχανακια ,αυτοκινητα και αλλα αντικειμενα μεγαλης αξιας (χιλιαδων ευρω) μεταχειρισμενα και εχω μαθει δυο πραγματα .πρωτον αγοραστικη δυναμη ,ναι δεν υπαρχει εδω και επτα χρονια , δευτερον ποσο γρηγορα θελεις να πουλησεις ,εαν δεν βιαζεσε και εχεις πιστη στο προιον κατσε και περιμενε δυο χρονια ,εαν θες να πουλησεις γρηγορα πουλας λιγο εως πολυ κατω απο, την πραγματικη τονιζω , αξια του μεταχειρισμενου.
Και μην τσιμπατε απο αυτα που βλεπετε οτι πουληθηκαν ,το πιθανοτερο ειναι οτι πουληθηκαν κατω απο αυτα που ζητουσαν ,το ιδιο ισχυει και για τους εμπορους.
Aslan, δεν λέμε αυτό, λέμε οτι και Panigale 1299 του '16 να βάλεις αγγελία με 5000χλμ στο κοντέρ λαμπίκο στα...10 χιλιάρικα (λέμε τώρα) επειδή τα έχεις ανάγκη και σε κυνηγάει η 'ndràngheta, ΠΑΛΙ θα βρεθεί ο "έξυπνος" που θα σε πάρει και θα σου πετάξει το top hit "ΦιΛΛΛαράκι, σΕ δίνω 8Κ και ΕρχΟμαι και το παίρνω και ΤωΩωρα !"."Τι ? φαγωμένα είναι τα λΑστιχα? Ε κόψε κάτι αλλο ρε φιλαράκι, αλλα 300€ θα μΕ φύγουν εκεί"

Επίσης, κάτι άλλο που μερικοι δεν καταλαβαίνουν ειναι οτι αγοράζεις μεταχείρο και οχι καινούργιο, κοινώς, δεν γίνεται (στο 90-φευγα% των περιπτώσεων) να είναι ΚΑΙ άπεφτο, ΚΑΙ αγρατζόυνιστο, ΚΑΙ να έχει κανει τα service, ΚΑΙ να έχει καινούργια λάστιχα ΚΑΙ να φοράει και έξτρα - και οταν τα έχει, να γκρινιάζει για την (υψηλότερη) τιμή ενώ οταν ΔΕΝ τα έχει να γκρινιάζει οτι ειναι stock/"μαμά" και οτι η τιμή ειναι πάλι υψηλή γι'αυτο που είναι.
Και τη πίτα ολόκληρη, και το σκύλο χορτάτο δε γίνεται.

Σ'αυτο αναφερόμαστε, στη κουτοπονηριά και στο Ξανθοπουλισμό®, οποιος δεν έχει το κασέρι ας μην είναι στην αγορά, simple as - το ανέφερα και στο προηγούμενο post, άλλο το "καλό deal", άλλο το να αρχίζεις τις γυφτιές επειδή τόσα έχεις, τόσα δίνεις, καμία σχέση δηλαδή με αυτά που ανέφερες εσύ τα οποία κατα τα άλλα έχουν μια βάση και είναι σωστά.
Και εγώ ρε φίλε θέλω ενα (κίτρινο) SC1000 monoposto (για να μου τη λένε ο Bart και ο KRS :mrgreen: ) με τις 2πλο Zard στα 4χιλιάρικα (βαριά) επειδή τόσα έχω αυτη τη στιγμή στη μπάντα αλλά...δε γίνεται.
Αλλο το "θέλω", άλλο το τι γίνεται στη πραγματικότητα, ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω απο τα θέλω μας ή το πορτοφόλι μας ευτυχώς ή δυστυχώς.
:hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6802
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από argy »

Ετσι όπως χαζευα έπεσα πάνω σε αυτό...
Μα τι έχει κάνει στις εξατμίσεις? :think2:

https://www.car.gr/8075142-ducati-848-848-sbk" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από ASLAN »

Για τους Ξανθοπουλους υπαρχει το χιουμορ ,δεν χρειαζετε να χαλιεσε ,για αυτους που πουλανε εξακοσαρι μονστερ και νομιζουν οτι πουλανε πανιγαλε δεν χρειαζετε να ασχοληθεις καθολου ,ουτε να ξοδεψεις τα πεντε σεντ να του τηλαφωνησεις μπας και τον πεισεις οτι δεν πουλαει πανιγαλε ,οταν μπαινεις στην διαδικασια να αγορασεις πουλησεις θα τα εχεις αυτα . Εγραψαν αλλα και μου ειπαν φιλοι οτι κρατησαν μηχανακι που ειχαν για πουλημα εξαιτιας των Ξανθοπουλων που λες ,ειναι κατα την γνωμη μου υπερβολη ,υπομονη και τα σωστα μοτοσακο στην σωστη τιμη αργα ή λιγο πιο γρηγορα φευγουν και ασε τους Ξανθοπουλους να κλαινε στα τηλεφωνα.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

argy έγραψε:Ετσι όπως χαζευα έπεσα πάνω σε αυτό...
Μα τι έχει κάνει στις εξατμίσεις? :think2:

https://www.car.gr/8075142-ducati-848-848-sbk" onclick="window.open(this.href);return false;
Αμα δουλευει σωστα να με χεσεις
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6802
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από argy »

Πάντως Ζακ πρώτη φορά το βλέπω!
Οντως θα δουλεύει όπως πρέπει?
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από mycolnago »

το ...χεσε το θέμα ... ο τύπος... :angry3:
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από cronos »

argy έγραψε:Ετσι όπως χαζευα έπεσα πάνω σε αυτό...
Μα τι έχει κάνει στις εξατμίσεις? :think2:

https://www.car.gr/8075142-ducati-848-848-sbk" onclick="window.open(this.href);return false;

Εντάξει θέλει μαγκιά να κάνεις ένα απο τα ποιο όμορφα χαρακτηριστικά του μηχανακιού μπουρδέλο :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από fuzion »

οι εξατμισεις αυτες ειναι περιπου σα κι αυτες απο οτι καταλαβαινω:

http://www.bellissimoto.com/DoubleDogAlphadog.html

απο αποδοση δε ξερω παντως ελαφραινουν αρκετα το μηχανακι. Και σιγουρα δεν ειναι οτι πιο ομορφο η ουρα χωρις εξατμισεις, κανονικα το πραμα παει για αλλαγη υποπλαισιου και καφε ρασερ καταστασεις με εξατμισεις τετοιες. με τιποτα στοκ ουρα.
Εικόνα
Αργύρης1098s
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Παρ 01 Ιαν 2016, 21:00
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: BMWR80GSVespaVM2,VB1

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από Αργύρης1098s »

argy έγραψε:Ετσι όπως χαζευα έπεσα πάνω σε αυτό...
Μα τι έχει κάνει στις εξατμίσεις? :think2:

https://www.car.gr/8075142-ducati-848-848-sbk" onclick="window.open(this.href);return false;

Αμάν..ναι..το έχω ξαναδεί σε 1098...
απορώ με την αιθητική αυτων των τύπων...μπορεί βέβαια να είναι πολύ πιο φτηνές απο τις διδυμες After Market στην ουρά και να θέλουν να κάνουν σαματά...αλλά το αποτέλεσμα αισθητικά ειναι το χάλι το ίδιο...
TO LIVE IS TO RIDE IS TO LIVE..[background=][/background]
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από geo_multi »

Γνωρίζουμε κάτι για αυτό?
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8564269/" onclick="window.open(this.href);return false;

Προηγούμενος ιδιοκτήτης, κατάσταση, οτιδήποτε...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Tα τελικά μάγκες δεν ειναι πρόβλημα, ειπαμε, μη τα ψειρίζουμε ολα (οχι οτι δεν έχετε το δικιο σας), στη τελική, αμα εχει κρατήσει τα ΟΕΜ ολα καλα, ή, με 1.5 κατοσταρικo απο ebay.it και εισαι άρχοντας...
Στην περίπτωση που το μηχανάκι ειναι σε καλή κατάσταση ολα αυτά φυσικά, η τιμή ειναι καλή...

@ geo multi : κάνε τον κόπο να διαβάσεις μια σελίδα πίσω ;)

YΓ: Το στουκαρισμένο κόκκινο 796 που ηταν στα 5χιλιάρικα πουλήθηκε απ'οτι βλέπω στην αγγελία, αναρωτιέμαι... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από geo_multi »

God is An Astronaut έγραψε: @ geo multi : κάνε τον κόπο να διαβάσεις μια σελίδα πίσω ;)
Thank you! :thumbsup:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
xedra
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 27 Ιαν 2017, 14:59
Gender: Male

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από xedra »

God is An Astronaut έγραψε: YΓ: Το στουκαρισμένο κόκκινο 796 που ηταν στα 5χιλιάρικα πουλήθηκε απ'οτι βλέπω στην αγγελία, αναρωτιέμαι... :mrgreen:
Ναι, όντως! Αυτό ή το πήρε κάποιος χωρίς να το ελέγξει ιδιαίτερα ή το πήρε πολύ κάτω από 5κ. Και μάλλον στην 1η περίπτωση πάει το μυαλό μου. :oops:
[δεδομένου ότι είναι σε λίγο για δισκους/τακάκια μπροστά, ίσως και πίσω, άγνωστο σέρβις (άρα ένα φουλ), θαμπωμένο φανάρι, κλπ.]
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

xedra έγραψε: Ναι, όντως! Αυτό ή το πήρε κάποιος χωρίς να το ελέγξει ιδιαίτερα ή το πήρε πολύ κάτω από 5κ. Και μάλλον στην 1η περίπτωση πάει το μυαλό μου. :oops:
[δεδομένου ότι είναι σε λίγο για δισκους/τακάκια μπροστά, ίσως και πίσω, άγνωστο σέρβις (άρα ένα φουλ), θαμπωμένο φανάρι, κλπ.]
Το φτηνό το πληρώνεις πιο ακριβά στο τέλος Xedra, έτσι ήταν, ειναι και θα εξακολουθεί να είναι, βάλε κιόλας το οτι (απ'οτι ειχατε πει μερικοι) ειναι και απο στούκα και...

Σχετικά με το θάμπωμα, ολα τα προηγούμενα πλαστικά monster το έχουν, θέμα σχεδιαστικό είναι, οσο το λειτουργείς, τόσο θαμπώνει.Ρόλο βαράει και το τι λάμπα βάλεις στο φανάρι (κατι το οποίο φυσικά δεν ειναι αποκλειστικό στο συγκεκριμένο μοντέλο της συγκεκριμένης μάρκας).
Φτιάχνεται αμα θέλεις αλλά είναι καρα-μανίκι καθώς το φανάρι είναι κολλημένο και θέλει πατέντες για να το ανοίξεις στη μέση και να το καθαρίσεις απο μέσα (χώσιμο σε φούρνο για να ξεκολλήσει η κόλα, καθάρισμα και ξανα-μανά κόλλημα).
Το παλιό κόλπο οπου απλά αφαιρείς το φανάρι και περνάς πανάκι/βαμβάκι πάνω σε μια βάση μέσα απο την τρύπα της λάμπας για να το καθαρίσεις δεν πιάνει καθώς στεγάζεται ο διαθλαστήρας εκεί, και στη περίπτωση που ξεβιδώσεις τον διαθλαστήρα απο τη βάση του, καλή επιτυχία στην προσπάθεια να τον επανατοποθετήσεις στη θέση του (βλέπε: θα χρειαστεί να ανοίξεις το φανάρι στα 2), κοινώς, ήξερε τι έκανε η άτιμη Ducati (βλέπε: αγορά καινούργιου φαναριού)...
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από Jay_S »

God is An Astronaut έγραψε:[
Σχετικά με το θάμπωμα, ολα τα προηγούμενα πλαστικά monster το έχουν, θέμα σχεδιαστικό είναι, οσο το λειτουργείς, τόσο θαμπώνει.Ρόλο βαράει και το τι λάμπα βάλεις στο φανάρι (κατι το οποίο φυσικά δεν ειναι αποκλειστικό στο συγκεκριμένο μοντέλο της συγκεκριμένης μάρκας).
Φτιάχνεται αμα θέλεις αλλά είναι καρα-μανίκι καθώς το φανάρι είναι κολλημένο και θέλει πατέντες για να το ανοίξεις στη μέση και να το καθαρίσεις απο μέσα (χώσιμο σε φούρνο για να ξεκολλήσει η κόλα, καθάρισμα και ξανα-μανά κόλλημα).
Το παλιό κόλπο οπου απλά αφαιρείς το φανάρι και περνάς πανάκι/βαμβάκι πάνω σε μια βάση μέσα απο την τρύπα της λάμπας για να το καθαρίσεις δεν πιάνει καθώς στεγάζεται ο διαθλαστήρας εκεί, και στη περίπτωση που ξεβιδώσεις τον διαθλαστήρα απο τη βάση του, καλή επιτυχία στην προσπάθεια να τον επανατοποθετήσεις στη θέση του (βλέπε: θα χρειαστεί να ανοίξεις το φανάρι στα 2), κοινώς, ήξερε τι έκανε η άτιμη Ducati (βλέπε: αγορά καινούργιου φαναριού)...
Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα όλο αυτό, αν και θα πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή :angry3:
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από Christos Chr »

Καλησπέρα σε ολους...
ξέρετε κάτι για αυτο?

https://www.car.gr/9046466-ducati-multistrada-1100" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από Factory »

Πρεπει να ειναι το μηχανακι απο ΟΔΔΥ αν δεν απατωμαι με προιστορια...
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
mike_fr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ 09 Οκτ 2009, 12:06
Gender: Male
Bike: 851

Re: Ducati που πωλούνται τώρα.

Δημοσίευση από mike_fr »

Christos Chr έγραψε:Καλησπέρα σε ολους...
ξέρετε κάτι για αυτο?

https://www.car.gr/9046466-ducati-multistrada-1100" onclick="window.open(this.href);return false;

Ναι-το πρωην κλεμμενο δικο μου,ταλαιπωρημενο,γδυμενο και με ψευτικα χιλιομετρα .... Το ξεχνας...
Απάντηση