Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από KRS »

Καταρχήν στο δικό μου βάζω ημισυνθετικό,παλιός κινητήρας θα τα έκαιγε τα συνθετικά.
xvassilis έγραψε:Ετσι για την ιστορία τα βενζινάδικα της shell τα λάδια τα πουλάνε 19,50€ το λίτρο με το σηματάκι της Ducati πάνω. Δηλαδή 78€ τα 4
SuperGeorge έγραψε:@KRS 40 ευρώ για 4 λίτρα συνθετικό + φίλτρο δεν υπάρχουν, μάλλον μιλάς για κάτι άλλο :whistling:
Όσο για τις τιμές των λαδιών υπάρχουν εναλλακτικές:
shell
http://www.ebay.co.uk/itm/Shell-Advance ... 2c609f6085

Μαζί με 4 φίλους σου έρχεται γύρω στο 30αρι...με φίλτρο εμπορίου,χωρίς σακουλάκι ducati,ίσως και λιγότερο από 40...

O καθένας όπως νομίζει...οι μοτοσυκλέτες είναι ακριβό χόμπι,να'σαι κάτοχος ducati ακριβότερο αλλά επειδή δεν μου τρέχουν από τις τσέπες ότι μπορώ να γλυτώσω,το γλυτώνω.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... ειναι πολλα , εχεις δικιο ΠΕΡΙΚΛΗ ..... τελεια και παυλα .
Οσοι ειμαστε και αυτοκινηστες (ειδικα επαγγελματιες) βλεπουμε την ... τεραστια διαφορα στο κοστος των κοινων ανταλλακτικων (φιλτρα , λαδια , φλαντζες ....) κυριως . Τωρα τα συνεργεια ακολουθουν την ιδια πολιτικη οπως συνηθως ξερουμε παντου , οσο κανουν τα ανταλλακτικα , τοσο κανει και η δουλεια πανω-κατω ...... επιστημη ειναι αυτη ..... ! :cool:

... οπως ειπε καποτε και ο φιλος ΝΑSA , η μονη ενδιαμεση λυση ...... " μαθετε να φτιαχνετε τα .... μπουρδελα μονοι σας " ... ! :zep:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από SuperGeorge »

@KRS το link που έβαλες δίχνει τιμή 26 ευρώ το 4λιτρο + 20 ευρώ μεταφορικά πάμε 46 (ωραίο νούμερο μόνο για αυτό ψωνίζω λάδια από εκεί :zep: ) + φίλτρο περνάμε το 50ρικο, βέβαια αν πάρουν 4 φίλοι και σπάσεις τα μεταφορικά πας ίσως στα χρήματα που λες, επίσης αν αγοράσεις βαρέλι πας πολύ παρακάτω :thumbsup:

Αλλά να μιλάμε για εφικτά και λογικά πράγματα, προσωπικά προσπάθησα group buy για λάδια μέσα από αυτό το φόρουμ και πρακτικά είδα ότι δεν γίνεται :hibye:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από KRS »

Γιώργο είπα να το πάρεις μαζί με άλλους τρεις φίλους.Εγώ το κάνω,μένω επαρχία,κάθε άνοιξη αλλάζει η παρέα λάδια στα μηχανάκια της.
Όποιος δεν θέλει να βρει λύσεις,βρίσκει προβλήματα.Τέλοσπάντων δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί μπορεί να δείχνω σπάγγος,τσιγγούνης κτλ,πράγμα που δεν είμαι...αλλά τα λεφτά δεν τα πετάω και όπως οι άλλοι για να τους κάνω τη δουλειά,μου κάνουν παζάρια έτσι και γω σ'αυτούς που δεν τα ''σηκώνουν'' ξηγιέμαι αλλιώς...
Βαρέλι 60λιτρο 315 castrol από Λαμπρινανίδη,ήτοι 5.25/λίτρο...αλλά η διανομή μετά είναι λίγο δύσκολη.
:cheers:
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Τα εργατικα μου φαινονται normal για ολα αυτα. Τα ανταλλακτικα μου φαινονται τσιμπημενα και λογικο αφου τα συνεργεια βγαζουν κι απο κει. Τωρα για τα λαδια και τις τιμες τους πιο πολυσυζητημενο θεμα δε παιζει να υπαρχει
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από SuperGeorge »

KRS έγραψε:Όποιος δεν θέλει να βρει λύσεις,βρίσκει προβλήματα.Τέλοσπάντων δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί μπορεί να δείχνω σπάγγος,τσιγγούνης κτλ,πράγμα που δεν είμαι...αλλά τα λεφτά δεν τα πετάω και όπως οι άλλοι για να τους κάνω τη δουλειά,μου κάνουν παζάρια έτσι και γω σ'αυτούς που δεν τα ''σηκώνουν'' ξηγιέμαι αλλιώς...
Βαρέλι 60λιτρο 315 castrol από Λαμπρινανίδη,ήτοι 5.25/λίτρο...αλλά η διανομή μετά είναι λίγο δύσκολη. :cheers:
KRS δεν φαίνεσαι σπάγγος ή τσιγγούνης, την δουλειά μας να κάνουμε σωστά και όμορφα, είναι δύσκολοι καιροί για όλους, είδες ότι στο βαρέλι το έχω ψάξει και εγώ δεν στο είπα τυχαία και μένα κάπου μου την δίνει να χρεώνουν 19 ευρώ το λίτρο τα Shell :shock: και όταν θέλω με το καλημέρα κάποια αρκετά λίτρα το χρόνο, πίστεψέ με και εγώ το ψάχνω αρκετά :glimpse:

:sman:
Εικόνα
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από achilleas »

krs δεν χρειαζεται να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας ,το κοστος στα αναλωσιμα μπορει να μειωθει ,χαρητολογωντας σουπερτζορτζ :thumbsup:
οσο γιαυτο που γραφτηκε ,οτι τα συνεργεια χρεωνουν 30% πανω τα ανταλλακτικα νομιζω οτι η hellinmoto ηταν διαφανης οσο ειχε την ντουκατι με την price list που ειχε στο σαιτ,μακαρι να το κανουν και στην κοσμοκαρ
τα συνεργεια μας εχουνε αναγκη,οχι εμεις αυτα,χωρις να εχω κατι ,επαγγελματιες ειναι ,επιχειρησεις εχουν και ο σωστος θα δουλεψει
οσο για to DIY νομιζω πρεπει να υπογραμμισουμε το θεμα της ασφαλειας,δηλαδη πρεπει να ξερεις τι κανεις,μη σου φυγει καμια αλυσιδα,κοπει κανας ιμαντας σε καμια στροφη ,λεμε τωρα και εκτος απο εσενα παρεις και καναν αλλο στο λαιμο σου
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Ακομα με Shell ασχολειστε?? Υπαρχουν τοσες αλλες μαρκες και ποιο φτηνες! Redline, Torco, Castrol, Motul κι αλλες τοσες
achilleas έγραψε:οσο για to DIY νομιζω πρεπει να υπογραμμισουμε το θεμα της ασφαλειας,δηλαδη πρεπει να ξερεις τι κανεις,μη σου φυγει καμια αλυσιδα,κοπει κανας ιμαντας σε καμια στροφη ,λεμε τωρα και εκτος απο εσενα παρεις και καναν αλλο στο λαιμο σου
Δεν ειναι και αναγκαστικο να αλλαξεις ιμαντες. Αλλα μια αλλαγη στα τακακια, λαδιων, παραφλου, εξαερωση φρενου/συμπλεκτη, αλλαγη δισκων συμπλεκτη σε ξηρο κτλ κτλ δεν ειναι και επιστημη.. Στην εποχη του internet και του youtube ζουμε. Αν δεν υπαρχει χωρος/χρονος ομως αλλαζει το πραμα. Ειδαμε και τον Ζηση με το sps που δεν εβαζε χερι καθολου τι καταλαβε.. Εγω προσωπικα τα βασικα τα κανω μονος μου. Για τα υπολοιπα Θωμας που ειναι και τυπαρα και καλος μαστορας
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
xvassilis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Τετ 15 Απρ 2009, 13:55
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Bev 250
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από xvassilis »

Πάντως αν το ψάξετε ειδικά για τα λάδια, με 100€ μπορείτε να πάρετε τρία 4λιτρα μαζι με τα μεταφορικά, που σημαίνει 33.3€ η αλλαγή. :))
vassilis
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από SuperGeorge »

xvassilis έγραψε:Πάντως αν το ψάξετε ειδικά για τα λάδια, με 100€ μπορείτε να πάρετε τρία 4λιτρα μαζι με τα μεταφορικά, που σημαίνει 33.3€ η αλλαγή. :))
Ρε παιδιά όμορφα και καλά όλα αυτά, αλλά βάλτε και κανένα link δεν είναι κανένα κρατικό μυστικό, όλο και κάποιος θα κάνει την δουλειά του, για αυτό μιλάμε εδώ μέσα :thumbsup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xvassilis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Τετ 15 Απρ 2009, 13:55
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Bev 250
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από xvassilis »

Mπες μέσα στο ebay και δες.

Οντως δεν είναι κρατικο μυστικό.

Αντι να πάρεις μια 4λιτρη συσκευασία, με 25 € μεταφορικά θα πάρεις 3 με τα ίδια μεταφορικά ή με 2 € επιπλέον ανάλογα τον πωλητή.

Ετσι μοιράζεις δια 3 τα μεταφορικά και σου βγαίνει η συσκευασία γύρω στα 34 € αλλα και 40 να σου βγεί πάλι κερδισμένος είσαι.
vassilis
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από ENGAKATS »

sotos έγραψε:Γιωργο αυτο ειναι το χομπι μου και ασχολουμε κυριως γιατι μ αρεσει να μαστορευω και οχι τοσο για το οικονομικο αφου οσα ξοδεψα κι ακομα ξοδευω σε εργαλεια δε θα τα αποσβεσω απ τη χρηση τους :)

αλλα ειπαμε αν δε ξεβιδωσω κατι δε κοιμαμε καλα τα βραδια :wsmile:

πως να το πω με ηρεμει :innocent2:
αμην τεκνον μου :)) :)) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μεγαλο Service 12000 χλμ για 1098

Δημοσίευση από sotos »

ENGAKATS έγραψε:
αμην τεκνον μου :)) :)) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


:tooth2: :tooth2: :tooth2:
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση