Are You The New Ducati Scrambler?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από stamatis »

KRS έγραψε:Καλημέρες!

Σίγουρα είναι καλό μηχανάκι και η εταιρεία θα πουλήσει παντού αλλά και στην Ελλάδα αρκετά (δεδομένης της κατάστασης).

Όσο για τις "σπηλιές" κλπ, μάλλον δεν είχατε ψάξει καλά τι αγοράζατε.....

Αυτά τα ξέρεις πριν αγοράσεις, ειδικά αν έδινες πριν 10 χρόνια 10.000+ ευρώ ή πριν 20 πάνω από 4 εκατομμύρια δραχμούλες . Έρευνα αγοράς λέγεται...
Όταν αγοράζεις Ducati ΔΕΝ κανείς έρευνα αγοράς.. :)
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

KRS έγραψε: Όσο για τις "σπηλιές" κλπ, μάλλον δεν είχατε ψάξει καλά τι αγοράζατε..
Πολυ καλα ψαξαμε και ψαχνουμε τι θα αγορασουμε ,τα δουλευουμε τα ευρω που δινουμε δεν τα μαζευουμε απο τα δεντρα ,απλα συμβιβαζομασταν με τα ελαττώματα τους ,ευτυχως απο οτι δειχνει ολο και λιγοτερο .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από HackmaN »

Όπως και να έχει, παλαιότερα ήταν πιο αγνά. Πιο αυθεντικά με ιδιοτροπίες, προβλήματα ΑΛΛΑ εντελώς ξεχωριστό χαρακτήρα, σχεδίαση, συμπεριφορά... τα πάντα διαφορετικά.
Τώρα πλέον ακολουθούν πεπατημένες για σίγουρα πράγματα. Και πολλά είναι ιδέες εξ'ανατολής.
Τέλος πάντων, κατανοητό από τη μία, αν θες να επιβιώσεις οικονομικά σαν εταιρεία, όπως έκανε άλλωστε και η ΜV Agusta.

Y.Γ. Για να έρχονται τα ανταλλακτικά στην ώρα τους και να είναι αξιόπιστα τα ηλεκτρικά σου δεν χρειάζεται να βάλεις σύρμα στο συμπλέκτη, υγρή καμπάνα και αναρτήσεις χωρίς ρυθμίσεις στα μηχανάκια σου.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από KRS »

@ASLAN

Το ποστ σου ήταν η αφορμή να γράψω τα παραπάνω και σε καμία περίπτωση δεν κάνω προσωπική αναφορά. Αναφέρομαι σ' αυτούς που χωρίς να ξέρουν τι είναι αυτό που θα πάρουν, αρχίζουν μετά το κράξιμο... "σκορτσάρει", "παραείναι σκληρός ο συμπλέκτης", "στο xt άλλαζα μόνο λάδια" κλπ...Συγνώμη, αυτοί έπρεπε να πάρουν τζαπάν.

Γενικά ακούω από πολλούς π.χ "να'χα ένα 996", χωρίς να ξέρουν πόσο δύσκολο μηχανάκι είναι, τι συμβιβασμούς και τι απαιτήσεις έχει και πόσο κοστίζει η "συμβίωση" μαζί του.

@stamatis

Το "ducatista γεννιέσαι, δε γίνεσαι" το καταλαβαίνεις αφού γίνεις κάτοχος, όχι διαβάζοντας περιοδικά. Ξέρω πολλούς που από τις πρώτες μέρες έβαλαν αγγελία το ντούκο που πήραν, σε χαμηλή τιμή (ελέω δύσκολης μεταπώλησης) κάνοντας μάγκα τον επόμενο..και επειδή τα λεφτά είναι συνήθως δουλεμένα και δεν μαζεύονται από κλαδιά καλό είναι να γίνεται έρευνα όταν πας να σκάσεις τα ωραία ευρουλάκια σου σε ducati.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

KRS έγραψε:@ASLAN

Αναφέρομαι σ' αυτούς που χωρίς να ξέρουν τι είναι αυτό που θα πάρουν, αρχίζουν μετά το κράξιμο... "σκορτσάρει", "παραείναι σκληρός ο συμπλέκτης", "στο xt άλλαζα μόνο λάδια" κλπ...Συγνώμη, αυτοί έπρεπε να πάρουν τζαπάν.

.
Δυστυχως συμβαινει και αυτο ,πολλες φορες πρεπει να παθεις για να μαθεις ,ειναι κατι που δυσκολα αποφευγει ο οποιοσδηποτε στη ζωη του ,ακομα και για την εμπειρια αξιζει να κανεις λαθος επιλογες ,δεν τους κατηγορω ,δεν ειναι οτι δεν ψαχτηκαν ,συμβαινει σε ολους λιγο ή πολυ .
Τα ιδια εχουν παθει και με γιαπαν ,εχω φιλο που πουλησε tdm σε δυο μηνες και δυο χιλ χλμ .
Το οτι γουσταρεις παλι πεντε πραγματα σε ενα μηχανακι δεν σημαινει οτι καταπινεις τα δυο που σε χαλανε .Ζεις μαζι τους και συμβιβαζεσαι αλλα δεν τα καταπινεις ουτε τα υπερασπιζεσαι και τα δικαιολογεις σαν ντεμεκ χαρακτηρα ,αλλιως γινεσαι φανατικος ,προβατο ,μουτζαχεντιν.
Μπορει να μην μπορω να με φανταστω με αλλο μηχανακι εκτος απο ducati αλλα τον ξηροκαμπανο πχ τον σιχαινομαι και φυσικα χαιρομαι που τον εχουν σουταρει σε οτι καινουργιο βγαζουν .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ASLAN έγραψε:Μπορει να μην μπορω να με φανταστω με αλλο μηχανακι εκτος απο ducati αλλα τον ξηροκαμπανο πχ τον σιχαινομαι και φυσικα χαιρομαι που τον εχουν σουταρει σε οτι καινουργιο βγαζουν .
Περιμενω να δω μοντα με ξηρο μονοδισκο συμπλεκτη σε λαδιερα για να μην κανει θορυβο :tooth2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Dermi
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 20:59
Gender: Male
Other: 2015 Scrambler
Τοποθεσία: Athens

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Dermi »

θα παραθεσω την δικη μου οπτικη πριν παρω το scrambler.

Εχω γεννηθει σχεδον πανω σε Ducati. Απο τις πρωτες μου αναμνησεις απο παιδι ειναι οι βολτες με τιν 350 GTL του πατερα μου (ναι, την εχουμε ακομα.. παροπλιστηκε οταν εσπαζε μια ντιζα.θα την εφτιαχνε - και καλα - την Δευτερα και απο τοτε περασαν 15 χρονια). Γενικα μου αρεσουν οι κλασικες γραμμες στις μοτοσυκλετες αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο η Ducati δεν ειχε κατι αναλογο και φυσικα σε κυβικα και ισχη που να αρμοζουν σε εναν πρωταρη οπως εγω.

Ειχα αρχισει να τεινω προς το 695 γιατι ηταν το πιο minimal. Οταν ειδα το σκραμπλερακι ειπα "εδω ειμαστε". Κλασσικες γραμμες, αρκετητεχνολογια ωστε να εισαι ασφαλης και αρκετα φιλικο στον χρηση ωστε να μην σου βγαλει την παναγια. Με αυτην τη λογικη το πηρα.

Τωρα αυτα περι "αυθεντικων Ducati" τα θεωρω πραγματικα αστεια... και αν μη τι αλλο, το Scrambler, ειναι περα για περα αυθεντικο μιας και ειναι η αναγεννηση μιας μηχανης συμβολο για την εταιρια... Εμενα τουλαχιστον οχι μονο μου εχει ταιριαξει αλλα ειναι επισημα το highlight της ημερας μου η βολτα μαζι της.

Αυτα που διαβαζω/ακουω περι χιπστερς, απλα δεν τους δινω σημασια... Δηλαδη τωρα που αρχιζουν και παιρνουν οι μισοι χιπστερς Bonneville, ξαφνικα αυτη η μοτοσυκλετα ειναι ασχημη/κακη/οτιδηποτε? Ολα μαρκετινγκ ειναι... :)
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 07:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από desmios »

:thumbsup: :thumbsup:
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από stamatis »

KRS έγραψε: @stamatis

Το "ducatista γεννιέσαι, δε γίνεσαι" το καταλαβαίνεις αφού γίνεις κάτοχος, όχι διαβάζοντας περιοδικά. Ξέρω πολλούς που από τις πρώτες μέρες έβαλαν αγγελία το ντούκο που πήραν, σε χαμηλή τιμή (ελέω δύσκολης μεταπώλησης) κάνοντας μάγκα τον επόμενο..και επειδή τα λεφτά είναι συνήθως δουλεμένα και δεν μαζεύονται από κλαδιά καλό είναι να γίνεται έρευνα όταν πας να σκάσεις τα ωραία ευρουλάκια σου σε ducati.
Αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρεις δεν τα έχουν δουλέψει τα χρήματα που ξόδεψαν...Γιατί όμως γράφεις συνέχεια για κλαδιά και σπηλιές; Αν είσαι απογοητευμένος από την αγορά που έκανες, πουλά και αγόρασε κάτι άλλο.. Επιμένω σε αυτό που έγραψα, δύο ντουντουκες αγόρασα, καινούργιες και δεν το μετάνιωσα ποτέ! Θα ήθελα να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, είναι μεγάλο θέμα. :glimpse:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

ENGAKATS έγραψε:
Περιμενω να δω μοντα με ξηρο μονοδισκο συμπλεκτη σε λαδιερα για να μην κανει θορυβο :tooth2:
Δεν χρειαζεται ,την λυση εδωσε η ducati ,υγρος και ντιζα και γλυτωσε ο κοσμος απο την ταλαιπωρια .
Εαν εχεις ducati με ξηροκαμπανο παλι δεν χρειαζεται να προσπαθησεις για τιποτα ,το κρατας οπως ειναι και συχνα πυκνά λες τα περι χαρακτήρα ,αγωνιστικων καταβολών και άλλες γνωστες ιστοριες με δρακους .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

γιατι να σε ταλαιπωρησει ενας ξηρος?
αν δεν ηταν οι προδιαγραφες θορυβου στις ΗΠΑ ακομα θα τους ειχε.

στο σκραμπλερ βεβαια και με την υποψια χωματος δεν ταιριαζει,αλλα σε ολα τα υπολοιπα γιατι οχι
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

πυξιδας990 έγραψε:γιατι να σε ταλαιπωρησει ενας ξηρος?
αν δεν ηταν οι προδιαγραφες θορυβου στις ΗΠΑ ακομα θα τους ειχε.

στο σκραμπλερ βεβαια και με την υποψια χωματος δεν ταιριαζει,αλλα σε ολα τα υπολοιπα γιατι οχι
δεν ειναι και τοσο προβλημα το χωμα, σκεψου οτι οι "Ελεφαντες" ετρεχαν στη Σαχαρα με ξηροκαμπανο :glimpse:

περα απτ'τις προδιαγραφες στο Αμερικα και εδω στην ΕΕ, ο ξηροκαμπανος ειναι ταλαιπωρια για αυτον που θελει να καβαλησει και να μην ακουει μηχανικους θορυβους (δηλαδη ο μη σκληροπυρηνικος πελατης), αρα... los πουλos o ξηρος


καθε φορα ομως που θυμαμαι το ποσο γρηγορα και απλα ανοιξα καθαρισα/τσεκαρα/αλλαξα κατι στο συμπλεκτη... ξεχναω το "πονοκεφαλο" που προκαλει :cool:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

Ταλπαιπωρησει δεν θα ελεγα (εκτος απο τα αυτια μου ) απλα προτιμω τα υγροκαμπανα ,κατα την ταπεινη μου γνωμη μονο τα sbk εχει νοημα να εχουν .
Και μονο που αλλαζεις δισκακια στα μισα χλμ απο εναν υγροκαμπανο φτανει .
Επισης προτιμω τον ηχο μιας τερμινιονι ,ενος μοτερ οχι ομως μεταλλα να κοπανιουνται .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

δεν θυμαμαι ποσα χλμ αντεχουν οι δισκοι στους υγρους συμπλεκτες στις λαδιερες μας, ξερω ομως πολλες περιπτωσεις που σε ξηροκαμπανα οι δισκοι εχουν βγαλει 40 και 50 χιλιαδες χλμ (δεν μιλαω για μονοδρομους, ετσι;!)

αντεχουν οι υγροι 80-100;; :shock:


αυτο για το θορυβο συμφωνω, θα μπορουσε απ'το εργοστασιο να ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε να κανει λιγοτερο θορυβο, ακομα και με ανοιχτο καπακι, αλλα....

απ'την αλλη, με το που βαλω το κλειστο καπακι μαζι με το λαστιχο του ξαφνικα... σιωπη! :shock: :shock: :))
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από KRS »

ENGAKATS έγραψε:δεν θυμαμαι ποσα χλμ αντεχουν οι δισκοι στους υγρους συμπλεκτες στις λαδιερες μας, ξερω ομως πολλες περιπτωσεις που σε ξηροκαμπανα οι δισκοι εχουν βγαλει 40 και 50 χιλιαδες χλμ (δεν μιλαω για μονοδρομους, ετσι;!)
40-50.000 χλμ, θεωρώ μόνο σε ducati ταξιδιάρικο. Γιατί με καθημερινή μετακίνηση π.χ Αθήνα γύρω στα 20-25.000 πας για αλλαγή (2 γνωστοί με multi 1000 τότε άλλαξαν).
Η πρώην μου (620) στα 40.000 χλμ και 13 χρόνια μετά δεν πατινάρει.

Και γω ανοικτό το έχω, με βλέπω για κλειστό καπάκι,
Προτιμώ τον ήχο από το μοτέρ και τις remus.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από tesla »

καλα 50κ σε ξεροκαμπανο οι δισκοι κρατανε αμα οδηγαει κανας πεθαμενος, σε καμμια εθνικη μονο...και το σπρωχνει πρωτα πριν κουμπωσει την πρωτη :mrgreen:
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

δυο παραδειγματα που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο:

50+ στο Multi του Doc που εκανε τα παντα (πιστα, ταξιδια, πολη, βολτες)
40+ στο δικο μου με χρηση σε πολη, βολτες και ταξιδια (και ειχαν αρκετο ψωμι ακομα οταν εκανα την αλλαγη σε πακετο καμπανα/δισκους με 48 δοντια)

μεχρι τωρα οι μονοι δισκοι που μου δημιουργησαν θεμα ηταν οι μεταλικοι της EVR, τους οποιους και αλλαξα με τους μαμισιους μεταλικους (οι οποιοι ειχαν ηδη παρει χρωμα... τους ετριψα με λεπτο γυαλοχαρτο και αυτο ηταν ολο) και απο τοτε κανενα απολυτως προβλημα :cool:

εχει να κανει περισσοτερο με το τροπο οδηγησης του καθενα μας παρα με το αν ειναι ξηρος ή υγρος
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Xenokratis »

Nα σας γ@μησω λιγο τη κουβεντα μιας και ειμαι ζεστός απο τα κεντρικά.....

ΕΧΕΤΕ ιδέα για τι σοι κοζζζμο προσανατολιζεται το καινουργιο scrambler?? Και δεν το εξεταζω σα μοτοσακο αυτη τη στιγμή....ΜΙΛΑΩ καθαρα για τον εμπορικο προσανατολισμοτου μοντελου....

Κατι μισο-ξουριζζμενη σε μπάρμπερ σοπ με τσιγκελωτο μουστακι προς τα πάνω- τιρνατα καφε με μαυρο δετο σκαπρινι γυαλι τζαμαρια και φράτζα αλα μπέκαμ στα καλα του (εποχη μαντσεστααααα!)
Τι μου λετε τωρα για χιλιομετρα και καμπάνες και ξεροκαμπανα και @ρχιδια ροζ.....

Tο λέω οπου στέκομαι και όπου βρισκομαι.....τυποι που σκάνε πλεον σε αντιπροσωπειες του gratsia-carenta-cosmocar κτλ.....ΔΕΝ θα πάταγαν το ποδι τους στην πλαταιών-στο φάνη κτλ....πριν απο μια 10ετια.....
Αι εποχαί αλλαξανε και ειτε καλως ειτε κακως....πρεπει να αναθεωρησουμε.....

Απο κοντά btw ειναι χαρούμενο και παιχνιδιάρικο μοτοσακο...(χαμηλο με φανηκε!)
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από KRS »

Xenokratis έγραψε:......
Κλαίω ρε μλκ... :lolol:

Και τι έγινε ρε φίλε αν είναι έτσι τα ατομάκια;
Θα γραφτούν στο φόρουμ;;
Ή σαμπως θα πάνε καμιά βόλτα πέραν Απ. Παύλου;;;

Δε γ@μείς..αν ήταν να βγάλουν κανά ss1100 να γουστάρουμε αλά DB5, ας το 'παίρνε και ο Γαβαλάς και ο Κωστέτσος..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KRS την Τρί 21 Απρ 2015, 14:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Xenokratis έγραψε:Nα σας γ@μησω λιγο τη κουβεντα μιας και ειμαι ζεστός απο τα κεντρικά.....

ΕΧΕΤΕ ιδέα για τι σοι κοζζζμο προσανατολιζεται το καινουργιο scrambler?? Και δεν το εξεταζω σα μοτοσακο αυτη τη στιγμή....ΜΙΛΑΩ καθαρα για τον εμπορικο προσανατολισμοτου μοντελου....

Κατι μισο-ξουριζζμενη σε μπάρμπερ σοπ με τσιγκελωτο μουστακι προς τα πάνω- τιρνατα καφε με μαυρο δετο σκαπρινι γυαλι τζαμαρια και φράτζα αλα μπέκαμ στα καλα του (εποχη μαντσεστααααα!)
Τι μου λετε τωρα για χιλιομετρα και καμπάνες και ξεροκαμπανα και @ρχιδια ροζ.....

Tο λέω οπου στέκομαι και όπου βρισκομαι.....τυποι που σκάνε πλεον σε αντιπροσωπειες του gratsia-carenta-cosmocar κτλ.....ΔΕΝ θα πάταγαν το ποδι τους στην πλαταιών-στο φάνη κτλ....πριν απο μια 10ετια.....
Αι εποχαί αλλαξανε και ειτε καλως ειτε κακως....πρεπει να αναθεωρησουμε.....
αν και διακρινω καρφωτο υφος προς το target group του Scrambler, το ρεζουμε ειναι αυτο:
ENGAKATS έγραψε: .
.
.
περα απτ'τις προδιαγραφες στο Αμερικα και εδω στην ΕΕ, ο ξηροκαμπανος ειναι ταλαιπωρια για αυτον που θελει να καβαλησει και να μην ακουει μηχανικους θορυβους (δηλαδη ο μη σκληροπυρηνικος πελατης), αρα... los πουλos o ξηρος
.
.
.


Και για τον ιδιο λογο, μεταξυ αλλων, συμβαινει και αυτο:
Xenokratis έγραψε: Απο κοντά btw ειναι χαρούμενο και παιχνιδιάρικο μοτοσακο...(χαμηλο με φανηκε!)
:glimpse:

Εμενα δε μου φανηκε απλως χαμηλο αλλα ποδηλατο!! Λεπτο, τιμοναρα λες και εχω το σκαφτικο για το κτημα, ελαφρυ και σελα που πιστευω θα ειναι ανετη (μου ειπαν 2-3 εδω που εκαναν ταξιδι 700χλμ και δεν ειχαν κανενα προβλημα)

Φιλικοτητα, αυτο ζηταει ο κοσμος, λογικο να φτιαξει ενα τετοιο μηχανακι λοιπον η "μαμα". Τα περι χιπστερ κτλ κτλ τα προσπερναω, το ιδιο γραφικοι ειναι/μαστε και 'μεις οι σκληροπυρηνικοι :whistling: :innocent2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από tesla »

ε αυτο λεμε...με σπορ χρηση δε πας στα 40κ...και μπορει να υπαρχουν καποιες περιπτωσεις.εξαιρεσεις αλλα ο κανονας ειναι οτι δε τα βγαζουν...
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

χμμμ, στο περιπου... γιατι μαλλον ειναι χειροτερο για το συμπλεκτη το να κυκλοφορεις σε κινηση πολης παρα οι γρηγορες βολτες (για αποκλειστικη χρηση πιστας δεν μιλαω γιατι εκει το πραγμα αλλαζει τελειως και βγαινουμε εκτος θεματος)

δυο διαφορετικοι ανθρωποι, με το ιδιο οχημα και συνθηκες θα εχουν διαφορετικη χρηση/φθορα συμπλεκτη (χωρις απαραιτητα ο ενας να ειναι πολυ πιο γρηγορος απ'τον αλλο) :)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από tesla »

den ειναι θεμα του ποσο γρηγορος ειναι ο αναβατης....θεοκουλος μπορει να βγαλει οφφ δισκους σε 5κ...απλα χρηση...δηλαδη καγκουριες, εκκινησεις, επαρχιακα με πολλα δυνατα κατεβασματα κλπ κλπ ταλαιπορουν τους δισκους πολυ...
opanos
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

Οποιος βγαλει 40.000 χλμ με ξηροκαμπανο (δυσκολευομαι πολυ να το πιστεψω αλλα ας το δεχτουμε για την οικονομια της συζητησης ) θα βγαλει 80.000 με υγροκαμπανο .Στα δεκα βεβαια θα κοπαναει τοσο που δεν θα βλεπεις την ωρα να τα αλλαξεις μαζι με την καμπανα .
Το τιμονι του σκραμπλερ ειναι ψηλο και φαινεται ακομα και απο τις φωτο ,και καλα για να μπορεις να το οδηγας ορθιος (οι τυποι με το τσιγκελοτο μουστακι που λεγαμε ) ,μικρο το κακο ,το σουταρεις και παιρνεις το χαμηλο απο το φουλ θροτλ .
Καλη η ιδεα για το τιμονι να μπει στη φρεζα που εχω στον κηπο ,να μην παει και χαμενο .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

tesla έγραψε:den ειναι θεμα του ποσο γρηγορος ειναι ο αναβατης....θεοκουλος μπορει να βγαλει οφφ δισκους σε 5κ...απλα χρηση...δηλαδη καγκουριες, εκκινησεις, επαρχιακα με πολλα δυνατα κατεβασματα κλπ κλπ ταλαιπορουν τους δισκους πολυ...
τωρα συμφωνουμε 100%

...γι'αυτο λεω πως ασχετως του αν ειναι ξηρος ή υγρος, η φθορα εχει να κανει με τον καθε οδηγο


ASLAN έγραψε:Οποιος βγαλει 40.000 χλμ με ξηροκαμπανο (δυσκολευομαι πολυ να το πιστεψω αλλα ας το δεχτουμε για την οικονομια της συζητησης ) θα βγαλει 80.000 με υγροκαμπανο .Στα δεκα βεβαια θα κοπαναει τοσο που δεν θα βλεπεις την ωρα να τα αλλαξεις μαζι με την καμπανα .
οταν/αν με το καλο αγορασω ποτε αλλο Ducati (το οποιο τοτε θα εχει σιγουρα υγρο, γιατι απλα δεν θα'χει απομεινει ξηροκαμπανο εκτος απο κανα R) θα σου πω :)) :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Απάντηση