sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

sinner.lady έγραψε: Το σημαντικότερο όμως όλων είναι ότι το πρόβλημα της διαρροής αυτής ξεκινά από αλλού.
Όπως προανέφερα η αντικατάσταση της OEM βαλβίδας αναθυμιάσεων (crankcase breather) με μίας μεταλλικής της CNC racing χωρίς reed valve είναι η κύρια αιτία για όλα τα δεινά.. (και κοίτα να δεις που τη συγκεκριμένη μου την πρότεινε ντουκατοσυνεργείο στη θεσ/νικη...... τρομάρα τους..)

Τη στιγμή που δεν υπάρχει reed στη βαλβίδα δεν υπάρχει και τρόπος να διατηρηθεί η αρνητική πίεση στο κάρτερ με αποτέλεσμα διαρκείς εξάρσεις αρνητικής και θετικής πίεσης. Το αποτέλεσμα σε συνθήκες ταξιδιού (επιστροφής από θεσ/νικη) με 5000rpm να εκτονώσει τις πιέσεις στις τσιμούχες πίσω από το καλάθι των δίσκων.. και να σκάσει από εκεί..
Αυτο ποιος στο ειπε?
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 22:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από sinner.lady »

@ rock n rolla_s4

Υπάρχουν δύο τέτοιες περιπτώσεις που τελικά έφταγε αυτό το πραγματάκι στο ducati.ms και στο monsterforum.org αλλά θα σου ποστάρω σε λίγες μέρες και απαντητικό email ντουκατομάστορα από Ολλανδία

@ Enga

Ακόμα δεν το έχω ανοίξει όλο για να δω ακριβώς. Αλλά λογικά ναι. Από εκείνη την μεγάλη μαύρη τσιμούχα, τη μεσαία καφέ και μία μικρούλα που βρίσκεται στη άκρη του άξονα του σασμαν με part number 93040491Α. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έσκασε και από αλλού όπως λες από το ωστήριο αλλά θα αλλαχτούν έτσι κι αλλιώς και εκείνα τα o-rings.. (αν και συνήθως αν κλάσουν αυτά στάζει από την άλλη πλευρά αριστερή,.. χωρίς αυτό βέβαια να είναι απόλυτο..). Έχω κάνει μία λίστα με 14 o-rings, τσιμούχες και ροδέλλες μόνο για συμπλέκτη για να τελειώνω με τις διαρροές..

Λίγο υπομονή μέχρι να μαζέψω κάνω φράγκο και θα ποστάρω..
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 22:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από sinner.lady »

@ kokkinos 1

Ευχαριστώ πολύ!! Θα σου στείλω αν χρειαστώ κάποια βοήθεια.. (που λογικά θα χρειαστώ..!!)

@ πυξίδας

Πυξιδάρας!!!! Τα μεταλλικά χωρίς reed valve έστειλα και μέιλ στον ricambi-weiss να ρωτήσω αν οι δικές του έχουν reed μέσα (18Ε) και αν ναι θα χτυπήσω αυτήν..
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από geo_multi »

Εγώ πάντως έχω βαλβίδα αναθυμιάσεων χωρίς reed valve εδώ και καμιά 70αριά χιλιάδες χιλιόμετρα, του έχω πιει το αίμα και δεν έχει στάξει σταγόνα λάδι από πουθενά. Δεν μου κάθετε καλά αυτή η θεωρία...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από ENGAKATS »

προσεξε, υπαρχει μια τσιμουχα στα ξηροκαμπανα... στην ακρη του "αφαλου", στο κεντρο της καμπανας του συμπλεκτη, εκει ακριβως απ'οπου βγαινει το ωστηριο...

αυτη λοιπον η @#%*"&!τσιμουχα τα ειχε κλασει σε μενα και μεχρι να βρω απο πού εβγαινε το λαδι (αν και ηταν λιγο) στο συμπλεκτη και τα εκανε ολα κωλ0... ειχα τρελαθει

την αλλαξα και ησυχασα


τσεκαρε την... :)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 22:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από sinner.lady »

Και η απάντηση του Derek Nijsten (εξουσιοδοτημένος στο Ροττερνταμ.., πρώην αγωνιζόμενος, έχει καμιά δεκαριά duc στο γκαράζ του..)

"...the lack of a reed valve in the replacement crank bearing could have some bearing on these oil leaks. The reed is there to help maintain a negative crankcase pressure. Without the reed the pressure will continually change through positive and negative pressures with each revolution.."

Enga μπορείς να βρεις το part number της συγκεκριμένης για να δω αν κατάλαβα την ίδια;; (άσε που τις έχω παραγγείλει όλες.. αλλά για να είμαι σίγουρος..)
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

sinner.lady έγραψε:@ kokkinos 1

Ευχαριστώ πολύ!! Θα σου στείλω αν χρειαστώ κάποια βοήθεια.. (που λογικά θα χρειαστώ..!!)

@ πυξίδας

Πυξιδάρας!!!! Τα μεταλλικά χωρίς reed valve έστειλα και μέιλ στον ricambi-weiss να ρωτήσω αν οι δικές του έχουν reed μέσα (18Ε) και αν ναι θα χτυπήσω αυτήν..
του ricarbi εχω και εγω
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Η βαλβιδα του ricambi δεν εχει reed.

:hibye:
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: sosss!!! συνεργειο βολος... σοβαρη διαρροη..

Δημοσίευση από ENGAKATS »

sinner.lady έγραψε:Enga μπορείς να βρεις το part number της συγκεκριμένης για να δω αν κατάλαβα την ίδια;; (άσε που τις έχω παραγγείλει όλες.. αλλά για να είμαι σίγουρος..)
930.4.049.1A

:glimpse: :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Απάντηση