Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Απάντηση
giannisf
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2014, 17:30
Gender: Male

Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από giannisf »

Καλησπέρα παιδιά απο Χίο ειμαι και έχω ένα hyper 796 4 χρόνια τώρα!!Πρίν είκοσι μέρες περίπου εκεί που πηγαινα ξαφνικα το μηχανακι εσβησε και νεκρωσαν ολα....δεν ειχε καθολου ρευμα!!Διαπιστωσα οτι μου χε καψει τη πρωτη ασφαλεια που ειναι 10 αρα!!Την αλλαξα και ολα μια χαρα.Το σαββατο ειχαμε μαζευτει φιλαρακια να παμε βολτα και μετα απο 4 χμ μου εκανε παλι το ιδιο..εκανα το λαθος να συνεχισω και μεχρι να γυρισω την εκαψε αλλες 4 φορες!το ψαξαμε με το μηχανικο μου και δε βρηκαμε καποιο προβλημα στα καλωδια και δεν αναβει καποια βλαβη στη μηχανη..Ξέρει καποιος κατι??Το εχει παθει κανεις???Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 04:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από fantaraki »

Φιλε προκειται περι βραχυκυκλωματος. 10 Ampere ειναι πολυ ρευμα. Καποια καλωδια που δεν πρεπει ακουμπανε μεταξυ τους και στην καιει. Θελει ψαξιμο. οταν την καιει το μηχανακι σβηνει? Φωτα οργανα αναβουν η ειναι σβηστα?
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από Ritsman »

Ναι το ειχα παει εγω στο 696, βραχυκυκλωμα πλεξουδας

αν δεν μπορει ο μηχανικος, βρες ενα καλο ηλεκτρολογο να το κανει βιδες και να βρει που κανει σωμα
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από jks »

Μετρησε τον ανορθωτη τι ρευμα βγαζει οταν δουλευει ρελαντι/3.500 σαλ το εργαλειο
ισως ειναι τα προεορτια...
εμενα 2 μερες πριν τα φτυσει μου τιναξε την ασφαλεια τρομπας βενζινης στον αερα
την αλλαξα και 2 βολτες μετα τα οργανα μου και τα φωτα πορειας εγιναν φωτορυθμικα :mrgreen: :mrgreen:
οποτε και πλεον πλεον καταλαβα οτι εδινε ρευμα κουκουρουκου
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2307
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από kokkinos1 »

τσέκαρε εάν στο κάνει την ώρα που κουνάς το τιμόνι, ίσως να είναι φθορά πλεξούδας κάτω από το τιμόνι στην κλειδωνιά, κλασικό πρόβλημα στις μότο :hibye: :hibye:
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
giannisf
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2014, 17:30
Gender: Male

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από giannisf »

fantaraki έγραψε:Φιλε προκειται περι βραχυκυκλωματος. 10 Ampere ειναι πολυ ρευμα. Καποια καλωδια που δεν πρεπει ακουμπανε μεταξυ τους και στην καιει. Θελει ψαξιμο. οταν την καιει το μηχανακι σβηνει? Φωτα οργανα αναβουν η ειναι σβηστα?
Eχει ψαξει ολη τη καλωδιωση ο μηχανικος μου και δεν εχει βρει βραχυκυκλωμα.Οταν καψει τη συγκεκριμενη ασφαλεια νεκρωνουν ολα!
giannisf
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2014, 17:30
Gender: Male

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από giannisf »

jks έγραψε:Μετρησε τον ανορθωτη τι ρευμα βγαζει οταν δουλευει ρελαντι/3.500 σαλ το εργαλειο
ισως ειναι τα προεορτια...
εμενα 2 μερες πριν τα φτυσει μου τιναξε την ασφαλεια τρομπας βενζινης στον αερα
την αλλαξα και 2 βολτες μετα τα οργανα μου και τα φωτα πορειας εγιναν φωτορυθμικα :mrgreen: :mrgreen:
οποτε και πλεον πλεον καταλαβα οτι εδινε ρευμα κουκουρουκου
Μετρησε και τον ανορθωτη και μου ειπε οτι δουλευει σωστα...
giannisf
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2014, 17:30
Gender: Male

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από giannisf »

kokkinos1 έγραψε:τσέκαρε εάν στο κάνει την ώρα που κουνάς το τιμόνι, ίσως να είναι φθορά πλεξούδας κάτω από το τιμόνι στην κλειδωνιά, κλασικό πρόβλημα στις μότο :hibye: :hibye:
Δυστυχως οσες φορες μου την εκαψε η μηχανη ηταν σε ορθια θεση σε ευθεια!!
giannisf
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2014, 17:30
Gender: Male

Re: Hypermotard 796 καίει ασφάλεια 10 amps

Δημοσίευση από giannisf »

Η συγκεκριμενη ασφαλεια ειναι γι αυτα τα 4 πραγματα Key on, solenoid starter, lambda sensor and stop.To μονο προβλημα που διαπιστωσε μεχρι τωρα ο μηχανικος μου ηταν οτι η συγκεκριμενη ασφαλεια ηταν λιγο χαλαρη δεν ηταν οπως οι αλλες!Απο τοτε οσες δοκιμες εχει κανει δε του την εκαψε,αλλα και εκεινος δε πιστευει 100% οτι εκει ηταν το προβλημα....Θ αλλαξω και μια μπαταρια γιατι ηταν στα τελευταια της αν και δε νομιζω να παιζει ρολο. Δε ξερω παιδια εχω προβληματιστει και δε ξερω τι να κανω...το σιγουρο ειναι οτι θα παρω τη μηχανη κ δε θα ξερω αν ειναι ενταξει!Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.
Απάντηση