entry level monster

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

entry level monster

Δημοσίευση από vagosm »

Καλησπέρα παιδιά,

όπως μερικοί θα γνωρίζουν, εχω τον τελευταίο καιρό που ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα monster. στην αρχή κοιτούσα για το 696 - 796. τελικά έχω αποκλείσει το 696 και εχω βάλει το 821 στο παιχνίδι. δεν έχω πολύ εμπειρία στον κόσμο της μοτοσυκλετας καθως προέρχομαι απο κατηγορία σκοοτερ.:scooter: Πάνω σε αυτό βασίζεται και ο προβληματισμός μου.

Διάβαζα στο ιντερνετ οτι το 821 δεν θεωρείται entry level μηχανάκι μιας και είναι πιο δυνατό και πιο άγριο απο τα προηγούμενα μοντέλα. Σκεπτόμενος όμως πως στο 821 έχεις την δυνατότητα να επιλεξεις απο 3 χάρτες εκ των οποιων ο ένας είναι το urban που ρίχνει την αποδοση του κινητήρα στα 75 άλογα (μέχρι να του πάρεις τον αέρα), σύν οτι έχει και traction control, δεν θεωρείται οτι είναι καλη επιλογή για καποιον σχετικά αρχάριο; :think2: ή κανω καπου λάθος.

Δυστυχώς δεν έχω κανει κανένα απο τα 2 τεστ ντραιβ ακομα, αλλα συντομα θα γίνει και αυτό. τουλαχιστον το 821, γιατι το 796 δεν νομιζω να βρω καπου να το κανω. Για αυτό και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα, και γενικά την άποψη σας για αυτα τα 2 μηχανάκια.

:thanks:
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 15:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: entry level monster

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Ξεκινα απο κανενα 620-695 monster,
για να μαθεις σε μηχανη φιλε και μετα κοιτα ψηλα.
Απ'το να κοιτας να κινεισαι με λιγοτερα αλογα,παρε κατι
που θα σαι ανετος και θα σε μαθει να γινεις καλος οδηγος.
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: entry level monster

Δημοσίευση από markous »

κοιτα αν δεν εισαι 16,18, η 20 τοτε θα σου πω προχωρα με ότι σε ΦΤΙΑΧΝΕΙ πιο πολύ
πρωτο μου μηχανακι ηταν ένα ktm lc4 640.....πριν από αυτό δεν ειχα ουτε παπι ουτε σκουτερ
όλα στο μυαλο μας ειναι :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: entry level monster

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Καλησπερα.

Δεν θα μπω στην διαδικασια να σου πω με τι θα ξεκινησεις,εσυ ξερεις καλυτερα τις δυνατοτητες σου.Μπορω να σου πω 5 πραγματα σχετικα με το 821 καθως το καλοκαιρι ενδιαφερομουν για αγορα,το οδηγησα και κατεληξα στο 796 για λογους δικους μου και οχι γιατι απαραιτητα ειναι καποιο καλυτερο απο το αλλο.

Το 821 ειναι πιο φιλικο,εχει καλυτερα ηλεκτρονικα βοηθηματα και ειναι πιο γρηγορο εχοντας την δυναμη ψηλα στις στροφες.Καλυτερο ABS,Traction Control πιο φιλικη μεταδοση τις δυναμης στο δρομο και λιγοτερο σκορτσαρισμα στα χαμηλα.Πιο ορθια/ανετη θεση οδηγησης και γενικοτερα πιο ευχαριστο.

Το 796 σαν διβαλβιδο ειναι πιο ροπατο και πιο "ωμο"στα χαμηλα και μεσαια οσων αφορα την συμπεριφορα του κινητηρα χωρις το ξεσπασμα στα ψηλα του 821.Εχει ενα βασικο ABS χωρις Traction Control και χωρις χαρτες.Η θεση οδηγησης ειναι πιο σκυφτη,σκορτσαρει περισσοτερο απο το 821 και το καλοκαιρι καιγονται τα μπουτια σου.Αρκετα κουραστικο στο δικαβαλο αν κινησε μες στην πολη.

Και τα 2 μοτο ειναι φοβερα και δεν θα ελεγα καποιο καλυτερο απο το αλλο..απλα ειναι διαφορετικα.Καποια πραγματα δεν μου αρεσαν εμενα προσωπικα στο 821 και κατεληξα στο 796.

Θεωρω οτι το 821 ειναι πολυ καλη επιλογη.Πιο φιλικο και ασφαλες με την εννοια οτι εχεις τα βοηθηματα και τους χαρτες και μπορεις σταδιακα να το μαθεις.
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: entry level monster

Δημοσίευση από stamatis »

Στειλε π.μ. για να μιλησουμε αυριο απο το τηλεφωνο.
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: entry level monster

Δημοσίευση από vagosm »

dimos IT'S HORNY NOW έγραψε:Ξεκινα απο κανενα 620-695 monster,
για να μαθεις σε μηχανη φιλε και μετα κοιτα ψηλα.
Απ'το να κοιτας να κινεισαι με λιγοτερα αλογα,παρε κατι
που θα σαι ανετος και θα σε μαθει να γινεις καλος οδηγος.
Ξέρω οτι θα μπορούσα να πάρω με τα μισά και ακόμα λιγότερα λεφτα άλλη μηχανή, αλλα το θέμα είναι πως δεν μπορώ να συμβιβαστώ με οποιοδήποτε άλλο εκτος αυτών των 2. (796-821)
markous έγραψε:κοιτα αν δεν εισαι 16,18, η 20 τοτε θα σου πω προχωρα με ότι σε ΦΤΙΑΧΝΕΙ πιο πολύ
πρωτο μου μηχανακι ηταν ένα ktm lc4 640.....πριν από αυτό δεν ειχα ουτε παπι ουτε σκουτερ
όλα στο μυαλο μας ειναι :hibye:
στα 31 είμαι και συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που λες! Αν δεν πάρω ενα απο αυτα που ανεφερα δεν πρόκειται να πάρω άλλο γιατι απλα δεν με συγκινεί αλλο μηχανάκι. :mrgreen:
wheelsdeal έγραψε:Καλησπερα.

Δεν θα μπω στην διαδικασια να σου πω με τι θα ξεκινησεις,εσυ ξερεις καλυτερα τις δυνατοτητες σου.Μπορω να σου πω 5 πραγματα σχετικα με το 821 καθως το καλοκαιρι ενδιαφερομουν για αγορα,το οδηγησα και κατεληξα στο 796 για λογους δικους μου και οχι γιατι απαραιτητα ειναι καποιο καλυτερο απο το αλλο.

Το 821 ειναι πιο φιλικο,εχει καλυτερα ηλεκτρονικα βοηθηματα και ειναι πιο γρηγορο εχοντας την δυναμη ψηλα στις στροφες.Καλυτερο ABS,Traction Control πιο φιλικη μεταδοση τις δυναμης στο δρομο και λιγοτερο σκορτσαρισμα στα χαμηλα.Πιο ορθια/ανετη θεση οδηγησης και γενικοτερα πιο ευχαριστο.

Το 796 σαν διβαλβιδο ειναι πιο ροπατο και πιο "ωμο"στα χαμηλα και μεσαια οσων αφορα την συμπεριφορα του κινητηρα χωρις το ξεσπασμα στα ψηλα του 821.Εχει ενα βασικο ABS χωρις Traction Control και χωρις χαρτες.Η θεση οδηγησης ειναι πιο σκυφτη,σκορτσαρει περισσοτερο απο το 821 και το καλοκαιρι καιγονται τα μπουτια σου.Αρκετα κουραστικο στο δικαβαλο αν κινησε μες στην πολη.

Και τα 2 μοτο ειναι φοβερα και δεν θα ελεγα καποιο καλυτερο απο το αλλο..απλα ειναι διαφορετικα.Καποια πραγματα δεν μου αρεσαν εμενα προσωπικα στο 821 και κατεληξα στο 796.

Θεωρω οτι το 821 ειναι πολυ καλη επιλογη.Πιο φιλικο και ασφαλες με την εννοια οτι εχεις τα βοηθηματα και τους χαρτες και μπορεις σταδιακα να το μαθεις.
φίλε wheelsdeal, διάβαζα τα μηνύματά σου πριν ακόμα πάρεις το 796 το οποίο το ζαχάρωνα και εγώ στο car! :)) Και αν θυμάμαι καλά με το που ανέβηκε η αγγελία το χτύπησες το εργαλείο!!

Και εγώ προς το 821 κλείνω να σου πω την αλήθεια. άν είχανε βάλει και το μονόμπρατσο δεν θα το συζητούσα καν αυτη την στιγμή!!
stamkir
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2009, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: entry level monster

Δημοσίευση από stamkir »

Καλησπέρα

Πρόσφατα απόκτησα το 696 & είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα monster 620ie.
Έχω οδηγήσει το 821 στην πίστα & το βρήκα εξαιρετικό.

'Άμα το βαλάντιο σου αντέχει πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
Πέρα από τα τεχνικά είναι & το οπτικό κομμάτι, δια μίαν φιγούραν ζούμε!

Ότι & να πάρεις εύχομαι να είναι καλοτάξιδο & να το ευχαριστηθείς!!
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 13:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: entry level monster

Δημοσίευση από jimkapa »

Το μεγάλο γίνεται μικρό.Το μικρό ότι και να το κάνεις δεν γίνεται μεγάλο....(για ιπποδύναμη αναφέρομαι)

Σκέψου πολύ καλά τι χρήση θέλεις να κάνεις στο κάθε μηχανάκι και με γνώμονα το μέλλον και την απόκτηση της ανάλογης εμπειρίας επέλεξε το κατάλληλο εργαλείο...

Εγώ έτυχε και έκανα σταδιακή μετάβαση σε SBK από παπί και Monster 800(εάν θεωρείται σταδιακή αυτή :mrgreen: )και μου έκανε πολύ καλό στον τρόπο οδήγησης.Με βοήθησε να βελτιώσω τα λάθη μου και να ανακαλύψω αυτό που πραγματικά θέλω και με βολεύει.

Στη θέση σου θα έπαιρνα το 821. :glimpse: :cool:
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
alexzabou
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Κυρ 28 Ιούλ 2013, 14:05
Gender: Male
Bike: Monster 800

Re: entry level monster

Δημοσίευση από alexzabou »

Κάτοχος 796 (προσπαθώ να το πουλήσω κιόλας! :wsmile: ) Είμαι καταευχαριστημενος !
Θα συμφωνήσω με τον wheelsdeal! Εύκολο-δηγητο.. πολύ καλή ροπή! είναι κ για πόλη είναι και για να του σκίζεις τα ράμματα! Στο δικαβαλω σε κουράζει βεβαία αλλά...αλλά!
Άμα το 821 ήταν μονομπρατσο θα το είχα πάρει ήδη!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: entry level monster

Δημοσίευση από vagosm »

λοιπόν, καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας και ειδικά τον φίλο Σταμάτη που προσφέρθηκε να μου αναλύσει πλήρως την άποψή του πάνω στο θέμα. Έχω πλεον ξεκαθαρίσει καποια πράγματα στο μυαλό μου και ελπίζω μεσα στο καλοκαίρι (αν ολα πανε καλά) να πάρω monsteraki κούτας!! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: entry level monster

Δημοσίευση από Christos Chr »

Χωρίς να ειμαι ιδιαίτερα έμπειρος ... σου προτείνω να τα οδηγήσεις κ μετα να επιλέξεις αυτο που σε ενθουσιάζει περισσότερο τόσο να το οδηγείς οσο κ να γουστάρεις να το βλέπεις :-)
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: entry level monster

Δημοσίευση από vagosm »

Christos Chr έγραψε:Χωρίς να ειμαι ιδιαίτερα έμπειρος ... σου προτείνω να τα οδηγήσεις κ μετα να επιλέξεις αυτο που σε ενθουσιάζει περισσότερο τόσο να το οδηγείς οσο κ να γουστάρεις να το βλέπεις :-)
Το έχω στο πρόγραμμα να το κανω. Αν και για να με κανει κατι να αλλαξω γνωμη οσον αφορά την οδήγηση, πρεπει το μηχανάκι να είναι τελείως χάλια οδηγικά. Αλλά με όσους εχω μιλήσει και με όσα έχω διαβάσει, δεν εχει υποθεί κατι το αρνητικό για κανενα απο αυτα τα 2.
Απάντηση