Το πήραμε!

Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

LAVEY έγραψε: πολυ ομορφο ρε φιλε τωρα ειδα τις φωτο... πως το βλεπεις ? εχει νευρο να σηκωθει στη μια ροδα?
Ναι όντως πολύ όμορφο! Δεν το έχω ανοιξει γιατι το στρώνω ακόμα, αλλά για να το σηκώσω στην μία ρόδα φίλε Lavey δεν παίζει. Δεν ξέρω καν πως θα μπορούσε να σηκωθεί και δεν νομίζω να προσπαθήσω ποτε! :))
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από gonzo »

βγαλε tc και ανοιξε να δεις πως σηκωνεται! καλυτερα στο touring που δεν ειναι τοσο τρομακτικο.
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

gonzo έγραψε:βγαλε tc και ανοιξε να δεις πως σηκωνεται! καλυτερα στο touring που δεν ειναι τοσο τρομακτικο. [youtube2]https://youtu.be/RC9FqAYIrRM[/youtube2]
Κοίτα που θα αρχίσουμε να μαθαίνουμε σούζες τώρα στα γεράματα! :))
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 11:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από LAVEY »

γιατi οχι φιλε...οχι απλα θα σηκωνεται θα σε κανει να εκρινεις αδρεναλινη και να λεrωσεις το βρακακι σου αμα βγαλεις abs και traction... :wsmile: :wsmile: :wsmile:

μη με πριζωνεις τωρα και αλαξοπιστησω και παω για 950 αντι για 1200. :not:
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Gekas1985
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ 29 Μάιος 2017, 20:38
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Gekas1985 »

Φιλε μου καλοταξιδο το εργαλειο!! Εχω τρελαθει κ εγω με το συγκεκριμενο μηχανακι κ περιμενω πως κ πως να κατεβω Αθηνα για να το δω κ να το δοκιμασω. Απ'οτι καταλαβα κ εσυ απο επαρχεια εισαι κ θα ηθελα να εμ βοηθησεις σε καποια θεματα. Σε ποια αντιπροσωπεια πηγες για παραδειγμα. Κατι αλλο που με απασχολει εντονα ειναι οτι λογω υψους αν θα εχω προβλημα. Ειμαι 1.70 κ δε ξερω κατα ποσο θα ειμαι ανετος. Θα περιμενω τη γνωμη σου.
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Epsilon »

Βαγγο τωρα ρε ειδα οτι το πήρες, τωρα μπηκα και στο φόρουμ. Πηρες και λευκο εεεε?Ζηλεψες απο το δικο μου :p
Καλοταξιδο φιλε παντα ορθιος και μολις το στρωσεις θα δεις μεγαλη διαφορά οταν θα ανοίγεις πανω απο τις 6.000 στροφές θα με θυμηθείς.Δεν θα θες να κατέβεις απο πανω του.Α εχε τον νου σου εαν ακουσεις τρίξιμο καθρεφτες δεν ειναι τιποτα πας σε εξουσιοδοτημενο και στο σενιαρουν μου το κανε εμενα και αλλων και έφυγε ενημέρωση στην ducati για το παραπανω.
Εγω πλεον έγγραψα 2000 χιλιομετρα και το ψιλοπαω μεχρι 8.000 στροφές ειναι διαβολάκι και δεν του το ειχα σε σημείο που ειχα ξενερωσει που δεν πήρα το 1200.
Τωρα απαλυνε αρκετα ο πονος αλλα πινει οταν το κυνηγάς.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Gekas1985 έγραψε:Φιλε μου καλοταξιδο το εργαλειο!! Εχω τρελαθει κ εγω με το συγκεκριμενο μηχανακι κ περιμενω πως κ πως να κατεβω Αθηνα για να το δω κ να το δοκιμασω. Απ'οτι καταλαβα κ εσυ απο επαρχεια εισαι κ θα ηθελα να εμ βοηθησεις σε καποια θεματα. Σε ποια αντιπροσωπεια πηγες για παραδειγμα. Κατι αλλο που με απασχολει εντονα ειναι οτι λογω υψους αν θα εχω προβλημα. Ειμαι 1.70 κ δε ξερω κατα ποσο θα ειμαι ανετος. Θα περιμενω τη γνωμη σου.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!

Να πας να το δοκιμάσεις το μηχανάκι με την πρώτη ευκαιρία απλά να συννενοηθείς μαζί τους τηλεφωνικά πριν πας αθήνα για να είσαι σίγουρος οτι υπάρχει για τεστ ραιντ και να κλείσεις και ενα ραντεβού. Εγώ πήγα στην Ducati athens στην καλλιρόης.

Τώρα για το ύψος σου, δεν ξέρω κατα πόσο θα είσαι άνετα. Η εργοστασιακή σελα είναι στα 840mm αλλα σου δίνει δυνατότητα η εταιρία να βάλεις 820. Αλλά ότι και να σου πώ πρεπει να πας απο κοντά να το δεις να καθήσεις πάνω να δεις πως πατάς και να το κάνεις και καμια γύρα.
Επίσης, διαφορετικά να το οδηγείς σε φλατ περιοχές όπως μεσα αθήνα και διαφορετικά σε επαρχία με αποτομες ανηφόρες κατηφόρες οπως είναι εδω. Αλλά μην σε αγχώνει πολύ αυτό γιατί τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.

Πάντως σε γενικές γραμμές οτι είχα διαβάσει μεχρι τώρα και ότι εχουν γράψει τα παιδιά εδώ μεσα ισχύει και αν με το καλό το πάρεις θα το καταευχαριστηθείς. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Epsilon έγραψε:Βαγγο τωρα ρε ειδα οτι το πήρες, τωρα μπηκα και στο φόρουμ. Πηρες και λευκο εεεε?Ζηλεψες απο το δικο μου :p
Καλοταξιδο φιλε παντα ορθιος και μολις το στρωσεις θα δεις μεγαλη διαφορά οταν θα ανοίγεις πανω απο τις 6.000 στροφές θα με θυμηθείς.Δεν θα θες να κατέβεις απο πανω του.Α εχε τον νου σου εαν ακουσεις τρίξιμο καθρεφτες δεν ειναι τιποτα πας σε εξουσιοδοτημενο και στο σενιαρουν μου το κανε εμενα και αλλων και έφυγε ενημέρωση στην ducati για το παραπανω.
Εγω πλεον έγγραψα 2000 χιλιομετρα και το ψιλοπαω μεχρι 8.000 στροφές ειναι διαβολάκι και δεν του το ειχα σε σημείο που ειχα ξενερωσει που δεν πήρα το 1200.
Τωρα απαλυνε αρκετα ο πονος αλλα πινει οταν το κυνηγάς.
Φίλε epsilon!
Ναι το λευκό πήρα γιατί όπως ξέρεις και εσύ ειναι πιο ωραίο! :cool:
Το έστρωσα πριν κανα 3ήμερο και τώρα έχω κιολας 1500χλμ. Μέχρι τις 2.500 χλμ γραφει στο βιβλίο να το παμε μεχρι 7000 στροφές οπότε θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα! Πάντως έχεις δίκιο, μετά τις 6 πολύ ροπή!
Απο την πρώτη μέρα που το πήρα θέλω να ειμαι συνέχεια πάνω του! Ειναι τραγικό αυτο το πράγμα! Το παιρνω παω για καφέ και στο μισάωρο λέω αντε να φύγω να το ξαναοδηγήσω! Κάνω σαν μικρό παιδάκι που του πήρανε καινούριο δώρο! :mrgreen:

Υ.Γ. Με τους καθρέπτες δεν ακούω τρίξιμο αλλα όταν οδηγάω δεν μπορώ να υπολογίσω ποσο πισω βρίσκονται τα οχήματα επειδή τρέμουν οι καθρέπτες, πιθανόν απο τους κραδασμούς.
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

@ Gekas 1985 : Φίλε, συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλα αμα εισαι 1.70 το μηχανάκι απλά το ξεχνάς, ειναι πολύ ψηλό σε φάση οχι μονο δεν θα ακουμπάς καν με τις μύτες κάτω αλλα δε θα μπορείς καν να το καβαλήσεις.
Ακόμα και με την χαμηλή σελα δεν θα σου κάνει και αμα πας να "σκάψεις" ακόμα πιο πολύ την σέλα τα οπίσθια σου θα βρούν στο τέλος...μπαταρία :)
Για να καταλάβεις, αναβάτες γυρω στο 1.85+ και πατάνε με τις μύτες (και κατι ψιλά).

@Εpsilon : Οταν λες φίλε οτι "πίνει οταν το κυνηγας" για ποσα lt/100Km μιλάμε ? Σε ταξίδι, με 1200 μοτέρ και ανοίγματα εχω μέση κατανάλωση 6-6.5 lt/100Κm, πολύ καλή κατανάλωση λαμβάνοντας υπόψιν τον κυβισμό. Το προηγούμενο που ηταν 2βάλβιδο αερόψυκτο στα 800cc ειχε μεση κατανάλωση 1 lt πιο κάτω μόλις οπότε...
Να το θέσω απλά, πιο πολύ σκέφτομαι πλέον το πόσο γρήγορα φαγώνεται το πίσω λάστιχο παρα η μέση του κατανάλωση αμα μιλάμε για οικονομία :mrgreen:

@ Vagos : Πολύ καλά τα λές φίλε, απο τους κραδασμούς είναι και ειναι απόλυτα φυσιολογικό, οταν θα το συνηθίσεις το μηχανάκι και θα μάθεις να το δουλεύεις στις σωστές RPM θα δεις οτι θα καλυτερέψει η κατάσταση (με τους καθρέπτες). Εναλλακτικά, υπάρχει πάντα η επιλογή των bar-end καθρεπτών οπου ειναι πολύ καλύτεροι σχετικά με το θεμα των κραδασμών.

ΥΓ: η 6η είπαμε οτι είναι η "overdrive" ταχύτητα, ε ? :))

Καλή μας Κυριακή μάγκες :hibye:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

God is An Astronaut έγραψε:
Καλή μας Κυριακή μάγκες :hibye:
Καλή μας Κυριακή αλλα εδώ γαμήθηκε να βρέχει! :))
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Epsilon »

Καλημερα φιλτατε @God is An Astronaut ναι πιο οικονομικο σε καυσιμο σε σχεση με αλλα που ειχα ειναι, αλλα οχι αυτες τις μπουρδες πιο διαβαζα σε review που το βγαζανε οτι ειναι το super ντουπερ οικονομικό.

Δεν το πηρα βεβαια για οικονομια μην τρελαθούμε :zep:
Σε σχεση με το ktm990 adventure που ειχα πριν ναι ειναι αρκετα πιο οικονομικό.
Εγω το ψιλο κυνηγάω(7.000-7.500 σαλ) κάποιες στιγμες σε αποσταση Γλυφάδα-Πειραια οποτε μεσα στην κίνηση λογικό να βλεπω λιγο περισσότερο καταναλωση.
Βεβαια ακομα το μαθαίνω οπότε που θα παει θα βρω και την χρυση τομή περι κατανάλωσης αν και δεν με πολύ νοιάζει γιατι οπότε το καβαλαω με βαζει στην πρίζα. :))

Βαγγο σχετικα με τους καθρέπτες εμένα μου το κανε πριν το πρωτο service και γινόταν αισθητο το τρίξιμο στις 3.500 στρ. Περίπου .Ακουγα το κρύσταλλο να τριζει πανω στο πλαστικό μονο στον δεξί μεχρι που πήγα και μου το σενιαραν καλλιροης.
Α! Εσυ το πήρες απο καλλιροης διαβασα.Οποτε μην αγχώνεσαι εισαι κομπλε στο παρεδωσαν οπως πρεπει.
Μου ειπαν οι άνθρωποι απο το service οτι εμεις εδω πριν παραδώσουμε την εκάστοτε μηχανη φτιάχνουμε τους καθρέπτες ωστε να μην εχουν τρίξιμο μιας και μας ηρθε και το οκ απο ducati.
Οποτε ολα καλα.

Μας την χαλασε οντως ο καιρος με τις βροχες αλλα απο βραδάκι φτιάχνει με όφελος οτι επιτελους πεφτει θερμοκρασία και δεν θα λιώνουμε.
Προχτες μεσα στον Πειραια το μηχανκι εφτασε 102c και ελεγα το κερατο μου επρεπε να ειχα παρει το σκουτερ σημερα,πραγματικά το λυπάσαι να το κυκλοφορείς με 40+ βαθμους.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από gonzo »

πόσο καίει δηλαδή πόσο σου γράφει average? το δικό μου 939 μέγαρα 8.5 και εθνική ψάθα πήγαινε έλα δικάβαλος 4.2 έγραψε κυρία πήγαινα.. πόλη 6
F@ck scooters
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Epsilon »

gonzo έγραψε:πόσο καίει δηλαδή πόσο σου γράφει average? το δικό μου 939 μέγαρα 8.5 και εθνική ψάθα πήγαινε έλα δικάβαλος 4.2 έγραψε κυρία πήγαινα.. πόλη 6
Εαν θυμάμαι καλα εντος πόλης ξεκινα σταματα κτλ νομιζω 6 με 6.5.
Αυριο θα δω για στάνταρ εφόσον δεν βρεχει και παω δουλεια με το μοτορι
Drcoolio
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2014, 22:51
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Drcoolio »

Φίλε Βαγγο με γεια,μην σε ανησυχεί το μούδιασμα στο χέρι,εγώ το έχω μια ζωή σε όλες τις μηχανές που είχα.Καλοταξιδο το εργαλείο,σου εύχομαι πολλά και καλά χιλιόμετρα.Εγω περιμένω το multi 1200s να το παραλάβω την άλλη εβδομάδα......
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Ritsman »

Εσυ ησουν Κυριακη μεσημερι στο λιμανι? Ποσα 650 να κυκλοφορουν?....


καλοριζικο!!!
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Drcoolio έγραψε:Φίλε Βαγγο με γεια,μην σε ανησυχεί το μούδιασμα στο χέρι,εγώ το έχω μια ζωή σε όλες τις μηχανές που είχα.Καλοταξιδο το εργαλείο,σου εύχομαι πολλά και καλά χιλιόμετρα.Εγω περιμένω το multi 1200s να το παραλάβω την άλλη εβδομάδα......
Ευχαριστώ φίλε μου! Έχω αρχίσει και το συνηθίζω! Την άλλη εβδομάδα ε;;; εμενα οι τελευταίες μερες αναμονής ήταν το χειρότερό μου!! Δεν περνούσαν με τίποτα! :)) Με το καλό να το πάρεις, καλές βόλτες και να το ευχαριστηθείς!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Ritsman έγραψε:Εσυ ησουν Κυριακη μεσημερι στο λιμανι? Ποσα 650 να κυκλοφορουν?....


καλοριζικο!!!
Ευχαριστώ Ritsman!
Μάλλον 950 ήθελες να γράψεις ε; αλλά όχι δεν ξέρω καν σε ποιο λιμάνι αναφέρεσαι. Επίσης πρέπει να έχουν πουληθεί πολλά 950 μεσα σε λίγους μήνες κυκλοφορίας.
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Epsilon »

Ritsman έγραψε:Εσυ ησουν Κυριακη μεσημερι στο λιμανι? Ποσα 650 να κυκλοφορουν?....


καλοριζικο!!!
Εσυ ήσουν με το τερας που βρονταγε? :whistling:
Εγω ημουν ο διπλα με το λευκο εαν εννοείς λιμανι πειραια. :wsmile:
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Ritsman »

Epsilon έγραψε:
Εσυ ήσουν με το τερας που βρονταγε? :whistling:
Εγω ημουν ο διπλα με το λευκο εαν εννοείς λιμανι πειραια. :wsmile:

:thumbsup:
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 11:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από LAVEY »

VAGOS πως παει το 950 ρε τρελαμενε? το ανοιξες ή ακομα? αν και πιστευω ηδη θαχεις παρει τα βουνα...
:wsmile: :wsmile: :wsmile: :sman:
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
Pan
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2013, 22:28
Gender: Male
Bike: 748S

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Pan »

Φίλε vagosm καλορίζικο και καλόστριφτο..
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Epsilon »

LAVEY έγραψε:VAGOS πως παει το 950 ρε τρελαμενε? το ανοιξες ή ακομα? αν και πιστευω ηδη θαχεις παρει τα βουνα...
:wsmile: :wsmile: :wsmile: :sman:
Το tracer ξερεις περιπου πως παει σε γκαζι?
Ειναι διαολος.
Ε το duci ειναι στα ιδια επιπεδα και σε εκκινήσεις ενα κλικ πιο γρήγορο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

LAVEY έγραψε:VAGOS πως παει το 950 ρε τρελαμενε? το ανοιξες ή ακομα? αν και πιστευω ηδη θαχεις παρει τα βουνα...
:wsmile: :wsmile: :wsmile: :sman:
Φίλε Lavey έχω τώρα 1700 χλμ και μεχρι τα 2500 δεν θα ξεπεράσω τις 7000 στροφές (έτσι γράφει το manual). Η αλήθεια είναι οτι και μέχρι τις 7000 που το πάω σφάζει! αλλά περιμένω πως και πώς να τελειώνω οριστικά με το στρώσιμο. Εσύ φίλε τι έκανες; βρήκες τπτ;
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

panpan έγραψε:Φίλε vagosm καλορίζικο και καλόστριφτο..
Σε ευχαριστώ panpan!! να σαι καλα!!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Epsilon έγραψε:
Το tracer ξερεις περιπου πως παει σε γκαζι?
Ειναι διαολος.
Ε το duci ειναι στα ιδια επιπεδα και σε εκκινήσεις ενα κλικ πιο γρήγορο :thumbsup:
Αν λες για το 900 παίζει να είναι και πιο γρήγορο. είναι τρικύλινδρο και αρκετά πιο ελαφρύ.
Απάντηση