Service ΜΗΧΑΝΗΣ

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Ducati or Ducati
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ 09 Μαρ 2020, 21:36
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S

Service ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευση από Ducati or Ducati »

Χαιρετω το φορουμ!
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ανα ποσο χιλιομετρα ειναι καλο να κανουμε την μηχανη μας service.Εχω ενα Ducati SR2 800 και εχει 10.340χιλ με αλλαγμενα λαδια τωρα στα 10,000χιλ αλλαγμενα φιλτρα κλπ κλπ.Χρειαζεται μονο ρυθμιση στις βαλβιδες για να ερθει το ρελαντι του στα ισια του.Ολα αυτα λεγομενα απο τον μηχανικο που την ελεγξε.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει καποαι ιδεα και να μου πει η αν μπορει να μου πει που να το ψαξω για να ενημερωθω!Ευχαριστω.
Να σημειωσω οτι δεν εχω βιβλιο service της μηχανης.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Service ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευση από Bart »

Με λίγο ψάξιμο
Υπάρχει το manual
https://www.carlsalter.com/ducati-service-manuals.asp
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Service ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευση από cronos »

Καλησπέρα,αλλαγή λαδια-φίλτρα κάνεις μια φορά τον χρόνο ή κάθε 12 χιλ χλμ.Ιμάντες αλλάζεις κάθε 24 χιλ χλμ ή κάθε 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος αν και αντέχουν παραπάνω.Γράφεις για S2R,δηλαδή για μηχανάκι πού έβγαινε από το 2004 μέχρι και το 2008 αν δεν κάνω λάθος,με 10 χιλ χλμ.Και πραγματικά να είναι πραγματικά τα χλμ του για να είσαι σίγουρος άλλαξε του τα όλα,κάνε του το μεγάλο σέρβις και καλούς δρόμους.
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Service ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευση από REDRIDER »

cronos έγραψε:Καλησπέρα,αλλαγή λαδια-φίλτρα κάνεις μια φορά τον χρόνο ή κάθε 12 χιλ χλμ.Ιμάντες αλλάζεις κάθε 24 χιλ χλμ ή κάθε 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος αν και αντέχουν παραπάνω.Γράφεις για S2R,δηλαδή για μηχανάκι πού έβγαινε από το 2004 μέχρι και το 2008 αν δεν κάνω λάθος,με 10 χιλ χλμ.Και πραγματικά να είναι πραγματικά τα χλμ του για να είσαι σίγουρος άλλαξε του τα όλα,κάνε του το μεγάλο σέρβις και καλούς δρόμους.
Όπως τα λέει...επίσης πόσο καιρό έχεις τη μηχανή??Αν κινείται κυρίως πόλη καλό είναι να αλλάζεις λαδάκι σε πιο μικρό διάστημα από τις 10-12 χιλιάδες, δηλαδή ανά 7000.

Αν πήρες τώρα τη μηχανή κάνε ένα μεγάλο σερβις να είσαι ήσυχος :cool:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Απάντηση