Τα κρανη μας...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Duced »

Leopsomo έγραψε:
spec 1r capirossi.jpg
Το spec1r πολυ τιμιο αλλα οπως ολα στην κατηγορια ειναι πολυ θορυβωδες. Απαραδεκτη ζελατινα η οποια αντικατοπτριζει το προσωπο σου απο τη μεσα μερια.
Στη φωτο ειναι το spec1r extreme οχι το απλο spec1r, για το extreme μιλας η το απλο?
Leopsomo έγραψε:
vandal max biaggi.jpg
Πολυ καλο το vandal, πιο ησυχο απο το spec, οχι τοσο μελετημενο απο αεροδυναμικη, αλλα τουλαχιστον τεσταρισμενο απο καλη στουκα σε πετρα μεσα σε χωραφι. Η ζελατινα του ραγισε αλλα δεν εσπασε. :thumbsup:
Επισης στη φωτο ειναι το spec1r, οχι το vandal, για ποιο απ τα 2 μιλας?
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από kojak »

Το πρώτο είναι για την μηχανή μου και το δεύτερο είναι για την vespa μου.
Το πρώτο είναι της Agv το Stealth Dragon, πεντάστερο κατά την (αμφισβητούμενη για κάποιους) Sharp. Αρκετό θόρυβο και λίγος αέρας από κάτω , στα αρνητικά του. Στα θετικά έχει πολύ καλό εξαερισμό, πολύ καλή εφαρμογή (πράγμα υποκειμενικό γιατί κεφάλι με κεφάλι διαφέρει) και αρκετά σταθερό (τουλάχιστον μέχρι τα 160-170.
Το δεύτερο, ασχολίαστο. Απλά για να κάνω την δουλειά μου είναι...με λίίίίίίίίγο στυλ΄... :wsmile: :wsmile: :wsmile:
20071010_11310.jpg
m003_01.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Miyu την Σάβ 13 Δεκ 2008, 23:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προβολη στην δημοσιευση
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

Εγώ έχω αυτό, στο θέμα βάρους συγκρίνετε μονο με το αντίστοιχο της UVEX αλλα σε εκείνο απουσιάζουν οι αεροτομές και έχει λιγότερα κανάλια εξαερισμού.Δεν κάνει καθόλου μα καθόλου θόρυβο και δεν θαμπώνει ποτε μα ποτε ούτε καν με γυαλιά μέσα από το κράνος, έχει πολύ καλο εξαερισμό ακόμα k με πολύ μικρές ταχύτητες! Επίσης η τιμή του είναι παρα πολύ καλή,το μονο κακό είναι ότι θα ήθελα να μπαίνει λιγότερος αέρας κάτω από το σαγόνι η να είχε ένα υποσιάγονο.
FiberProCarbonLight.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Miyu την Κυρ 14 Δεκ 2008, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προβολη στην δημοσιευση
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από johnduc »

squadracorse.gr έγραψε:Εγώ έχω αυτό, στο θέμα βάρους συγκρίνετε μονο με το αντίστοιχο της UVEX αλλα σε εκείνο απουσιάζουν οι αεροτομές και έχει λιγότερα κανάλια εξαερισμού.Δεν κάνει καθόλου μα καθόλου θόρυβο και δεν θαμπώνει ποτε μα ποτε ούτε καν με γυαλιά μέσα από το κράνος, έχει πολύ καλο εξαερισμό ακόμα k με πολύ μικρές ταχύτητες! Επίσης η τιμή του είναι παρα πολύ καλή,το μονο κακό είναι ότι θα ήθελα να μπαίνει λιγότερος αέρας κάτω από το σαγόνι η να είχε ένα υποσιάγονο.
FiberProCarbonLight.jpg
Ποσο στιχοιζει φιλε?
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Duced »

Rodman έγραψε:
suomy_Vandal_Lanzi_red.jpg
Suomy Vandal Lanzi Replica !


Όταν έπεζα μουσικη στην χερσόνησο τα ακουστικά είχαν πιο χαμηλή ένταση απο ότι το Suomy στα 140 ας μην πω για παραπάνω. Αεροδυναμική μάλλον εδάφους αέρος για το πως να αποκεφαλιστείτε να πάθετε αυενικό και τα συναφή. Απλά απογοήτευση απο προσωπικής εμπειρίας πάντα. :zep:
Αυτα τα πει αποκαφαλισμου με το monster η με τα 749-999 τα εζησες/ζεις?
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 11:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

Εχω "καταστρεψει" 2 τετοια απο το 2003-2004....και θεωρω οτι ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω φορεσει στο κεφαλι μου
shoei x-pirit memorial katoh και το x-pirit daijiro tc-3

Ειναι πιο ησυχο απο σχεδον ολα τα full face arai αλλα πιο θορυβωδες απο το XR1000
Ελαφρυ σε αισθηση και με εξαερισμο-κλιματιστικο,το μονο αρνητικο ειναι καθολου αντιθαμβωτικη ζελατινα



ααααα,για το καλοκαιρι,μεσα στην πολη και με το ΚΤΜ εχω το μοτοκροσσαδικο arai το οποιο στα τελευταια 5 χρονια εχει "αποβαλει" εναν αεραγωγο και εχει κοψει ενα επιρρυνιο
shoei xpirit Daijiro Katoh memorial helmet.jpg
shoei-x11daijiro-2.jpg
VX-PRO.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 17inchwheeler την Δευ 15 Δεκ 2008, 10:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

MonsterTinos έγραψε: Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως θαμπώνει πολύ εύκολα η ζελατίνα απο μέσα όταν δεν κινήσε!

Εμενα με την αντιθαμβωτικη δε θολωνει ποτε.. Γενικα το ξερω οτι ειναι θορυβωδες, οτι μπαζει αερα απο κατω (whisper kit αν ειναι τοσο ενοχλητικο το χειμωνα) κτλ κτλ αλλα καθε φορα που το φοραω το νιωθω να με αγκαλιαζει. Δε μπορω να το εξηγησω αυτο αλλα τοση ασφαλεια δε μου ενεπνεε κανενα αλλο απο τα κρανη που ειχα. (nolan, agv, uvex). :)
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Punisher »

Rodman έγραψε:
suomy_Vandal_Lanzi_red.jpg
Suomy Vandal Lanzi Replica !


Όταν έπεζα μουσικη στην χερσόνησο τα ακουστικά είχαν πιο χαμηλή ένταση απο ότι το Suomy στα 140 ας μην πω για παραπάνω. Αεροδυναμική μάλλον εδάφους αέρος για το πως να αποκεφαλιστείτε να πάθετε αυενικό και τα συναφή. Απλά απογοήτευση απο προσωπικής εμπειρίας πάντα. :zep:
Duced έγραψε:Αυτα τα πει αποκαφαλισμου με το monster η με τα 749-999 τα εζησες/ζεις?
Με το Μονστερ Μανώλη. Με το 999 δεν παίζει πρόβλημα μιας και κρύβομαι αν και στις γρήγορες στροφές παλι με προβληματίζει λίγο...
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
skyknight
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1103
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 14:16
Gender: Male
Other: daelim
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από skyknight »

Τα καλύτερα κράνη που είχα (βλ. φωτό από nikosmonster γειά σου ρε νίκο):
HJC MC1: καλή αεροδυναμική,σχετικά ελαφρύ,καλό εσωτερικό, καλή εφαρμογή ισορροπημένο σ'όλους τους τομείς ,γενικά καλό κρανος για την κατηγορία τιμής του.
shoei xr1000 έμπαζε αέρα από σαγόνι.δοκιμασμένο σε πτώση με πρόσκρουση κ σύρσιμο δεν κατάλαβα τίποτα. Το κέλυφος μικρή σχετικά φθορά.
shoei x-spirit: απλά τέλειο. Με ανεμοφράκτη-υποσιάγωνο, επιρρίνιο δεν μπάζει αέρα από σαγόνι κ έχει αποβολή των χνώτων και γενικότερη κυκλοφορία αέρα πολύ μελετημένη. Από αεροδυναμική είναι το πρότυπο μίμησης από τα υπόλοιπα.
Ο θόρυβος είναι αναπόφευκτος σε racing κράνη.
Με αντιθαμβωτική εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα θολώματος...
Η εφαρμογή είναι διαφορετική για τον καθένα από εταιρεία σε εταιρεία. Εμένα για παράδειγμα δε μου κάθονται με τίποτα τα Arai k Suomy αν κ μ'αρέσουν. Ούτε με μαξιλαράκια.
shoei-x-spirit-Lawson-tc-1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Όποιος φοβάται μην πέσει, όλη του τη ζωή θα σέρνεται
Άβαταρ μέλους
lord
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 06 Δεκ 2008, 03:14
Gender: Male
Other: Aprilia Tuono 08
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από lord »

εγω εχω ενα shoei xr1000 diabolic revelation...
πολυ ησυχο και για μενα παρα πολυ καλο κρανος...
εχω κι ενα shark rsf2 για πολη
_0_0_XPSG.jpg
1205232303_revelation2_w450_h400.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Uvex εχω και εγώ ,να συμπληρώσω και κακή ορατότητα στα πλάγια ,αριστη ζελατίνα όμως.
Γιατρέ οταν λες άνοιξε σημαίνει σε πόσα καμμάτια??? Αν στην πτώση και κρούση υπάρχουν ραγίσματα αλλά δεν έχουν αποχωριστεί κομμάτια από το συνολικό εξωτερικό κέλυφος τότε νομίζω έκανε την καλύτερη δουλειά απορροφώντας όλη την κρούση και διασπείρωντας την .
Το κράνος πρέπει να σπάει οταν πέφτουμε η όχι???????????//
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

Ποσο στιχοιζει φιλε?[/quote]

Περίπου 350
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
DucatoBoy

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από DucatoBoy »

Αυτα (προς το παρον)..... :))
hjc black mat.jpg
X-Lite-X-701-HAZARD-White.jpg
hjc.jpg
hjc carbon.jpg
Arai_Edwards_legend_white_p2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από D3§m02K »

Το παλιό (Arai Chaser Camouflage red)

Εικόνα

Σε γενικές γραμμές και για entry level Arai, δεν έχω παράπονο αλλά:
α. αρκετά θορυβώδες για Arai
β. η ζελατίνα μετά από 1 χρόνο χρήσης δεν πάταγε καλά στις τσιμούχες (μάλλον είχε "πάρει" ο μηχανισμός συγκράτησης) με αποτέλεσμα να μπάζει αέρα από κάπου
γ. τα μαξιλαράκια "έπεσαν" πιο γρήγορα από το αναμενόμενο με αποτέλεσμα να κολλάει η μύτη μου στη ζελατίνα μετά τα 160. . .
δ. εξαερισμός μέτριος
ε. η επένδυση στα μάγουλα και στον ιμάντα άρχισε να ξεφτύζει στα 2 χρόνια (λόγω αξυρισιάς. . . :)) )
στ. μου έπεσε από καρέκλα μια φορά και το βερνίκι έσκασε και πήρε μαζί του και μέρος των γραφικών. :zep:



Το καινούριο (Shoei RF1000 Caster TC1)

Εικόνα

α. Αγοράστηκε από αμερικάνικο ebay shop αφενός λόγω πολύ χαμηλότερης τιμής και αφετέρου επειδή αυτά τα γραφικά δεν έρχονται Ευρώπη.
β. Τα Αμερικάνικα Shoei τελικά ΕΧΟΥΝ διαφορά στη φόρμα από τα Ευρωπαϊκά (εξ ου και ο διαφορετικός κωδικός μοντέλου: RF1000 & XR1000 αντίστοιχα) με αποτέλεσμα το κράνος να με σφίγγει ενοχλητικά στη "στεφάνη" του κεφαλιού μετά από πολύωρη οδήγηση. :bang:
γ. Αν εξαιρέσω το β. το οποίο ηταν καθαρά δική μου m@l@k!@, πήρα ένα πολύ ήσυχο (για το βάθος του) κράνος, με σωστή αεροδυναμική σχεδίαση, αρκετά καλό εξαερισμό και εξαιρετική ποιότητα βαφής και επένδυσης εσωτερικού.

Το επόμενο πάντως θα είναι αυτό :cool:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D3§m02K την Δευ 15 Δεκ 2008, 19:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Τώρα έχω αυτό που είναι και το πρώτο μου Shark RSF 2i Smoke

Εικόνα

1.Για τα λεφτά του και για κάθε μέρα ειναι καλό αλλά..
2.Απο θόρυβο καλό νομίζω αλλα δεν έχω και να το συγκρίνω με κάποιο άλλο
3.Λίγο μεγάλο σαν σχήμα και βάρος σε σχέση με άλλα.
4.Παίρνει λίγο αέρα απο κάτω..
5.Σχεδόν καθόλου εξαερισμός..
6.Το χρώμα μετά απο 8 μήνες λόγω καλοκαιριού και ήλιου αρχισε και κιτρινίζει γύρω απο το σχέδιο...


Το επόμενο μάλλον θα ειναι αυτο.
Εικόνα

Αν θα αλλάξει η επιλογή θα είναι στο σχέδιο...
:thumbsup:
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από SuperGeorge »

D3§m02K έγραψε:
β. η ζελατίνα μετά από 1 χρόνο χρήσης δεν πάταγε καλά στις τσιμούχες (μάλλον είχε "πάρει" ο μηχανισμός συγκράτησης) με αποτέλεσμα να μπάζει αέρα από κάπου
Η ζελατίνα ρυθμίζεται :whistling: :thumbsup:
Εικόνα
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από D3§m02K »

D3§m02K έγραψε:β. η ζελατίνα μετά από 1 χρόνο χρήσης δεν πάταγε καλά στις τσιμούχες (μάλλον είχε "πάρει" ο μηχανισμός συγκράτησης) με αποτέλεσμα να μπάζει αέρα από κάπου
SuperGeorge έγραψε:Η ζελατίνα ρυθμίζεται :whistling: :thumbsup:
Τί εννοείς SG; Ρυθμίζεται ο μηχανισμός συγκράτησης της ζελατίνας;
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από SuperGeorge »

D3§m02K έγραψε: Τί εννοείς SG; Ρυθμίζεται ο μηχανισμός συγκράτησης της ζελατίνας;
Ναι :thumbsup: Αν ψάξεις στο site της Arai America ή και στο youtube θα βρεις σχετικό βιντεάκι :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Κωστικα, περι ζελατινας και πώς καθεται...

το μπουκαλακι με υγρη σιλικονη που ερχεται μαζι με το κρανος το εχεις χρησιμοποιησει ποτε;; :whistling: :glimpse: :glimpse:




εχω το X-Spirit:

-- εξαερισμος τοσο καλος που οταν εχει κατω απο 18-20 βαθμους, κλεινω τους μπροστινους αεραγωγους γιατι κρυωνει πολυ το κεφαλι μου!! :shock: το καλοκαιρι ομως και με καυσωνα (40+βαθμους) ειναι απλα απαιχτο!! :thumbsup: :thumbsup:

-- επενδυση απιστευτα καλη!! μετα απο ΠΟΛΛΕΣ ωρες συνεχομενης οδηγησης με θερμοκρασιες αρκετα πανω απο τους 30 βαθμους (αναποφεκτα ιδρωνεις), στεγνωνει πολυ γρηγορα με το που το βγαλεις (εν κινηση και με τον αερα να περναει μεσα στο κρανος ειναι επισης μια χαρα)

-- κλεινει πολυ καλα στο κατω μερος και δεν μπαζει καθολου αερα

-- η μαμισιες ζελατινες θολωνουν αν κανει κρυο (κατω απο 10 βαθμους) και δεν εκπνεεις απο το στομα (με κατευθυνση ελαφρα προς τα κατω) :angry1: με περισσοτερα χιλιομετρα καπως καλυτερευει (λογω καλυτερου εξαερισμου) αλλα και παλι δεν ειναι τελειο :sad1: (μιλαω παντα για ΚΡΥΟ καιρο και ειδικα αν βρεχει ταυτοχρονα)

-- πολυ θορυβο (λογικο με τοσους αεραγωγους) αλλα με τις ωτοασπιδες ειναι μια χαρα

-- σταθερο στα πολλα χιλιομετρα

-- βγαινουν ολα τα μαξιλαρακια απο μεσα και πλενονται πανευκολα

-- η ζελατινα αλλαζει σε δευτερολεπτα (οχι σαν τα Arai που μου βγαινει η παναγια να αλλαξω καθε φορα ζελατινα στο κρανος που εχει η Maria :zep: :zep: )

-- λιγο δυσκολο να καθαρισεις τους αεραγωγους απο τα εντομα

-- στα μεγαλα ταξιδια, μετα την 3η-4η ωρα αρχιζει και με κουραζει μπροστα στο μετωπο (με πιεζει ελαφρως και κοκκινιζει λιγο η κεφαλα μου εκει) :sad1: ισως εχει να κανει με το σχημα του κεφαλιου μου, με τις ταχυτητες ταξιδιου ή/και λογω κουρασης
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από mxait »

Το πρώτο μου κράνος είναι αυτο...Αν και δεν έχω δοκιμασει πολλά κράνοι πίστευω οτί έχει τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι μου πολύ άνετο , αισθάνεσαι την προστασία αλλά είναι θορυβώδης...Δεν με χαλάει όμως γιατι σε μεγάλες βόλτες βάζω ωτοασπίδες...Τα αξίζει τα λεφτά του και το επόμενο που θα πάρω θα ναι το RX-7 που είναι παρόμιο απλώς λίγο καλύτερο...Το βασικό είναι οτί το κράνος είναι χειροποιητο και είναι εφ όρου ζωης (εφ' όσον δεν έχει χτυπηθει)!!Ε αυτό κατι λέει......
VIPER_Web_P.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από vlassos »

mxait έγραψε:...........Το βασικό είναι οτί το κράνος είναι χειροποιητο και είναι εφ όρου ζωης (εφ' όσον δεν έχει χτυπηθει)!!Ε αυτό κατι λέει......
Εφ όρου ζωής ? δε νομίζω
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από mostro620 »

O Γιώργος έχει δίκιο. Μέχρι 5 χρόνια το πολύ. Μετά οι περισσότεροι κατασκευαστές προτείνουν αντικατάσταση.
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από vlassos »

Είναι από το http://www.araihelmets.com/Support.asp? ... rranty.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
και αναφέρεται στα 5 χρόνια που είπε και ο Αλέξανδρος

THE ARAI 5 YEAR WARRANTY HAS LONG BEEN REGARDED AS THE BEST

Perhaps the ultimate demonstration of a company's faith in its product is how strongly it is willing to warranty it.

For nine years, Arai was the only helmet company we know of that offered a warranty longer than one year. Arai's was, and is, a full 5-year warranty.

But even a helmet as good as an Arai won't last forever.

Like most major helmet manufacturers, Arai subscribes to the Snell Memorial Foundation benchmark of five years as the suggested usable lifespan of a motorcycle helmet. Why? Think of a helmet in terms of your body. No matter how good it may look, or how well you take care of it, age still takes its toll. Even with minimal use, a helmet is affected by things like the acids and oils in sweat, haircare products, pollution, exposure to UV rays, etc. At about the five-year mark, helmet interiors begin to show wear and/or deterioration, which should serve as an alert to its overall condition. The helmet's fit may begin to feel a little "loose", not as snug as it once did. This unseen aging and deterioration of the EPS liner and fiberglass shell can affect the helmet's ability to perform in an impact as it was originally designed. If a helmet suffers an impact and any doubt exists as to its further ability to protect, it should either be returned to the manufacturer for competent inspection or discarded and replaced.

These are the reasons to replace your helmet after five years. Of course, if your helmet becomes less than snug in fit, or damaged, it should be replaced before the five year mark. And when you do, you may want to remember that Arai was the first company willing to warranty its helmets for the full Snell-recommended usable lifespan.
WARRANTY
All Arai helmets are warranted against defects in materials and workmanship, and are serviceable only for the properly fitted* first user for 5 years from date of first use, but no more than 7 years from date of manufacture. It should be replaced within 5 years of first use.
*As neither Arai or the consumer can be assured that helmets sold by mail order, phone or internet are properly fitted and delivered in original, as new condition, Arai cannot and does not extend its warranty to helmets purchased through these channels.

The Warranty and date information can be found on your chinstrap (one of the chinstraps is shown in the photo above). The date-of-manufacture (month / year) is on the opposite strap, for example 08/01, 04/02, 10/02, etc.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από mxait »

vlassos έγραψε:Είναι από το http://www.araihelmets.com/Support.asp? ... rranty.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
και αναφέρεται στα 5 χρόνια που είπε και ο Αλέξανδρος

THE ARAI 5 YEAR WARRANTY HAS LONG BEEN REGARDED AS THE BEST

Perhaps .....
...The Warranty and date information can be found on your chinstrap (one of the chinstraps is shown in the photo above). The date-of-manufacture (month / year) is on the opposite strap, for example 08/01, 04/02, 10/02, etc.
Ναι έχεται δίκιο σ αυτο..Ισως κάτι άλλο να εννούσε ο αντιπρώσοπος όταν μου το χε πει....Τσπ...και πάλι σε 5 χρόνια θα χω πάρει κι αλλο!!! :mrgreen:
Arai και πάλι!!
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από SuperGeorge »

ENGAKATS έγραψε:
-- η ζελατινα αλλαζει σε δευτερολεπτα (οχι σαν τα Arai που μου βγαινει η παναγια να αλλαξω καθε φορα ζελατινα στο κρανος που εχει η Maria :zep: :zep: )

-- στα μεγαλα ταξιδια, μετα την 3η-4η ωρα αρχιζει και με κουραζει μπροστα στο μετωπο (με πιεζει ελαφρως και κοκκινιζει λιγο η κεφαλα μου εκει) :sad1: ισως εχει να κανει με το σχημα του κεφαλιου μου, με τις ταχυτητες ταξιδιου ή/και λογω κουρασης
Και η Μαρία κουλή είναι σαν και εσένα ε??? :whistling: :whistling: :whistling:

Κατά τα άλλα βάλε ένα Κορσέρ στο κεφάλι σου και μετά έλα να ξαναμιλήσουμε :thumbsup:
Εικόνα
Απάντηση